Tokeny VPN - FortiToken - czym są i do czego służą?

Coraz częściej w dużych korporacjach korzysta się z rozwiązań polegających na tworzeniu sieci typu VPN. Umożliwiają one jej uwierzytelnienie, co pozwala na potwierdzanie tożsamości podmiotu z niej korzystającego. W dzisiejszym poście poznają Państwo najlepsze Tokeny VPN, które znajdują się w ofercie firmy Fortinet. Charakteryzują się one bardzo wysoką efektywnością i bezpieczeństwem. Zapraszamy w podróż po sieci prywatnej VPN!

Tokeny VPN FortiToken

Krótka charakterystyka prestiżowej firmy Fortinet

Głównym celem firmy Fortinet jest zapewnienie swoim klientom szerokiego wyboru niezawodnych, wysokowydajnych oraz zintegrowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Ich zakres działania wbrew pozorom nie jest wąski, chociaż tworzą przede wszystkim urządzenia oraz oprogramowania dedykowane dla małych, średnich oraz dużych firm głównie w zakresie bezpieczeństwa.

Produkty firmy Fortinet charakteryzują się bardzo wysoką integralnością oraz współdziałaniem między sobą. To z kolei zapewnia im spójną całość. Ponadto są one także bardzo intuicyjne w obsłudze i pozwalają na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa, przy równoczesnym zmniejszeniu zagrożenia. Fortinet to również rozwiązania, które wykazują bardzo wysoki poziom automatyzacji. Pozwala ona użytkownikom na bardzo sprawną obsługę ich systemów informatycznych.

Większość produktów firmy Fortinet tworzona jest w kilku różnych wersjach, co sprawia, że każdy klient może wybrać opcję, która jest najbliższa jego oczekiwaniom. W ten sposób koncentruje się on tylko na funkcjach, które są niezbędne dla jego przedsiębiorstwa. Ponadto rozwiązania Fortinet zapewniają ochronę od ataków hackerskich, przy czym w żaden sposób nie wpływają na wydajność oraz szybkość pracy innych urządzeń podpiętych do sieci.

Co to jest wirtualna sieć prywatna?

VPN (ang. virtual private network) to wirtualna sieć prywatna. Jest to specjalny rodzaj usługi, który pozwala na łączenie się z Internetem w zasadzie z każdego miejsca na ziemi. Jest to możliwe przede wszystkim ze względu na tworzenie wirtualnego tunelu. Jest on dodatkowo szyfrowany, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo danych znajdujących się na komputerze lub innym urządzeniu podczas ich użytkowania i tworzenia połączeń wirtualnej sieci prywatnej.

Połączenia VPN wyposażone są w dodatkowe etapy uwierzytelniania sieci. Każdorazowe złe podanie loginu lub hasła powoduje brak dostępu do danej sieci. Z tego też powodu wiele dużych korporacji decyduje się na wprowadzenie u siebie szyfrowanych połączeń wirtualnych sieci prywatnych. Podczas pracy z domu pracownicy posiadają gwarancję dobrego zabezpieczenia informacji poufnych firmy podczas ich użytkowania.

Z kolei SSL VPN to rodzaj wirtualnej sieci prywatnej, który korzysta z protokołów typu Secure Layer Socket (SSL) lub Transport Layer Security (TLS). Działają one w przeglądarkach internetowych, po to aby utworzyć bezpieczne i zdalne połączenie VPN między urządzeniem końcowym a serwer SSL / TSL. Obecność tego rodzaju szyfrowania (dokładniej jest to szyfrowanie E2EE- ang. End-to-end encryption) pozwala na zmniejszenie ryzyka związanego z wyciekiem danych podczas łączenia się z wewnętrznymi zasobami danego przedsiębiorstwa.

Tokeny VPN FortiToken

Tokeny VPN- rozwiązanie zaproponowane przez firmę Fortinet

Tokeny VPN firmy Fortinet określane są również jako FortiToken. Można nimi zarządzać poprzez chmurę, która jest przyjazna dla użytkownika i działa w oparciu o środowisko FortiGate. Największy procent wszystkich zagrożeń w sieci stanowią te, które związane są z łamaniem haseł oraz loginów użytkowników. Nie dziwi zatem fakt, że firmy coraz częściej decydują się na wdrożenie w swojej działalności rozwiązań, które pozwalałyby im jeszcze dokładniej ochronić swoje poufne dane.

Tokeny VPN pozwalają na zarządzanie bezpieczeństwem nawet z poziomu urządzeń mobilnych. Jest to w dużej mierze możliwe, dzięki obecności FortiToken Cloud, która jest niezbędna do poprawnego dwuskładnikowego uwierzytelniania sieci. W jej ramach użytkownik może także skorzystać z aplikacji mobilnej FortiToken, która działa w oparciu o technologię PUSH.

Tokeny VPN firmy Fortinet zostaną docenione także ze względu na bardzo prostą obsługę w tym instalację oraz zarządzanie. Ich konfigurację można wykonać już na poziomie FortiGate. Co ważniejsze jednak instalacja tokenów VPN nie wymaga zmiany obowiązujących ustawień bezpieczeństwa. W ramach pulpitu nawigacji można również śledzić liczbę aktywnych użytkowników. Ponadto tokeny VPN działają w oparciu o system, który ostrzega przed możliwym pojawieniem się niektórych zakłóceń.

