Na co zwrócić uwagę przy zakupie przełącznika?

Przełącznik sieciowy, czyli tzw. switch, jest urządzeniem, które przede wszystkim odpowiada za spajanie segmentów sieci komputerowej oraz przekazywanie ramek między segmentami sieci wraz z doborem właściwego portu przełącznika. Wykorzystanie switcha pozwala na zagwarantowanie niezawodności połączeń sieciowych oraz ciągłości działania wszelakich procesów.

Przełącznik sieciowy jest urządzeniem niezbędnym do stworzenia pewnej sieci internetowej. Jest to produkt, który z pewnością sprawdzi się w większych przedsiębiorstwach, które oczekują jak największej wydajności stosowanych rozwiązań sieciowych.

Zakup takiego urządzenia powinien być bardzo dokładnie przemyślany, aby ostatecznie wybrany produkt spełniał wszystkie oczekiwania użytkowników i zapewniał najwyższą jakość oferowanych usług w dobrej cenie. Rynek jest obecnie pełen najróżniejszych produktów tego typu, które różnią się zarówno ceną, jak i parametrami. Niedoświadczony użytkownik może mieć problem z dobraniem urządzenia najlepiej spełniającego jego potrzeby. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat najistotniejszych cech przełączników sieciowych, na które warto zwrócić uwagę.

na co zwrócić uwagę przy zakupie przełącznika

Więcej informacji na temat przełączników i ich funkcji znajdą Państwo w tym artykule: Przełączniki sieciowe - Innowacyjność na najwyższym poziomie.

Najważniejsze cechy przełączników sieciowych

Najważniejszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem switcha jest jego przeznaczenie. Jest to bardzo istotne, ponieważ zależnie od planowanego wykorzystania urządzenia, należy postawić na wysokie wartości innych parametrów.

Jeśli nasz przełącznik będzie częścią sieci biurowej, warto skupić się przede wszystkim na możliwościach sprzętowych urządzenia. Natomiast switch współpracujący z infrastrukturą przemysłową, musi koniecznie charakteryzować się odpowiednią konstrukcją, odpornością na różnorodne warunki zewnętrzne (wysoką temperaturę czy wstrząsy). Przykładowo, jeśli poszukujemy przełącznika, który będzie pracował w biurze i zależy nam głównie na obsłudze podstawowych standardów komunikacyjnych, idealnie sprawdzi się ten switch HPE Aruba o numerze katalogowym JL260A.

na co zwrócić uwagę przy zakupie przełącznika

Warto zwrócić uwagę również na ilość portów. Liczba oraz typ posiadanych portów to podstawowy parametr każdego przełącznika. Na rynku możemy znaleźć urządzenia dostosowane do potrzeb wszystkich klientów - zarówno takie, które posiadają zaledwie kilka gniazd, jak i switche wyposażone aż w 48 lub 96 portów.

Jakie urządzenie wybrać? Oczywiście, zależne jest to od wielkości naszej firmy. Ale nie tylko!

Należy spojrzeć na tę kwestię przyszłościowo i wziąć pod uwagę także planowany rozwój przedsiębiorstwa. Warto zainwestować w wydajny przełącznik, który nawet po kilku latach, gdy nasza firma zwiększy swój zasięg i stanie się sporym przedsiębiorstwem, wciąż będzie spełniał nasze oczekiwania. Zdecydowanie lepiej, aby kilka portów było nieużywanych niż gdyby zakupiony switch okazał się niewystarczający dla naszych potrzeb. Częsta wymiana sprzętu to konieczność poniesienia kolejnych, zbędnych wydatków.

Przykładem przełącznika sieciowego, który świetnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach średniej wielkości może być switch marki HPE (numer modelu: JG977A), urządzenie to posiada 24 porty – jest to optymalna ilość dla tej wielkości firmy. Jeśli natomiast zależy nam na wyborze produktu bardziej profesjonalnego, cechującego się większą wydajnością, ale wciąż w niezbyt wysokiej cenie – polecamy przełącznik sieciowy HPE Aruba o numerze katalogowym J9853A, który wyposażony jest aż w 48 portów i świetnie sprawdzi się w większej firmie.

