Czym jest Magiczny Kwadrat Gartnera?

Rozwój naszej cywilizacji następuje wciąż z dnia na dzień. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wyprzedzają nasze oczekiwania, a doświadczone firmy poszerzają swoje horyzonty. Pozostaje pytanie, komu zaufać? Jakiego producenta wybrać? Kto jest w stanie zapewnić nam idealną usługę i najlepszy sprzęt? Aby zyskać pewność swoje wyboru możemy sięgnąć opinii osób, które znamy, innych klientów czy poszukać informacji w Internecie. Opinii jest wiele i nie każde zawsze są przydatne. Warto w takim wypadku odnaleźć źródło, które dostarczy nam oceny danego producenta z zaawansowanego technicznie, profesjonalnego poziomu. Jednym z takich źródeł jest Magiczny Kwadrat Gartnera „Gartner Magic Quadrant (MQ)”.

Kwadrat Gartnera i jego działalność

Magiczny Kwadrat Gartnera jest to nazwa serii badań rynku prowadzona przez amerykańską firmę Gartner Inc., która od ponad czterdziestu lat analizuje rynek pod względem strategicznego wykorzystania technologii oraz ich zarządzania. Magic Quadrant swoją treść sprowadza do ostatecznej analizy jakościowej konkretnych kategorii technologicznych.

Przykładowymi kategoriami są Business Intelligence Platforms, Global Network Service Providers, Warehouse Management Systems czy Endpoint Protections Platforms. Są to jedynie szczątkowo podane obszary, ponieważ zasięg badań Gartner Inc. sięga o wiele dalej. Przeprowadzając badania analizowane są wybrane rynki, kierunki ich rozwoju, dojrzałość rynkowa kształtująca się na przestrzeni lat oraz uczestnicy wybranych dziedzin podlegający badaniom. Jest to złożona strategia analityczna, która ma przynieść jasne opinie o wybranych firmach i potencjale ich rozwoju.

Producenci, którzy zgłaszają się do badania zostają krytycznie sprawdzeni pod względem jakości usług i produktów, które oferują. Ocena producentów jest powadzona według dwóch kryteriów: kompletności wizji i zdolności do realizacji. Wynik oceny wyznacza miejsce w jednej ćwierci planszy MQ, w której znajdzie się konkretny dostawca. Magiczny Kwadrat podzielony jest na cztery części a każda z nich określa rolę jaką spełnia dostawca na badanym runku. Części te noszą nazwy:

magicznykwadratgartnera

  • Leaders (Liderzy) – zgodnie z programem otrzymują oni najwyższe oceny w obu kryteriach
  • Challengers (Kandydaci) – pozostają oni bardzo wysoko ze względu na zdolność do działań i duży potencjał w dojściu do dominacji nad znacznych obszarem rynku, na którym działają. Zostają oni jednak niżej ocenieni, ponieważ nie wykazują zrozumienia wizji kierunku rozwoju rynku. Pozostają więc na drugim miejscu z szansą na osiągnięcie pełnego sukcesu.
  • Visionaries (Wizjonerzy) – posiadają oni wizję możliwych zmian rynkowych, realizowane przez nich działania nie są jednak skuteczne.
  • Niche players (Niszowi gracze) – swoją działalność skupiają na niewielkim segmencie rynku lub są zbyt rozproszeni co prowadzi do niskiego wyniku innowacyjności oraz niewielkich sukcesów rynkowych.

Magic Quadrant for Endpoint Protections Platforms

Aby przybliżyć Państwu strukturę i sposób działania MQ w tej części artykułu przedstawimy Państwu raport Magicznego Kwadratu Gartnera w kategorii Ochrona Urządzeń Końcowych z 2018 roku. Do badania zostało wybranych 21 dostawców: Symantec, Sophos, Trend Micro, CrowdStrike, ESET, Bitdefender, Carbon Black, Cisco, Comodo, Cylance, Endgame, FireEye, Fortinet, F-Secure, Kaspersky Lab, Malwarebytes, McAfee, Microsoft, Palo Alto Networks, Panda Security, Sentinel One. Poniżej przedstawiamy Państwu wynik raportu trzech pierwszych miejsc, które zajęli kolejno dostawcy: 1 miejsce – Symantec, 2 miejsce – Trend Micro, 3 miejsce – Sophos.

Symantec

Firma Symantec pozostaje liderem w płaszczyźnie EDR wśród tradycyjnych dostawców EPP. Zapewnia ona jedne z najlepiej rozwijających się rozwiązań ochrony urządzeń końcowych. Produkty firmy Symantec odznaczają się zaawansowaną funkcjonalnością, które reaguje na wszelkie zmiany w świecie zagrożeń. Jest to pierwszy dostawca, który w swojej ofercie łączy ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, EDR oraz możliwość oszustwa w jednym agencie przy jednoczesnym wzmocnieniu systemu.

