Porównanie producentów UTM

Dla doświadczonego przedsiębiorstwa inwestycja w sprzęt UTM to podstawa do bezpiecznego i sprawnego prowadzenia swojej działalności. Urządzenia UTM (Unified Threat Management) od lat znane są na rynku systemów zabezpieczających, ich nowoczesne wyposażenie zapewnia ochronę antywirusową, firewall, funkcje antyspamowe oraz wiele innych a do tego posiada zupełnie innowacyjne rozwiązania w zakresie sprawdzania danych firmy oraz działań przychodzących ze źródeł zewnętrznych. Aby dowiedzieć się więcej o urządzeniach UTM już teraz zapraszamy do zapoznania się z artykułem “Czym tak właściwie jest UTM?”.

Jak oceniać producentów?

Wybór odpowiedniego UTM do przedsiębiorstwa to poważna decyzja, która musi zostać podjęta po dokładnym zbadaniu ofert UTM na rynku. Aby ułatwić ten proces przedsiębiorcom zupełnie nowym w świecie UTM a także osobom już działającym w tym strukturach, na forum publicznym udostępniany zostaje Magiczny Kwadrat Gartnera oceniający producentów w kategorii Zapór sieciowych (Network Firewalls).

Raporty firmy Gartner Inc. są wynikiem wnikliwych analiz wybranych producentów. Podczas badań oceniana jest jakość urządzeń, spełnianie obecnych wymogów technologicznych oraz porównanie pojedynczych marek z resztą ocenianych producentów. Poniżej przedstawiamy Państwu raport Magicznego Kwadratu Gartnera w zakresie urządzeń UTM z 2019 roku.

Leaders roku 2019

Raporty KG od lat budują opinie o badanych firmach, to one są gwarancją wybieranego urządzenia. Jest jednak grupa producentów, którzy co roku utrzymują się na najwyższych miejscach klasyfikacji. I tak zdarzyło się także w 2019 roku. W grupie liderów znalazły się kolejno firmy Palo Alto Networks, Fortinet, Cisco oraz Check Point Software Technologies. To czołowi producenci odnoszący sukcesy na światowym rynku w dziedzinie urządzeń UTM oraz innych postępowych rozwiązaniach globalnej cyfryzacji.

Firma Palo Alto już od kilku lat staje na najwyższym miejscu w raportach Gartnera. Jest to amerykańska firma działająca od 2005 roku. Jej działalność naznaczona jest na rozwój technologii firewall oraz rozwiązań chmurowych. Według raportu udziału rynkowego „Security Appliance” z 2018 roku Palo Alto umieszczone zostaje na drugim miejscu co oznacza, że mimo najlepszej jakości sprzętu firma nie zdobywa wystarczającego zaufania wśród konsumentów.

Fortinet to bardzo dobrze znana na rynku polskim firma powstała w 2000 r. Fortinet stale wychodzi naprzeciw nowym technologiom oraz wymaganiom konsumentów i każdego roku oferuje coraz to nowocześniejsze oprogramowania oraz sprzęt zapewniający pełne bezpieczeństwo teleinformatyczne. Zaskoczeniem może być miejsce w rankingu udziałów rynkowych gdzie Fortinet zajął trzecie miejsce.

Cisco to także przedsiębiorstwo informatyczne pochodzące z Ameryki. Ze wszystkich wymienionych tutaj producentów Cisco działa na rynku informatycznym najdłużej, od 1984 roku. Firma jest bardzo dobrze rozpoznawalna w Polsce i na całym świecie. Zaufanie do firmy Cisco jest z pewnością większe w porównaniu z młodszymi przedsiębiorstwami. Przez lata pracy, zdobywanie doświadczeń, budowanie podstaw dla dzisiejszych nowoczesnych urządzeń informatycznych. Cisco utrzymało się na rynku i zostało pewnym i sprawdzonym dostawcą wielu klientów.

Głównymi produktami Cisco są zapory sieciowe, przełączniki czy oprogramowania wspomagające zarządzanie siecią. Dowodem na zaufanie i popularność firmy Cisco jest raport Security Apliances gdzie firma znalazła się na pierwszym miejscu posiadając 14% udziałów na rynku.

