Router czy UTM - co wybrać?

XXI wiek to czas informatyzacji większości sfer naszego życia. Tysiące informacji zostaje zapisanych na elektronicznych nośnikach danych. Miliony kodów, plików i haseł istnieje gdzieś w wirtualnej rzeczywistości. Skoro tak spory dorobek naszej pracy jest przechowywany na urządzeniach informatycznych, istnieje niezrównana potrzeba ochrony tych danych.

Aby bezpiecznie przechowywać wszelkie informacje oraz swobodnie poruszać się po przestrzeni wirtualnej potrzebujemy zatem urządzenia, które będzie chronić już powstałe zbiory danych a także będzie efektywnie bronić nas przed zagrożeniami z zewnątrz. Takimi urządzeniami zabezpieczającymi są routery lub bardziej zaawansowane technologie UTM-y. Czym są te urządzenia i który z nich będzie lepszym wyborem? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest router? Różnica między routerem a UTM

Pierwszym narzędziem stworzonym do ochrony naszych wirtualnych zasobów został router. Router to maszyna działająca w przestrzeni sieciowej, która służy do łączenia ze sobą różnych sieci komputerowych. To dzięki niemu możemy mieć dostęp do stron internetowych, jest ona węzłem komunikacyjnym pomiędzy naszymi liniami sieciowymi a siecią zewnętrzną. Kierując takim ruchem router jednocześnie nakłada zabezpieczenia na wszelkie działania zewnętrzne wpływające na naszą sieć. Ostrzega on użytkownika przed możliwymi zagrożeniami, szyfruje hasła czy zabezpiecza linie IP.

Router jako urządzenie dla użytkowników, którzy albo korzystają z sieci domowej albo nie przechowują dużych ilości danych jest bardzo dobrym wyborem w zakresie bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest jego niska cena, która dla klientów indywidualnych nie stanowi wielkiego wydatku a jest za to możliwością pozyskania solidnego urządzenia sieciowego, które zapewni bezpieczeństwo osobom, które nie posiadają dużych wymagań. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku firm.

Nawet mikro czy małe przedsiębiorstwa gromadzą w swoich zasobach ogromne ilości danych o własnej działalności jak i o wszelkich organizacjach czy miejscach z nią związanych. Takie ilości przesyłanych informacji potrzebują już o wiele bardziej funkcyjnego urządzenia, które będzie w stanie chronić dane na wielu różnych płaszczyznach. Urządzeniami, które są w stanie sprostać szerszym wymaganiom są właśnie UTM-y. Posiadają one wszystkie funkcje routerów a dodatkowo są one wyposażone w o wiele więcej bardziej zaawansowanych rodzajów zabezpieczeń. Takie UTM-y będą w stanie chronić dane niewielkich czy dużych firm.

Innowacyjna jakość UTM do firm

Jak już wyżej wspomniano UTM-y inaczej zapory sieciowe czy firewall są nowoczesną, rozbudowaną wersją routerów. Przede wszystkim są bardziej wyczulone na ataki hakerskie. Niebezpieczeństwo ataku na dane firmy jest większe niż pozyskanie informacji o indywidualnych użytkowniku. Z tego względu działania hakerskie są bardziej zaawansowane a tym samym o wiele niebezpieczniejsze od przeciętnych wirusów.

Ochronę przed tymi cyberataki zapewniają nam właśnie UTM-y. W swoim wyposażeniu posiadają ochronę antywirusową, antyspam, właściwą zaporę sieciową oraz kontrole treści www. Ich działa jak widać są znacząco szersze i bardziej profesjonalne od zwykłych routerów. Takie właśnie urządzenia potrzebne są w przedsiębiorstwach, dla których własne bezpieczeństwo, a także ich klientów jest priorytetem.

Najważniejsze zalety wyróżniające zapory sieciowe UTM:

  • filtrowanie na warstwie 7 – jeżeli ktoś nie wie czym jest warstwa 7 to ważne jest, że domowe routery takie filtrowanie osiągają najwyżej do warstwy 4. Oznacza to, że UTM-y mają głębszy zasięg filtracji, są w stanie przeskanować, ochronić lub pokonać więcej wrażliwszych i trudniej dostępnych danych. Działają one na płaszczyźnie aplikacji służących do przesyłania danych. Zaznaczyć trzeba, że warstwa 7 jest ostatnią wartwą w modelu o nazwie OSI czyli modelu, który ukazuje konstrukcję łączenia się ze sobą systemów otwartych. Nowoczesny UTM ma więc dostęp do wszystkich warstw OSI i kontroluje je w tym samym zakresie.
  • inspekcja pakietów – kolejną ważną zaletą jest funkcja skanowania urządzeń na poziomie pakietów. Dzięki niej źródło sieciowe, z którego korzystamy komunikujący się z zewnętrznymi komórkami danych, posiada zaawansowaną ochronę. Oznacza to, że zapora sieciowa zastępuje także programy antywirusowe.
  • kontrola aplikacji – jest to zabezpieczenie działające na wszystkich aplikacjach. W ten sposób aplikacje są dokładnie skanowane czego efektem jest ich skuteczna kontrola, ułatwiona jest także klasyfikacja tych aplikacji, ponieważ UTM ma widok na wszelkiego typu aplikacje niezależnie od protokołów czy portów. Jest to bardzo wysoka jakość zabezpieczeń.

