UTM do przedsiębiorstwa

Bezpieczeństwo poufnych danych przechowywanych na naszych komputerach od kilku lat jest topowym tematem w społeczeństwie.

Jak można uchronić się przed cyber-atakami oraz jak zabezpieczyć poufne dane Klientów?

Wielofunkcyjna zapora sieciowa jaką jest urządzenie UTM to jedno z dostępnych rozwiązań - gwarantuje kompleksową ochronę oraz bezpieczeństwo danych.

Jakie firmy powinny postawić na ten sposób zabezpieczenia danych oraz jakie zalety płyną z jego użytkowania? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Czym właściwie jest urządzenie UTM?

Urządzenie UTM, czyli Unified Threat Management to urzędzenie, które łączy w sobie wiele różnych zabezpieczeń sieci lokalnej. Przeznaczone w głównej mierze do małych oraz średnich przedsiębiorstw.

W jednej obudowie dostajemy kompletne zabezpieczenie firmowej sieci połączonej z internetem.

Funkcje urządzenia UTM możemy podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich obejmuje zaporę sieciową, system IDS/IPS oraz VPN.

Druga, odpowiadająca za bezpieczeństwo na bramce sieciowej łączy filtry adresów oraz sieciowego antywirusa. Ostatnia z grup odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo wiadomości, które realizowane jest poprzez narzędzia antywirusowe oraz antyspamowe.

UTM do przedsiebiorstwa

Najważniejsze funkcje urządzenia UTM do przedsiębiorstwa to:

 • tworzenie polityki zabezpieczającej ruch w sieci lokalnej
 • tworzenie zaszyfrowanych połączeń – VPN
 • ochrona antywirusowa
 • kontrola treści www – Web filtering
 • kontrola aplikacji – App control
 • zabezpieczenia przed spamem – niechcianą pocztą elektroniczną
 • zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem
 • zabezpiecznie przed oprogramowaniem szpiegującym
 • stałe raportowanie

Czy warto zainwestować w urządzenie UTM do przedsiębiorstwa?

Jedną z najważniejszych zalet płynących z użytkowania systemów UTM jest jednolity panel administracyjny, który umożliwia kontrolę wszystkich funkcjonalności opisanych powyżej – ułatwia to prowadzenie ujednoliconej polityki bezpieczeństwa we wszystkich obszarach komunikacji.

Dostajesz dokładną informację czy i kiedy ktoś próbował dostać się do Twojej lokalnej sieci.

Drugą korzyścią jest uzyskanie najwyższej prędkości użytkowania dla najważniejszych usług, dzięki możliwości równomiernego rozłożenia obciążenia sieci. UTM daje gwarancje, że przeprowadzane wideokonferencje są płynne
i pozbawione buforowania, transakcje finansowej stawiane są wyżej niż e-maile pracowników.

To Ty decydujesz co w danym momencie jest najważniejsze, a co może chwilę poczekać. Zyskujesz możliwość monitorowania dostępności w czasie rzeczywistym i automatycznie wyłączać oraz włączać łącza.

Filtrowanie stron daje możliwość ograniczenia odwiedzania konkretnych adresów URL.

Możesz zablokować strony z określoną zawartością, zwiększając tym samym produktywność swoich pracowników.

Pracownicy to element najmocniej zagrażający bezpieczeństwu danych w przedsiębiorstwach. Dzięki urządzeniom UTM możesz ograniczyć ryzyko w Twojej sieci poprzez blokowanie stron o charakterze peer to peer, stron, które znane są z wirusów oraz witryn powiązanych z phishingiem lub kradzieżą tożsamości.

Dzisiejsze przedsiębiorswa często posiadają kilka oddziałów – urządzenie UTM zapewni ochronę danych użytkowników we wszystkich lokalizacjach. Łączność VPN zapewnia dostęp do sieci lokalnej w bezpieczny oraz łatwy sposób.

Ciekawym rozwiązaniem tego typu jest urządzenie firmy Juniper SRX300 .

Pozwala na wykrywanie oraz zapobieganie zagrożeń, zwiększając tym samym bezpieczeństwo sieci lokalnej oraz usprawniając pracę wszystkich aplikacji. Przepustowość firewall oraz IPS w tym modelu wynosi po 100 Mbit/s.

Koszty

Istotną zaletą urządzeń UTM do przedsiębiorstwa jest zmniejszanie kosztów, dzięki skumulowaniu funkcji kilku urządzeń w jednym. Alternatywą dla tego rozwiązania jest kupno wielu różnych urządzeń, dedykowanych do realizacji konkretnej funkcji, np. Dedykowane urządzenie, które filtruje ruch sieciowy, ochrona antyspamowa, wykrywanie włamań.

Wiążą się z tym również niższe koszty utrzymania urządzenia. Otrzymujemy niższe zużycie energii, ponieważ wykorzystujemy jeden zasilacz. Konfiguracja oraz instalacja urządzenia jest łatwiejsza oraz usprawniona – musimy zainstalowac tylko jedno urządzenie.

Jak wybrać odpowiednie urządzenie UTM do przedsiębiorstwa?

