Zalety i wady sieci bezprzewodowej i sieci kablowej

Sieci bezprzewodowe powstały w głównej mierze dzięki rozwijającej się technologii telefonii komórkowej.

Dzisiaj raczej mało kto wyobraża sobie już codzienne funkcjonowanie bez podłączonego smartfona do sieci Wi-Fi. Jakie są wady oraz zalety tego rodzaju połączenia z internetem?

Jak powstała sieć bezprzewodowa?

Pierwsza bezprzewodowa sieć internetowa powstała na Uniwersytecie Hawajskim i nosiła nazwę ALOHNET. Była to jednak sieć o zasięgu lokalnym, a w jej skład wchodziło kilka komputerów.

Aktualnie sieci przewodowe oparte na miedzianych kablach oraz światłowodach, nadal królują wśród użytkowników.

Natomiast rozwiązania z siecią bezprzewodową coraz lepiej wykorzystuje się w ośrodkach akademickich, firmach oraz korporacjach. W tym przypadku odchodzi nam przede wszystkim koszt związany z montażem okablowania.

Trendy w cyberbezpieczeństwie

W dzisiejszych czasach każde przedsiębiorstwo musi zadbać o ochronę w sieci – jest to równie ważne jak zapewnienie bezpieczeństwa budynku firmy czy jej inwestycji finansowych. Cyberbezpieczeństwo jest bardzo "gorącym" tematem, a przedsiębiorcy inwestują spore kwoty w zabezpieczenia, chcąc uchronić się przed niekorzystnymi skutkami włamania do sieci.

Przechwycenie danych może skończyć się naprawdę tragicznie – straty finansowe mogą być trudne do odrobienia.

Jaki procesor do serwera wybrać?

Serwer w odróżnieniu od zwykłego komputera PC różni się tym, że pracuje on stale 24 godziny na dobę, bez wyłączania. Służy również wielu użytkownikom, a nie tak jak w przypadku komputera osobistego jednej osobie.

Dlatego bardzo ważny w tym całym układzie jest procesor oraz jego wydajność. O tym, na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie dowiesz się z poniższego artykułu.

W tradycyjnym komputerze osobistym, najczęściej spotykanym procesorem jest typ i3 lub i5, nie są one jednak przystosowane do ciągłej pracy 24 godziny na dobę, przez wiele miesięcy, a nawet lat, pod wysoką presją i obciążeniem.

Jeżeli mówimy o procesorach mamy tutaj do czynienia z dwoma światowymi producentami na rynku IT – firmą AMD oraz Intel, których układy zgodne są z architekturą x86 przeznaczoną do serwerów. Oby dwa przedsiębiorstwa w swojej ofercie posiadają jednostki centralne przeznaczone dla komputerów osobistych, stacji roboczych, a także serwerów.

Chmura obliczeniowa w Twojej firmie

Temat chmury i możliwości jej wykorzystania w strukturach IT w przedsiębiorstwach to aspekt który w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności. Przede wszystkim chmura obliczeniowa za pośrednictwem Internetu pozwala na korzystanie z takich usług obliczeniowych jak serwery, magazyny, bazy danych, a także sieci czy oprogramowania. Jakie zalety niesie za sobą takie rozwiązanie?

Chmura obliczeniowa, z języka angielskiego to nic innego jak model służący przetwarzaniu danych, którego działania opiera się na korzystaniu z usług dostarczanych przez usługodawcę np. dział wewnętrzny lub podmiot zewnętrzny.

Chmura to usługa, która oferowana jest przed dane oprogramowanie oraz wymaganą infrastrukturę. Wyklucza konieczność zakupu jakichkolwiek licencji lub instalowania oraz administrowania oprogramowaniem.

Firmy, które zajmują się oferowaniem usług obliczeniowych, czyli dostawcy chmury, popierają z reguły opłaty związane z usługami chmury obliczeniowej w zależności od ich zużycia.

Obecne standardy sieci Wi-Fi

W dzisiejszych czasach na sieć Wi-Fi możemy natknąć się dosłownie wszędzie. Sieci bezprzewodowe dostępne są w wielu miejscach publicznych, firmach czy gospodarstwach domowych.

