Kolokacja czy chmura - co wybrać?

Wśród wielu pojawiających się na rynku nowoczesnych rozwiązań bywa ciężko wybrać te najlepsze, najbardziej odpowiadające zapotrzebowaniu konkretnego przedsiębiorstwa.

Administratorzy sieci wciąż szukają sposobów na przyspieszenie działania centrów danych, a szybki rozwój technologii wymaga od przedsiębiorców ciągłych zmian i dostosowywania się do nowości w branży. Istotnym aspektem jest przechowywanie danych i zarządzanie serwerami w firmach.

Dostępnych jest kilka różnorodnych możliwości, a w tym artykule omówimy dwie z nich: kolokację, czyli hoteling oraz hosting, czyli przechowywanie danych w chmurze. Są to dwa rozwiązania, które bywają mylone, jednak dotyczą one czego innego – mogą zostać połączone, jednak mogą być także wykorzystywane osobno.

Czym jest hoteling?

Hoteling to inaczej kolokacja – polega na umieszczaniu serwerów czy sprzętu danej firmy w serwerowni usługodawcy, dzięki czemu przedsiębiorstwo nie potrzebuje tak dużej przestrzeni na przechowywanie sprzętu.

W ramach opłaty za wynajęcie przestrzeni w serwerowni dostawcy klient otrzymuje również profesjonalną obsługę informatyczną, zabezpieczenie przechowywanych danych, a także dostęp do konfiguracji sprzętu i inne usprawnienia.

Kolokacja czy chmura

Główne zalety hotelingu:

 • niższe koszty eksploatacji w stosunku do budowy własnej serwerowni,
 • elastyczność pozwalająca na dostosowanie się do potrzeb klienta,
 • rozwiązanie obsługiwane przez specjalistów, którzy zajmują się profesjonalną obsługą sprzętu – odciąża to pracowników firmy, którzy nie muszą zajmować się eksploatacją serwerów itp.,
 • możliwość dostępu do kolokowanych urządzeń przez 24 godziny na dobę,
 • równoległe zasilanie poprzez sieć internetową,
 • gwarancja najwyższej jakości usług,
 • wszelkiego rodzaju usługi dodatkowe (na przykład zabezpieczenia, możliwość konfiguracji i dostosowania wykorzystywanych sprzętów do konkretnych potrzeb),
 • sprawdzony sprzęt sieciowy oferowany przez renomowanych producentów,
 • możliwość wyboru metody rozliczania ruchu sieciowego (z lub do sieci internetowej).

Kolokacja czy chmura

Czym jest hosting?

Hosting to „usługa w chmurze” polegająca na odpłatnym udostępnianiu zasobów dostawcy dla klienta, aby mógł na serwerze dostawcy umieścić na przykład własną stronę internetową lub inne usługi, takie jak poczta e-mail.

Dostawca oferuje zarówno przestrzeń na serwerach, jak i domenę internetową wraz z obsługą techniczną. Klient może znacząco zaoszczędzić na kosztach tworzenia własnej strony internetowej i nie jest zmuszony do zajmowania się eksploatacją serwerowni, zwłaszcza w przypadku bardzo małych firm, które dopiero rozpoczynają działanie i chcą korzystać z podstawowych usług bez konieczności inwestowania ogromnych kwot w sprzęt.

Główne zalety hostingu:

 • całodobowe, profesjonalne wsparcie techniczne ekspertów zatrudnianych przez dostawcę,
 • opłacalne koszty użytkowania – znacznie niższe niż eksploatacja własnej serwerowni,
 • automatyczna rejestracja domeny oraz uruchomienie usługi,
 • serwery sprawdzonego i profesjonalnego dostawcy,
 • najwyższa jakość oferowanych usług,
 • gwarancja bezpieczeństwa przechowywanych danych,
 • jasne i zrozumiałe warunki współpracy z dostawcą,
 • utrzymywanie zasobów w Polsce.

Kolokacja czy chmura

Które z rozwiązań jest bardziej opłacalne?

Jednym z kryteriów wyboru niezbędnych dla przedsiębiorstwa rozwiązań sieciowych jest koszt eksploatacji.

Przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę ogólny koszt wykorzystywania danego rozwiązania i zdecydować się na takie, które będzie najbardziej korzystne. Wybór hostingu lub hotelingu powinien więc być zależny od profilu działania konkretnej firmy, jej potrzeb i rozmiarów, a także planów związanych z przyszłym rozwojem.

Eksperci twierdzą, że kolokacja jest opłacalna dla większych firm, które są w posiadaniu specjalistycznego oprogramowania, każdego dnia operują ogromną ilością danych, jednak zależy im na zmniejszeniu kosztów, które związane są z budową infrastruktury informatycznej dla tej konkretnej firmy.

Wykorzystanie hotelingu zapewnia klientowi możliwość wyeliminowania kosztów, które generowane są podczas eksploatacji oraz utrzymania środowiska sieciowego. Zastosowanie tej usługi może odciążyć pracujących w przedsiębiorstwie informatyków, dzięki czemu mogą oni zajmować się innymi aspektami pracy nad siecią firmową.

Przedsiębiorstwo nie musi na stałe przywiązywać się do jednej siedziby, ponieważ w przypadku jej zmiany nie jest konieczne przenoszenie sprzętu, co może być czasochłonne i problematyczne. W przypadku gdy przedsiębiorstwo zamierza korzystać z serwerów jedynie w ograniczonym zakresie, bez wykorzystywania specjalnego oprogramowania – bardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie hosting, czyli wybór usług w chmurze.

Co wybrać – kolokację czy usługi w chmurze?

Przedsiębiorca, który zastanawia się nad wyborem jednej z usług opisanych w powyższym artykule, powinien wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów.

Prócz opisanych wyżej kosztów eksploatacji, istotne jest również to, jakie firma ma plany na przyszłość i w jakim kierunku zamierza podążać. Każde przedsiębiorstwo jest nieco inne, dlatego cechuje się innymi potrzebami i działa na innych zasadach.

Przed wyborem takiego rozwiązania warto dokładnie przeanalizować, jak funkcjonuje i jak będzie w przyszłości funkcjonować konkretne przedsiębiorstwo i na podstawie analizy tych aspektów można podjąć decyzję związaną z wyborem hostingu bądź kolokacji.

Rozwiązania tego typu są bardzo elastyczne i ich ogromną zaletą jest możliwość dostosowania ich do zmieniających się potrzeb – w przyszłości firma może zmienić stosowane technologie i zmieniać je wraz ze zmianą wielkości przedsiębiorstwa czy profilu działania.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.