Red Hat Ansible - więcej niż interfejs

Automatyzacja w branży IT to istotny aspekt, na który warto zwrócić uwagę, jeżeli zajmujemy się tworzeniem rozwiązań sieciowych, mających spełniać oczekiwania profesjonalnych użytkowników. Aby w pełni wykorzystać możliwości zapewniane przez tę technologię, wielu producentów oferuje nowatorskie rozwiązania, które pozwalają klientom w prosty sposób zarządzać automatyzacją i uzyskiwać jak najlepsze efekty.

Specjalistyczne oprogramowanie może zapewnić naprawdę wiele możliwości, co wpłynie pozytywnie na rozwój firmy i sprawność jej działania. Jednym z takich interfejsów jest nowa propozycja marki Red Hat, czyli Red Hat Ansible.

W poniższym artykule przedstawimy Państwu krótki opis tego rozwiązania, a także jego najistotniejsze zalety.

Zapraszamy do lektury!

Red Hat Ansible

Dlaczego warto wybrać markę Red Hat?

Firma Red Hat jest obecna na rynku od 1993 roku i zajmuje się tworzeniem oprogramowania typu open-source. Główny produkt oferowany przez tę markę to bardzo popularna dystrybucja Linuxa – Red Hat Enterprise Linux.

Firma ta bardzo angażuje się w rozwój wolnego oprogramowania. Wszystkie rozwiązania oferowane przez markę Red Hat cechują się przede wszystkim niezawodnością, wydajnością, funkcjonalnością i kompatybilnością.

Są to także rozwiązania bardzo ekonomiczne – nie generują dodatkowych wydatków i z łatwością stają się częścią istniejących wcześniej rozwiązań sieciowych. Oprogramowanie oferowane przez Red Hat zostało docenione przez wielu użytkowników profesjonalnych na całym świecie.

Poniżej przedstawione zostaną trzy podstawowe powody, które mogą zachęcić Państwa do zdecydowania się właśnie na rozwiązania oferowane przez markę Red Hat:

 • oprogramowanie Red Hat Ansible to najpopularniejsze narzędzie automatyzacji w GitHub (usłudze hostingowej dla repozytoriów)
 • Ansible jest bardzo potężnym językiem automatyzacji, może on odpowiadać za zmniejszenie złożoności istniejących środowisk i procesów, co usprawnia działanie przedsiębiorstwa i ułatwia pracę
 • platforma Red Hat Ansible jest oprogramowaniem bezagentowym, co oznacza, że nie posiada on konkretnego oprogramowania służącego do jego instalacji; jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ znacząco ułatwia szybkie rozpoczęcie pracy z nową platformą, a także pozwala na prostą współpracę zespołów IT, niezależnie od tego, czym dokładnie się one zajmują (infrastruktura, sieć, rozwój, bezpieczeństwo, aplikacje itd.)

Czym jest Red Hat Ansible?

Red Hat Ansible to profesjonalne rozwiązanie, które umożliwia skalowanie automatyzacji, a także przeprowadzanie kompleksowych wdrożeń nowych systemów wszelkiego rodzaju. Pociąga to za sobą inne pozytywne skutki, między innymi znaczące zwiększenie produktywności działania firmy.

Zastosowanie tego interfejsu może ułatwić tworzenie nowatorskich projektów oraz aplikacji. Jednak Red Hat Ansible to nie tylko interfejs internetowy, lecz także platforma umożliwiająca kontrolowanie infrastruktury Ansible.

Specjalny wizualny panel kontrolny pozwala w łatwy sposób nadzorować działania infrastruktury – warto tutaj zwrócić uwagę między innymi na graficzne zarządzanie zapasami oraz możliwość harmonogramowania zadań.

Red Hat

Ogromną zaletą tej platformy jest również bardzo uporządkowany i przejrzysty układ wraz z ulepszoną nawigacją – producent zadbał o to, aby rozwiązanie było intuicyjne i wygodne w użyciu. Produkt ten został wyposażony także w ulepszone kontrole dostępu – zastosowanie dosyć szczegółowych uprawnień umożliwia proste i szybkie delegowanie wewnątrz organizacji.

Funkcjonalność planowania również zapewnia wygodę pracy, ponieważ zaplanować można najróżniejsze konfiguracje i zmieniać je w dowolny sposób. Środowisko Ansible zapewnia niestandardowe wsparcie, co pozwala na stworzenie różnych środowisk, zależnie od zaangażowanych zespołów i zadań.

Rozwiązanie dostępne jest w ramach licencji rocznej lub trzyletniej. Wybór licencji powinien być uzależniony od potrzeb konkretnego użytkownika, a dokładniej jego przedsiębiorstwa. Rozwiązania Red Hat zaprojektowane są w taki sposób, aby zawsze zapewniać optymalny poziom działania, dopasowany do etapu rozwoju danej firmy, a także jej profilu i planów na przyszłość.

