Jakie typy zasilaczy UPS wyróżniamy?

Cała idea współczesnej elektroniki oparta jest na przesyłaniu sygnału elektrycznego. Aby taki sygnał mógł powstać, musi zostać zapewniona energia elektryczna. Każda operacja wykonywana przez procesor, każde dane transmitowane po sieci czy każdy obraz przesyłany do monitora to nic innego jak prąd o odpowiednio dobranym napięciu. Jak łatwo można wywnioskować każda, nawet najmniejsza i najprostsza operacja wymaga energii. Odpowiednia energia musi zatem zostać dostarczona, aby urządzenie mogło działać. W tym celu wszelkie sprzęty wykorzystują zasilacze, które prostują prąd, czyli zamieniają prąd zmienny na stały, z gniazdka i dostarczają odpowiednie zasilanie do poszczególnych komponentów urządzenia.

Ale co w momencie, kiedy zabraknie prądu? Gdy nastąpi zanik napięcia lub wichura zerwie linię elektryczną?

Niektóre urządzenia są wyposażone w baterie lub akumulatory pozwalające na pracę bez dostępu do gniazdka. Jednak są to głównie urządzenia przeznaczone do użytku mobilnego.

A co z normalnymi urządzeniami?

Po prostu się wyłączą. I to gwałtownie. Nagłe odcięcie zasilania powoduje zaprzestanie działania każdego komponentu urządzenia. W przypadku urządzeń elektrycznych po prostu przestają one działać, ale urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, drukarki czy dyski sieciowe, są narażone na utratę danych.

Komponenty takie jak chociażby pamięć RAM potrzebują zasilania do przechowywania danych. Podczas utraty zasilania wszystkie zapisane dane ulotnią się. Powoduje to najczęściej jedynie utratę aktualnie przetwarzanych danych, ale w krytycznych sytuacjach może doprowadzić do uszkodzenia danych całych programów lub aplikacji, systemu operacyjnego, a nawet całej struktury danych na dysku twardym.

Dlatego na rynku dostępne są specjalne urządzenia zapewniające zasilanie urządzeń podczas utraty zasilania sieciowego poprzez zapewnienie rezerwowego akumulatora. Takie urządzenia to zasilacze awaryjne, zwane również zasilaczami UPS. Są one najlepszym i najprostszym sposobem na awaryjne zasilanie urządzeń podczas awarii prądu lub wahań napięcia. Sprawdzają się zarówno w domu lub małym biurze, jak i w ogromnych serwerowniach lub fabrykach.

Jakie typy zasilaczy UPS wyróżniamy

Typy zasilaczy UPS

Myśląc o zakupie zasilacza awaryjnego koniecznie trzeba zastanowić się jaki typ zasilacza jest nam potrzebny. W zależności od tego wyboru, UPS zapewni różną wydajność oraz jakość i zakres ochrony.

Dobrze jest wiedzieć, że zasilacze awaryjne oprócz zapewniania energii w przypadku zaniku podstawowego źródła zasilania są w stanie także zabezpieczyć podłączone urządzenia przed różnymi niebezpiecznymi zmianami prądu, takimi jak udary czy odkształcenia. Bez takich zabezpieczeń, w przypadku wystąpienia takich anomalii możliwe jest poważne uszkodzenie sprzętu podłączonego do zasilania.

Zasilacze awaryjne można podzielić na pięć typów, w zależności od konstrukcji układu dostarczającego zasilanie do urządzeń odbiorczych oraz przełączającego źródła zasilania.

Zasilacz z bierną rezerwą ("off-line")

Zasilacze awaryjne typu offline to najprostsza oraz najtańsza odmiana zasilaczy UPS. Takie urządzenie podczas normalnego trybu pracy w żaden sposób nie wpływa na zasilanie sprzętu odbiorczego - jest on zasilany bezpośrednio z sieci, a cały układ zasilania rezerwowego jest odłączony. Wtedy również zasilacz UPS pobiera energię potrzebną do naładowania, bądź utrzymania odpowiedniego poziomu naładowania, akumulatora, która jest dostarczana do prostownika, a następnie po konwersji na prąd stały, do akumulatora. W momencie zaniku zasilania na źródle prądu, zasilanie urządzeń odbiorczych zostaje przełączone na akumulator. Prąd z akumulatora jest konwertowany z prądu stałego na zmienny i przekazywany na wyjście zasilania.

jakie typy zasilaczy ups wyróżniamy

Zaletą takiej technologii jest przede wszystkim prostota konstrukcji. Wpływa ona korzystnie na niezawodność, koszty utrzymania, a także na koszt zakupu zasilacza. Z kolei największymi wadami jest stosunkowo długi czas przełączania zasilania pomiędzy źródłami, sięgający nawet kilkunastu milisekund, a także brak separacji źródeł zasilania. Brak separacji źródeł sprawia, że zasilacz tego typu nie zapewnia ochrony przed skokami napięcia, ani nie ogranicza odkształceń prądu. Z tego powodu dobre zasilacze UPS typu offline są wyposażone w odpowiedni filtr oraz zabezpieczenie przeciwudarowe. Przykładem takiego urządzenia jest APC Back-UPS CS 350VA BK350EI. Jest to solidny i tani zasilacz UPS przeznaczony głównie dla komputerów osobistych oraz sprzętu biurowego.

