Czym tak właściwie jest UTM? Jedno urządzenie, wiele możliwości.

Wielofunkcyjne zapory sieciowe połączone w jedno urządzenie, które gwarantują kompleksową ochronę i maksymalne bezpieczeństwo danych.

Idealne rozwiązanie dla mniejszych oraz średnich przedsiębiorstw, ale z pewnością znajdzie ono zastosowanie także w większych organizacjach, zależnie od wyposażenia i możliwości konkretnego modelu. Profesjonalne zabezpieczenie typu UTM pozwala na jednoczesne ochronienie sieci przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami, spamem oraz zapewnienie filtrowania treści, posiada także funkcje kontroli aplikacji, sieci prywatnych (VPN), a także IPS. Praca z wykorzystaniem UTM jest bardzo prosta i bardziej wydajna dzięki wykorzystaniu jednego, przejrzystego systemu operacyjnego. Obsługa urządzenia jest intuicyjna i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, dlatego administratorzy sieciowi z pewnością docenią gwarantowaną łatwość eksploatacji.

Nowe funkcjonalności wielofunkcyjnych zapór sieciowych

Klienci rozpoczynający pracę z wykorzystaniem wielofunkcyjnych zapór sieciowych z pewnością docenią ekonomiczność tego rozwiązania. Jedno, zintegrowane urządzenie generuje znacznie niższe koszty eksploatacji niż większa ilość osobnych zabezpieczeń, nierzadko o mniejszej skuteczności. Dlatego w przypadku ograniczonego budżetu warto dokładnie przemyśleć wybór konkretnego modelu, aby jak najlepiej zainwestować pieniądze. UTMy są również bardzo wydajne – warstwa danych została oddzielona od warstwy sterowania, a wszystkie urządzenia są odpowiednio zoptymalizowane. Wpływa to bardzo korzystnie na płynność działania produktu i ułatwia użytkowanie. Kolejną zaletą jest elastyczność, czyli cecha szczególnie ważna w mniejszych firmach, w których dostosowanie posiadanych urządzeń do zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych jest szczególnie ważne, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie funduszy dzięki rozwijaniu posiadanej sieci, zamiast ciągłego wymieniania jej elementów. Zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem są ciągle ulepszane i usprawniane, co gwarantuje ich aktualność. Przykładowym proponowanym UTMem może być Fortinet FG-30E, czyli urządzenie gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa, produkowane przez renomowaną firmę, a zarazem niedrogie, idealne dla średnich oraz mniejszych przedsiębiorstw.

UTM

Aby rozwiązania zabezpieczające były jak najskuteczniejsze oraz zachowywały swoją aktualność, muszą składać się z kilku wzajemnie uzupełniających się modułów. Moduł, który zajmuje się zapobieganiem złośliwemu oprogramowaniu może składać się z zabezpieczenia wbudowanego oraz z ochrony chmurowej. W pierwszym przypadku wszystkie przekazywane przez UTM informacje są na bieżąco oceniane pod kątem zawartości szkodliwego oprogramowania, natomiast ochrona chmurowa polega na ciągłym aktualizowaniu zasobów i szybkiej realizacji procedur bezpieczeństwa. Dodatkowo sieć Web jest zabezpieczona przez zablokowanie dostępu do wszelakich szkodliwych adresów URL. Takie połączenie rozwiązań zapewnia wydajną i bezpieczną pracę zarówno całej firmy, jak i poszczególnych pracowników. Kluczową zaletą modułu jest jego częste aktualizowanie, dzięki czemu każde pojawiające się w sieci zagrożenie jest w szybkim tempie identyfikowane oraz blokowane.

Stosowany w UTMach moduł IPS gwarantuje możliwość szybkiego i trafnego wykrycia ataków oraz zapewnia ochronę lokalnej sieci przed ewentualnymi skutkami takiego zdarzenia. Moduł ten dysponuje specjalistycznymi algorytmami, które wykrywają wszelakie sytuacje nietypowe i potencjalnie groźne i zapewniają szybką reakcję. Istotną zaletą działania takiego modułu jest uniemożliwianie nie tylko ataków, ale także zdobywania operacji o sieci i jej zabezpieczeniach. Bardzo często hakerzy najpierw dokonują "rekonesansu", sprawdzając obecność najróżniejszych modułów ochrony w danej sieci i szukając sposobów złamania tych zabezpieczeń. Zastosowanie modułu IPS z góry udaremnia takie próby i zwiększa ogólny poziom bezpieczeństwa sieci.

Kolejnym modułem zabezpieczającym jest AppSecure – zawiera on w sobie wiele różnorakich zabezpieczeń działających w aplikacjach. Dzięki niemu wszystkie aplikacje są widoczne, ich wykorzystanie jest całkowicie kontrolowane, a transmisja sieciowa sklasyfikowana. Aplikacje są identyfikowane niezależnie od protokołów czy portów - zapewnia to najwyższą jakość stosowanych procedur bezpieczeństwa. Zaletą jest także ochrona wszystkich programów, bez wyjątku dla aplikacji zagnieżdżonych, które często są celem ataków, przez to iż są umieszczone w zaufanych usługach sieciowych i są bardziej podatne na nieautoryzowany dostęp. W czasach szybko rosnącej ilości zagrożeń skierowanych typowo w stronę aplikacji, taki moduł jest niezbędną częścią systemu zabezpieczeń każdego większego przedsiębiorstwa.