Najważniejsze zalety rozwiązań Red Hat Ansible

W tej części artykułu przedstawione zostaną pozytywne cechy opisywanego oprogramowania wraz z ich krótkim opisie. Mamy nadzieję, że zalety te przekonają Państwa do zainteresowania się tym produktem Red Hat. Wśród wielu zachęcających aspektów wyróżniają się przede wszystkim:

 • przejrzysty wizualny panel kontrolny – wygodny i bardzo intuicyjny w obsłudze panel kontrolny umożliwia kontrolowanie całego środowiska z jednego miejsca, co zwiększa wydajność pracy; zaraz po zalogowaniu użytkownik widzi ostatnią aktywność, jasny przegląd ewentualnych problemów i ilość obsługiwanych urządzeń
 • aktualizacje dotyczące prowadzonych prac dostarczane w czasie rzeczywistym – wszystko, co aktualnie dzieje się w środowisku może być na bieżąco monitorowane i kontrolowane, postęp w pracach jest przedstawiany graficznie, dzięki czemu jednym spojrzeniem można skontrolować wszystko, co aktualnie się dzieje
 • system tracking, czyli system audytowania – administrator otrzymuje profesjonalne narzędzie umożliwiające kontrolowanie działania środowiska, możliwe jest między innymi porównywanie maszyn do siebie lub sprawdzenie ich wydajności na przestrzeni czasu
 • zarządzanie danymi w chmurze – niezależnie od tego, jaka chmura wykorzystywana jest w danym przedsiębiorstwie (Azure, VMware, Google Compute Engine, OpenStack, Rackspace czy AWS) możliwe jest kompleksowe zarządzanie posiadaną przestrzenią dyskową, dzięki oprogramowaniu Ansible zautomatyzowana zostanie synchronizacja z chmurą, wykorzystywana jest również automatyczna skalowalność; ta funkcja zapewnia maksymalną optymalizację posiadanej przestrzeni chmurowej
 • zdalne wydawanie komend – funkcjonalność umożliwiająca administratorowi wydawanie kont dla jednego lub wielu urządzeń, niezależnie od miejsca, w jakim się aktualnie znajduje; wśród obsługiwanych komend znajdziemy między innymi dodawanie użytkownik lub grup, zmianę haseł, restart działających nieprawidłowo usług czy szybkie „załatanie” problemów związanych z bezpieczeństwem sieci
 • wydawanie komend przez pracowników – proste zadania niewymagające zgody administratora mogą być uruchamiane przez szeregowych pracowników, którzy otrzymają do tego uprawnienia
 • różne formy uwierzytelnienia – platforma dba o to, aby chronić funkcję uwierzytelniające, a zarazem dawać użytkownikom możliwość wykonywania swojej pracy
 • wszechstronne REST API – interfejs jest bardzo wygodny i przejrzysty, pozwala na łatwy dostęp do wszystkich funkcjonalności, wbudowana dokumentacja ułatwia uzyskanie informacji na temat działania platformy, a samo oprogramowanie z łatwością integruje się z innymi umożliwiając połączenie na przykład innych systemów służących do kodowania

Przykładowe produkty z linii Red Hat Ansible

Pierwszym przykładowym produktem z linii Red Hat Ansible jest MCT3305, czyli licencja na oprogramowanie dla maksymalnie stu węzłów. Licencja ta jest sprzedawana na jeden rok. Cechuje się niezawodnością oraz funkcjonalnością – z pewnością spełni oczekiwania wielu, nawet najbardziej wymagających użytkowników. Idealnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach mniejszej oraz średniej wielkości, w których właśnie wprowadzane są rozwiązania z dziedziny automatyzacji IT.

Kolejne przykładowe rozwiązanie Red Hat Ansible, które posiadamy w naszej ofercie to MCT3449F3. Jest to nieco bardziej profesjonalny produkt, stworzony z myślą o zastosowaniu w większych korporacjach. Jest to trzyletnia licencja, które może objąć nawet 1000 zarządzanych węzłów. Wysoka jakość idzie w parze z maksymalnym wykorzystaniem zasobów oraz zastosowaniem wszystkich najnowszych rozwiązań – klient może być pewny, że wydaje pieniądze na najlepszy dostępny na rynku produkt.

Takich produktów w asortymencie Thomas It znajdą Państwo naprawdę wiele – różnią się one parametrami oraz okresem trwania licencji. Zależnie od potrzeb przedsiębiorstwa wybrać można odpowiednią platformę, która spełni wszystkie wymagania związane z automatyzacją z zakresu IT.

Jakie dokładnie rozwiązanie wybrać?

Zależnie od potrzeb danego przedsiębiorstwa, klient może zdecydować się na różne rozwiązania z linii Red Hat Ansible. Do wyboru dostępne są licencje na rok oraz trzy lata, z różnych półek cenowych, dzięki czemu każdy użytkownik może dobrać idealne rozwiązanie dla siebie.

Opisane wyżej rozwiązanie Red Hat Ansible znajdzie zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach, niezależnie od ich wielkości i profilu działania.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomógł Państwu w bliższym zapoznaniu się z tematyką nowego rozwiązania Red Hat Ansible.

Jeżeli nie wiedzą Państwo, na jaką wersję platformy się zdecydować – zachęcamy do skontaktowania się z ekspertami Thomas It. Pracownicy sklepu pomogą w dokonaniu najbardziej optymalnego wyboru spośród wszystkich dostępnych w naszym asortymencie produktów.

Nasi pracownicy z chęcią odpowiedzą na wszelkie pojawiające się pytania, pomogą rozwiać wątpliwości oraz przeprowadzą Państwa przez proces instalacji oraz konfiguracji nowego sprzętu i oprogramowania.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.