Wśród niewątpliwych zalet stosowania tokenów VPN, w tym również FortiToken Cloud można wyróżnić możliwość zarządzania nimi z dowolnego miejsca na ziemi. Co więcej jest to rozwiązanie bardzo wydajne i kompatybilne z wieloma urządzeniami mobilnymi. Współpracuje między innymi z systemami takimi jak iPhone, Android czy Windows.

Czym kierować się podczas wyboru sieci VPN?

Dobór sieci VPN powinien zawsze być podyktowany aktualnymi potrzebami firmy. Należy pamiętać, że jest to rozwiązanie, które odpowiada za bezpieczeństwo danych oraz użytkowników w sieci. Z tego też powodu podczas wyboru odpowiednich tokenów VPN nie należy kierować się tylko i wyłącznie ich ceną. Podczas ich wyboru warto także zwrócić uwagę na szereg innych cech.

Najbardziej doceniane przez firmy i użytkowników są te tokeny VPN, które nie posiadają limitów. W ten sposób ich aktywność w Internecie nie jest w żaden sposób skrępowana. Co ważniejsze jednak dane podczas każdorazowego korzystania z wirtualnego połączenia prywatnego są w taki sam sposób chronione. Takie właśnie możliwości proponuje firma Fortinet.

Podczas wyboru tokenów VPN warto zapoznać się także z liczbą dostępnych serwerów oraz ich lokalizacją na świecie. Najczęściej jednak uważa się, że im jest ich więcej tym lepiej dla jego użytkowników. Sprawdza się to w szczególności kiedy jeden z serwerów jest w danym momencie nadmiernie przeciążony przez korzystających z niego użytkowników.

Każda sieć VPN powinna także być szybka. Przyjmuje się, że wykorzystywanie prywatnych sieci wirtualnych oraz tokenów VPN najczęściej lekko spowalnia sieć, zatem nie dopuszczalny jest znaczny spadek jej prędkości.

Tokeny VPN powinny także pozwalać na dostęp do tworzenia wirtualnych oraz szyfrowanych tunelów na wielu urządzeniach równocześnie. Wiele firm gwarantuje również pomoc swoim klientom w sytuacjach problematycznych. Takie rozwiązanie u siebie promuje firma Fortinet, gdzie użytkownicy mają dostęp do własnego panelu pomocy klienta.

Czym jest FortiAuthenticator?

Na szczególne wyróżnienie zasługuje rozwiązanie FortiAuthenticator. Jest to rodzaj sprzętu, który pozwala na zarządzanie tożsamością wielu użytkowników. Jego obecność wpływa na znaczącą poprawę w zakresie bezpieczeństwa danego przedsiębiorstwa. Jest to możliwe dzięki zcentralizowaniu zarządzania oraz przechowywaniu tych informacji.

FortiAuthenticator to w rzeczywistości platforma, które może przypominać rodzaj bazy danych na temat wszystkich użytkowników, którzy w jej ramach zostali uwierzytelnieni. Co więcej za jej pośrednictwem istnieje możliwość monitorowania wszystkich jej klientów. Ponadto oferuje ona także różne sposoby uwierzytelniania jej użytkowników:

Tokeny VPN FortiToken

  • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe,
  • Potwierdzanie tożsamości,
  • Monitorowanie dostępu dla wszystkich użytkowników.

Zalety stosowanie rozwiązania FortiAuthenticator

Stosowanie platformy FortiAuthenticator posiada niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim jest kompatybilna z innymi rozwiązaniami zaproponowanymi przez firmę Fortinet. Dzięki temu można nią zarządzać w bardzo łatwy i szybki sposób.

Uwierzytelnianie sieci odbywa się z wykorzystaniem różnych mechanizmów. Przykładowo współdziała z mechanizmem typu RADIUS czy LDAP. Sprawia to, że tokeny VPN firmy Fortinet posiadają dostęp do bardzo bogatej gamy serwerów zwiększają tym samym komfort ich użytkowania.

FortiAuthenticator z łatwością można dostosować do innych baz danych, które działają w oparciu o LDAP. Co więcej jego zastosowanie daje gwarancję bardzo dobrego zabezpieczenia poufnych danych firmy. Obecnie przyjmuje się nawet, że uwierzytelnienie dwuskładnikowe, które oferuje Fortinet jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej bezpiecznym w porównaniu do tradycyjnych sposobów.

Gdzie można zapoznać się z ofertą tokenów VPN firmy Fortinet?

Rozwiązania proponowane przez Fortinet znajdą Państwo w ofercie firmy thomas it. Nasi doradcy techniczni pomogą Państwu dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla Państwa firmy w zakresie tworzenia wirtualnych sieci prywatnych. Co więcej w bardzo dokładny sposób omówią Państwu przewagę tokenów VPN firmy Fortinet. Fortitokeny z pewnością docenią zaawansowani użytkownicy, którym zależy na zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa poufnych danym w swoim przedsiębiorstwie.

thomas it jest oficjalnym partnerem biznesowym firmy Fortinet, co sprawia, że posiada wsparcie techniczne producenta. Warto skontaktować się z naszymi ekspertami i poznać najlepszą dla Państwa ofertę uwierzytelniania sieci już dziś. Serdecznie zapraszamy!

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.