Wirtualizacja VMware od podstaw

Rozwijające się przedsiębiorstwa wciąż poszukują nowych rozwiązań, które pozwolą na przyspieszenie działania procesów tworzenia i rozwijania aplikacji.

Efektywne wykorzystywanie posiadanych zasobów jest sposobem na znaczące zmniejszenie kosztów eksploatacji i rozwinięcie działań firmy bez ponoszenia sporych kosztów związanych z zakupem dodatkowych urządzeń. Sprzęt to ogromna inwestycja, dlatego maksymalne wykorzystanie posiadanych już urządzeń jest niezwykle istotne, aby nie generować dodatkowych wydatków dla przedsiębiorstwa.

Jednym z rozwiązań, które umożliwiają zwiększenie wydajności i ułatwiają zarządzanie zasobami jest wirtualizacja. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu tematykę wirtualizacji oraz rozwiązań VMware z nią związanych. Jeśli są Państwo zainteresowani tymi zagadnieniami, zachęcamy do zapoznania się z tym tekstem.

Wirtualizacja vmware

Wirtualizacja jest szerokim pojęciem oznaczającym technologię wykorzystywaną do jednoczesnego uruchamiania wielu różnych systemów operacyjnych i oprogramowania poprzez przydzielenie każdemu z uruchamianych systemów zasobów fizycznych komputera lub serwera.

Wirtualizacja może być stosowana zarówno w odniesieniu do sieci i aplikacji, jak i serwerów, stacji roboczych bądź pamięci masowych. W sytuacji gdy wykorzystujemy w przedsiębiorstwie serwer, który obsługuje tylko jeden system operacyjny, to aby zwiększyć jego wydajność i bardziej wykorzystać posiadane możliwości, możemy zainstalować specjalistyczne oprogramowanie służące do wirtualizacji serwerów, co umożliwi nam uruchomienie wielu niezależnych serwerów czy systemów operacyjnych w tym samym momencie.

Uruchomione przez nas niezależne instancje nazywamy maszynami wirtualnymi.

Rozwiązanie to pozwala na maksymalne wykorzystanie zasobów sieciowych, co wiąże się ze zmniejszonymi kosztami eksploatacji rozwiązań sieciowych.

Firmy wykorzystują wirtualizację głównie do serwerów, jednak możliwa jest także wirtualizacja desktopów, stanowisk roboczych.

Wirtualizacja vmware

Dlaczego wirtualizacja jest potrzebna?

Wirtualizacja jest nam potrzebna przede wszystkim dlatego, że podczas standardowej eksploatacji urządzeń czy systemów nie jesteśmy w stanie maksymalnie wykorzystać ich możliwości.

Firmy inwestują ogromne kwoty w stworzenie wydajnych centrów danych, jednak nie potrafią skonfigurować ich w taki sposób, aby wykorzystać wszystkie posiadane zasoby.

Posiadanie wielu serwerów generuje spore koszty związane z zajmowaną przestrzenią, poborem energii elektrycznej, produkowanym ciepłem oraz kosztami konserwacji i eksploatacji. Nawet jeżeli posiadamy w przedsiębiorstwie kilka serwerów – każdy z nich przeznaczony do spełniania innej funkcji – to nie jesteśmy w stanie maksymalnie ich wykorzystać.

Zastosowanie wirtualizacji umożliwia konsolidację wszystkich niezbędnych serwerów w postaci jednego egzemplarza sprzętu komputerowego. Innym problemem, który może rozwiązać wirtualizacja jest problem związany ze skalowalnością potrzeb sprzętowych dla danej usługi bądź aplikacji.

Dzięki wirtualizacji znacznie łatwiejsze jest zarządzanie zasobami komputerowymi, ponieważ administrator z łatwością może zmieniać ilość zasobów przypisanych do konkretnej maszyny wirtualnej. W przypadku, gdy potrzebne są drastyczne zmiany możliwe jest nawet przeniesienie całej wirtualnej maszyny na inny serwer fizyczny z jej jednoczesnym nieprzerwanym działaniem.

