Jaki zasilacz UPS dla średnich i dużych przedsiębiorstw?

Urządzenie UPS to z pewnością produkt warty zainteresowania. Jest to bardzo przydatny sprzęt współpracujący zarówno z komputerami jak i z innymi urządzeniami elektronicznymi, który pomoże Ci z problemem utraty danych oraz z przerwami w ich pracy.

Z czego składa się zasilacz UPS?

Zasilacz UPS – uninterruptible power supply, to nic innego jak zasilacz awaryjny, zwany również zasilaczem bezprzerwowym. To urządzenie elektryczne, połączone między siecią elektryczną, a sprzętem elektronicznym (najczęściej komputerem). Każdy UPS zawiera akumulator lub podłączony jest do źródła zasilania, który dostarcza prąd w przypadku odcięcia zasilania głównego. Najczęściej jednak są to akumulatory.

Zasilacz UPS zapewnia ciągłość pracy. Długość podtrzymywania zasilania zależny jest od pojemności akumulatora oraz od tego, jak dużo prądu zużywa do pracy konkretne urządzenie do którego jest podpięty. Baterie, które znajdują się w UPSie ładują się wtedy, gdy jest on podłączony do sieci zasilającej. Istotnym jest fakt, że do ich ładowania potrzebny jest prostownik, który zamienia prąd zmienny z sieci w stały, czyli taki który jest niezbędny do naładowania baterii. Natomiast komputer, musi zostać zasilony prądem zmiennym, dlatego potrzebny jest również falownik.

Produkty godne polecenia to zasilacze UPS Eaton.

Do czego służy zasilacz UPS?

Jaki zasilacz UPS dla średnich i dużych przedsiębiorstws?

Wiele firm na rynku odnalazło potencjał w zasilaczach UPS, mając świadomość niebezpieczeństwa, jakie grozi im w związku z nieprzewidzianym przerwaniem dostawy zasilania. Ważne jest zapewnienie ochrony co najmniej tym kluczowym fragmentom w strukturze informatycznej firmy , czyli w dużej mierze serwerom.

Słabej jakości zasilanie może również przyczyniać się do problemów z pracą komputera. Nieoczekiwane zawieszenie pracy komputera, uszkodzenie elektryczne jego komponentów lub innych urządzeń peryferyjnych, czy też błędy programowe to tylko nieliczne z nich.

Przerwanie dostawy energii elektrycznej może spowodować całkowite utracenie całej zawartości dysku twardego. Możemy sobie tylko wyobrazić jakie konsekwencje dla typowego użytkownika domowego może mieć taka awaria, a co dopiero na skalę całej firmy? Dlatego też, to właśnie firmy stanowią największą ilość klientów, którzy zaopatrują się w zasilacze UPS. Często wykorzystywane są też w urządzeniach medycznych, gdzie potrzebna jest bezawaryjna praca używanych urządzeń.

Poza komputerem, UPS zabezpiecza również inne urządzenia: np. Drukarki, skanery, projektory. Dlatego warto wziąć pod uwagę sprzęty około komputerowe w naszej firmie, aby zasilacz posiadał wszystkie niezbędne gniazda i złącza.

Dobrym rozwiązaniem dla dużych przedsiębiorstw będą zasilacze UPS EATON, np. UPS Eaton 93PS-10(20)-20-2x9Ah-6 lub jego wydajniejsza wersja UPS Eaton 93PS-40(40)-40-4x9Ah-MBS-6. Zasilacze UPS Eaton posiadają 6 wejść przekaźnikowych, oaz wewnętrzne porty USB (nadrzędne oraz dla urządzeń).

Jaki zasilacz UPS dla średnich i dużych przedsiębiorstw?

Typy zasilaczy UPS

Wśród zasilaczy UPS możemy wyróżnić kilka rodzajów. Najpopularniejsze są cztery typy: online, ofline, line-interactive oraz line-interactive AVR.

Na początku skupmy się na systemie offline. Jego działanie opiera się na zasilaniu bezpośrednio z sieci energetycznej. W momencie zaniku napięcia, zasilacz awaryjny automatycznie przełącza się na pracę bateryjną. Akumulatory ładują się samoczynnie, niewielką ilością prądu. UPS offline napięcie jest stale monitorowane. W momencie gwałtownego obniżenia lub podwyższenia układu, lub w przypadku całkowitego jego zaniku następuję natychmiastowe odłączenie zasilania z sieci i przełączenia na akumulatorowy tryb pracy. Podczas pracy falownik przekształca napięcie stałe akumulatora w napięcie przemienne – podawane na wyjściu. Sieć zasilająca synchronizuje się z fazą falownika dzięki układowi sterowania. Jest to istotne z uwagi na niższe zakłócenia oraz przerwy napięcia wyjściowego podczas przełączania pracy akumulatorowej na sieciową i odwrotnie.

Tego typu rozwiązanie stosuje się głownie do pojedynczych komputerów domowych, czyli takich które są odporne na różne zniekształcenia. Rzadko stosuje się go powyżej 5000 VA. Zaletami tego systemu są niskie koszty użytkowania, oraz zwiększenie trwałości podczas niskich temperatur pracy.

