Kopie zapasowe na taśmach LTO (poradnik)

W tym artykule skupimy się na jednym z rodzajów tworzenia kopii zapasowych danych, a dokładniej na taśmach LTO.

Gdybyśmy mieli w dwóch słowach opisać, czym zajmuje się prawie każda firma obecna aktualnie na rynku, to odpowiednie słowa brzmiałyby: przetwarzanie danych.

Aby tworzyć nowe rozwiązania czy zarządzać czymkolwiek, przetwarzane są ogromne ilości danych, które muszą być gdzieś przechowywane w bezpieczny sposób.

Konieczne są rozwiązania umożliwiające też zarządzanie tym danymi, przekazywanie ich w inne miejsca itd. Tworzenie kopii zapasowych to bardzo obszerny temat, o którym specjaliści wypowiadają się już od wielu lat.

Zabezpieczanie danych przed ich utratą jest niezbędne, aby firma mogła się rozwijać i funkcjonować prawidłowo. Dwa główne czynniki, które określają backup to RPO i RTO. Pierwszy z tych parametrów, czyli Recovery Point Objective określa, jak często musi być wykonywany backup – czas, do którego możemy się cofnąć w przypadku chęci odtworzenia takowej kopii.

Drugi z parametrów to Recovery Time Objective – określa on czas niezbędny do odzyskania utraconych danych. Oba te parametry powinny cechować się jak najniższą wartością (zależnie od sposobu wykonywania backupu i potrzeb konkretnej firmy) i to właśnie na nie powinno się zwrócić uwagę wybierając sposób tworzenia kopii zapasowych.

Na rynku pojawiło się dotychczas około 50 różnych rodzajów taśm, jednak w tym tekście zajmiemy się najnowocześniejszymi z nich, czyli taśmami LTO. Mamy nadzieję, że lektura poniższego artykułu pozwoli Państwu na zapoznanie się z największymi zaletami takiego rozwiązania.

Kopie zapasowe

Na czym polega backup na taśmie?

Tworzenie kopii zapasowych na taśmach to dość popularne rozwiązanie, które często wykorzystywane jest w przedsiębiorstwach, w których pewne krytyczne dane muszą być przechowywane przez określony okres czasu i odpowiednio chronione.

Klienci otrzymują możliwość wyboru pomiędzy dwoma rodzajami rozwiązań – są to taśmy fizyczne oraz taśmy wirtualne.

Taśmy wirtualne to ciekawe rozwiązanie, które posiada wiele zalet.

Największą z nich jest jednak maksymalne wykorzystanie przestrzeni służącej do przechowywania danych. Jest to możliwe dzięki deduplikacji – dane, które się powtarzają nie są przechowywane podwójnie.

Dzięki tej funkcji możliwe jest także replikowanie danych do zdalnych ośrodków poprzez łącza o niskiej przepustowości. Jak widać, taśmy wirtualne to dobre i przydatne rozwiązanie, jednak nie jest ono wystarczające w kwestii bezpieczeństwa danych.

Taśmy fizyczne nazywane są często ostatnim krokiem w przechowywaniu danych, ze względu na ich wyjątkowe własności zabezpieczające. Poniżej wymienimy główne zalety, którymi cechują się taśmy fizyczne.

Cechy przemawiające na korzyść takowego rozwiązania to przede wszystkim:

 • oszczędność energii oraz klimatyzacji – przechowywanie taśmy fizycznych zajmuje tylko przestrzeń, jednak w przeciwieństwie do serwerów nie pobiera prądu oraz nie generuje ciepła, dzięki czemu jest aż do 25 razy tańsza niż klasyczny dysk fizyczny;
 • odseparowanie od systemów dyskowych – fizyczne taśmy nie są w żaden sposób połączone z dyskami, dlatego bywają nazywane ostatnią, najmocniejszą linią obrony – pliki są oddzielone od siebie, dzięki czemu pojawienie się wirusa na jednej z taśm nie oznacza, że znajdzie się on automatycznie na wszystkich pozostałych taśmach, ponieważ nie jest on w stanie się rozprzestrzenić tak, jak w przestrzeni dyskowej;
 • archiwizacja długoterminowa – jeżeli fizyczna taśma jest przechowywana w odpowiednich warunkach, tj. odpowiednia wilgotność, nasłonecznienie, temperatura itp., to dostęp do danych będzie możliwy aż przez 30 lat, specjalny parametr nazywany MBTF (od zwrotu Mean Time Between Failure) określa, jaki jest odstęp czasu pomiędzy awariami – w taśmach nowej generacji możemy liczyć na MBTF o wartości 250000 godzin (aż 28 lat ciągłej pracy!);
 • uniemożliwienie ingerencji osób niepowołanych – dane podlegają enkrypcji, dlatego mogą zostać odczytane tylko i wyłącznie przez osoby, które zostały do tego uprawnione (są w posiadaniu danych umożliwiających dekrypcję), jest to bardzo istotne ze względu na bardzo niekorzystne skutki nastąpienia kradzieży istotnych danych z przedsiębiorstwa.

Czym są taśmy LTO?

lto

Taśmy LTO opisywane w tym artykule to właśnie taśmy fizyczne. Z pewnością w przyszłości będą one nadal wykorzystywane ze względu na swoje liczne zalety.