Wirtualizacja działa przede wszystkim na zasadzie konsolidacji serwerów i obniżenia kosztów działania przedsiębiorstwa dzięki maksymalnemu wykorzystaniu posiadanych zasobów, co umożliwia uruchomienie wielu usług na tym samym sprzęcie.

To rozwiązanie umożliwia także szybkie utworzenie środowiska testowego umożliwiającego symulowanie działania, które nastąpi po wprowadzeniu w organizacji nowych rozwiązań. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek błędy, firma nie ponosi żadnych kosztów związanych z konsekwencjami, które mogłyby nastąpić po uruchomieniu tych rozwiązań od razu na fizycznym, wykorzystywanym do wszystkich zadań, sprzęcie.

Zalety wirtualizacji

Wirtualizacja to rozwiązanie cechujące się wieloma zaletami, które warto wziąć pod uwagę kiedy zastawiamy się nad tym, jak zwiększyć efektywność działania naszego przedsiębiorstwa.

W tej części artykułu przedstawimy Państwu najistotniejsze zalety związane ze stosowaniem wirtualizacji:

 • zwiększenie efektywności rozwiązań IT przy jednoczesnym zagwarantowaniu oszczędności,
 • znacznie większa mobilność pracy,
 • zwiększenie wydajności oraz dostępności posiadanych zasobów,
 • zautomatyzowanie przeprowadzanych w centrum danych operacji,
 • większa łatwość zarządzania rozwiązaniami informatycznymi w przedsiębiorstwie,
 • mniejsze koszty utrzymania oraz obsługi rozwiązań sieciowych,
 • zwiększenie ciągłości działania rozwiązań IT,
 • ułatwienie odtwarzania danych po awarii, co zwiększa sprawność działania przedsiębiorstwa,
 • znaczne zredukowanie kosztów operacyjnych oraz kapitałowych,
 • dostępność prawdziwego centrum danych, które zostało zdefiniowane programowo,
 • wyeliminowanie lub zminimalizowanie przestojów,
 • uproszczone i intuicyjne zarządzanie centrum danych,
 • zwiększenie produktywności, wydajności oraz responsywności rozwiązań IT,
 • szybsze i sprawniejsze udostępnienie zasobów oraz aplikacji.

Jak widać, rozwiązanie to posiada wiele różnorodnych zalet, które mogą zachęcić Państwa do wyboru wirtualizacji. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań z tej dziedziny, a jednym z nich, bardzo polecanym przez ekspertów, jest VMware.

Wirtualizacja VMware

Wirtualizacja vmware

VMware jest firmą pochodzącą z Kalifornii.

Zajmuje się dostarczaniem oprogramowania służącego do wirtualizacji. Przedsiębiorstwo to jest globalnym liderem wśród producentów infrastruktury chmurowej oraz zapewniającej mobilność w biznesie. Rozwiązania, które proponuje VMware idealnie sprawdzą się w nowoczesnych centrach przetwarzania danych i zagwarantują firmie wysoki poziom bezpieczeństwa, niezawodność, wydajność oraz funkcjonalność.

Produkty VMware są w stanie zagwarantować użytkownikom stabilne i bezawaryjne środowisko pracy, a także znacznie zredukować koszty utrzymania oraz serwisowania sprzętu. Możliwe jest również przenoszenie wirtualnych maszyn pomiędzy hostami (na przykład w przypadku wystąpienia usterki).

Ogromnym ułatwieniem jest także intuicyjna obsługa jednocześnie wielu różnych środowisk. Zarządzanie danymi oprogramowania zapewniane przez rozwiązania VMware ułatwianie wyciąganie wniosków, analizowanie danych dotyczących eksploatacji oraz w efekcie większa kontrola nad działaniem firmy i bardziej efektywne zarządzanie nią.

Jaki rodzaj wirtualizacji wybrać?

W ofercie rozwiązań VMware znaleźć możemy różne opcje, zależnie od potrzeb konkretnej firmy, która decyduje się na wprowadzenie wirtualizacji do swojego centrum danych. Być może wahają się Państwo pomiędzy wirtualizacją pełną a para-wirtualizacją.

