Rozwiązania UTM firmy Watchguard

Zabezpieczenie rozwiązań sieciowych w firmie przed najróżniejszymi zagrożeniami z zewnątrz to istotny aspekt, o którym nie powinien zapominać żaden przedsiębiorca zajmujący się tworzeniem centrum danych w swojej firmie.

Pierwszy wybór przed którym stajemy, to decyzja: czy chcemy zakupić osobne zabezpieczenia różnego rodzaju czy jedną kompleksową platformę zabezpieczającą, jaką jest UTM?

Jest to urządzenie typu Unified Threat Management , którego działanie polega na połączeniu w ramach jednego sprzętu wielu różnych form zabezpieczeń sieciowych. Produkt ten idealnie sprawdzi się jako zabezpieczenie sieci lokalnej w przedsiębiorstwie mniejszej bądź średniej wielkości.

Zabezpieczenia gwarantowane przez UTM są naprawdę kompleksowe i zostaną szerzej opisane w dalszej części tego artykułu. Jeśli chcą Państwo bliżej poznać zalety platform UTM oraz zapoznać się z marką Watchguard, która oferuje takie rozwiązania – zapraszamy do lektury!

watchguard

Największe zalety rozwiązań UTM

Podstawowe funkcjonalności zapewnione w ramach urządzenia UTM podzielić możemy na trzy grupy.

W pierwszej z nich znaleźć możemy zaporę sieciową, system IDS/IPS, a także VPN.

Druga grupa to zabezpieczenia bramki sieciowej – znajdują się w niej filtry adresów oraz antywirus sieciowy.

Trzecia grupa składa się z zabezpieczeń wiadomości, czyli z rozwiązań antywirusowych i antyspamowych.

Jakie są najważniejsze funkcje urządzenia typu UTM?

Poniżej zostaną przedstawione istotne funkcjonalności zabezpieczeń gwarantowanych przez rozwiązanie typu UTM, a są to przede wszystkim:

 • tworzenie zaszyfrowanych połączeń poprzez VPN
 • tworzenie polityki zabezpieczającej ruch w sieci lokalnej
 • stałe raportowanie na temat aktualnego stanu sieci
 • kontrola aplikacji (app control)
 • zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem
 • profesjonalna ochrona antywirusowa,
 • zabezpieczenie przed oprogramowaniem szpiegującym
 • kontrola treści www (web filtering)
 • zabezpieczenie przed spamem w postaci niechcianych wiadomości e-mail
 • i inne

Jak widać, platformy UTM to bardzo kompleksowe rozwiązania, które zawierają w sobie wiele różnorodnych zabezpieczeń. Ogromną zaletą zastosowania takiego sprzętu jest oszczędność, ponieważ eksploatacja jednego urządzenia zabezpieczającego jest znacznie tańsza niż wielu poszczególnych sprzętów, które bardzo często są produktami różnych marek i nie są w stu procentach kompatybilne ze sobą.

Oszczędność dotyczy tutaj zarówno kosztu zakupu poszczególnych urządzeń, jak i zużycia energii elektrycznej potrzebnej do ich eksploatacji.

Kolejną zaletą jest jednolity panel administracyjny, służący do zarządzania wszystkimi funkcjami zabezpieczającymi. Dzięki możliwości dokładnego kontrolowania aktywności w sieci, administrator może z łatwością nadzorować, kto się do niej loguje i w jakim celu.

Inna korzyść z zastosowania platformy UTM, na którą warto zwrócić uwagę to możliwość zarządzania prędkością użytkowania, dzięki czemu najważniejsze usługi otrzymują możliwość działania z największą prędkością sieci.

Równomierne rozłożenie obciążenia sieci to bardzo przydatna funkcjonalność odpowiadająca za usprawnienie pracy. Jeżeli jesteś pracodawcą, któremu zależy na zwiększeniu produktywności pracowników, z pewnością docenisz kolejną zaletę UTM, a mianowicie możliwość zablokowania stron z określoną zawartością; możliwe jest również zablokowanie konkretnych adresów URL poprzez funkcję filtrowania stron.

Prócz blokowania stron mającego na celu zwiększenie produktywności, jest też inny powód – bezpieczeństwo sieciowe.

Możliwe jest zablokowanie wszystkich stron o charakterze peer to peer, kojarzonych z wirusami czy phishingiem bądź innymi zagrożeniami.

Następna zaleta, na którą warto zwrócić uwagę, z pewnością zainteresuje przedsiębiorców, których firma posiada kilka oddziałów terenowych – UTM posiada funkcję ochrony danych wszystkich użytkowników, niezależnie od lokalizacji. Łączność poprzez VPN umożliwia łatwy, wygodny i bezpieczny dostęp do sieci lokalnej.

Jak widać, platformy Unified Threat Management posiadają bardzo wiele zalet i z pewnością stanowią bardziej optymalne rozwiązanie niż zakup wielu sprzętów zabezpieczających oferowanych przez różnych producentów.

Takie urządzenia mogą nie być całkowicie kompatybilne, a ich konfiguracja i monitorowanie będą problematyczne – takich niedogodności na pewno nie zapewni nam UTM.

Dlaczego marka Watchguard?

Watchguard to firma, która została utworzona w Seattle w 1996 roku. Celem producenta od samego początku było tworzenie rozwiązań z kategorii bezpieczeństwa sieciowego.

Ta marka była twórcą pierwszej zapory sieciowej, dlatego tematyka zabezpieczeń z pewnością jest im doskonale znana.