Jakie typy zasilaczy UPS wyróżniamy

Zasilacz o topologii "line interactive"

Zasilacze o topologii line interactive, w stosunku do zasilaczy offline, różnią się przede wszystkim wykorzystaniem przetwornika napięcia niezależnie od źródła zasilania - jest on podłączony na stałe. W przypadku poboru energii z zasilania sieciowego przetwornik napięcia zapewnia odpowiednią stabilizację, a podczas użycia zasilania akumulatorowego przekształca prąd stały na zmienny. Za stabilizację napięcia w przetworniku odpowiada autotransformator. Zasilacz line interactive podczas spadku napięcia nie zawsze przełączy źródło zasilania na akumulator, ponieważ może ustabilizować napięcie dla urządzeń wyjściowych. Dzięki takiemu zachowaniu ogranicza ilość sytuacji, w których konieczne jest użycie baterii, przez co zmniejsza jej zużycie.

jakie typy zasilaczy ups wyróżniamy

Zasilacze line interactive działają za każdym razem, kiedy podłączone są urządzenia. Powoduje to zabezpieczanie urządzeń oraz zmniejszenie opóźnień podczas przełączania źródeł zasilania. Zasilacze line interactive są najpopularniejszymi zasilaczami awaryjnymi, ze względu na optymalny stosunek funkcjonalności oraz niezawodności do kosztów. Przykładem takiego zasilacza jest APC Smart-UPS C SMC1000IC. Ten typ zasilaczy UPS wykorzystywany jest najczęściej do zasilania komputerów, urządzeń biurowych oraz serwerów w małych firmach.

Jakie typy zasilaczy UPS wyróżniamy

Zasilacz rezerwowy o topologii "standby-ferro"

Zasilacz awaryjny typu standby-ferro cechuje się posiadaniem specjalnego transformatora ferrorezonansowego prądu wyjściowego, który zapewnia stabilizację oraz kształtowanie napięcia. W takim zasilaczu przetwornik jest w stanie gotowości, a przełączenie na zapasowe źródło zasilania następuje dopiero w momencie utraty głównego. Wykorzystanie transformatora ferrorezonansowego zabezpiecza jednak urządzenia wyjściowe, czego nie robią zasilacze pasywne. Niestety ten typ transformatora jest jednocześnie wadą zasilacza standby-ferro, ponieważ posiada niską sprawność, a w dodatku jest duży, ciężki i wydziela sporo ciepła. Z tego powodu takie zasilacze zostały w większości wyparte przez nowsze rozwiązania.

Zasilacz on-line z podwójną konwersją

Konstrukcja zasilaczy awaryjnych typu online odróżnia się od pozostałych stałym wykorzystaniem zasilania akumulatorowego. Akumulator oraz inwerter działają przez cały czas i zapewniają energię dla urządzeń odbiorczych. Zasilanie sieciowe jest wykorzystywane tylko jako ładowarka akumulatora i odpowiada za utrzymanie wysokiego stanu naładowania. Zasilacz typu online zapewnia całkowitą izolację od zewnętrznego źródła zasilania, a w związku z tym także od wszelkich zakłóceń, przepięć czy zaników napięcia. Ciągłe użycie akumulatora zapewnia także brak jakichkolwiek opóźnień przy zaniku zasilania, ponieważ nie występuje przełączanie źródeł.

jakie typy zasilaczy ups wyróżniamy

Ten typ zasilacza UPS gwarantuje najlepszą ochronę, jednak w zamian za nią posiada kilka wad. Konstrukcja zasilacza jest bardziej skomplikowana, co zwiększa cenę, a ciągłe użycie akumulatora powoduje szybsze się jego zużywanie i powoduje większe wydzielanie ciepła. W dodatku zastosowanie zasilania jedyni przez układ ładowania oraz pobierania prądu z akumulatora posiada dużo niższą sprawność niż inne typy połączeń. To dodatkowo zwiększa pobór prądu przez urządzenia i zwiększa koszty obsługi. Zasilacze tego typu to najczęściej duże urządzenia o wysokiej mocy, jak na przykład MGE Galaxy 300 G3HT15KHB1S. Są głównie wykorzystywane do zasilania delikatnego i ważnego sprzętu, jak kluczowe serwery sieciowe, gdzie zabezpieczenie urządzeń oraz danych ma największe znaczenie.

Jakie typy zasilaczy UPS wyróżniamy

Zasilacz on-line z konwersją delta

Zasilacze online z konwersją delta to najnowszy typ zasilaczy awaryjnych. Jego konstrukcja bazuje na zasilaczach typu online z podwójną konwersją, jednak zostały tutaj zaimplementowane rozwiązania mające na celu wyeliminowanie największych wad klasycznych zasilaczy online. Najważniejszą zmianą konstrukcyjną jest zastosowanie konwertera delta. Jest to specjalny układ opatentowany przez firmę APC, w którym standardowe przetworniki prądu stałego i zmiennego zostały zastąpione specjalnymi inwerterami dwukierunkowymi, będącymi w stanie jednocześnie przeprowadzać konwersje w dwie strony. Dodatkowo inwertery zostały ze sobą połączone, tworząc dodatkową ścieżkę przepływu prądu pomijającą akumulator. Konstrukcja zasilacza z konwersją delta przypomina trochę zasilacz line interactive, jednak jest to błędne założenie, ponieważ jest to pełnoprawny zasilacz online. Dalej prąd wyjściowy pochodzi z akumulatora, jednak możliwe jest równoczesne wykorzystanie źródła sieciowego. Parametry prądu są jednak narzucane przez ten płynący z akumulatora, dzięki czemu zasilacz działa tak, jakby obwód wyjściowy był odseparowany od wejściowego.

jakie typy zasilaczy ups wyróżniamy

W stosunku do zasilaczy online, zasilacze z konwersją delta mają przede wszystkim znacznie wyższą sprawność. Ponadto zachowują zalety zasilaczy online, przez co są ich doskonalszą wersją. Przykładem takiego sprzętu jest APC Symmetra LX SYA8K8I.

Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem zasilaczy awaryjnych to zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Zapewnią oni Państwu profesjonalną pomoc w doborze sprzętu i przygotują spersonalizowaną ofertę.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.