Ostatnim przedsiębiorstwem, które zyskało status lidera w Magicznym Kwadracie Gartnera jest firma Check Point (Check Point Software Technologies Ltd.), która została założona w 1993 roku w Izraelu. Najbardziej znana jest ona z produkcji systemów VPN oraz zapór sieciowych. Check Ponit zajął razem z Fortinet 3 miejsce z udziałem na rynku 10%.

Jak wynika z powyższych danych najbardziej rozpoznawalni i doceniani na rynku są Cisco i Palo Alto. Na rynku polskim najbardziej znanymi są jednak producenci Fortinet i Cisco. Efektywnie budują oni swoją markę dostarczając konsumentom najnowsze zastosowania technologiczne z dziedziny teleinformatyki. Najnowsze urządzenia UTM używają i zabezpieczają sieć SD-WAN, która jest podstawą nowoczesnych produktów Network Firewalls.

Dla firmy Fortinet równie ważny jest dostęp do chmury oraz bezpieczne korzystanie z niej. W swojej ofercie Fortinet posiada znaną linię produktów FortiGate, które dzięki funkcji cloud-on-ramp oferują szybką łączność z wieloma środowiskami, zapewniają kontrolę ruchu zaszyfrowanego przez SSL i TLS a dzięki funkcjonalnemu designowi zapewniają szybkie i sprawne działanie na jednym panelu zarządzalnym.

Zwycięzcy w zakresie najlepszych technologii

Porównanie producentów UTM

Producenci sprzętu UTM chcąc poszerzać zakres swoich produktów tworzą także nowoczesne wersje tych urządzeń, które nazywane są Next Generation Firewall. Magiczny Kwadrat Gartnera publikuje w oparciu o ten zakres technologii zupełnie inny raport, który może różnić się od “Network Firewalls”.

Obecnie raport nazywa się Enterprise Network Firewall. Ostatnia odsłona raportu miała miejsce w 2018 roku. W porównaniu z raportem Network Firewalls z 2018 roku widoczna jest znaczna różnica pomiędzy producentami, którzy znaleźli się w ćwiartce liderów. W przypadku raportu UTM pierwsze miejsce dostał Fortinet, jeżeli chodzi o NGFW czołowym liderem zostało Palo Alto Networks.

Przeglądając raporty Kwadratów Gartnera należy więc pamiętać jakim sprzętem jest się zainteresowanym. W przypadku tradycyjnych UTMów raport Network Firewalls z pewnością dostatecznie ukaże Państwu sytuację na rynku producentów zajmujących się sprzętem UTM. Jeżeli natomiast planowany jest zakup najnowszej wersji UTM NGFW potrzebne będzie sprawdzenie innych raportów w zależności od Państwa oczekiwań. Każda firma specjalizuje się w konkretnie sprzęcie i to u takiego producenta najlepiej jest szukać konkretnego urządzenia.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Przy wyborze UTM warto obliczyć dla siebie najlepszy współczynnik cena/wartość. Dzięki temu systemowi jesteśmy w stanie określić jaki producent oferuje nam najlepszy sprzęt za najniższą cenę. Aby dokonać tego potrzebna jest klasyfikacja TCO (Total Cost of Ownership) metoda specjalnie wyznaczona do oceny wartości inwestycji w narzędzia informatyczne. Na jego elementy składają się: cena zakupu, utrzymanie urządzenia, przewidywany okres użytkowania z jednego urządzenia UTM, koszt subskrypcji oraz nowych aktualizacji niezbędnych do korzystania ze sprzętu. Po odpowiednim oszacowaniu TCO dostaniemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie “jakiego producenta wybrać?”.

Samodzielne rozeznanie na rynku jest doświadczeniem dla każdego przedsiębiorcy, umiejętności w prawidłowej ocenie kosztów i ponoszonego ryzyka przy zakupie sprzętu są podstawą do efektywnego prowadzenia własnej działalności. Jeżeli jednak nie jesteście Państwo pewni czy wasza ocena jest prawidłowa, czy nie popełniliście błędu przy wyznaczaniu kryteriów lub czy zwyczajnie o czymś nie zapomnieliście zapraszamy Państwa do kontaktu ze specjalistami thomas it. Nasz zespół został kompleksowo przeszkolony w dziedzinie UTM oraz wielu innych zakresach informatycznych. Chętnie odpowiemy na każde nurtujące Państwa pytanie a także pomożemy dobrać odpowiedni sprzęt do Państwa przedsiębiorstwa. Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.