Wśród rozwiązań typu UTM marka ta jest niekwestionowanym liderem. Rozwiązania zabezpieczające wprowadzane przez Watchguard doceniane są zarówno przez mniejsze oraz średniej wielkości firmy, jak i te większe przedsiębiorstwa.

Gorąco polecamy wybór produktów tej marki wszystkim klientom, którym zależy na wysokiej jakości wykonania, niezawodności, funkcjonalności oraz niskich kosztach eksploatacji.

Wśród najistotniejszych zalet opisywanych urządzeń UTM, czyli Watchguard Firebox znajdziemy przede wszystkim dynamiczną ochronę użytkowników, szybką i sprawną reakcję na pojawienie się zagrożenia, bardzo korzystny stosunek jakości do ceny, łatwość zarządzania systemem i tworzenia najróżniejszych reguł bezpieczeństwa, a także bardzo wiele różnorodnych zastosowań w ramach jednej kompleksowej platformy zabezpieczającej.

Firma współpracuje z wiodącymi dostawcami i wszystkie nowe rozwiązania tworzy we współpracy z profesjonalistami. Wśród tych dostawców znajdziemy między innymi takie firmy, jak Intel, Windows, Freescale czy Vmware.

Są to zaufani producenci, którzy od lat współpracują z marką Watchguard, dlatego klienci tym bardziej mogą być przekonani o wysokiej jakości oferowanych im rozwiązań.

Marka Watchguard opracowała system operacyjny, który pozwala w wygodny i intuicyjny sposób zarządzać wszystkimi funkcjonalnościami, aby dostosować działanie urządzenia do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Poniżej wymienione zostaną podstawowe funkcjonalności, które gwarantuje opisany UTM:

 • bezpieczny, szybki, sprawny i stabilny dostęp do sieci dla przedsiębiorstw, oddziałów i pracowników zdalnych, a także partnerów handlowych
 • utworzenie systemu zabezpieczeń, który jest na bieżąco aktualizowany, aby zawsze gwarantować maksymalny poziom ochrony przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami
 • możliwość dostosowania zabezpieczeń do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa bądź nawet konkretnego oddziału
 • możliwość rozbudowy systemów zabezpieczających w przyszłości (wiąże się to z oszczędnością, ponieważ nie jest konieczne zakupienie nowych rozwiązań dostosowanych dla większych przedsiębiorstw)
 • centralne zarządzanie i monitorowanie całej sieci, także oddziałów lokalnych, możliwość generowania raportów i analizowania ruchu sieciowego
 • korzystny stosunek jakości do ceny, oferta dostosowana do różnych przedsiębiorstw (ich wielkości czy branży)
 • zagwarantowanie maksymalnej wydajności sieci także w przypadku maksymalnego obciążenia podzespołów

Pakiety funkcjonalności Watchguard Firebox

Dla klientów udostępnione zostały trzy rodzaje zestawów Watchguard Firebox: Standard Support, Basic Security oraz Total Security.

Zależnie do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, można wybrać zestaw pierwszy zawierający podstawowe funkcjonalności lub ostatni zestaw wyposażony we wszystkie możliwe zabezpieczenia.

watchguard firebox

Standard Support – zestaw podstawowych zabezpieczeń

W tym pakiecie klient otrzymuje podstawowego firewalla (Stateful Firewall), koncentrator VPN dla połączeń mobilnych oraz oddziałowych, silnik sprawdzeń oparty na aplikacyjnym proxy oraz wsparcie producenta w trybie Standard 24x7 z czasem reakcji do 4h.

Basic Security – zestaw idealny dla przedsiębiorstw średniej wielkości

W ramach tego pakietu zabezpieczeń klient otrzymuje podstawowego firewalla (Stateful Firewall), silnik sprawdzeń bazujący na proxy aplikacyjnym, koncentrator VPN dla połączeń oddziałowych i mobilnych, kontrolę aplikacji, IPS, ochronę reputacyjną (RED), filtrowanie stron WWW, skaner sieciowy, filtr antyspamowy, sieciowy filtr antywirusowy oraz wsparcie producenta Standard (tryb 24x7 z czasem reakcji do 4h).

Total Security – pełny zestaw zabezpieczeń sieciowych

Ten pakiet zawiera w sobie wszystkie wspomniane powyżej zabezpieczenia (podstawowy firewall, kontrola aplikacji, IPS, koncentrator VPN, silnik sprawdzeń, filtrowanie stron WWW, skaner sieciowy, filtr antyspamowy oraz antywirusowy, ochrona reputacyjna oraz skaner sieciowy), a także TDR, ochronę przed zagrożeniami APT blocker, Dimension Command, funkcje zarządzania i monitoringu, DNS Watch (narzędzie zapobiegające phishingowi), ochronę przed wyciekiem danych – DLP, wielostopniowa autentykacja administratorów – MFA oraz wsparcie producenta w trybie Gold (24x7 z czasem reakcji do 1h).

Jak widać, każdy z użytkowników z pewnością znajdzie w ofercie marki Watchguard idealny produkt dla siebie.

Wszystkich przedsiębiorców zachęcamy do bliższego zapoznania się z opisanymi urządzeniami, ponieważ cechują się one wieloma zaletami i na pewno spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.

Mamy nadzieję, że zapoznanie się z poniższym tekstem umożliwiło Państwu bliższe poznanie marki Watchguard i platform UTM oferowanych przez tego producenta. Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem opisanych powyżej urządzeń, zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą thomas it.

Nasi eksperci z chęcią pomogą Państwu w dobraniu odpowiednich rozwiązań do konkretnego przedsiębiorstwa, odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości. Gorąco zachęcamy do kontaktu!

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.