Średnia: 5 (11 votes)

Wśród wielu pojawiających się na rynku nowoczesnych rozwiązań bywa ciężko wybrać te najlepsze, najbardziej odpowiadające zapotrzebowaniu konkretnego przedsiębiorstwa.

Kolokacja czy chmurat

Administratorzy sieci wciąż szukają sposobów na przyspieszenie działania centrów danych, a szybki rozwój technologii wymaga od przedsiębiorców ciągłych zmian i dostosowywania się do nowości w branży. Istotnym aspektem jest przechowywanie danych i zarządzanie serwerami w firmach.

Dostępnych jest kilka różnorodnych możliwości, a w tym artykule omówimy dwie z nich: kolokację, czyli hoteling oraz hosting, czyli przechowywanie danych w chmurze. Są to dwa rozwiązania, które bywają mylone, jednak dotyczą one czego innego – mogą zostać połączone, jednak mogą być także wykorzystywane osobno.

Czym jest hoteling?

Hoteling to inaczej kolokacja – polega na umieszczaniu serwerów czy sprzętu danej firmy w serwerowni usługodawcy, dzięki czemu przedsiębiorstwo nie potrzebuje tak dużej przestrzeni na przechowywanie sprzętu.

W ramach opłaty za wynajęcie przestrzeni w serwerowni dostawcy klient otrzymuje również profesjonalną obsługę informatyczną, zabezpieczenie przechowywanych danych, a także dostęp do konfiguracji sprzętu i inne usprawnienia.

Kolokacja czy chmura

Główne zalety hotelingu:

 • niższe koszty eksploatacji w stosunku do budowy własnej serwerowni,
 • elastyczność pozwalająca na dostosowanie się do potrzeb klienta,
 • rozwiązanie obsługiwane przez specjalistów, którzy zajmują się profesjonalną obsługą sprzętu – odciąża to pracowników firmy, którzy nie muszą zajmować się eksploatacją serwerów itp.,
 • możliwość dostępu do kolokowanych urządzeń przez 24 godziny na dobę,
 • równoległe zasilanie poprzez sieć internetową,
 • gwarancja najwyższej jakości usług,
 • wszelkiego rodzaju usługi dodatkowe (na przykład zabezpieczenia, możliwość konfiguracji i dostosowania wykorzystywanych sprzętów do konkretnych potrzeb),
 • sprawdzony sprzęt sieciowy oferowany przez renomowanych producentów,
 • możliwość wyboru metody rozliczania ruchu sieciowego (z lub do sieci internetowej).
Kolokacja czy chmura

Czym jest hosting?

Hosting to „usługa w chmurze” polegająca na odpłatnym udostępnianiu zasobów dostawcy dla klienta, aby mógł na serwerze dostawcy umieścić na przykład własną stronę internetową lub inne usługi, takie jak poczta e-mail.

Dostawca oferuje zarówno przestrzeń na serwerach, jak i domenę internetową wraz z obsługą techniczną. Klient może znacząco zaoszczędzić na kosztach tworzenia własnej strony internetowej i nie jest zmuszony do zajmowania się eksploatacją serwerowni, zwłaszcza w przypadku bardzo małych firm, które dopiero rozpoczynają działanie i chcą korzystać z podstawowych usług bez konieczności inwestowania ogromnych kwot w sprzęt.

Główne zalety hostingu:

 • całodobowe, profesjonalne wsparcie techniczne ekspertów zatrudnianych przez dostawcę,
 • opłacalne koszty użytkowania – znacznie niższe niż eksploatacja własnej serwerowni,
 • automatyczna rejestracja domeny oraz uruchomienie usługi,
 • serwery sprawdzonego i profesjonalnego dostawcy,
 • najwyższa jakość oferowanych usług,
 • gwarancja bezpieczeństwa przechowywanych danych,
 • jasne i zrozumiałe warunki współpracy z dostawcą,
 • utrzymywanie zasobów w Polsce.

Które z rozwiązań jest bardziej opłacalne?

Jednym z kryteriów wyboru niezbędnych dla przedsiębiorstwa rozwiązań sieciowych jest koszt eksploatacji.

Przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę ogólny koszt wykorzystywania danego rozwiązania i zdecydować się na takie, które będzie najbardziej korzystne. Wybór hostingu lub hotelingu powinien więc być zależny od profilu działania konkretnej firmy, jej potrzeb i rozmiarów, a także planów związanych z przyszłym rozwojem.

Eksperci twierdzą, że kolokacja jest opłacalna dla większych firm, które są w posiadaniu specjalistycznego oprogramowania, każdego dnia operują ogromną ilością danych, jednak zależy im na zmniejszeniu kosztów, które związane są z budową infrastruktury informatycznej dla tej konkretnej firmy.

Wykorzystanie hotelingu zapewnia klientowi możliwość wyeliminowania kosztów, które generowane są podczas eksploatacji oraz utrzymania środowiska sieciowego. Zastosowanie tej usługi może odciążyć pracujących w przedsiębiorstwie informatyków, dzięki czemu mogą oni zajmować się innymi aspektami pracy nad siecią firmową.

Przedsiębiorstwo nie musi na stałe przywiązywać się do jednej siedziby, ponieważ w przypadku jej zmiany nie jest konieczne przenoszenie sprzętu, co może być czasochłonne i problematyczne. W przypadku gdy przedsiębiorstwo zamierza korzystać z serwerów jedynie w ograniczonym zakresie, bez wykorzystywania specjalnego oprogramowania – bardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie hosting, czyli wybór usług w chmurze.

Co wybrać – kolokację czy usługi w chmurze?

Przedsiębiorca, który zastanawia się nad wyborem jednej z usług opisanych w powyższym artykule, powinien wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów.

Prócz opisanych wyżej kosztów eksploatacji, istotne jest również to, jakie firma ma plany na przyszłość i w jakim kierunku zamierza podążać. Każde przedsiębiorstwo jest nieco inne, dlatego cechuje się innymi potrzebami i działa na innych zasadach.

Przed wyborem takiego rozwiązania warto dokładnie przeanalizować, jak funkcjonuje i jak będzie w przyszłości funkcjonować konkretne przedsiębiorstwo i na podstawie analizy tych aspektów można podjąć decyzję związaną z wyborem hostingu bądź kolokacji.

Rozwiązania tego typu są bardzo elastyczne i ich ogromną zaletą jest możliwość dostosowania ich do zmieniających się potrzeb – w przyszłości firma może zmienić stosowane technologie i zmieniać je wraz ze zmianą wielkości przedsiębiorstwa czy profilu działania.

Kontakt:

Podziel się tym postem

Zostaw komentarz

Filtered HTML

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.