Do Wi-Fi podłączyć można nie tylko komputer czy smartfon, ale również wiele sprzętów takich jak telewizor czy lodówka.

Globalna sieć połączeń gęstnieje z każdą chwilą, a administratorzy rozwiązań sieciowych stają przed nierzadko bardzo trudnym zadaniem zapewnienia najwyższej jakości działania sieci - składają się na to takie cechy jak moc zasięgu, bezpieczeństwo czy szybkość działania.

W poniższym artykule postaramy się opisać istotny czynnik, jakim jest standard sieci Wi-Fi. Standard to sposób opisania wszystkich parametrów danej sieci bezprzewodowej i jednoznacznie określa jej cechy.

Co jakiś czas pojawia się nowy, ulepszony standard, gwarantujący nowe możliwości dla użytkowników.

Bezpieczeństwo Twojej sieci Wi-Fi w firmie

Aspekty związanie z ochroną bezpieczeństwa danych są niezwykle istotne, ponieważ zagrożenia w sieci stają się coraz bardziej rozpowszechnione, a firmy korzystają z bardzo wielu różnorodnych rozwiązań sieciowych.

Administratorzy sieci muszą dokładnie przemyśleć, na jakie zagrożenia narażona jest sieć działająca w przedsiębiorstwie, tak, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć ją przed wszelkimi możliwymi przechwyceniami danych i wiążącymi się z tym konsekwencjami.

Mimo ryzyka wiążącego się z używaniem sieci Wi-Fi, wciąż jest ona jednym z najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań internetowych, dlatego nie należy rezygnować z jej wykorzystywania – lepiej będzie poświęcić czas na przygotowanie wysokiej jakości zabezpieczeń.

W poniższym artykule postaramy się krótko przedstawić Państwu najlepsze sposoby ochronę sieci firmowej przed wszelkimi zagrożeniami i atakami z zewnątrz. Mamy nadzieję, że uda nam się w zwięzły sposób przedstawić najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed stworzeniem wewnętrznej sieci Wi-Fi w przedsiębiorstwie.

Przełączniki sieciowe firmy HPE

Dzisiaj poruszymy temat przełączników sieciowych, który powinien poznać każdy użytkownik sieci. Mają one bardzo duży wpływ na wydajność naszej sieci, warto więc wiedzieć czym się charakteryzują oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Dodatkowo przyjrzymy się marce HPE, która jest jednym z wiodących producentów switchy.

Czym tak właściwie są przełączniki sieciowe?

Przełącznik sieciowy, to niewielkie urządzenie, które łączy w sobie różne segmenty sieci komputerowej, pracujących na łączach danych (druga warstwa modelu ISO/OSI). Do jego głównych zadań należy przekazywanie ramki pomiędzy segmentami sieci z doborem portów przełącznika, do których jest przekazywana.

Innymi słowy, przełącznik łączy w sobie kilka tzw. mikrosegmentów w jednej sieci. Każdy z nich wyposażony jest w port, czyli przyłącze, do którego możemy przyłączyć jedno z urządzeń.

Przełączniki sieciowe firmy Cisco

W dzisiejszym artykule przedstawimy kolejnego już producenta przełączników sieciowych. Tym razem będzie to Cisco Systems, amerykański lider w branży sieciowej na świecie. Zapraszamy!

Cisco Systems – historia powstania

Firma Cisco to amerykański, światowy lider w segmencie technologii sieciowych. Przedsiębiorstwo założone zostało w 1984 roku przez parę małżonków Leonarda Bosacka oraz Sandrę Lerner, którzy pracowali na Uniwersytecie Stanford.

Zapory sieciowe UTM Fortinet

Zapory sieciowe UTM Fortinet

W dzisiejszym artykule poruszymy temat zapór sieciowych, które niezmiennie są popularną kwestią w dziedzinie IT.

Wzrasta liczba potencjalnych zagrożeń w sieci, stąd zwiększona liczba dostępnych metod jej ochrony. Jednym z najczęściej wybieranych oraz skutecznych rozwiązań są zapory sieciowe UTM.

Czym tak właściwie są oraz co warto wiedzieć przed ich zakupem? Tego dowiesz się z lektury poniższego tekstu.

Strony