Jak dobrać zasilacz awaryjny?

Najistotniejszą funkcją zasilaczy awaryjnych , czyli bezprzerwowych, jest zapewnienie utrzymania zasilania innych urządzeń, w momencie, gdy główne źródło zasilania przestanie funkcjonować. Zasilacz UPS chroni posiadane w przedsiębiorstwie serwery czy przełączniki przed możliwymi zakłóceniami w dostawie energii (zwiększaniem lub zmniejszaniem napięcia, zniekształcaniem go, występowaniem przepięć oraz zaników). Pozwala to zapewnić wydajne i zrównoważone działanie całej sieci, bez nagłych przerw i problemów w jej funkcjonowaniu. Jest to szczególnie ważne dla dużych przedsiębiorstw, w których funkcjonują nowoczesne centra danych, jednak w średnich i mniejszych firmach również mogą się one przydać i zapewnić bezpieczeństwo pracy odbiorników. Dla twórców rozwiązań sieciowych istotna jest przede wszystkim niezawodność, wydajność oraz szybkość pracy sieci. W tym krótkim artykule dowiesz się, na jakie cechy zasilacza awaryjnego warto zwrócić uwagę przy zakupie, aby osiągnąć najlepsze wyniki i wysoki poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie jak najkorzystniej zainwestować pieniądze.

Trzy główne grupy wśród zasilaczy UPS to:

  • zasilacze off-line (z bierną rezerwą)
  • zasilacze line-interactive
  • zasilacze on-line (z podwójną konwersją)

Zasilacze off-line cechują się niską ceną, ale gwarantują tylko najprostszy typ ochrony (przed sytuacją zaniku prądu w gniazdku). Nie posiadają wielu dodatkowych zalet, ale są za to bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Znajdą zastosowanie wśród klientów indywidualnych, a także w mniejszych przedsiębiorstwach.
Zasilacze line-interactive są bardziej rozbudowane od zasilaczy z bierną rezerwą. Chronią przed zanikami napięcia, a także przed zakłóceniami mogącymi występować w sieci. Mogą być używane przede wszystkim do zasilania urządzeń wyposażonych w silniki. Ich koszt można określić jako średni.
Zasilacze on-line są najdroższym, ale zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem spośród UPSów - idealnie sprawdzą się do dostarczania energii do najbardziej wrażliwych odbiorników. Ich wadą jest generowanie dużych strat energii, jednak w większych przedsiębiorstwach są one niezbędnym elementem stosowanych rozwiązań sieciowych.

Najważniejsze cechy zasilaczy UPS

Przy zakupie zasilacza awaryjnego warto zwrócić uwagę na kształt napięcia wyjściowego - najlepiej, aby był to przebieg czystej bądź przybliżonej sinusoidy. Bardzo istotna jest również moc naszego UPSa, ponieważ wartość tego parametru określa ilość odbiorników, a także czas pracy na akumulatorach w przypadku konkretnego obciążenia. Przykładowo, moc zasilacza awaryjnego Eaton 5P z kodem produktu 5P650iR do serwera 1U wynosi 420W, co gwarantuje wysoką wydajność pracy.

jak dobrać zasilacz awaryjny

Użytkownik musi także zwrócić uwagę na możliwość samodzielnej wymiany akumulatorów, ponieważ zużywają się one w trakcie eksploatacji – zazwyczaj ich żywotność wynosi od trzech do pięciu lat. Wymiana akumulatora we własnym zakresie pozwoli zaoszczędzić nieco funduszy. Warto również, aby zasilacz UPS był wyposażony w dedykowane oprogramowanie, które posiadać będzie funkcję bezpiecznego wyłączania systemu, zanim nastąpi całkowite rozładowanie akumulatorów. Obecność filtrów przepięciowych gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie i również stanowi istotną zaletę zasilaczy awaryjnych. Warto także zwrócić uwagę na ilość gniazd wyjściowych zasilacza – absolutne minimum to trzy gniazda (do podłączenia komputera, monitora i jeszcze jednego, dodatkowego urządzenia), jednak w wielu przypadkach konieczne będzie nawet więcej złącz, zależnie od potrzeb konkretnego użytkownika. Cechy takie jak wygląd zewnętrzny, waga czy wielkość urządzenia nie powinny być decydującymi faktorami podczas wyboru zasilacza awaryjnego, ponieważ nie mają one wpływu na ich funkcjonalność. Zasilacz UPS jest ciężki i duży - żaden z nich nie będzie kompaktowym urządzeniem do ręcznego przenoszenia.

Rodzaje zasilaczy awaryjnych

Zależnie od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa, należy wybrać inny typ zasilania awaryjnego. W małych firmach, a także w domowych biurach, gdzie nie pracuje jednocześnie wiele urządzeń o bardzo wysokiej wydajności, z pewnością sprawdzi się zasilacz UPS typu biurkowego, cechujący się małym rozmiarem oraz trwałą, niezawodną konstrukcją. Taki zasilacz awaryjny jak APC Back-UPS 350 , o mocy wyjściowej 210W na pewno spełni oczekiwania wielu klientów, jednocześnie stanowiąc ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli w firmie nie są potrzebne droższe i bardziej wydajne urządzenia, to generowanie dodatkowych kosztów nie jest koniecznością, a zaoszczędzone pieniądze warto przeznaczyć na inne cele.

