Przełączniki sieciowe – innowacyjność na najwyższym poziomie.

Powszechnie posiadanie przełączników sieciowych uważane jest za must-have każdego przedsiębiorstwa. Na rynku elektronicznym znajduje się mnóstwo tego typu produktów, spełniających każde wymagania firm z różnych branż, a także takich, które zdecydowanie różnią się wielkością i rozmiarem inwestycji. Kluczowe jest by wybrany przez nas przełącznik spełniał potrzeby i wyznaczone cele. W rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc nasi specjaliści, którzy stworzyli ten artykuł właśnie z myślą o Tobie.

Przeznaczenie przełącznika sieciowego.

Swoją przygodę z przełącznikiem sieciowym powinniśmy rozpocząć od wyjaśnienia czym on konkretnie jest oraz w jaki sposób działa. Nowoczesne i stosunkowo młode urządzenie, którego głównym zadaniem jest spajanie segmentów sieci komputerowej pracujących głównie w drugiej warstwie modelu ISO/OSI – są to łącza danych, a także przekazuje on ramki między segmentami sieci z doborem właściwego portu przełącznika, na który jest przekazywana. Ponadto ten doskonały wynalazek oferuje zastosowanie w przekazie wyłącznie do docelowego segmentu sieci.

switch j9853a

Jak działa przełącznik sieciowy?

Jeżeli już zdecydowałeś/ aś się na wybór przełącznika pewnie zadajesz sobie pytanie jakie jest dokładne działanie tego produktu i czy jego wdrożenie do firmy będzie skutkowało wzrostem efektywności jej działania a w konsekwencji wzrostem dochodu. Dzięki zastosowaniu wielu innowacyjnych rozwiązań, ich działanie pozwala na przesyłanie ramki tylko na jeden port, gdzie obecne tam przełączniki ograniczają domenę kolizyjną do pojedynczego portu, dzięki czemu są w stanie zapewnić każdemu hostowi podłączonemu do portu osobny kanał transmisyjno-nadawczy, nie zaś współdzielony - jak to jest w przypadku koncentratora. Oznacza to, że przekazywanie informacji nie podlega zakłóceniom bądź blokadom. Będzie to kwestia kluczowa dla osób, którym niezwykle silnie zależy na ciągłości przekazywania danych. W szerokiej gamie funkcji działania produktu jest także możliwość pracy w trybie dupleksu, co oznacza że staje się on zarówno nadawcą jak i odbiorcą.

Prototypem przełącznika był koncentrator sieciowy (hub), którego zadaniem było przekazywanie ramki do wszystkich istniejących portów. Koncentrator nie był wystarczająco dokładny w swoim funkcjonowaniu, nie sprawdzał i nie przetwarzał każdej ramki osobno, co powodowało wiele błędów. W przeciwieństwie do koncentratora przełącznik sieciowy jest niezwykle dokładny, natychmiastowo odrzuca błędne ramki. Urządzenie mapuje adresy MAC w ramach węzłów każdego przyłączonego segmentu sieci. W sytuacji gdy ramka pojawia się na porcie przełącznika, początkowo określany jest adres sprzętowy, źródłowy oraz docelowy, następnie adresy te są porównywane z tablicą realizującą powiązania segmentów sieci i adresów sprzętowych. W momencie gdy adres docelowy widnieje w tablicy powiązań danego segmentu sieci, ramka jest przesyłana w to miejsce. Biorąc po uwagę wszystkie poruszone powyżej kwestie, wybór przełącznika to dość skomplikowany proces.

Oferowanych jest wiele różnych produktów, każdy posiada w swoim działaniu coś szczególnego, coś co je wyróżnia. Najważniejsze natomiast jest to że każdy z nich na bieżąco dostosowuje się do warunków, zabezpiecza przed zagrożeniami, a także upraszcza zaspokajanie zmieniających się wymagań w zakresie mobilności. Kolejną funkcją z wielu oferowanych przez przełączniki jest możliwość wydzielania sieci wirtualnych. Urządzenie przesyła ruch z portu przypisanego do danej sieci VLAN tylko do portów należących do tej sieci, określonych jako wspólne. Przełączniki, które zostały zainstalowane w sieci LAN obsługują pakiety do których korzystają z dwóch opcji działania. Jedną z nich jest metoda cutthrough (przełączanie bezzwłoczne), technologia uznawana za najbardziej wydajną, ponieważ jej działanie opiera się na bezpośrednim przeznaczeniu pakietu do portu, store i forward (zapamiętaj i wyślij). Tego rodzaju urządzenie za pomocą węzła sieci odczytuje całą ramkę, następnie zapisuje ją i w taki sposób odczytuje adres MAC. W odróżnieniu do pierwszego rodzaju przełącznika ten oferuje niezawodność działania, dzięki temu że jego praca przebiega znacznie wolniej, a to pozwala na dokładniejsze wyłapanie ewentualnych błędów.