FortiGate jako przykład nowoczesnych UTM-ów

routerczyutm

Po wyjaśnieniu czym jest zapora sieciowa warto zaproponować Państwu konkretne typy UTM-ów, które z pewnością sprawdzą się w Państwa firmie. UTM z serii FortiGate firmy Fortinet to produkty od lat cieszące się wysokim zainteresowaniem klientów biznesowych. Marka Fortinet posiada wysoką opinię na całym świecie, a ich sprzedany sprzęt sieciowy jest liczony w milionach sztuk. Poniżej przedstawiamy Państwu zapory sieciowe do różnych rodzajów przedsiębiorstw.

Jednym z najlepszych wyborów UTM do małych firm z pewnością będzie FortiGate 30E. Jest on wzbogaconą alternatywą routera. Obsługuje do 50 użytkowników, osiąga przepustowość do 950 Mbps. Posiada on złącza USB, RJ45 WAN oraz 4 porty typu RJ45. FG 30E został wyposażony w system FortiOS 5 i niestandardowy procesor FortiASIC SOC3. To urządzenie dzięki możliwości podpięcia nieograniczonej liczby licencji oferuje zmniejszone koszty eksploatacji. Cechuje je wysoka wydajność bezawaryjnej pracy i krótki czas odpowiedzi sieci.

UTM-em, który sprawdzi się w firmie średniej wielkości będzie FortiGate 80E. Osiąga on przepustowość do 4000 Mbps co zapewnia dużą wydajność i krótki czas reakcji. Obsługuje on do 200 użytkowników, posiada port USB 2.0, RJ45 WAN oraz 2 porty RJ-45 Ethernet. FG 80E został wyposażony w system bezpieczeństwa FortiOS, FortiASIC i Fortinet System-on-a-Chip. Systemy te działają ze sobą kompatybilnie tworząc dodatkową ochronę.

Do dużych przedsiębiorstw najlepiej nada się FortiGate 200E. Zapewni on obsługę nawet 300 użytkownikom. Osiąga on przepustowość firewall nawet do 7.4 Gbps i jest zarządzany z poziomu systemu ForiOS. Posiada on usługę FortiExplorer, która znacznie ułatwia wdrożenie oraz konfigurację urządzenia. Dodatkowo możliwe jest wdrożenie funkcji FortiGuard, która dostępna jest także w innych modelach FortiGate. Zapewnia ona automatyczną ochronę przed zagrożeniami i programami typu expit.

Jak widać zasięg produktów UTM firmy Fortinet jest bardzo szeroki. Poszczególne serie FortiGate sprawdzą się w niewielkich firmach jak i w przedsiębiorstwach przemysłowych. Każde urządzenie tej serii posiada jednak niezawodne funkcje zabezpieczające dane, tak cenne w dzisiejszych czasach.

Po rozpoznaniu czym różni się router od UTM wywnioskować można, że zapory sieciowe nowej generacji to urządzenia o wiele szerzej skonstruowane, oferujące znacznie większy zakres ochrony. Są one świetnym wyborem zakupu do firmy, ponieważ szybko i sprawnie są one w stanie dotrzeć do najgłębiej ukrytych informacji i efektywnie chronić nasze dane. Nie posiadają one wielkich gabarytów, są łatwe w transporcie a ich konfiguracja nie powinna stanowić problemu.

Jeżeli po przeczytaniu powyższego artykułu są Państwo zainteresowani kupnem UTM do swojej firmy to zachęcamy do kontaktu z ekspertami thomas it. Są to wykwalifikowani doradcy, którzy na pewno pomogą w wyborze odpowiedniej zapory sieciowej UTM. Jeżeli nie zostali Państwo przekonani do UTM z serii FortiGate z chęcią zaproponujemy Państwu rozwiązania zabezpieczeń sieci innej firmy. Nasza oferta jest szeroka, zapraszamy do kontaktu.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.