Line-Interactive oraz Line-Interactive AVR to dwa ulepszenia modelu offline. W tym pierwszym wykorzystuje się transformator falownika do pracy akumulatorowej oraz do ładowania akumulatora podczas pracy sieciowej. W momencie pracy sieciowej odpowiada za stabilizowanie napięcia wyjściowego.

Line-Interactive AVR automatycznie stabilizuje napięcie za pomocą autotransformatora z wieloma odczepami sieci zasilającej. Podczas nadwyżki lub obniżki napięcia zasilania UPS długotrwale utrzymuje nominalne napięcie na wyjściu, bez konieczności przełączania na pracę akumulatorową. Układ sterowania dobiera w tym przypadku odpowiedni odczep uzwojenia, aby skompensować różnice w napięciu. Wadą tego układu może być to to, że podczas przełączania z jednego odczepu na inny, pojawia się krótki zanik napięcia na wyjściu.

Zasilacz UPS online polega na całkowitej separacji układu podłączonego na wyjściu od napięcia wejściowego. Dochodzi tutaj do podwójnego przetwarzania. Napięcie sieciowe, które jest zmienne przetwarzane zostaje na napięcie stałe w układzie prostownikowym. Następnie ze stałego napięcia w układzie falownikowym wytwarza się napięcie przemienne. Dzięki temu uzyskujemy stabilne napięcie na wyjściu, które jest odporne na najróżniejsze zakłócenia oraz zaniki w napięciu wejściowym.

Jaki zasilacz UPS dla średnich i dużych przedsiębiorstw?

Posiada jednak pewne wady. Jednym z nich jest duży ciężar urządzenia oraz koszty, związane w koniecznością zastosowania w tym przypadku transformatora sieciowego o dużej mocy, wydajnego falownika oraz prostownika. Wszystkie powyższe składowe muszą stale pracować z pełną mocą. Energia prowadzona jest przez transformator sieciowy, który zasila falownik, a tylko mała jego część doładowuje akumulator. Gdy dojdzie do utraty napięcia, falownik będzie zasilany z akumulatora – do którego jest podłączony. Układ ten działa od razu i jest pozbawiony zakłóceń na wyjściu. Zaleca się go do ochrony najważniejszych sprzętów, odpowiedzialnych za najważniejsze zadania – np. w firmie – główne serwery.

Zdecydowałeś się na ten rodzaj zasilacza awaryjnego? Idealnym wyborem będzie MASTERYS BC 30kVA. Posiada moc 30 000 VA oraz wielofunkcyjny wyświetlacz LCD.

Innymi słowy, zasilacze offline są opłacalne tylko ze względu na niskie koszty. Zapewniają tylko podstawową ochronę przed zanikiem prądu w gniazdu – nie są kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami, tylko z tymi które są dostosowane do jego napięcia wyjściowego. Line – interactive chroni również przed zakłóceniami w sieci, lecz są zdecydowanie droższe od zasilaczy offline. Najlepszym rozwiązaniem będą zasilacze typu online, które zapewniają kompleksową ochronę - wiąże się to jednak ze sporą inwestycją.

Zasilacz UPS do średniego i dużego przedsiębiorstwa

Dobierając zasilacz awaryjny do naszej firmy, powinniśmy mieć świadomość, że będzie on chronił najważniejsze miejsce informacji, czyli serwery. Wymagane jest, aby posiadał długi czas pracy na akumulatorze. Najlepszym wyborem będzie zasilacz UPS online. Jest to jedyny rodzaj, który zupełnie odizoluje serwer od zakłóceń z sieci zasilającej. Ważne, aby jego moc miała powyżej 1500 VA. W przypadku gniazd wyjściowych, zasilacz powinien zawierać około 6 wzwyż z zaciskami do integracji z instalacją. Dobrym rozwiązaniem będzie zasilacz awaryjny MGE GALAXY 3500. Dysponuje on mocą wyjściową 1500 VA oraz został wyposażony w cztery baterie, które zapewniają efektywne i długie działanie.

Jaki zasilacz UPS dla średnich i dużych przedsiębiorstw?

Koszt UPSa online nie jest niski, dlatego warto przed zakupem zastanowić się czy nasze potrzeby za 4-5 lat nie będą większe. Istotne jest to, aby zasilacz do serwera miał możliwość zarządzania. Serwery w firmach z reguły pracują 24/7 bez dodatkowego nadzoru, dlatego gdy zabraknie energii w akumulatorach, specjalne oprogramowanie powinno bezpiecznie wyłączyć serwer. Musimy również zadbać o odpowiednią długość pracy zasilacza UPS. Serwer powinien być ostatnim sprzętem w firmie, który zostanie wyłączony w przypadku braku prądu. Wydajniejszą propozycją będzie zasilacz MGE GALAXY 3500 40kVA. Jego moc wyjściowa to aż 4000 VA, a czas podtrzymania obciążenia dla 100% to 76 minut.

Nie wiesz który zasilacz awaryjny wybrać? Skonsultuj się z naszymi doradcami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania oraz pomogą dobrać odpowiedni dla Państwa potrzeb rodzaj zasilacza. Jeżeli chcesz zgłębić temat zasilaczy UPS zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu o zasilaczach UPS idealnych dla małego przedsiębiorstwa.


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.