Symantec rozpoczął działania oparte na chmurze. Pozwoliło to na wprowadzenie najnowszych aktualizacji produktów jak np. rozwiązania SEP Cloud i EDR Cloud. Produkt Symantec ATP pozostaje skoncentrowany na EDR co ulepsza wykrywanie i reagowanie a klienci SEP mają dostęp do agenta SEP. Na wciąż wysokim poziomie pozostają także rozwiązania SEP 14 i SEP 14.1. Świadczą one stabilne i pewne usługi a dodanie ML oraz innych dodatkowych funkcji zabezpieczeń poprawiło zakres wykrywania zagrożeń. Szeroka implementacja Symantec umożliwia rozległy wgląd w strukturę zagrożeń w wielu branżach. Symantec pozostaje jednak dostawcą dostępnym dla klientów o dużych zasobach do zarządzania. Korzystanie z rozwiązań firmy wymaga pełnego zakupu produktów od jednego producenta a wsparcie techniczne często okazuje się zawodne nawet w przypadku posiadania pakietu z personelem pomocniczym.

Trend Micro

Trend Micro swoją działalnością obejmuje centra danych, systemy sieciowe oraz systemy końcowe. Jest to trzecia na rynku firma zajmująca się rozwiązaniami ochrony urządzeń końcowych a jej zasięg wychodzi na cały świat. Swoje rozwiązania EDR Trend Micro oferuje jako samodzielny agent do EPP. Pomimo integracji z produktami lokalnymi takimi jak Deep Discovery, agent Trend Micro nie łączy się z chmurową piaskownicą i nie dostarcza możliwości zarządzania z nią z platformy chmurowej Trend Micro. Wielką zaletą firmy jest profesjonalna ocena podatności na zagrożenia i technologia wirtualnego patchowania. Funkcje wirtualnego łatania oferowane przez Trend Micro zmniejszają ciężar na zespołach operacyjnych co sprawia, że zarządzanie poprawkami jest całkowicie bezpieczne.

Trend Micro oferuje silnie działające systemy ochrony oraz rozszerzone funkcje usługi ochrony zagrożeń. Rozwiązania tej firmy bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku klienta, który potrzebuje jednego dostawcy będącego wskaźnikiem strategicznym dalszych działań rozwojowych. Oprócz tego Trend Micro jest uczestnikiem wielu testów zewnętrznych a jego usługa OfficeScan zapewnia wysoką funkcjonalność w osobnym dodatku EDR. Rozwiązania EPP oraz zaawansowane funkcje EDR dostarczane są jednak przez oddzielnych agentów. Firma Trend Micro nie posiada także wsparcia dla systemu MacOS dla EDR.

Sophos

Jednym z głównych produktów firmy Sophos jest Sophos Intercept X, którego celem jest ochrona przed szkodliwymi działaniami związanymi z exploitami i oprogramowaniem ransomware. Jest on korzystny dla klientów Sophos Endpoint Protection oraz jako rozszerzenie do obecnej PPE. Firma Sophos posiada własną chmurę, która w połączeniu z platformą Intercept-X jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które mogą korzystać z chmury obliczeniowej oraz polegają na ochronie przed oprogramowaniem ransomware.

Firma Sophos posiada silną pozycję w dostawie usług ochrony przed ransomware i exploitami. Ich produkty posiadają funkcję analizy przyczyn root, która jest dostępna dla systemu MacOS. Dodatkowo Sophos Intercept X działa jako autonomiczny agent dla firm, które nie są w stanie migrować danych ze swojego dotychczasowego dostawcy EPP. Wadą usług firmy Sophos jest brak raportowania na temat luk w zabezpieczeniach, a ich produkty opierają się głównie na technologiach łagodzących i blokujących. Niepokojącym sygnałem jest także to, że przez dłuższy okres czasu Firma Sophos nie wprowadzała wielu ulepszeń w możliwościach swojej platformy.

Negatywne oceny MQ

Jak widać raport Gartnera krytycznie ocenia firmy w swoich badaniach. Mimo to istnieje wiele negatywnych opinii na temat Magicznego Kwadratu oraz całej działalności badawczej Gartner Inc. Podczas przeprowadzania analiz rynkowych Gartner nie ujawnia metod jakimi posługuje się przy ocenie dostawców, krytycznym okiem jest więc postrzegany aspekt zatajania informacji o składnikach ocen poszczególnych uczestników badania.

Kolejnym negatywnym spostrzeżeniem odbiorców jest fakt, że uczestnictwo w badaniu jest możliwe za opłatą, której wielkości Gartner Inc. stanowczo nie ujawnia. Wzbudza to poważne obawy o powstający w tej sytuacji konflikt interesów. Łącząc ukryte wpływy od dostawców oraz utajnione podstawy badawcze rodzą się opinie oskarżające Gartner Inc. o zniekształcanie obrazu rynku.

Ostatnim wymienionym tutaj lecz niemniej ważnym obiektem krytyki jest pogląd, że Gartner jawnie i ostro nie docenia wagi rozwiązań dostawców open-source a dodatkowych elementem zaogniającym konflikt jest informacja, że firmy nie spełniające odpowiedniego kryterium dochodów, nie są brane pod uwagę przy badaniach rynku. Gartner Inc. jak widać ma swoim zwolenników jak i przeciwników. Nie można jednak nie przyznać, że badania analityczne, których efektem są raporty Magicznego Kwadratu budują obraz dzisiejszego rynku w zakresie nowych technologii i tworzą potężny przedmiot władzy kształtujący opinię publiczną na skalę światową.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.