W jaki sposób dobrać przełącznik sieciowy w zależności od wielkości firmy?

switch jg928a

Dobranie odpowiedniego przełącznika, który będzie doskonale sprawdzał się w dużej bądź mniejszej firmie jest dość trudnym zagadnieniem dla wielu klientów. Najważniejszą rzeczą którą powinniśmy wykonać przed rozpoczęciem właściwego szukania to odpowiedzenie sobie na pytanie jaki przełącznik sieciowy jest potrzebny, co powinien oferować a także jakie funkcje spełniać.

Najlepszym przykładem na produkt odpowiedni dla większej firmy, która jest na etapie sukcesywnego rozwoju jest firma HPE, która oferuje urządzenie Aruba 2530 48G PoE+. Przełącznik sieciowy HPE jest całkowicie zarządzalny, w swoim zakresie pracy gwarantuje bezpieczeństwo i możliwości poszerzania infrastruktury sieciowej. Charakterystycznymi cechami są również wyjątkowo wysoka dostępność, optymalizacja dostarczanych usług i kierowanie zaawansowanymi możliwościami zarządzania. Innowacyjność tych urządzeń pozwala na osiągnięcie wielu ustalonych celów.

Kolejny przykład to przełącznik sieciowy HPE, który sprawdza się perfekcyjnie w przedsiębiorstwach bardziej rozwiniętych jest Aruba 2530 48G (J9775A). Produkt ten wyprodukowany także przez firmę HPE. Produkty te oferują po za nowoczesnym designem także ważniejsze cechy takie jak najnowsze technologie oraz rozwiązania, które są rzadko spotykane w innych przełącznikach. Produkt dysponuje 48 portami 10/100/1000 i 4 gniazdami SFP GbE, przepustowością rutowania 104 Gbit/s oraz obsługą protokołu drzewa rozpinającego.

Z kolei dla mniejszych firm, których wymagania są nieco odmienne możemy zaoferować produkt należy do serii urządzeń HP 1920 model JG928A.Dzięki obniżeniu kosztów zużycia energii, pozwala na zwiększenie oszczędności, co korzystnie wpływa między innymi na budżet firmowy. Doskonale odnajduje się podczas pracy z aplikacjami wymagającymi dużej przepustowości. Model został zbudowany w taki sposób aby posiadał technologię krzemową oraz udoskonalone, zaawansowane funkcje.

netgear switch

Kolejnym oferowanym przez nas rozwiązaniem jest przełącznik sieciowy posiadający 24 porty, 4 porty typu dual personality do komunikacji 10/100/1000 lub SFP, pochodzący z serii 2920. Przełącznik sieciowy gwarantuje nie tylko stabilność środowiska sieciowego, ale także bezpieczeństwo przesyłania danych. Netgear ProSafe Smart z kodem produktu GS748T500EUS to idealne rozwiązanie dla mniejszych i średnich firm. Cechy, które zasługują na wyróżnienie to wyjątkowo rozwinięte funkcje L2 i L2+, PoE, wyższa wydajność i użyteczność. Specjalnie zaprojektowane dla sieci konwergentnych, w których za pomocą jednej platformy sieciowej przesyłany jest głos, obraz i dane, co uskutecznia działanie oraz pracę firm o mniejszej ilości danych, gdzie jedna platforma w zupełności wystarczy.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej wskazane switche oraz zawarte w tym artykule informacje mamy nadzieję że rozwiało to wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniego urządzenia do swojej firmy. Jednakże w przypadku jakichkolwiek zapytań zapraszam do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy postarają się Państwu pomóc.


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.