Czym jest SD-WAN?

SD-WAN jest to nowoczesna architektura sieciowa, która w odpowiedzi na rosnące potrzeby ewolucji cyfrowej, umożliwia użytkownikom modernizację ich tradycyjnych sieci WAN. Rozwiązania SD-WAN zapewniają rozwój możliwości sieciowych. Wspierają one inicjatywy transformacji cyfrowej DX, dzięki czemu operacje sieciowe stają się o wiele prostsze oraz zwiększa się sprawność biznesowa ich użytkowników.

Czym jest SD-WAN? Wyjaśnienie pojęcia architektury nowego poziomu.

Rozwiązania SD-WAN zwiększają możliwości działania poprzez wykorzystanie korporacyjnej sieci WAN razem z łącznością w wielu chmurach. Zapewnia to wysoką wydajność aplikacji w oddziałach, na obrzeżach sieci WAN. SD-WAN świadczy scentralizowany mechanizm sterowania, który wyznacza i prowadzi idealną ścieżkę dla ruchu- MPLS, 3G/4G lub szerokopasmowego, zapewniając firmie szybki i łatwy dostęp do krytycznych dla biznesu aplikacji w chmurze.

Tradycyjna architektura sieciowa składała się ze struktury WAN typu hub-and-spoke, która polegała na powolnym i kosztownym łączu MPLS, co oferowało jedynie niskiej jakości podparcie dla użytkowników, szczególnie w aplikacjach opartych na chmurze. Aby użytkownik mógł uzyskać dostęp do strony internetowej, ruch musiał najpierw przejść przez sieć WAN, duże ilości zabezpieczeń, a następnie do aplikacji. Takie rozwiązanie było wysoko niewystarczające dla użytkownika, który oczekiwał w pracy takiego samego szerokopasmowego dostępu do Internetu, jak w domu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom zapewnienia klientom biznesowym zupełnie nowoczesnej łączności z siecią, SD-WAN oferuje usługi sieciowe na o wiele wyższym standardzie. Rezygnuje ona z archaicznych usług MPLS i umożliwia tworzenie własnych sieci w bezpośrednim połączeniu z dostępem do Internetu. Tym sposobem organizacje korzystające z SD-WAN mogą czerpać korzyści z aplikacji Software-as-a-Service (SaaS), aplikacji w chmurach publicznych, komunikacji zunifikowanej a dodatkowo osiągają całkowity niższy koszt jej posiadania (TCO).

Jak działa SD-WAN?

Rozwiązanie SD-WAN łączy swoich użytkowników z dowolną aplikacją, bez względu na to, gdzie się ona znajduje, od centrum danych po chmurę. SD-WAN inteligentnie określa, która ścieżka pod względem wydajności, najlepiej dopasuje się do konkretnej aplikacji. Następnie w przeciwieństwie do tradycyjnie pracujących sieci WAN, które przesyłają wszystkie aplikacje prze MPLS, SD-WAN kieruje ruch bezpośrednio do idealnej ścieżki WAN. SD-WAN posiada także kilka innych cech, które definiują sposób jej działania oraz ewolucję infrastruktury WAN:

 • świadomość stosowania – starsze architektury WAN polegają na routingu pakietowym przez co brakuje im głębokiej widoczności aplikacji. Efektem staje się niedoskonała jakość usługi i trudny dostęp do wysokiej przepustowości dla krytycznych aplikacji. Nowoczesne rozwiązania SD-WAN inteligentnie identyfikują aplikacje już na pierwszym pakiecie ruchu danych. Zespoły sieciowe badają również, które aplikacje są najczęściej wykorzystywane, dzięki czemu tworzą one zasady postępowania dostosowane do potrzeb użytkownika.
 • zmultiplikowana kontrola ścieżek - rozwiązania SD-WAN umożliwiają przepływ ruchu przez trzy połączenia: połączenie MPLS, połączenie szerokopasmowe i tunel Ipsec. Dzięki temu SD-WAN indywidualnie identyfikuje aplikację i określa najlepszą ścieżkę, która zmaksymalizuje jej funkcjonalność. Co więcej, technologia multi-path automatycznie kieruje ruch do następnego najlepszego dostępnego źródła w przypadku awarii głównego łącza. Ta zautomatyzowana funkcja nie tylko zmniejsza złożoność w sieci, ale także zapewnia wysoki poziom korzystania z usługi oraz poprawia wydajność aplikacji.
 • wdrożenie bezdotykowe (Zero-Touch) – celem SD-WAN jest zaoferowanie pełniej kontroli oraz separacja płaszczyzn danych, która zapewni scentralizowane zarządzanie i orkiestrację. SD-WAN umożliwia także szybsze wdrożenia z bezdotykowymi funkcjami provisioningu przy jednoczesnym zachowaniu skali. Ponadto, ujednolicona konsola zarządzania zarówno dla operacji sieciowych jak i bezpieczeństwa pomaga uprościć operacje WAN Edge.