W tej części artykułu postaramy się opisać oba te rozwiązania i wskazać najistotniejsze różnice pomiędzy nimi.

Wirtualizacja pełna jest rozwiązaniem które może zostać zastosowane na dowolnym systemie operacyjnym x86. Każda powstająca maszyna wirtualna posiada wszystkie funkcjonalności klasycznego systemu operacyjnego pracującego na urządzeniu fizycznym.

Jest to między innymi wirtualny BIOS czy możliwość wirtualnego zarządzania pamięcią. Rozwiązania oferowane przez VMware umożliwiają wykorzystanie wszystkich dostępnych zasobów aby zmaksymalizować wydajność i uzyskać jak najlepsze wyniki.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż pełna wirtualizacja nie wymaga wsparcie hardware’owego ani wsparcia systemu operacyjnego w celu wirtualizacji wrażliwych czy uprzywilejowanych poleceń.

Ogromną zaletą pełnej wirtualizacji jest najlepszy poziom zabezpieczeń maszyn wirtualnych, a także ułatwienie mobilności i sprawnego przenoszenia danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami – zarówno tymi fizycznymi, jak i uzyskanymi poprzez wirtualizację.

Przykładem takiej wirtualizacji są właśnie produkty VMware bądź rozwiązanie Microsoft Virtual Server.

Para-wirtualizacja to typ wirtualizacji, który polega na współpracy systemu operacyjnego maszyny wirtualnej z hypervisorem. Rozwiązanie to wykorzystuje zmienione jądro systemu operacyjnego gościa. Zastosowanie zmian polega na przekazywaniu poleceń wykonania krytycznych instrukcji procesora do środowiska hypervisora.

Do czego służy hypervisor?

Odpowiada on za rozdzielanie przestrzeni pracy podzespołów pomiędzy maszyny wirtualne (na przykład procesora, pamięci RAM czy zasobów dyskowych). Hypervisor odpowiada za zarządzanie zasobami w taki sposób, aby systemy operacyjne nie wpływały wzajemnie na swoją pracę. Inną jego funkcją jest zagwarantowanie separacji maszyn wirtualnych. Para-wirtualizacja nie jest rozwiązaniem całkowicie nowym – VMware wprowadzało je poprzez udostępnianie pewnym urządzeniem specjalnych sterowników zwiększających wydajność systemów operacyjnych gości.

Jaką opcję w takim razie wybrać?

To zależne jest przede wszystkim od potrzeb konkretnej firmy. Spora korporacja z pewnością kieruje się innymi aspektami w wyborze tego typu rozwiązań niż niewielka firma, która niedawno pojawiła się na rynku.

Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa, zastanowić się, jak firma będzie się w przyszłości rozwijać i wybrać takie rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej i zagwarantuje to, co niezbędne.

Wirtualizację polecamy wszystkim przedsiębiorcom, którym zależy na kompleksowym wykorzystaniu posiadanych serwerów, bez inwestowanie w kolejne kosztowne urządzenia, które zajmują przestrzeń i zużywają ogromne ilości energii elektrycznej.

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła Państwu na bliższe zapoznanie się z tematyką wirtualizacji. Jak widać, jest to bardzo wygodne i przydatne rozwiązanie.

Z pewnością każde przedsiębiorstwo skorzysta z maksymalnego wykorzystania posiadanych zasobów osiągniętego dzięki zastosowaniu rozwiązań wirtualizacyjnych.

Jeśli są Państwo zainteresowani wprowadzeniem wirtualizacji do firmy, zachęcamy do zapoznania się z ofertą thomas it.

Możemy zaproponować naszym klientom profesjonalne rozwiązania, dopasowane indywidualnie do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Nasi eksperci z chęcią pomogą Państwu w wyborze najkorzystniejszej oferty, odpowiedzą na wszelkie pojawiające się pytania i rozwieją wątpliwości.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.