Wirtualizacja w 2019 roku

Powoli zbliżamy się do połowy roku 2019, dlatego w poniższym artykule postaramy się podsumować nowości, które pojawiły się na rynku technologicznym, a także opiszemy ich wpływ na nasze codzienne życie, obowiązki czy pracę. W dzisiejszych czasach nie potrafimy już wyobrazić sobie codzienności bez pomocy najróżniejszych rozwiązań technologicznych. Wciąż powstają nowe, mające nam ułatwić życie, funkcjonalności. Firmy prześcigają się w pomysłach, aby stale pozyskiwać nowych klientów i tworzyć nowatorskie urządzenia bądź oprogramowanie. Korzystając z różnych produktów, każdy z użytkowników może wpływać na rozwój technologii poprzez wybieranie najlepiej sprawdzających się rozwiązań. W ostatnim czasie to właśnie oprogramowanie zdaje się mieć największy wpływ na to, jakie urządzenia wybieramy. Rozwój oprogramowania postępuje bardzo szybko i ma ogromne znaczenie w kontekście zmian w urządzeniach.

Nowinki technologiczne

Technologia musi stale się rozwijać, aby wciąż spełniać potrzeby użytkowników, którzy wykorzystują nowoczesne rozwiązania w życiu codziennym, pracy, medycynie czy transporcie. Wszyscy mamy świadomość, że współczesne smartfony swoją mocą obliczeniową dorównują pierwszemu komputerowi na świecie, który zajmował kilka pomieszczeń. Z perspektywy biernego obserwatora może nam się wydawać, że technologia nie rozwija się już tak szybko jak dawniej, jednak po prostu zmieniła się główna oś zmian. Posiadamy już niesamowite, szybkie urządzenia, a to co jest głównym nośnikiem zmian, to właśnie oprogramowanie. Stanowi ono swoisty fundament działania aplikacji, które wykorzystujemy do realizowania wszystkich zadań przy użyciu różnorodnych urządzeń. Przedsiębiorstwa mogą z łatwością dostosować się do nowych wymagań rynku dzięki możliwości wprowadzania nowych funkcjonalności w warstwie oprogramowania. Na jakie jeszcze nowości powinny w tym roku zwrócić uwagę firmy, które chcą pozostać na bieżąco?

Usługi chmurowe – coraz popularniejsze staje się korzystanie ze specjalistycznych usług chmurowych zamiast z chmury prywatnej. Nie da się jednoznacznie zadecydować, czy jedno z tych rozwiązań jest lepsze, ponieważ jest to zależne od potrzeb konkretnej firmy i jej profilu działania. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaką ilością danych zarządza konkretna firma, ale także na ograniczenia regulacyjne bądź wynikające z możliwości fizycznej infrastruktury IT. Istotne są również zależności pomiędzy aplikacjami firmowymi. Bardzo możliwe, że konkretna firma każdego dnia zarządza taką ilością danych, że obsłużenie tego wolumenu przy użyciu chmury prywatnej będzie po prostu niemożliwe. Nie zapominajmy o tym, że przedsiębiorcom często zależy na wprowadzeniu dodatkowego narzędzia do analizy danych – dlatego właśnie warto zainwestować w profesjonalne usługi chmurowe.

wirtualizacja

Co jeszcze możemy otrzymać w ramach usługi chmurowej? Między innymi wysokiej jakości narzędzia do uczenia maszynowego, automatyzacji czy analityki big data. Do wyboru mamy kilka opcji, między innymi zakup profesjonalnych rozwiązań od indywidualnych dostawców usług w chmurze. Można wybrać także inną możliwość: inwestowanie w elastyczną infrastrukturę, która wspiera jednocześnie aplikacje oraz usługi wielu dostawców (także aplikacje typu open source). Jednym z takich rozwiązań jest usługa VMware, która zostanie opisana szerzej w dalszej części tego artykułu.

Od czego zacząć wprowadzanie innowacji w przedsiębiorstwie? Najprostszą propozycją jest obserwowanie otoczenia, czyli innych firm i inspirowanie się ich działaniami w tej kwestii. Gdy konkretna nowość wdrażana jest jednocześnie w wielu przedsiębiorstwach, powstają dopracowane rozwiązania służące do zarządzania nową technologią oraz zabezpieczenia sieci. Warto pamiętać o tym, że wdrażanie nowości na bieżąco wiąże się również z wieloma wyzwaniami strategicznymi związanymi z obsługą rozwiązań brzegowych.

Jeżeli firma decyduje się na wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, które mają umożliwić większą automatyzację i zwiększyć wydajność pracy przedsiębiorstwa, to istotne jest zastosowanie specjalistycznych systemów, które pozwolą na bardzo szybkie wprowadzanie nowinek technicznych, kiedy tylko się pojawią. Ogromną rolę pełni tutaj również wirtualizacja, która zastosowana w centrum danych ułatwia instalowanie nowych aplikacji, a także tworzenie nowych usług sieciowych. Wygląda na to, że trwający rok jest właśnie rokiem wirtualizacji, a przedsiębiorcy z chęcią będą inwestować w rozwiązania typu SD-WAN. Rozwijać się będą również systemy hiperkonwergentne. Warto pamiętać o tym, że ciągłe rozbudowywanie infrastruktury fizycznej może okazać się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Znacznie szybciej można osiągnąć satysfakcjonujące efekty inwestując w rozwiązania software’owe.

