Jaki zasilacz UPS do małej firmy?

Pewnie nieraz byłeś w sytuacji, gdzie w Twoim domu nastąpiła przerwa w dostawie prądu elektrycznego. Utracone zasilanie sieciowe może przyczynić się do utraty danych w komputerze, a nawet doprowadzić do awarii sprzętu. Jak pozbyć się obaw przed tego typu uszkodzeniami? Odpowiedzią może być zasilacz UPS. Czym się kierować przy jego wyborze? Jaki wybrać zasilacz UPS do małej firmy ?Przeczytaj nasz artykuł.

Zasilacz UPS

Zasilacz UPS to urządzenie awaryjne lub system, który stosuje się w przypadku chęci utrzymania zasilania sprzętu elektrycznego lub elektronicznego w momencie zaniku lub awarii parametrów zasilania energią elektryczną.

Ten rodzaj zasilacza wyposażony jest w akumulator. Podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej lub gdy występują zakłócenia w przekazie prądu urządzenie automatycznie przełącza się na pracę z akumulatora. Podtrzymuje napięcie mniej więcej od kilku minut, nawet do kilkudziesięciu godzin. Czas pracy akumulatora zależy przede wszystkim od jego pojemności oraz od obciążenia zasilacza.

Gdzie wykorzystujemy zasilanie awaryjne?

Zasilacz typu UPS najczęściej stosuje się do wspomagania przede wszystkim serwerów. Używając zasilaczy awaryjnych podczas usterki znacznie ograniczamy ryzyko utraty danych, które znajdują się w pamięci operacyjnej naszego komputera, a nawet możemy zapobiec uszkodzeniu urządzeń pamięci masowej. Konieczny jest zakup zasilacza UPS do firmy.

Zasilanie awaryjne często wykorzystywane jest w urządzeniach medycznych, gdzie niezbędna jest bezawaryjna praca używanych tam urządzeń.

Zasilacze UPS charakterystyka działania

Zasilacz UPS do firmy, współpracujący z komputerami, sieciami komputerowymi lub serwerami może nam również zasygnalizować pojawiające się problemy z zasilaniem. Urządzenia oraz serwery mogą odpowiedzieć na takie sygnały natychmiastowym zamknięciem systemu operacyjnego.

Zasilacz UPS umożliwia nam także kontrolę parametrów zasilania. Komunikacja z innymi elementami odbywa się głównie przy pomocy interfejsu szeregowego. W starszych urządzeniach jest to RS-232, natomiast w nowszych urządzeniach do komunikacji służy sieć komputerowa lub interfejs szeregowy USB. Jeżeli szukasz zasilacza UPS z rodzajem interfejsu USB, dobrym rozwiązaniem będzie model zasilacza UPS Eaton Ellipse ECO, o kodzie katalogowym: EL1200USBFR.

zasilacz ups do małej firmy

Zasilacze UPS do firmy dostarczą jednofazowe napięcie o wartości 230V, zdarzają się jednak zasilacze trójfazowe 400V. W przypadku dużych mocy oraz długotrwałego działania akumulatory mogą być wspomagane przez spalinowe agregaty prądotwórcze. Najczęściej stosuje się je jako systemy zasilające całe budynki lub kondygnacje.
Idealną propozycją zasilacza o wartości napięcia 230V będzie model APC Back-UPS o kodzie katalogowym: BX700UI.

Rodzaje zasilaczy UPS

Pierwszy typ zasilacza UPS to zasilacz online. Działa on na zasadzie całkowitej separacji układu podłączonego na wyjściu od napięcia wejściowego. Polega na podwójnym przetwarzaniu: zmienne napięcie sieciowe przetwarzane jest na napięcie stałe w układzie prostownikowym, później ze stałego napięcia w układzie falownikowym wytwarzane jest napięcie przemienne. Powyższy proces pozwala na uzyskanie stabilnego napięcia na wyjściu, które jest prawie całkowicie odporne na przeróżne zakłócenia oraz zaniki napięcia wejściowego.

Nie pozostaje jednak bez wad. Dużym mankamentem tego rozwiązania jest większy ciężar urządzenia oraz koszty, które wiążą się z koniecznością zastosowania w tym przypadku transformatora sieciowego o dużej mocy, wydajnego prostownika oraz falownika. Wszystkie wymienione elementy muszą stałe pracować z pełną mocą. Energia przechodzi przez transformator sieciowy i zasila falownik – tylko mała jej cześć doładowuje akumulator. W momencie gdy dojdzie do zaniku napięcia sieciowego, falownik w dalszym ciągu będzie zasilany z akumulatora (do którego jest cały czas podłączony).

Opisany powyżej układ działa natychmiastowo i pozbawiony jest zakłóceń na wyjściu. Ten rodzaj zasilacza UPS głównie stosuje się dla zasilania urządzeń w warunkach dużych zakłóceń napięcia wejściowego. Najczęściej wykorzystywany jest przy mocach powyżej 5000 VA. Charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na zakłócenia przy wejściu, pozbawiony jest jakiejkolwiek przerwy przy napięciu wyjściowym. Posiada wbudowany układ poprawiający działanie współczynnika mocy. Wadami tego systemu może być wyższy koszt związany z jego użytkowaniem, konieczność dodatkowego chłodzenia oraz stałe hałasy dochodzące z pracującego falownika.