UTM do przedsiebiorstwa

Producenci w opisach swoich urządzeń zamieszczają najczęściej dwa parametry: przepustowość oraz liczbę sesji równoległych, które dany model może obsłużyć.

Wydajność konkretnego modelu określana jest na podstawie integracji podstawowych elementów UTM – zapory ogniowej oraz systemu wykrywania oraz zapobiegania zagrożeniom (Firewall z IPS).

Należy więc sprawdzić, czy wydajność urządzenia jest taka sama dla wszystkich kluczowych funkcji. Ważnym elementem jest także system operacyjny UTM, który ma istotny wpływ na wydajność urządzenia.

Warto wybrać ten, który opiera się na jądrze znanego i sprawdzonego systemu – np. rozwiązania BSD (Open-BSD, Free-BSD), uważane są za najbezpieczniejsze.

UTM do przedsiębiorstwa

FortiGate 100D

Model FortiGate UTM 100D, FG-100D to zintegrowany system, który posiada takie funkcjonalności jak: firewall, antywirus, VPN, IPS, filtrowanie treści WWW, ochrona przed spamem, DLP, kontrola aplikacji, uwierzytelnianie oraz kontrola sieci bezprzewodowych.

Ten UTM do przedsiebiorstwa bazuje na specjalnych, dedykowanych układach, które przyspieszają proces obsługi ruchu oraz filtrowania treści. Implementowany jest zarówno w trybie transparentnym jak i routera z NAT`em.

Dzięki mechanizmom wirtualizacji, możliwa jest realizacja kilku systemów logicznych w ramach jednej platformy sprzętowej. FortiGate UTM 100D to idealne rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw, biur oraz niewielkich oddziałów, które wymagają skonsolidowanych systemów bezpieczeństwa.

Do zalet tego modelu należy m.in.: przepustowość firewalla – na poziomie 2.500 Mbps, która zapewnia dużą wydajność oraz stosunkowo niedługi czas odpowiedzi sieci, 20 portów LAN GE, wielofunkcyjna zapora UTM, kompleksowa i wydajna platforma bezpieczeństwa, którą zapewnia system operacyjny FortiOS 5, który jest dedykowany bezpieczeństwu sieci, dostęp do nieograniczonej liczby licencji, automatyczna aktualizacja bazy, łatwość obsługi oraz konfiguracji, automatyczna i bieżąca ochrona przed zagrożeniami.

Dzięki kreatorowi instalacji możemy skonfigurować ustawienia początkowe UTM bez pomocy personelu informatycznego – czas instalacji zajmuje zaledwie kilka minut. Ponad to model FortiGate 100D pozwala na dodatkowe zabezpieczenie sieci, poprzez autentykacje użytkowników przy pomocy unikalnego loginu oraz hasła.

UTM do przedsiebiorstwa

FortiGate 30E

FortiGate UTM 30E to UTM integrujący system bezpieczeństwa, który dostarcza takich funkcjonalności jak: firewall, VPN, antywirus, ochrona przed spamem, filtrowanie treści WWW, IPS, kontrola aplikacji, kontrola sieci bezprzewodowych, mocne uwierzytelnianie.

Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zarządzać siecią lokalną z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki konsolidacji kilku technologii zabezpieczeń w jedno urządzenie, eliminujemy wiele niepotrzebnych urządzeń, co pozwala na zmniejszanie kosztów przedsiębiorstwa.

Zalety modelu FortiGate UTM 30E:

 • przepustowość firewalla do 950 Mbps, który zapewnia dużą wydajność systemu
 • wielofunkcyjna zapora UTM
 • 4 przełączane porty LAN GE
 • automatyczna aktualizacja
 • kompleksowa i wydajna platforma bezpieczeństwa, którą zapewnia system operacyjny FortiOS 5.4
 • nieograniczona liczba licencji
 • łatwa i szybka konfiguracja
 • bieżąca i automatyczna ochrona przed zagrożeniami wraz z wykrywaniem dopiero pojawiających się
 • bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, dzięki szybkiemu wykrywaniu zagrożeń
 • brak dodatkowych licencji

Przede wszystkim zapewnia bezpieczne połączenie sieci lokalnej w małych biurach, przedsiębiorstwach oraz oddziałach firm. Urządzenia z serii FortiGate 30E idealnie sprawdzą się dla działalności rozproszonych po świecie – pozwalają na integrację ochrony we wszystkich punktach sieci, bez obniżenia jej wydajności.

Oby dwa wyżej opisane modele UTM: FortiGate 30E oraz FortiGate 100Dwyposażone są w system operacyjny FortiOS, który został specjalnie zaprojektowany do celów bezpieczeństwa, wydajności oraz niezawodności. Wyposażony jest w procesory FortiASIC, które posiadają zastrzeżone silniki wspierające procesy bezpieczeństwa
w infrastrukturze – przyspieszając wykrycie złośliwego oprogramowania.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Ci temat UTM oraz pomógł podjąć decyzję, która opcja, z jakimi funkcjami będzie najkorzystniejsza dla Twojego przedsiębiorstwa. Jeżeli masz jakieś wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy służą pomocą i chętnie doradzą, które urządzenie będzie adekwatne do Twoich potrzeb.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.