Wielofunkcyjne zapory sieciowe nie chronią tylko przed atakami hakerskimi czy próbami kradzieży danych. Innym problemem, z którym wiele firm zmagało się na szeroką skalę, jest niechciana korespondencja e-mailowa. Zastosowanie w UTMie filtru antyspamowego zwiększa wydajność pracy wszystkich pracowników biura, a także jest dodatkową ochroną przed atakami phishingowymi, mającymi na celu kradzież danych wrażliwych, będących informacją wewnętrzną. Zastosowanie usługi bramy SRX pozwala na kompleksowe sprawdzenie każdej wiadomości e-mail pod kątem złośliwej zawartości, jednocześnie zapewniając maksymalną elastyczność i zgodność z innymi systemami e-mail.

W jednym z najlepszych oferowanych przez naszą firmę UTMieJuniper SRX300 zastosowano wielofunkcyjny moduł EWF (Enhanced Web Filtering), która zapewnia kompleksową ochronę przed wszystkimi typami potencjalnie groźnych stron internetowych. Kontroluje on szczegółowo wszystkie odwiedzane strony. Dzięki temu aktywność sieciowa jest na bieżąco, w czasie rzeczywistym, monitorowana. Program co godzinę sprawdza aż 40 mln stron i zbiera aktualne informacje na temat zawartości każdej strony i ewentualnych zagrożeń z nią związanych.

Jaki UTM wybrać zależnie od wielkości przedsiębiorstwa?

UTM

Każdy przedsiębiorca, który podejmie decyzję o zakupie wielofunkcyjnej zapory sieciowej musi zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami, które zaważą na ostatecznym wyborze produktu. Przede wszystkim ważną cechą jest ilość chronionych lokalizacji oraz podsieci, a także ilość potrzebnych portów. UTM o wielu portach, który z pewnością sprawdzi się w dużych przedsiębiorstwach, to na przykład Fortinet o numerze katalogowym FG-100D. Jeśli jesteś twórcą nowoczesnego centrum danych o dużej przepustowości, koniecznie zwróć uwagę na ten produkt!

Warto też określić, czy UTM ma być tylko uzupełnieniem istniejącej już struktury bezpieczeństwa, czy też samodzielnym urządzeniem, które zapewni kompleksową ochronę całej sieci. Ostateczny wybór zakupionego produktu powinien także zależeć od wymaganych typów zabezpieczeń - liderem wśród producentów wielofunkcyjnych zapór sieciowych, cechujących się ochroną przed różnorodnymi zagrożeniami, jest marka Cisco. Producent ten jest obecny na rynku od wielu lat i nadaje tempo rozwoju najróżniejszym gałęziom branży informatycznej. W naszym sklepie proponujemy klientom wiele produktów Cisco, które z pewnością sprawdzą się w wielu przedsiębiorstwach.
Duża część UTMów posiada zintegrowany kontroler Wi-Fi oraz modem 3G/LTE (bardzo przydatny w przypadku awarii łącza głównego). Są to cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie. Klient powinien także wziąć pod uwagę przepustowość posiadanych łącz i ich statystyki, oraz pamiętać o tym, iż wymagania użytkowników, ich ilość oraz średnia szybkość łącz zwiększają się z czasem.

Jeden wydajniejszy UTM czy kilka mniejszych?

Zależnie od potrzeb konkretnej firmy, kupujący musi zadecydować, czy warto zainwestować większą kwotę w jedno, bardziej funkcjonalne urządzenie, czy też w kilka pojedynczych, różniących się możliwościami. Najlepszą opcją będzie w takim przypadku skonsultowanie się z jednym z naszych pracowników, który weźmie pod uwagę wszystkie najistotniejsze czynniki i pomoże wybrać najkorzystniejsze finansowo rozwiązanie. W większych przedsiębiorstwach z pewnością sprawdzi się droższa, działająca kompleksowo zapora sieciowa. Firmy średniej wielkości natomiast, mogą zainwestować w kilka mniejszych UTMów, wybierając najlepsze i najbardziej potrzebne w konkretnym przypadku zabezpieczenia.
Koszt wielofunkcyjnej zapory sieciowej dobrej jakości, która zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa lokalnej sieci w przedsiębiorstwie, może się wahać od dość niskich cen - około kilkaset złotych, aż do cen wysokich (ponad 100 000 złotych), ale zapewniających kompleksową ochronę nawet największych i najbardziej rozbudowanych sieci.

Podsumowując, dla kogo UTM będzie dobry wyborem?

Tak naprawdę - dla każdego, komu zależy na kompleksowej ochronie przed najróżniejszymi zagrożeniami w sieci. Dzięki szerokiemu przekrojowi urządzeń dostępnych aktualnie na rynku, każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno osoba prowadząca jednoosobową działalność, jak i bardzo duża korporacja czy urząd, których priorytetem musi być ochrona posiadanych danych wrażliwych. Różnorodność funkcji i opcji, które można dowolnie dobierać zależnie od indywidualnych potrzeb, sprawia że UTM jest najlepszym i najbardziej dostępnym rozwiązaniem zabezpieczającym.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu, wciąż nie potrafisz podjąć decyzji na temat najkorzystniejszej opcji wyboru zapory sieciowej, skontaktuj się z naszymi konsultantami i zapytaj o radę!

Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.