Technologie bezserwerowe czy aplikacje chmurowe natywne - co wybrać?

Technologie bezserwerowe oraz natywne aplikacje chmurowe to dwa bardzo nowoczesne rozwiązania, o których coraz częściej wspominają przedstawiciele branży IT. Z chęcią decydują się na nie te firmy, które chcą wprowadzać nowatorskie opcje i rozwijać się w kompleksowy i szybki sposób. W tym artykule postaramy się krótko przedstawić i opisać oba te rozwiązania, a także przyrównać je do siebie, aby ocenić, które z nich może okazać się bardziej opłacalne dla klientów. Jeżeli interesuje Państwa taka tematyka, to gorąco zapraszamy do lektury poniższego tekstu.

Czym jest bezserwerowe przetwarzanie danych?

Technologie bezserwerowe inaczej nazywane są Serverless Computing – jest to stosunkowo nowy koncept, który powstał po to, aby znacząco zmienić system stosowany przez deweloperów do budowania oraz dostarczania systemów oprogramowania. W tym przypadku infrastruktura aplikacyjna jest oddzielana od kodu, co ma uprościć proces powstawania oprogramowania, a także zwiększyć wydajność i zmniejszyć koszty.

Mimo iż nazwa tych technologii sugeruje całkowite oddzielenie od serwerów, może być to nieco mylące, ponieważ działanie tych rozwiązań jest oparte o serwery.

Różnica polega na tym, iż tymi serwerami nie musi już zarządzać użytkownik, który może cieszyć się bardzo zaawansowaną automatyzacją procesów.

Opłata za takie rozwiązanie naliczana jest w zależności od faktycznego działania usługi poprzez czas pracy kodu (z dokładnością do 100 ms).

Technologie bezserwerowe czy aplikacje chmurowe natywne - co wybrać?

Kluczowe zastosowanie dla tych właśnie technologii to wszelkie funkcjonalności związane z szeroko pojętym internetem rzeczy (IoT – Internet of Things). Urządzenia automatyczne stosowane w domach powinny cechować się niewielkimi rozmiarami oraz pracą bez opóźnień – zamontowanie w nich staromodnych, fizycznych centralek mogłoby mieć negatywny wpływ między innymi na estetykę tych urządzeń.

Firmy zajmujące się branżą IoT chętnie korzystają z wirtualnych usług serwerowych, ponieważ technologie bezserwerowe pozwalają na bardzo szybkie przetwarzanie danych przesyłanych przez czujniki. Nie jest konieczne wykonywanie dodatkowej analizy dostępnych zasobów, dlatego producent musi ponieść koszty tylko faktycznie wykonanych operacji.

Czy tego typu rozwiązania posiadają jakiekolwiek wady? Niestety, ale nie ma technologii idealnych. Trzeba zwrócić uwagę na to, że technologie serverless wymagają większego zaangażowania przy wdrożeniu (w porównaniu do chmur lub serwerów wirtualnych). Dodatkowo, jeżeli firma okazjonalnie pracuje na niewielkiej liczbie danych, to może nie odczuć korzyści wynikających z przejścia na serverless computing.

Pamiętajmy o tym, że zmiana modelu biznesowego to proces pochłaniający czas i energię, dlatego warto decydować się na taką rewolucję tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni jej pozytywnych i długofalowych skutków.

Dopiero gdy klient we współpracy z dostawcą opracuje struktury danych i odpowiednie mechanizmy służące do ich przekazywania możliwe jest całkowicie bezobsługowe korzystanie z tych rozwiązań.

Technologie bezserwerowe na przykładzie marki RedHat

Firma RedHat stosuje podejście do technologii serverless computing mówiące, iż są one niezbędne do zapewnienia deweloperom nowoczesnego i funkcjonalnego stosu technologii przeznaczonych do tworzenia aplikacji do chmury hybrydowej.

Problemem, na który warto zwrócić uwagę może być porzucenie tzw. „filozofii wolności” – aplikacje i dane mogą stać się w stu procentach uzależnione od jednego dostawcy infrastruktury chmurowej, a firma musi wtedy polegać na tym właśnie, wybranym początkowo, dostawcy. Marka RedHat przeprowadziła sondaż, z którego wynika, że z technologii serverless computing korzysta aktualnie 36% jej klientów, a 28% planuje wdrożyć tego typu rozwiązania.

Przykładowym rozwiązaniem proponowanym przez markę RedHat jest OpenShift Container Platform. Jest to otwarte i efektywne narzędzie, które oparte jest na Apache OpenWhisk.

Zastosowanie tego rozwiązania umożliwia klientowi skupienie się na dostarczaniu wszelkich potrzebnych korzyści biznesowych bez uzależniania się od jednego dostawcy.

OpenShift to swego rodzaju fundament technologii bezserwerowych, który został stworzony przez markę RedHat, która zamierza teraz stale pracować nad zagwarantowaniem przenośności oraz spójności pomiędzy środowiskami wielochmurowymi i hybrydowymi.

RedHat chce także dostarczyć specjalne, dodatkowe komponenty architektoniczne, niezbędne do przechowywania informacji o stanie pomiędzy kolejnymi wywołaniami funkcji.