Dlaczego warto wybrać SD-WAN? 4 krytyczne korzyści, które zwiększą wartość Twojej firmy

Łączność między użytkownikami dzięki sieci SD-WAN pozostaje niezmiennie płynna. Wraz ze wzrostem wykorzystywania opartych na chmurze aplikacji i narzędzi wiele firm decyduje się na przejście z WAN o ograniczonej wydajności na architektury SD-WAN. SD-WAN oferuje sterowanie aplikacjami biznesowymi, oszczędność kosztów oraz wysoką wydajność dla aplikacji Software-as-a-Service (SaaS) i usług komunikacji zunifikowanej. Poniżej przedstawiamy Państwu cztery najważniejsze korzyści biznesowe, które użytkownicy są w stanie osiągnąć dzięki rozwiązaniom SD-WAN:

SD-WAN

 • ograniczona złożoność – uproszczone usługi WAN Edge dzięki ujednoliconemu rozwiązaniu, które zapewnia routing, bezpieczeństwo, optymalizację sieci WAN i usługi konsolidacji SD-WAN.
 • ulepszone właściwości aplikacji - zwiększenie wydajności aplikacji w chmurze poprzez nadanie priorytetu aplikacjom o znaczeniu krytycznym dla biznesu i zapewnienie bezpośredniego dostępu do Internetu w oddziale.
 • oszczędność kosztów - zmniejszenie kosztów operacyjnych poprzez migrację z MPLS i korzystanie z wielu łączy szerokopasmowych, takich jak Ethernet, DSL i LTE.
 • prosty moduł zarzadzania – jednopanelowe zarządzanie z bezdotykowym wdrożeniem dla całej sieci WAN Edge upraszcza wdrożenie SD-WAN i zabezpieczeń.

SD-WAN czy MPLS - który wybrać?

Przed zmianą sieci warto zawsze rozważyć czynniki, które mogą zadecydować o naszym wyborze. Ponieważ tradycyjny MPLS pozbawiony jest wysokiej wydajności aplikacji oraz możliwości płynnego połączenia z chmurą, SD-WAN wiele zyskuje w oczach użytkowników. Istotnym jest jednak to, że wielu dostawców SD-WAN nadal nie posiada prawdziwego komponentu bezpieczeństwa. Jest to poważne narażenie nowych klientów na nowe, nieprzewidziane luki. Ponieważ MPLS przenosi ruch z powrotem do centrum danych, zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa niż dostawcy, którzy nie wbudowują zabezpieczeń w swoje rozwiązania SD-WAN. Dlatego przed wyborem sieci powinniśmy porównać każdą z opcji.

Wybór sprzedawcy SD-WAN

Rynek SD-WAN bardzo szybko się rozwija, a dostawcy chętnie korzystają z najnowszych innowacji sieciowych. Wyzwaniem staje się tu wybór odpowiedniego dostawcy, który spełni wymagania firmy. Wielu dostawców wciąż nie dysponuje rozwiązaniami SD-WAN, które zapewniłyby odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Powodem jest główny nacisk na wydajność oraz pomijanie przy tym zachowania odpowiednich form ochrony.

