Co powinieneś wiedzieć przed wyborem zasilacza UPS?

Zasilacz awaryjny, inaczej nazywany UPSem, to urządzenie niezbędne do prawidłowego działania sieci w zaawansowanej technologicznie firmie. Jego zadanie polega na zapewnieniu stałego dopływu energii do wszystkich urządzeń, które są przez niego zasilane.

UPS wyposażony jest w akumulatory, które ładują się podczas prawidłowej pracy urządzenia, a w sytuacji wystąpienia awarii zapewniają dostęp zasilania, dzięki czemu sieć może nadal pracować i jest całkowicie odporna na jakiekolwiek zakłócenia czy przerwy w dostawie prądu.

W nowoczesnym przedsiębiorstwie znajduje się zazwyczaj sieć najróżniejszych urządzeń, które przechowują ogromne ilości danych i odpowiadają za prawidłowe działanie wszystkich działów w firmie.

Warto pamiętać o tym, że zapewnienie nieprzerwanego dostępu do zasilania jest gwarancją sprawnej pracy całej sieci.

W tym artykule podzielimy się z Państwem pięcioma najistotniejszymi rzeczami, które należy wiedzieć przed dokonaniem wyboru zasilacza UPS dla firmy.

co powinienes wiedziec przed zakupem zasilacza UPS

1. Jakie urządzenia będą chronione przez UPS?

Zależnie od tego, jakie urządzenia będą chronione przez UPS wykorzystywany w firmie, należy wybrać inny model tego produktu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zasilaczy UPS: off-line, line-interactive oraz on-line.

Różnią się one jakością oferowanych usług, ceną oraz możliwościami. Przed zakupem zasilacza awaryjnego należy dokładnie przeanalizować potrzeby firmy i wybrać taki produkt, który najlepiej sprawdzi się w konkretnym przedsiębiorstwie.

Różne urządzenia charakteryzują się innymi potrzebami w zakresie poboru mocy, dlatego to, jakie produkty zostaną podłączone do zasilacza awaryjnego, jest niezwykle istotną kwestią.

Przykładowo, zasilacz awaryjny APC Smart UPS idealnie sprawdzi się jako urządzenie chroniące serwer (serwery mogą być bardzo wrażliwe na zakłócenia w dostarczaniu energii).

co powinienes wiedziec przed zakupem zasilacza UPS

2. Ile energii pochłaniają chronione przez UPS urządzenia?

Przed zakupem zasilacza awaryjnego należy koniecznie sprawdzić wartość maksymalnego poboru mocy wszystkich urządzeń, które ma chronić ten UPS. Niektóre urządzenia cechują się znacznie większym poborem mocy podczas uruchamiania niż w trakcie normalnej pracy, dlatego podczas obliczeń należy wziąć pod uwagę maksymalną wartość tego parametru.

Warto zwrócić uwagę na jednostki! Producenci mogą podawać wartość maksymalnego poboru mocy w watach lub voltoamperach (1 W nie jest równy 1 VA!), dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy wybrany przez nas UPS zagwarantuje odpowiednią ilość mocy wszystkim podłączonym urządzeniom.

3. Jakie są wymagane wartości napięcia na wejściach i wyjściach?

Przed dokonaniem wyboru co do zasilacza awaryjnego, należy dokładnie przeanalizować, jakie wejścia oraz wyjścia będą wykorzystywane oraz jakimi wartościami napięcia się one charakteryzują.

Zależnie od tego, jakie wartości napięcia wyróżniają urządzenia, które będą podłączone do UPSa, należy wybrać zasilacz innego rodzaju - może to być zasilacz standardowy, typu split-phase, bądź bardziej zaawansowany dla klientów, którzy potrzebują najwyższego standardu usług.

Na podstawie wartości napięcia możemy ocenić zarówno potrzebny typ zasilacza, jak i to, czy powinien to być zasilacz zarządzalny (jest to produkt bardziej zaawansowany, który zapewnia znacznie wyższy standard oferowanej usługi).

Jeżeli wartość napięcia na wyjściu różni się od wymaganej wartości napięcia na wyjściach, konieczny będzie UPS typu split-phase, który umożliwi zastosowanie napięcia przemiennego.

4. Jaka jest wymagana długość czasu podtrzymywania?

To, jaka jest specyfika działania firmy, z pewnością ma wpływ na wymagania co do długości czasu podtrzymywania – jest to jeden z najistotniejszych parametrów określających zasilacze awaryjne. Klient, któremu zależy na podtrzymaniu pracy urządzeń do czasu całkowitego zamknięcia systemu, powinien wybrać inne urządzenie niż użytkownik, który oczekuje znacznie dłuższej pracy urządzeń i utrzymania pewnych procesów. Im dłużej ma pracować chronione urządzenie, tym większa powinna być pojemność akumulatorów w zasilaczu awaryjnym.

Najbardziej wymagającym użytkownikom polecamy zainwestowanie w UPS o przedłużonym czasie podtrzymywania, jednak większość klientów nie potrzebuje najdroższych rozwiązań - należy pamiętać o tym, że baterie muszą być wymieniane co kilka lat, a ich koszt jest dosyć wysoki; nie warto inwestować w rozwiązania, których nie wykorzystamy w stu procentach.

5. Gdzie będzie zainstalowany zasilacz awaryjny?

Zasilacze awaryjne UPS dostępne są w kilku rodzajach, które różnią się od siebie sposobem montażu. Klienci mogą wybierać pomiędzy wolnostojącymi zasilaczami typu tower oraz urządzeniami typu rack, które przeznaczone są do montażu w stojakach serwerowych. Zasilacze, które będą zamontowane w stojakach, mogą być także wyposażone w dodatkowe, zewnętrzne baterie, które również zajmują przestrzeń w stojaku serwerowym.

Przed zakupem urządzenia należy sprawdzić możliwości sprzętowe i jeżeli będzie to konieczne, dokupić dodatkowe stojaki lub inne akcesoria oferowane przez producenta zasilaczy, które ułatwią montaż i eksploatację produktów.
co powinienes wiedziec przed zakupem zasilacza UPS

Jedną z czołowych firm produkujących zasilacze awaryjne jest firma APC.

Każdy zasilacz UPS APC cechuje się przede wszystkim wysoką wydajnością, dostępnością, niezawodnością oraz kompatybilnością z wieloma urządzeniami.

Marka APC jest jednym z liderów w branży zasilania awaryjnego, a produkty tej firmy idealnie sprawdzają się w serwerowniach przedsiębiorstw dużej wielkości.

Zalety tych produktów to między innymi: innowacyjność, łatwość eksploatacji, niski całkowity koszt posiadania oraz łatwość dostępu do kluczowych elementów infrastruktury.

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem zasilaczy awaryjnych marki APC, gorąco zachęcamy do skorzystania z usług firmy thomas it.

W ofercie posiadamy szeroki wachlarz najróżniejszych zasilaczy UPS, przeznaczonych dla firm średniej oraz większej wielkości, a także komponenty chłodzenia, moduły bateryjne i systemy zarządzania.

Nasi konsultanci pomogą Państwu w dokonaniu wyboru produktów oraz udzielą niezbędnych porad.

Kontakt:

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.