FortiClient - co to jest i do czego służy?

Producenci urządzeń oraz oprogramowań informatycznych stoją przed skomplikowanym wyzwaniem, którego głównym celem jest zaspokojenie wciąż wrastających potrzeb wymagających klientów. Szczególne miejsce w zarządzaniu ich firmami zajmują zatem rozwiązania sprawdzające się w zabezpieczaniu danych wytwarzanych i przechowywanych w dużych korporacjach.

FortiClient

W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu najlepsze rozwiązanie w zakresie ochrony, gdzie przykładem rozwiązania zabezpieczającego informacje poufne firm jest platforma FortiClient. Jest to rozwiązanie zapewniające ochronę punktom końcowym oraz innowacyjny rodzaj zabezpieczenia przed wszelkimi zagrożeniami (nazywany także typem ATP) firmy Fortinet. Ochrona punktów końcowych jest szczególnie ważnym zagadnieniem dla klientów końcowych, ponieważ to właśnie oni są najbardziej narażeni na wszelkie ataki oraz zarażenie złośliwym oprogramowaniem.

Czym są połączenia VPN?

FortiClient doceniany jest głównie ze względu na możliwość tworzenia połączeń wirtualnej sieci prywatnej nazywanej w skrócie VPN (ang. virtual private network). Jest to zatem specjalny rodzaj tunelu, który tworzy się w ramach danej prywatnej sieci pomiędzy użytkownikami końcowymi. W celu jego stworzenia niezbędny jest jednak dostęp do sieci publicznej, która pozwala, aby jej węzły stawały się niewidoczne dla przesyłanych pakietów za jej pomocą. Ponadto sieć VPN pozwala na tworzenie kompresowanych lub szyfrowanych danych, które dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo danych punktów końcowych.

Sieć VPN jest rodzajem sieci szczególnie często wykorzystywanym w przypadku wielkich korporacji. Do głównych zalet wirtualnych połączeń prywatnych należy wysoka efektywność, którą obserwuje się nawet dla słabych łączy. Co ważniejsze jednak zapewnia wysoką ochronę danych przed szkodliwym oprogramowaniem.

Charakterystyka Klient VPN FortiClient

FortiClient

Tak jak wspomnieliśmy już platforma FortiClient pozwala na tworzenie połączeń typu VPN, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które znalazło zastosowanie w przypadku wielu średnich oraz większych firm. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyny rodzaj połączeń bezpiecznych, które pozwala utworzyć ta platforma. Ponadto umożliwia ona również budowanie połączeń typu SSL, IPSec oraz wspominany już VPN. Dodatkowo zapewnia zabezpieczenia takie jak: skuteczny firewall, zaawansowane skanowanie antywirusami oraz oprogramowaniem typu antispyware, IPS, czy funkcję antyspamu.

Platforma FortiClient aktualizuje się w sposób automatyczny, co sprawia, że jest nieustannie na bieżąco z najnowszymi wersjami kompatybilnych z nią oprogramowaniami. Ponadto współpracuje z takimi rozwiązaniami jak FortiGuard, FortiGate, FortiManager i FortiAnalyzer.

FortiClient jako platforma służąca do zabezpieczania i ochrony danych przedsiębiorstwa

Jednym z ciekawszych rozwiązań zaproponowanych przez firmę Fortinet jest FortiClient. Jest to rodzaj platformy, która służy przede wszystkim do zabezpieczania końcowych stacji. To właśnie one stanowią jeden z częstszych celów wielu ataków hackerskich. Badania naukowe dowodzą, że stanowią one nawet 30% wszystkich zagrożeń odnotowywano dla punktów końcowych, w szczególności z powodu instalowania złośliwego oprogramowania na punktach końcowych.

