Czym są produkty End of Life? (EOL)

Prężnie rozwijający się rozwój informatyczny jak i ogólnie przemysłowy z każdym rokiem wprowadza na rynek tysiące nowych produktów. Mogą to być całkowicie unowocześnione sprzęty jak i aktualizacje już istniejących komponentów. Co w takim razie dzieje się ze sprzętem starszej generacji, który nie działa tak sprawnie w połączeniu z najnowszą technologią? Sprzęt tego typu nosi nazwę End of Life (EOL).

Czym jest EOL?

End of life to nic innego jak koniec „życia produktu”. Oznacza to, że producent sprzętu wprowadzając na rynek nowe ulepszone wersje musi zakończyć produkcję poprzednich. Często bywa tak, że wersje sprzętu sprzed kilku, kilkunastu lat nie działają współmiernie do nowych rozwiązań technicznych. Nie da się połączyć ich razem, najnowsze aktualizacje nie są w stanie działać na przestarzałych podstawach lub producent zwyczajnie angażuje się w wytwarzanie tylko najnowszej technologii. Producent decyduje się więc na zaprzestanie produkcji określonego typu sprzętu.

EOL

Jeżeli jest to sprzęt materialny EOL wyznacza datę końcową produkcji sprzętu. Od tej pory konsument kupujący produkt EOL musi być świadom tego, że producent całkowicie wycofał wytwarzanie konkretnego towaru. W ten sposób nie może być on już serwisowany u producenta.

Konsument we własnym zakresie dba o sprzęt starszej generacji. Jeżeli sprzęt posiadał określony czas eksploatacji obowiązuje 10-letni okres kiedy wspierane są jeszcze części zamienne czy serwis techniczny. Wraz ze starzeniem się produktu jego części stają się jednak coraz trudniej dostępne a wraz z nimi rośnie także ich koszt.

W przypadku produktów niematerialnych jak np. oprogramowania, producent wyznaczając końcową datę produkcji ma na myśli koniec wspierania oprogramowania poprzez aktualizacje czy dodatki. Jest to jasna informacja aby zaopatrzyć się w nowszą wersję takiego oprogramowania, ponieważ po ostatecznym czasie wspierania producenta nasze oprogramowanie przy jakimkolwiek problemie nie zostanie naprawione.

Przykładem takiego sprzętu jest oprogramowanie Windows 7, którego okres wsparcia technicznego zakończył się 14 stycznia 2020 r. Od tej daty system Windows 7 nie jest obejmowany asystą techniczną a wszelkie aktualizacje nie są już dostępne na tej wersji systemu. W takiej sytuacji Microsoft zaleca jak najszybsze przejście na najnowszy Windows 10 aby móc korzystać z wszelkiej pomocy producenta. Wskazówki dotyczące zmiany oprogramowania Windows znajdą Państwo na oficjalnej stronie Microsoft.

Gdzie dowiedzieć się o dostępności EOL?

W zależności od kategorii produktu, jego czasie eksploatacji czy ściśle określonych zasad producenta sprzęt EOL może być dostępny w różnych fazach. Taki sprzęt może wciąż pozostawać pod częściową ochroną, być wspierany w szczególnych przypadkach lub przy użyciu konkretnego produktu.

Aby dowiedzieć się czy sprzęt lub oprogramowanie, którym są Państwo zainteresowani posiada jeszcze wsparcie techniczne najlepiej jest skontaktować się z oficjalnym partnerem, który posiada pełną wiedzę na temat oferowanego sprzętu. Jedną z takich firm jest thomas it, która świadczy sprzedaż najnowszego towaru informatycznego jak i produktów EOL.

Kontaktując się z naszymi doradcami otrzymają Państwo rzetelnie sporządzoną ofertę produktu, który Państwa interesuje. Aby sprawdzić dostępność takiego towaru mogą Państwo także wpisać w wyszukiwarkę na naszej stronie internetowej konkretną nazwę gdzie podany będzie pełny zakres dostępności towaru. Wybrany produkt mogą Państwo także zakupić bezpośrednio ze strony klikając w opcję "koszyk". W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.