Wprowadzona niedawno (w grudniu 2017) technologia LTO-8 30 TB skompresowanych danych na jednej taśmie fizycznej.

Zastosowanie technologii Ultrium umożliwia zapis do jednej technologii wstecz oraz odczyt do dwóch technologii wstecz(tylko w przypadku generacji wcześniejszych niż LTO-8).

Mimo tego, że na rynku jest wiele różnych formatów taśm, posiadają one jedną cechę wspólną – przechowywanie linearne danych na taśmie zawierającej namagnesowaną warstwę cząstek. W przypadku taśm fizycznych parametry RPO i RTO wspomniane na początku artykułu są zależne od ceny – jeżeli zależy nam na krótkich czasach odzyskania i tworzenia kopii zapasowych, będziemy musieli wydać nieco więcej.

Parametry taśm generacji LTO-8

Kopie zapasowe

Pojemność taśmy z tej generacji to 12 TB, jednak może ona pomieścić aż 30 TB skompresowanych danych.

Możliwy jest zapis oraz odczyt także we wcześniejszej technologii, czyli LTO-7. Czas przesyłania danych to w przypadku danych bez kompresji 300 MB/s, a w przypadku danych skompresowanych – 750 MB/s.

Obsługiwany interfejs to 6Gb SAS/SFF 8088. Parametr MTBF został określony na 250000 godzin przy maksymalnym wykorzystaniu taśmy w całym cyklu użytkowania. Wymiary takiej taśmy to: 21.34 cm x 5.84 cm x 33.27 cm; jej waga natomiast wynosi 4.26 kg. Rozmiar bufora takiej taśmy wynosi 1024 MB. Temperatura pracy musi mieścić się w zakresie pomiędzy 10°C a 40°C, a wilgotność powinna wynosić pomiędzy 20% a 80%. Maksymalna konsumpcja energii przez pracę takiej taśmy to 30 W. Produkt standardowo posiada trzyletnią gwarancję.

Największe zalety taśm LTO-8

Taśmy najnowszej generacji, czyli LTO-8 to zaawansowane technologicznie produkty, które są przygotowane do pracy przez wiele przy maksymalnym wykorzystaniu ich możliwości. Z pewnością spełnią one oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów profesjonalnych.

Zachęcamy do zapoznania się z głównymi zaletami zastosowania tej generacji taśm fizycznych do tworzenia kopii zapasowych:

 • ogromna ilość danych (aż do 30 TB) przechowywana na jednej taśmie – oszczędność przestrzeni oraz maksymalne wykorzystanie taśmy dzięki kompresji danych;
 • proste i intuicyjne połączenie z serwerem oraz oprogramowaniem służącym do tworzenia kopii zapasowych – taśmy fizyczne w tej dziedzinie nie pozostają w tyle za taśmami wirtualnymi zapewniając łatwość współpracy wszystkich wykorzystywanych w firmie rozwiązań;
 • aktywne zarządzanie dyskiem oraz danymi, co gwarantuje stuprocentową pewność co do bezpieczeństwa danych przechowywanych na taśmie;
 • zmniejszenie zużycia pasma transmisji danych oraz mniejsze obciążenie serwera dzięki specjalnym technologiom umożliwiającym szybsze przesyłanie danych, które mają być przechowywane w postaci kopii zapasowej;
 • kompatybilność i automatyzacja dzięki współpracy technologii taśm poprzedzających i następujących z kolejnych generacji – backup zawsze będzie mógł zostać odczytany lub przetworzony przy zachowaniu odpowiednich procedur;
 • enkrypcja oraz wsparcie dla WORM (Write-Once-Read-Many), co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych, a co za tym idzie – zmniejszenie ryzyka, iż wpadną one w niepowołane ręce.

Podsumowując, taśmy LTO to bardzo wygodne i niezawodne rozwiązanie, które od lat wykorzystywane jest przez przedsiębiorstwa i z pewnością będzie wykorzystywane w przyszłości dzięki swoim licznym zaletom i wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa, jaki gwarantują. Jeżeli wahali się Państwo co do sposobu kopii zapasowej, mamy nadzieję, że ten tekst nieco rozjaśnił pewne aspekty i pomógł Państwu w podjęciu decyzji.

Należy pamiętać o tym, że dane są niezwykle cennym zasobem, który powinno się chronić jednocześnie na kilka sposobów i stale monitorować poprawność działania systemów zabezpieczających.

W powyższym krótkim tekście staraliśmy się przekazać Państwu jak najwięcej informacji na temat taśm LTO oraz tworzenia na nich kopii zapasowych. Jak widać, to nowoczesne i wydajne rozwiązanie wybierane jest przez wielu przedsiębiorców, znajduje zastosowanie w firmach różnego rodzaju i na pewno w przyszłości będzie się rozwijać.

Zachęcamy do wyboru takiego rozwiązania – jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania na temat takiego sposobu tworzenia kopii zapasowych, gorąco zachęcamy do skontaktowania się z ekspertami thomas. Pomożemy Państwu w wyborze najodpowiedniejszych produktów, służymy profesjonalną radą oraz wsparciem technicznym.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.