FortiClient zapewnia ochronę wielu urządzeniom końcowym równocześnie, a co ważne dodatkowo wzmacnia ich ochronę. Pozwala także na wzmocnienie bezpieczeństwa głównie ze względu na obecność zintegrowanej widoczności, zapewnianiu ciągłej kontroli oraz tak zwaną proaktywną obronę. Umożliwia także ocenę ryzyka dla każdego z punktów końcowych i tym samym zmniejsza jego prawdopodobieństwo zarażenia. FortiClient jest kompatybilny z Security Fabric, który działa w oparciu o automatyczne reguły, które w jeszcze dokładniejszy sposób bronią przed atakami. Ponadto współdziała także z Fabric-Ready, aby jeszcze bardziej wzmocnić ochronę.

Dodatkowo zapewnia dużą świadomość wybranych przez klienta punktów końcowych, które działają w oparciu o obowiązujące przepisy oraz zasady. Jednak najważniejszym zadaniem FortiClienta jest zapewnienie ochrony przede wszystkim przed zagrożeniami. Dokładniej platforma ta blokuje podejrzane informacje oraz dane, dzięki temu drastycznie zwiększa bezpieczeństwo danego przedsiębiorstwa. W dużej mierze jest to możliwe dzięki obecności oprogramowania FortiSandbox.

Niewątpliwą zaletą stosowania rozwiązań firmy Fortinet jest również wspomniana już wielokrotnie możliwości tworzenia połączeń wirtualnych określanych także jako VPN. Są to rozwiązania, które bazują na własnych funkcjach pozwalających na uwierzytelnianie w zasadzie każdego logowania.

Zalety stosowanie rozwiązania FortiClient firmy Fortinet

Stosowanie FortiClienta w średnich i dużych przedsiębiorstwach posiada wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim jest platformą, która bardzo dobrze współdziała z różnymi systemami operacyjnymi (np. OS X czy Windows). Co ważne jest także kompatybilna z oprogramowaniem mobilnym (zarówno iOS jak również Android). Wszystko to sprawia, że zarządzanie nią jest miłe i przyjemne. Dodatkowo jest możliwe w zasadzie z każdego miejsca na ziemi- czy to w siedzibie firmy czy zaciszu domowym, co pozwala na wykonywanie części pracy w tak zwanym systemie home office. Można zatem powiedzieć, że obsługa FortiClienta jest dostępna w formie centralnego zarządzenia, co sprawia, że jest łatwa i przyjemna.

Platformę FortiClient można traktować także jako bardzo zaawansowany rodzaj antywirusa. Jest też innowacyjną zaporą sieciową dla punktów końcowych, dla których działa.

Omawiana platforma jest dużym kompromisem pomiędzy wysoką jakością oraz stosunkowo niskimi kosztami jej zakupu w porównaniu do innych rozwiązań tego typu dostępnych na rynku. Producent pozwala na darmowe pobranie tego oprogramowania ze swojej strony i jego instalację na dowolnym urządzeniu końcowym. Dzięki temu pojawiają się nowe możliwości w zakresie zaawansowanej ochrony oraz bezpieczeństwa. Jest to również bardzo łatwe w obsłudze rozwiązanie, co z pewnością doceni większość jego użytkowników.

Działanie platformy FortiClient można w dowolny sposób modyfikować. Jest ona kompatybilna z innymi produktami firmy Fortinet, jednak ich obecność nie jest niezbędna do podstawowej obsługi tej platformy. Warto jednak podkreślić, że znacząco usprawniają one cały proces.

Rodzaje zagrożeń, przed którymi chroni FortiClient

FortiClient jest platformą, która gwarantuje dostęp do zaawansowanego oraz dynamicznego systemu antywirusowego. Ponadto stanowi także rodzaj zapory dla różnych podejrzanych aplikacji. W ramach działania platformy możliwe jest wstępne filtrowanie stron www.

W szczególności działanie FortiClient opiera się na zapewnieniu jak najlepszej ochrony przed wszelkimi możliwymi atakami z zewnątrz. Do ich zdań należy zabezpieczenie wszystkich punktów końcowych przed szkodliwym i złośliwym oprogramowaniem. Tego typu zagrożenia określane są najczęściej jako znane.