Nowoczesne rozwiązania SD-WAN muszą nie tylko oferować nieprzerwaną wydajność, ale również być wzmocnione funkcjami zabezpieczającymi sieci rozproszone przed zaawansowanymi atakami cybernetycznymi, szczególnie dla tych oddziałów, które posiadają również bezpośredni dostęp do zasobów online i w chmurze. Potwierdzeniem tych wymagań jest wynik ostatniego raportu Gartnera na temat obaw związanych z SD-WAN, w którym 72% menedżerów ankietowanych stwierdziło, że głównym problemem jest zabezpieczenie wdrożenia ich SD-WAN. W związku z tym przy wyborze sieci dla firmy warto wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

 • pewność produktu – sprawdź jak dobrze ugruntowana jest pozycja dostawcy pod względem możliwości sieciowych i bezpieczeństwa oraz jak długo ich rozwiązanie SD-WAN jest dostępne na rynku. Dodatkowo bardziej ekologiczny producent może nie mieć doświadczenia i ważnych testów zewnętrznych.
 • bezpieczeństwo – upewnij się, że to rozwiązanie SD-WAN posiada wbudowane zabezpieczenia i możliwości sieciowe. Jeśli nie, to naraża to Twoją firmę na ryzyko i może powodować złożoność sieci poprzez konieczność dodania dodatkowego rozwiązania zabezpieczającego.
 • koszt - porównaj oszczędności kosztów dla każdego rozwiązania. Jeśli rozwiązanie SD- WAN nie posiada zabezpieczeń, dodatkowy produkt cybersecurity spowoduje wzrost kosztów.
 • integracje infrastruktury - poszukaj rozwiązania opartego na strukturze zabezpieczeń, które płynnie integruje się z innymi produktami w całej sieci, zapewniając komunikację w czasie rzeczywistym i inteligencję zagrożeń.

Dlaczego warto wybrać FortiGate Secure SD-WAN?

FortiGate Secure SD-WAN jako urządzenie pod marką Fortinet, która od lat jest liderem rozwiązań sieciowych na rynku, posiada wbudowane zabezpieczenia oraz szybkie możliwości sieciowe, zapewnia swoim użytkownikom wydajność oraz dostęp do aplikacji w chmurze, a także najlepszą w branży ochronę, która nie zmniejsza prędkości usługi. Rozwiązanie Fortinet Secure SD-WAN zostało przetestowane i zatwierdzone przez NSS Labs pod kątem wysokiej wydajności, bezpieczeństwa i niskiego kosztu TCO. Sprawdzone zdolności Fortinet jako lidera w dziedzinie bezpieczeństwa i sieci sprawiają, że jest to świetny wybór kompletnego rozwiązania SD-WAN. Oto powody, dla których FortiGate Secure SD-WAN jest najlepszą opcją dla firm różnej wielkości i z różnych branż:

SD-WAN

 • system bezpieczeństwa firewall nowej generacji (NGFW) - FortiGate NGFW zapewnia zintegrowane możliwości sieci SD-WAN i bezpieczeństwa w jednym urządzeniu.
 • zwiększona wydajność aplikacji MultiCloud - identyfikacja aplikacji, kontrola wielu ścieżek i sterowanie aplikacjami zapewniają organizacjom dostęp do wszystkich krytycznych aplikacji w chmurze.
 • scentralizowany moduł zarządzania - Fortinet Secure SD-WAN jest w pełni zarządzany z centralnej lokalizacji przez jednopanelową konsolę, zapewniającą przejrzystą widoczność w całej sieci.
 • niski TCO - FortiGate Secure SD-WAN jest tańszy i zapewnia zarówno bezpieczeństwo sieciowe, jak i bezpieczeństwo w tym samym rozwiązaniu, zapewniając nawet o 50% wyższy TCO w porównaniu z architekturą z oddzielnymi urządzeniami zabezpieczającymi i sieciowymi.

Mamy nadzieję, ze powyższy artykuł udzielił Państwu wszelkich informacji na temat wykorzystania sieci SD-WAN. Mocno polecamy rozwiązania sieciowe FortiGate Secure SD- WAN oraz inne produkty firmy Fortinet. W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór asortymentu sieciowego tego producenta. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy Państwa do kontaktu z ekspertami thomas it, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości i chętnie doradzą Państwu w wyborze odpowiedniej sieci SD-WAN.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.