Średnia: 5 (3 votes)
UTM firmy Fortinet i Stormshield

Rozwiązania sieciowe w strukturze IT pozwalają na bieżąco reagować na zagrożenia płynące z sieci. Zastosowanie ich w swoim przedsiębiorstwie skutecznie podnosi poziom bezpieczeństwa oraz wpływa na bezawaryjność pracy sieci. UTM staje się więc coraz ważniejszym urządzeniem sieciowym we współczesnej infrastrukturze. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci produkty marki Fortinet oraz Stormshield.Czym jest UTM?

UTM – Unified Threat Management – to wielofunkcyjna zapora sieciowa, która jest zintegrowana do jednego urządzenia. Gwarantują kompletną ochronę struktury IT. Większość łatwo dostępnych na rynku UTMów oferują takie funkcje jak: flitr antyspamowy, filtr antywirusowy, filtrowanie treści WWW, firewall, koncentrator VPN, router, Nat, wykrywanie włamań. Największą zaletą tego urządzenia sieciowego jest to, że do kontroli wszystkich funkcji wystarczy jedna konsola administracyjna.

 UTM firmy Fortinet i Stormshield

Fortinet

Marka Fortinet swoim użytkownikom proponuje rozwiązania z linii FortiGate, które są gwarancją kompleksowej ochrony w zakresie zagrożeń sieciowych, oferując wysoką niezawodność pracy w różnych środowiskach IT. Funkcjonalność, którą możemy znaleźć w tych produktach to m.in.: zapora sieciowa, filtrowanie treści www, ochrona przed niepożądanym dostępem, szkodliwym oprogramowaniem oraz spamem. W ofercie firmy możemy znaleźć produkty zaprojektowane z myślą o dużych przedsiębiorstwach, ale również dla tych małych oraz średnich.

Jeżeli interesują Cię rozwiązania dla małych przedsiębiorstw oraz ich oddziałów warto zwrócić uwagę na takie modele jak: FortiGate-80E , FortiGate-81E, które dostarczają takich funkcji jak: firewall, VPN, ochrona przed atakami, zabezpieczenie antyspamowe, kontrola aplikacji. Chcąc uzyskać wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niezawodność pracy sieci warto rozważyć również modele z serii FortiGate 60D lub modele FG-60E i FG-60D. Posiadają wbudowany port USB, który umożliwia stworzenie połączenia zapasowego 3G/4G.

UTM firmy Fortinet i Stormshield

Urządzenia, które są dedykowane średnim firmom to FG-90D, FWF-90D z serii FortiGate-90D czy FG-200E-BDL. Model FortiGate 50E dedykowany jest do pracy w średnich przedsiębiorstwach. Posiada kompaktową obudowę, która nie posiada wentylatora. Takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie go w dowolnym miejscu. FG-50E wyposażony jest w 5 portów Gigabit RJ45, dwa porty WAN RJ45 oraz jeden port USB. W średniej wielkości firmie dobrze sprawdzi się również FG-100D, który oferuje przepustowość firewalla do 2500Mbps.

UTM firmy Fortinet i Stormshield

Ciekawym produktem w ofercie marki dla bardziej zaawansowanych użytkowników jest UTM FortiAP-221C. Jest to bezprzewodowy access point, który pozwala na centralne zarządzanie. W ramach jednej platformy FortiGate administrator ma możliwość zarządzać całym ruchem w sieci. Wysoka przepustowość urządzenia jest możliwa dzięki technologii 802.11n.

FortiWifi to seria bezprzewodowych urządzeń sieciowych od marki Fortinet. Fortinet UTM bazuje na technologii 802.11a/b/g, która gwarantuje wysoki poziom ochrony dla sieci biznesowej w przedsiębiorstwach. Zapewnia bezpieczeństwo sieci oraz treści zarówno w przypadku sieci przewodowych jak i tych bezprzewodowych. UTM firmy Fortinet i Stormshield Decydując się na UTM FortiWifi zyskujesz takie funkcje jak: firewall, VPN, ochrona antywirusowa, antyspam, filtrowanie sieci, kontrola aplikacji.

W ofercie FortiWfi znajdziesz takie urządzenia UTM: FWF30E, FWF90D czy FWF-51E. Te kompaktowe rozwiązania, dostarczają pełnej funkcjonalności, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania sieci biznesowej w małych przedsiębiorstwach czy oddziałach firm. Kompleksowość tych produktów wyklucza konieczność zakupu dodatkowych urządzeń sieciowych – najważniejsze funkcje otrzymujesz w jednym urządzeniu.

Stormshield

Firma Stormshield tworzy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa informatycznego z myślą o potrzebach rynku europejskiego. Urządzenia tej marki cieszą się powodzeniem w blisko 50 krajach. Ochronę swojej sieci powierzyli marce np. Unia Europejska oraz Nato.

Stormshield Netasq UTM pozwala administratorowi z jednej konsoli zarządzać całym bezpieczeństwem sieci biznesowej. Umożliwia stały monitoring, który pozwala na szybką reakcje i eliminację zagrożeń.

Rozwiązania UTM Stormshield gwarantują kompleksową ochronę sieci, oferując takie funkcjonalności jak: firwall, IPS, tunele VPN, ochrona antywirusowa, antyspam.

