Zasilacze UPS na pokłady statków

Zasilacze awaryjne to urządzenia nazywane również UPS (jest to skrót od nazwy Uninterruptible Power Supply).

Są to sprzęty, których działanie polega na gwarantowaniu ciągłego zasilania podłączonym urządzeniom. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach, gdy następuje zanik napięcia w sieci bądź kiedy wystąpią jego spore wahania.

Takie urządzenia są stosowane przede wszystkim w centrach danych firm, dla których bardzo istotna jest niezawodność i wydajność wykorzystywanych rozwiązań.

Wykorzystanie zasilaczy awaryjnych jest również świetnym rozwiązaniem na przykład na statku – sprawne działanie wszystkich systemów jest w tej sytuacji niezbędne i powiązane z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim, którzy na tym statku przebywają.

W poniższym artykule krótko wytłumaczymy Państwu zasady działania zasilacza awaryjnego, a także przedstawimy przykładowe urządzenie, które idealnie sprawdzi się do tego zadania.

Zapraszamy do lektury!

Zasilacze UPS

Jak działa zasilacz awaryjny?

UPS składa się z prostownika, falownika, akumulatora i by-passu, czyli układu obejścia. Prostownik i falownik to przetwornice odpowiadające za zmianę napięcia stałego na przemienne i odwrotnie.

Działanie zasilacza awaryjnego polega na pobieraniu energii z zewnętrznej sieci elektrycznej i przesyłaniu jej do urządzenia podłączonego, a jednocześnie magazynowaniu jej w akumulatorze w postaci prądu stałego.

Akumulator stanowi zasilanie awaryjne, na które natychmiastowo przełączany jest podłączony sprzęt – czas przełączania to zaledwie kilka milisekund, dlatego w żaden sposób nie zakłóca to ciągłości pracy.

Typy zasilaczy awaryjnych

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów zasilaczy awaryjnych. Ich typy zostaną krótko opisane poniżej:

  • zasilacz awaryjny typu online – taki zasilacz posiada układ zasilania oddzielony od napięcia wejściowego, co zapewnia bardzo stabilne napięcie wyjściowe, które jest odporne na zakłócenia pochodzące z sieci zewnętrznej; wadą takich zasilaczy jest ich spora waga i wymiary, a także konieczność zastosowania dodatkowego chłodzenia,
  • zasilacz awaryjny typu offline – taki zasilacz zapewnia urządzeniu zasilanie prosto z sieci zewnętrznej, z jednoczesnym doładowywaniem akumulatora prądem o niewielkiej wartości; ten typ zasilacza jest bardzo tani w użyciu, ponieważ zazwyczaj w UPSie pracuje tylko układ sterowania (zmienia się to w momencie zaniku zasilania z sieci – urządzenie przełącza się na pracę w trybie akumulatorowym), a także nie generuje wysokich temperatur i jest niezawodny; wadą tego sprzętu może być powstawanie zakłóceń na wyjściu podczas zmiany trybu pracy urządzenia,
  • zasilacz awaryjny typu line-interactive – taki zasilacz jest ulepszoną wersją zasilacza UPS typu offline, jednak wykorzystuje on falownik zarówno do pracy sieciowej, jak i akumulatorowej, dzięki czemu napięcie wyjściowe jest stabilizowane i nie pojawiają się zakłócenia.

Zasilacze UPS

Eaton 9PX Marine

Marka Eaton kieruje się ideologią polegającą na dążeniu do doskonałości – można zaobserwować tę ideę w momencie korzystania z oferowanych przez firmę produktów.

Urządzenia wyróżniają się przede wszystkim bardzo wysoką jakością wykonania oraz perfekcją w wykończeniu.

Z pewnością rozwiązania oferowane przez Eaton spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, którzy poszukują rozwiązań najwyższej jakości.

Wszystkie produkty tej marki są zgodne z obowiązującymi aktualnie dyrektywami i zapewniają przede wszystkim możliwość znacznego zwiększenia efektywności energetycznej.

Przykładowym urządzeniem oferowany przez firmę Eaton jest zasilacz awaryjny 9PX Marine, który przeznaczony jest przede wszystkim do wykorzystania na statkach.

Jest to pierwszy zasilacz UPS w swojej klasie posiadający możliwość zagwarantowania jednostkowego współczynnika mocy (VA = W). Ogromną zaletą tego produktu jest zapewnienie aż o 11% więcej mocy niż inne zasilacze awaryjne.

Warto zwrócić uwagę również na to, że 9PX Marine został opatrzony specjalistycznym certyfikatem Energy Star. Certyfikat ten oznacza iż urządzenie oferuje bardzo wysoką sprawność energetyczną, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów chłodzenia oraz zużywanej energii. Z pewnością klienci, którym zależy na zmniejszeniu ogólnych kosztów eksploatacji, będą zadowoleni z wyboru właśnie tego urządzenia.

Eaton 9PX Marine jest urządzeniem przeznaczonym do montażu w szafie typu rack lub szafie wolnostojącej. Moc znamionowa urządzenia to 1500-3000 W, a napięcie wynosi 200-240 V.

Sprzęt pracuje z częstotliwością 50/60 Hz. Do urządzenia można dodać dodatkowe moduły akumulatorowe, które pozwolą na przechowanie większej ilości energii – moduły obsługują funkcję „hot swap”, dlatego mogą być dowolnie wymieniane bez konieczności odłączania urządzenia od prądu.

Opisywany produkt przeznaczony jest dla sektora morskiego i offshore, o czym świadczy homologacja typu DNV-GL, powlekane płyty zasilacza oraz przystosowanie do bardzo wysokich temperatur pracy.

Zastosowana została topologia podwójnej konwersji online z wykorzystaniem bypassu wewnętrznego, co umożliwia zachowanie ciągłości pracy. Aby zapewnić niezawodność zastosowano specjalistyczną technologię ABM, która wydłuża żywotność akumulatora.

Urządzenie zostało wyposażone również w wyświetlacz LCD, który w czytelny i zrozumiały sposób prezentuje informacje o statusie sprzętu i pomiarach UPS. UPS 9PX Marine obsługuje połączenie szeregowe oraz komunikację USB; posiada również gniazdo mogące posłużyć do zamontowania dodatkowej karty sieciowej.

Zasilacze UPS

Jak widać, Eaton 9PX Marine to urządzenie wysokiej jakości, stworzone z myślą o klientach będących przedstawicielami konkretnej branży. Z pewnością znajdą one zastosowanie w wielu firmach z sektora morskiego.

Mamy nadzieję, że lektura powyższego tekstu umożliwiła Państwu bliższe zapoznanie się z tematyką najlepszych zasilaczy awaryjnych do zastosowania na statku.

Jeżeli chcą Państwo zakupić opisany w artykule produkt – zachęcamy do skontaktowania się z pracownikami thomas it, którzy doskonale znają asortyment i pomogą każdemu z klientów w wybraniu idealnych rozwiązań dla siebie.

Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania i umożliwią Państwu stworzenie niezawodnych i wydajnych rozwiązań sieciowych.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.