FortiClient

Mogą także pojawić się sytuacje, w których w pierwszej styczności z konkretnym oprogramowaniem dane urządzenie nie jest w stanie określić jego charakteru. W tym przypadku możliwe jest, aby wysłać podejrzany obiekt do zintegrowanego systemu FortiSandBox, który poprzez dynamiczną analizę zaklasyfikuje to zagrożenie do konkretnej grupy. W kolejnym kroku baza dotycząca zagrożeń zostanie uzupełniona o kolejną gamę potencjalnie szkodliwych oprogramowań. Dzięki temu przy następnej styczności z tego typu zagrożeniem system antywirusowy zadziała znacznie szybciej.

Licencja na wykorzystanie FortiClient

Firma Fortinet udostępnia dla swoich produktów bezpłatną licencję, która upoważnia użytkowników do darmowego pobrania i instalacji na dowolnym urządzeniu końcowym produktu FortiClient. Co ważne nie posiada on także żadnych ograniczeń ilościowych. W ramach licencji każdy klient może także połączyć platformę do maksymalnie 10 instancji, na których obecny jest już FortiGate. Powyżej tej liczby należy wykupić licencję właściwą.

Jak wygląda proces wdrażania kolejnych punktów kontrolnych z wykorzystaniem serwera EMS FortiClient?

EMS, czyli Enterprise Management Server dedykowany dla FortiClient jest kompleksową usługą. Pozwala ona na wprowadzanie nowych punktów kontrolnych oraz ich monitorowanie i bardzo szybkie rejestrowanie. W ramach działania serwera można także swobodnie zarządzać osobno każdym z punktów końcowych oraz ustawiać dla nich antywirusy i poziom bezpieczeństwa w konkretnych konfiguracjach. Platforma FortiClient działająca w oparciu o serwer EMS FortiClient umożliwia także stosowanie kwarantanny dla urządzeń, które są podejrzane o zainfekowanie ich poprzez szkodliwe oprogramowanie.

Zalety stosowania EMS FortiClient

Stosowanie EMS FortiClient posiada szereg zalet. Wśród nich można odnaleźć:

  • Możliwość dowolnego skalowania dla ogromnej liczby końcowych punktów, która w obecnej chwili wynosi aż 100 000 takich punktów.
  • Centralne zarządzanie. Tego typu rozwiązanie pozwala na wprowadzanie zmian oraz aktualizacji w zasadzie z dowolnego miejsca na ziemi. Sprawia to, że użytkownicy platformy FortiClient nie są ograniczeni do jego wykorzystania jedynie w siedzibie firmy.
  • Platforma ta zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, przy równoczesnym zachowaniu bardzo prostych i szybkich procesów zakładania profil bezpieczeństwa. Najczęściej wyposażone są one w specjalnie dostosowane do ich potrzeb funkcje. Ponadto pozwalają one na zastosowanie różnych kryteriów dla różnych użytkowników lub zbiorcze dla wszystkich. Sprawia to, że jest bardzo elastyczną platformą, którą można w szybki i łatwy sposób dopasowywać pod potrzeby danego klienta.
  • EMS FortiClient jest kompatybilne z Active Directory (AD). Dzięki temu rozwiązaniu można równocześnie wdrożyć wszelkie zmiany na wszystkich punktach końcowych w tym samym czasie.
  • Połączenie serwera EMS FortiClient z oprogramowaniem FortiGate pozwala na sprawdzanie zgodności wszystkich punktów końcowych w zasadzie w dowolnej chwili.
  • Z kolei kompatybilność z FortiAnalyzer i FortiSIEM umożliwia logowanie i tworzenie raportu dla dowolnego punktu końcowego.

Gdzie znaleźć platformę FortiClient?

Zastanawiacie się Państwo gdzie można zakupić dostęp do platformy FortiClient? Nic łatwiejszego! Wystarczy, że odwiedzicie Państwo stronę naszej firmy thomas it. Ponadto bogate doświadczenie naszego zespołu pomoże dobrać dla Państwa najbardziej optymalne rozwiązanie. Serdecznie zapraszam do kontaktu.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.