Drugim rodzajem zasilacza UPS do firmy jest system offline. Urządzenie w tym przypadku zasilane jest bezpośrednio z sieci. Akumulatory ładowane są automatycznie, niewielką ilością prądu. Podczas podstawowej pracy sieciowej zasilany jest układ sterowania, co pozwala na zminimalizowanie strat energii. W tym systemie napięcie jest stale monitorowane i w przypadku jego zaniku, gwałtownego obniżenia lub podwyższenia układu sterowania następuje odłączenie zasilania z sieci i UPS przechodzi na tryb pracy akumulatorowej. Falownik rozpoczyna pracę, podczas której przekształca się napięcie stałe akumulatora w napięcie przemienne, które podawane jest na wyjściu. Układ sterowania synchronizuje fazy falownika z siecią zasilającą. Jest to bardzo ważne ze względu na niższe zakłócenia oraz przerwy napięcia wyjściowego podczas przełączania z pracy sieciowej na akumulatorową i na odwrót.

Ten rodzaj zasilacza UPS do firmy powszechnie stosuje się do zabezpieczania domowych komputerach. Rzadko stosuje się go powyżej 5000 VA. Jego głównymi zaletami są niskie koszty eksploatacji, zwiększenie trwałości w przypadku niskich temperatur pracy oraz niski koszt początkowy. Wadami mogą być zakłócenia napięcia wejściowego, które obecne są również na wyjściu oraz opóźniona reakcja po zaniku napięcia. Dla tego układu dobrze sprawdzi się APC Back-UPS 1400 VA, o kodzie produktowym: BX1400UI.

Typ offline posiada swoje dwa ulepszenia: Line-Interactive oraz Line- Interactive AVR. Pierwsze oznaczenie charakteryzuje się tym, że wykorzystuje się w nim transformator falownika podczas pracy akumulatorowej oraz do doładowania akumulatora w czasie pracy sieciowej. W trakcie pracy sieciowej stabilizowane jest również napięcie wyjściowe.

Line-Interactive AVR to automatyczny stabilizator napięcia. Klasyczny transformator sieciowy zastąpiony jest w tym przypadku autotransformatorem z wieloma odczepami sieci zasilającej, który podczas stałej nadwyżki lub obniżki napięcia zasilania UPS pozwala na długotrwałe utrzymanie nominalnego napięcia na wyjściu, bez konieczności przechodzenia do pracy akumulatorowej. Wówczas układ sterowania dobiera odpowiedni odczep uzwojenia, po to, aby skompensować różnicę napięcia. Wadą tego układu jest to, że podczas przełączania z jednego odczepu na inny, występuje krótki zanik napięcia na wyjściu.

Podsumowując, zasilacze offline opłacają się ze względu na niskie koszty, zapewniają one jednak tylko podstawową ochronę, przede wszystkim przed zanikiem prądu w gniazdkach. Nie możemy podłączyć do nich wszystkich naszych urządzeń, tylko te które są dostosowanie do ich napięcia wyjściowego. Zasilacze Line- Interactive chronią nie tylko przed zanikiem napięcia zasilającego, ale również przed zakłóceniami w sieci. Są jednak nieco droższe od tych offline. W zależności od modelu oraz producenta można ich używać do zasilania urządzeń zawierających silniki.

Zasilacze online to kompleksowa ochrona, generują dobre napięcie wyjściowe i możemy nimi zasilić nawet te najwrażliwsze odbiorniki. Niestety, wiąże się to ze sporymi kosztami. Ich wadą jest również duża strata energii spowodowana sposobem pracy tych zasilaczy.

Zasilanie UPS do małej firmy

Zasilacz UPS do małej firmy powinniśmy dobierać na podobnej zasadzie jak ten do użytku domowego. Jedyną zmienną jest rodzaj podłączonych do zasilacza urządzeń. W typowej małej firmie do zasilacza awaryjnego podłącza się oprócz komputera, faks, urządzenia wielofunkcyjne, rzutnik oraz telefon. Zazwyczaj w tym przypadku zaleca się zasilacz z „czystą sinusoidą” na wyjściu.

zasilacz ups do małej firmy

Ważne jest, aby każde istotne stanowisko pracy zostało wyposażone o własny zasilacz UPS do firmy. Konieczne będą zasilacze, które pracują w trybie line-interactive, a standardowo wykorzystywany interfejs do połączenia z komputerem to USB. Wystarczający czas podtrzymania zasilania w trybie pracy awaryjnej to około 5 minut. Warto również poszukać zasilacza UPS do firmy, które wyposażone są w dużą ilość gniazd wyjściowych, mogą posiadać one również filtry dla sieci telefonicznej lub LAN.

Istotne przed wyborem zasilacza jest sprawdzenie jak dużo energii potrzebuje nasz sprzęt podczas pracy np. pobór mocy drukarki badamy podczas drukowania dużej ilości materiałów. Są to pobory rzędu około 500, a nawet 1000W w przypadku drukarek laserowych. Warto zwrócić uwagę na to, aby zasilacz był zarządzalny. Ponieważ często komputery są włączone bez opieki, dlatego zasilacz UPS do firmy powinien sam zadbać o bezpieczne wyłączenie systemu operacyjnego.

Najważniejszą cechą zasilacza do małej firmy jest moc od 500VA w górę. Idealnie sprawdzi się tutaj UPS NETYS PE o kodzie produktu: NPE-0850, posiada moc 850VA.

Przystosowany do ochrony urządzeń informatycznych w domu oraz w takich miejscach jak biura i punkty handlowe jest również zasilacz UPS UPS NETYS PE o mocy 2000VA, o kodzie produktu: NPE-2000-LCD Posiada on funkcję automatycznej regulacji napięcia oraz umożliwia stabilizację napięcia wyjściowego, zapobiegając przełączaniu się na tryb pracy z baterii, wydłużając czas podtrzymania.

Powyższy artykuł miał za zadanie przybliżyć Państwu podstawowe zagadnienia związane z zasilaczami awaryjnymi UPS oraz jaki zasilacz UPS do małej firmy warto wybrać. Zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Którzy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania oraz pomogą dobrać odpowiedni dla Państwa potrzeb zasilacz UPS do firmy.


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.