Wśród tych komponentów znajdziemy między innymi: magazyn danych, który jest przechowywany w pamięci, aby przyspieszyć dostęp do danych; funkcjonalność integracji z bramą API (po to, aby móc eksponować funkcje jako API lub wywoływać usługi zewnętrzne); uwierzytelnianie użytkowników oraz wszelkiego rodzaju systemy pamięciowe i plikowe.

Firma RedHat udostępnia te usługi natywnie (w postaci RedHat Middleware na platformie OpenShift) bądź u dowolnego dostawcy usług chmurowych.

Jak działają natywne aplikacje chmurowe?

Takie aplikacje są tworzone od podstaw specjalnie z myślą o optymalizacji pod kątem skali oraz wydajności chmury.

Takie aplikacje oparte są na architekturach mikrousług. Używają one usług zarządzanych. Ich działanie polega na korzystaniu z ciągłego dostarczania, po to, aby zagwarantować niezawodność oraz znacznie krótszy wprowadzania na rynek.

Istnieją specjalne platformy, które umożliwiają sprawne tworzenie aplikacji natywnych dla chmury – posiadają one specjalne zintegrowane narzędzia deweloperskie i wbudowane profesjonalne zabezpieczenia. Takie aplikacje cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz odpornością na najróżniejsze zagrożenia.

Warto zdecydować się na takie aplikacje chmurowe, ponieważ cechują się one wieloma zaletami, między innymi: zwiększenie produktywności dewelopera dzięki zastosowaniu odpowiednich zasobów i środowiska, doświadczenia najwyższej jakości (sprawna, wygodna i niezakłócona praca wszystkich usług), dostosowanie do stale zmieniających się wymagań rynku dzięki szybki aktualizacjom w czasie rzeczywistym, a także znacznie większa efektywność działania spowodowana wykorzystaniem automatyzacji.

Technologie bezserwerowe czy aplikacje chmurowe natywne - co wybrać?

Jednym z przykładowych dostawców tego typu rozwiązań jest Vmware – marka ta oferuje profesjonalny system do tworzenia natywnych aplikacji chmurowych z wykorzystaniem wszystkich najnowszych możliwości gwarantowanych przez branżę IT.

Wady i zalety aplikacji natywnych

W tej części artykułu postaramy się krótko wypunktować najistotniejsze wady oraz zalety natywnych aplikacji chmurowych, na które warto zwrócić uwagę.

Najistotniejsze zalety tego typu rozwiązań to:

  • bardzo wysoka wydajność w porównaniu do odpowiedników w postaci aplikacji internetowych
  • szybszy dostęp do danych
  • uzyskanie pełnego dostępu do możliwości urządzenia przez aplikację

Koncept ten ma też jednak pewne wady, między innymi:

  • działanie tylko w jednym systemie operacyjnym – konieczność przebudowywania aplikacji, jeśli zostały one opracowane dla innego systemu
  • dość duży koszt opracowania jednej aplikacji w wielu różnych wersjach (dla różnych systemów operacyjnych, czy nawet wersji systemów)

Kiedy warto zdecydować się na aplikacje natywne?

Przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest zaangażowanie odbiorców. Warto dokładnie sprawdzić, jaką aplikację chcemy stworzyć, a następnie zdecydować się na jej rodzaj: natywną, internetową bądź hybrydową.

Które rozwiązanie najlepiej wybrać?

To, jakie rozwiązanie spośród opisanych wyżej będzie najodpowiedniejsze, zależy od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Zachęcamy Państwa do tego, aby dokładnie zapoznać się z wadami i zaletami każdego z tych konceptów, a następnie wybrać opcję odpowiadającą danej firmie.

Ważne jest również to, że firma stale się rozwija i prawdopodobnie w przyszłości będzie mieć zupełnie inne potrzeby i wymagania.

Warto wziąć to pod uwagę i zaplanować, w jaki sposób stosowane rozwiązania mają rozwijać się wraz z firmą.

Na pewno warto zwrócić uwagę na to, jak szybko rozwijają się technologie chmurowe i jak ogromną różnorodność tego typu usług możemy znaleźć na rynku już teraz. Nie da się jednoznacznie ocenić, kiedy następuje odpowiedni moment do przejścia na usługi chmurowe, na pewno ma tu jednak duże znaczenie rozmiar przedsiębiorstwa, poziom jego rozwoju, plany na przyszłość czy branża, w której firma działa.

Dostawcy usług chmurowych dbają o to, aby maksymalnie ułatwić klientowi przejście na te usługi. Otrzymują oni platformy chmurowe, oprogramowanie, specjalnie przygotowane usługi i wsparcie profesjonalistów. Specjaliści będący przedstawicielami dostawcy wcześniej analizują potrzeby klienta i dobierają idealne rozwiązanie.

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu pozwoliła Państwu na bliższe zapoznanie się z tematyką technologii bezserwerowych oraz aplikacji chmurowych natywnych i są Państwo w stanie ocenić, która z tych opcji będzie najbardziej korzystna.

Jeśli zdecydowali się Państwo na którąś z opisanych w artykule opcji – zachęcamy do skontaktowania się z naszymi ekspertami, którzy pomogą w wyborze idealnych rozwiązań i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.