jak dobrać zasilacz awaryjny

Twórcy rozwiązań sieciowych w większych przedsiębiorstwach, w których powstają bardzo duże centra danych, cechujące się dużą wydajnością, z pewnością zadają sobie pytanie – jaki zasilacz awaryjny wybrać spomiędzy zasilaczy UPS stojących (tower) i do stojaków serwerowych (rack)? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Klient musi przede wszystkim wybrać najistotniejsze dla siebie cechy systemu zasilacza awaryjnego, a także zwrócić uwagę na odpowiedni czas pracy, obecność filtrów przepięciowych sieci i wygodnego, łatwego w obsłudze panelu kontrolnego oraz ilość gniazd wyjściowych. Zarówno zasilacz UPS typu tower, jak i rack, pracują w architekturze line-interactive, co oznacza, iż falownik bądź prostownik w urządzeniu pracuje przez cały czas, gwarantując nieprzerwane dostarczanie energii do urządzeń. Zasilacze przeznaczone do montażu w stojakach serwerowych cechują się znacznie większą wartością mocy pozornej i rzeczywistej, jednak zazwyczaj zapewniają krótszy czas podtrzymywania. Zasilacz UPS typu tower, przykładowo APC Smart UPS SMT1500I, działa wydajnie, posiada układ automatycznej regulacji napięcia, jest rozwiązaniem bezpiecznym i opłacalnym. Sprawdzą się one głównie w przedsiębiorstwach średniej wielkości, w których występuje kilka stanowisk pracy. Bardzo istotnymi funkcjami są tutaj między innymi: obecność filtrów przepięciowych sieci i jak najdłuższy czas pracy na akumulatorze. Zasilacz UPS typu rack takie jak UPS Netys firmy Socomec (NPR-1700-RT ) : mimo krótszego czasu podtrzymywania, zapewnią ochronę przed utratą danych w przypadku awarii głównego źródła zasilania. Będzie on idealnym rozwiązaniem do ochrony serwerów. Musi posiadać co najmniej sześć gniazd wyjściowych i zapewniać długi czas pracy na akumulatorze.
Wartym uwagi przedsiębiorców produktem są także dodatkowe moduły bateryjne, które pozwalają na znaczące wydłużenie czasu podtrzymywania dla zasilaczy bezprzerwowych. Jednym z wiodących producentów takich modułów, jest firma APC, która od lat skupia się na dostarczaniu klientom najlepszych rozwiązań wśród zasilaczy awaryjnych – ich produkty cechują się przede wszystkim łatwością serwisowania oraz administracji, a także łatwością dostępu do kluczowych elementów infrastruktury. Zasilacze UPS APC idealnie sprawdzą się w serwerowniach; ich zalety to łatwość wdrażania, możliwość pełnej integracji oraz prosty sposób zarządzania stosowanymi rozwiązaniami. Zależnie od indywidualnych oczekiwań konkretnego użytkownika, nasi konsultanci pomogą wybrać producenta oraz konkretne urządzenie, tak aby spełnić wymagania klienta i zapewnić mu najwyższą jakość usług sieciowych.

Inne proponowane marki oferujące zasilacze awaryjne oraz moduły do nich przeznaczone są EATON i Socomec. EATON jest marką, która wciąż stara się dążyć do ideału i zapewnia klientom usługi najwyższej jakości. Proponowane przez tę firmę zasilacze bezprzerwowe spełniają wszelkie standardy bezpieczeństwa. Idealnie sprawdzą się w bazach danych oraz większych instytucjach. Dodatkowymi zaletami produktów marki EATON są niewielkie koszty wdrażania ich produktów do istniejących już sieci oraz łatwość eksploatacji. Natomiast firma Socomec to kolejny z liderów na współczesnym rynku rozwiązań zasilania awaryjnego. Marka w tworzeniu swoich produktów skupia się na wydajnym zarządzaniu energią, a także ochroną osób i mienia. Oferowane funkcje to np. ograniczenie mocy biernej, skuteczne mierzenie zużycia energii i zabezpieczenie odbiorników przed ewentualnymi problemami.

Koszt zakupu zasilacza awaryjnego

Oczywiście każdy klient posiada własne preferencje dotyczące jakości, dodatkowych funkcji oraz wartości wybranego zasilacza UPS. W ofercie naszej firmy posiadamy wiele bardzo zróżnicowanych typów zasilaczy bezprzerwowych, aby każdy z klientów mógł sam zadecydować, który zasilacz awaryjny najlepiej sprawdzi się w jego przedsiębiorstwie. Ceny produktów różnią się zależnie od możliwości konkretnego urządzenia - za ochronę typu "on-line" trzeba zapłacić znacznie więcej, jednak jest to jednocześnie gwarancja wysokiego bezpieczeństwa zasilanych awaryjnie serwerów. Przykładem dużego, wydajnego zasilacza awaryjnego, który idealnie sprawdzi się w większych firmach jest Eaton 9PX z kodem produktu 9PXM10KiRTN. Wybierając urządzenie, warto myśleć przyszłościowo - nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, w jaki sposób rozwinie się nasze domowe biuro czy początkująca firma. Należy wybrać taki zasilacz UPS, który nawet w przypadku zwiększenia zapotrzebowania wciąż będzie nas satysfakcjonował. Nie warto kupować dwóch osobnych UPSów o mniejszej mocy, ponieważ utrzymanie jednego zasilacza jest znacznie tańsze (mniejsze koszty wymiany akumulatorów, mniejsze straty energii).

Jeśli wciąż nie wiesz, jaki zasilacz awaryjny wybrać, poproś o radę naszych konsultantów, którzy na pewno doradzą i pomogą podjąć właściwą decyzję!

Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.