VMware

wirtualizacja

Firma VMware zajmuje się tworzeniem oprogramowania do wirtualizacji. Jest to jedna z firm, które dbają o to, aby zawsze gwarantować klientom najnowsze rozwiązania i niezawodne funkcjonalności, aby umożliwić użytkownikom korzystanie z wszystkich dostępnych współcześnie możliwości.

Eksperci VMware przygotowali własną analizę nowości technologicznych w nadchodzących latach i wyodrębnili trzy główne czynniki, które ich zdaniem determinują dynamiczny rozwój współczesnych rozwiązań informatycznych. Te czynniki to:

  • Moce obliczeniowe – im większa moc obliczeniowa, tym większe możliwości zapewniane przez rozwiązania informatyczne stosowane w przedsiębiorstwie. W ostatnich latach dziedzina ta znacząco się rozwinęła – powstały między innymi takie rozwiązania jak układy FPGA czy ASIC. Umożliwiają one znacznie szybsze i dokładniejsze przetwarzanie danych. Dodatkową zaletą jest możliwość zrównoważenia wydatków CAPEX i OPEX na inwestycje w sztuczną inteligencję dzięki uruchomieniu zasobów w chmurze publicznej.
  • Algorytmy – bez nich nie bylibyśmy w stanie uzyskać tak imponujących efektów korzystając z najróżniejszych rozwiązań technologicznych. Krótko mówiąc, algorytmy są fundamentem uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji. Odpowiadają one za działanie sieci neuronowych o różnym poziomie skomplikowania. Najróżniejsze algorytmy powstają od wielu lat, ale w dzisiejszych czasach pojawiają się nowe możliwości, a algorytmy sprzed lat są wykorzystywane do tworzenia przełomowych, nowoczesnych rozwiązań. Jest to możliwe dzięki powstaniu Internetu i znacznemu zwiększeniu przepływu danych w sieci.
  • Zasoby danych – dzięki analizie sporych zasobów danych możliwe jest ciągłe rozwijanie sztucznej inteligencji i tworzenie nowych rozwiązań. SI jest w stanie przetwarzać ogromne ilości danych, co nie byłoby możliwe dla człowieka, nawet w ciągu całego życia. Rozwój zasobów danych i sposobów na przetwarzanie ich jest tym, co napędza przemiany we współczesnym technologicznym świecie.

Inteligentne data center

Jednym z przewidywań ekspertów VMware dotyczącym przyszłości technologii jest powstawanie inteligentnych centrów danych w przedsiębiorstwach. Na rynku pojawia się wiele nowoczesnych rozwiązań chmurowych, które mogą wydać się nieco przytłaczające, jeśli nie wiemy w jaki sposób je wykorzystać, aby zapewnić maksymalną wydajność pracy przedsiębiorstwa. Często zdarza się, że specjaliści IT czy administratorzy sieci muszą pracować pod ogromną presją, ponieważ starają się wykorzystać wszystkie pojawiające się możliwości i rozwiązania. Ogromna część czasu pracy pracowników zajmujących się obsługą centrum danych jest poświęcana na konserwację, naprawę czy ogólną obsługę sprzętów – zastosowanie sztucznej inteligencji w data center może odciążyć pracowników i wpłynąć pozytywnie na zwiększenie prędkości działania. Obciążenie ogromną ilością danych może zostać przekształcone w przewagę strategiczną wspierającą rozwój firmy. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji możliwe będzie przejście do coraz popularniejszego, globalnego modelu działania. Podstawą takiego modelu działania jest przede wszystkim możliwość znacznie szybszego generowania oraz analizowania, a także monetyzowania danych. Koszty eksploatacji centrum danych znacząco się zmniejszają, a firma może dążyć do pełnej automatyzacji i skupić się na rozwoju. Odpowiednie wykorzystanie pojawiających się możliwości związanych z uczeniem maszynowym jest sposobem pozostania na czasie i wyróżnienia się w stosunku do konkurencji.

wirtualizacja

Jak widać, technologia rozwija się wyjątkowego szybko, a użytkownicy mogą cieszyć się usprawnieniami, które zmieniają naszą codzienność. Z pewnością ten rok, jak i każdy kolejny przyniosą wiele zmian w dziedzinie technologii, a przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzać nowe rozwiązania i zmieniać profil swojego działania. Pamiętajmy o tym, że pewnych zjawisk nie da się spowolnić, a firmy, które nie „dotrzymują kroku” współczesnym możliwościom, szybko mogą wypaść z rynku, ponieważ nie będą w stanie spełnić podstawowych potrzeb swoich klientów.

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu przybliżyła Państwu nieco tematykę najnowszych rozwiązań technologicznych oraz wirtualizacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem wysokiej jakości produktów, które umożliwią bycie na bieżąco z wygodnymi rozwiązaniami technologicznymi, zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Thomas it. Nasi konsultanci z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania i doradzą klientom w wyborze odpowiednich produktów.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.