UTM firmy Fortinet i Stormshield

Kluczową cechą, która wyróżnia rozwiązania UTM tej marki jest system wykrywania ataków ASQ – Active Security Qualification. Firewall został tutaj połączony z systemem IPS z poziomu jądra systemowego, dzięki czemu uzyskano najszybsze tego typu rozwiązanie na rynku.

UTM Stormshield SN310

To urządzenie UTM dedykowane jest dla małych przedsiębiorstw oraz oddziałów firm. Wyposażony jest w 8 portów, które zapewniają elastyczność oraz szczegółowość. SN310 zapewnia ciągłość pracy sieci, a usługi będą dostępne nawet gdy produkt ulegnie zniszczeniu. Prosty system konfiguracji pozwala szybko wdrożyć i dopasować urządzenie w kilka minut. Funkcja filtrowania ruchu oraz zarządzania systemami, pozwala użytkownikowi na konkretne określenie, do jakich zasobów mają dostęp pracownicy w Internecie. Raportowanie w czasie rzeczywistym daje możliwość bieżącej obserwacji bezpieczeństwa sieci biznesowej.

UTM firmy Fortinet i Stormshield

UTM Stormshield SN210W

Urządzenie oferuje takie funkcje jak: firewall, kontrola aplikacji, zapobieganie włamaniom IPS, VPN, antywirus, antyspam, filtrowanie WWW oraz wykrywanie luk systemowych. Idealnie sprawdzi się w przypadku sieci biznesowych małych firm oraz oddziałów. Funkcje IPSec VPN oraz SSL VPN pozwalają na uzyskanie bezpiecznego dostępu do zasobów przez pracowników firmy, którzy będą poza jej siedzibą. Funkcja „gość” pozwala na łatwy i szybki dostęp do firmowej sieci dla Twoich klientów oraz partnerów biznesowych gwarantując bezpieczeństwo połączenia.

UTM Stormshield SN710

UTM SN710 gwarantuje wydajność oraz wysoką przepustowość w połączeniu z przystępną ceną. Maksymalna przepustowość może być uzyskana dzięki wyposażeniu w dwa 10 GB lub cztery 1 GB porty światłowodowe. Pozwala na przyłączenie 250 komputerów w sieci. Oferowana przepustowość to 2 400 Mbps. Pamięć wewnętrzna urządzenia to 320 GB. UTM umożliwia funkcję kontroli urządzeń mobilnych, dzięki czemu użytkownik posiada dostęp do wszystkich urządzeń mobilnych zalogowanych do systemu. Daje to możliwość blokowania dostępu konkretnym użytkownikom lub grupom.

Różnice i podobieństwa – porównanie

Według porównania UTMów z 2017 roku przygotowanego przed UTMlab funkcjonalności zapór sieciowych obu producentów są do siebie zbliżone.

UTM firmy Fortinet i Stormshield

Podobieństwa:

- rodzaj firewalla – statefull packet filter

- zintegrowany moduł antywirusowy,

- wbudowany system ochrony przed włamaniami,

- wbudowany moduł filtrowania poczty e-mail ze spamu,

- filtrowanie złośliwych stron

- własne bazy złośliwych adresów URL,

- funkcja skanowania zaszyfrowanego ruchu http,

- kontrola aplikacji,

- opcja wczesnego wykrywania przed nieznanym, nierozpoznanym zagrożeniem,

- funkcja tworzenia tuneli site-to-site,

- urządzenia obu firm są wyposażone w gniazdo na kartę SIM lub port USB dla modemu

- kolejkowanie ruchu, zarządzanie pasmem, priorytetyzacja ruchu,

Różnice:

- Fortinet posiada własne bazy antywirusowe, natomiast Stormshield bazy Kaspersky/ClamAV,

- urządzenia Fortinet wyposażone są w funkcje zabezpieczania przed wyciekiem danych, w przypadku produktów Stormshield nie mamy takiej opcji,

- urządzenia Fortinet posiadają wbudowany moduł Wi-Fi, tej opcji w Stormshield nie znajdziemy

- Fortinet pozwala na centralne zarządzanie Access pointami, Stormshield nie

- w przypadku obu firm mamy dostęp do wsparcia technicznego, w przypadku marki Fortinet jest o jednak kontakt w j. angielskim, natomiast w przypadku Stormshield komunikacja możliwa jest w języku polskim.

- funkcja zarządzania pasma wg aplikacji jest możliwa w UTM marki Fortinet, niedostępna w przypadku Stormshield,

- poziom trudności standardowej instalacji w przypadku urządzeń Foritnet jest określony jako łatwy, w przypadku produktów Stormshield średni.

Jak widać z powyższego porównania produktów marek Fortinet i Stormshield, UTM mają podobne zastosowanie, a różnic możemy doszukać się w funkcjonalności poszczególnych modeli. W Thomas-IT znajdziesz rozwiązania obu marek. Jeżeli masz wątpliwości, który z produktów najlepiej sprawdzi się w Twoim biznesie, skontaktuj się z naszymi doradcami handlowymi.

Podziel się tym postem

Zostaw komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.