Jaki przełącznik sieciowy lepiej wybrać - zarządzalny czy niezarządzalny?
Oba ich rodzaje posiadają zarówno wady, jak i zalety. Switche niezarządzalne są zdecydowanie tańsze oraz łatwiejsze w eksploatacji.

Natomiast przełączniki zarządzalne kosztują nieco więcej, ale oferują wiele bardzo przydatnych opcji, jak np. rozwiązanie QoS (Quality of Service) pozwalające na ustawienie priorytetu przesyłania dla najistotniejszych danych. Innymi opcjami dostępnymi tylko w switchach zarządzalnych są filtrowanie adresów MAC oraz możliwość tworzenia wirtualnych sieci VLAN.

na co zwrócić uwagę przy zakupie przełącznika

Przykładem przełącznika zarządzalnego, który gwarantuje dostęp do wielu przydatnych, dodatkowych opcji jest switch marki Netgear o numerze katalogowym GSM4352S-100NES, który świetnie sprawdzi się w większych i bardziej profesjonalnych środowiskach.

Wiele przełączników sieciowych wyposażonych jest w dodatkowe, zaawansowane funkcje, które mogą przydać się w wielu bardziej rozwiniętych firmach. Jednak każdy klient musi zastanowić się, z których opcji będzie korzystać, aby nie wydać dodatkowych setek czy tysięcy złotych na niepotrzebne funkcje. Każde urządzenie cechuje się innymi zaletami, które wpływają na wydajność stosowanych w przedsiębiorstwie rozwiązań sieciowych.

Przed podjęciem ostatecznego wyboru, należy oszacować kwotę, którą chcemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Oczywiście na rynku dostępne są przełączniki zarówno bardzo tanie, jak i znacznie bardziej kosztowne - biorąc pod uwagę powyższe wytyczne, na pewno z łatwością odnajdziemy idealny dla naszych potrzeb przełącznik sieciowy – czyli taki, które nie będzie miał zbyt małej ilości portów i będzie posiadał wszystkie istotne dla konkretnego klienta dodatkowe funkcje.

Dodatkowe cechy switchy

Niezwykle istotne w każdym rozwiązaniu sieciowym jest zapewnienie odpowiedniej redundancji sprzętowej. System musi zostać zaprojektowany w taki sposób, aby ochronić wszystkie urządzenia przed ewentualną awarią (zarówno switche, jak i urządzenia zasilające i połączenia kablowe). Najczęściej stosowane struktury bezpieczeństwa to pierścień oraz gwiazda.

Warto, aby przełącznik sieciowy mógł obsługiwać dwa niezależne źródła zasilania, dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie rezerwowego zasilacza, który będzie bardzo przydatny w przypadku awarii. Jedną z najistotniejszych cech dobrego rozwiązania sieciowego jest jego niezawodność, którą możemy osiągnąć właśnie poprzez zagwarantowanie stałego dostępu do zasilania.

na co zwrócić uwagę przy zakupie przełącznika

Kolejną cechą przełącznika sieciowego, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem jest praca w drugiej lub trzeciej warstwie sieciowej. Switche, które pracują w warstwie drugiej umożliwiają standardowe przekazywanie ramek pomiędzy portami, natomiast dodatkowe funkcje, jakie zapewnia obsługa warstwy trzeciej to realizacja mechanizmów trasowania oraz zintegrowanie sieci L2 i L3 w jednym, wspólnym urządzeniu.

Większość urządzeń obsługujących zaawansowane funkcje, a także przełączniki warstwy szkieletowej pracują w warstwie trzeciej. Warstwa druga wykorzystywana jest głównie przez przełączniki warstwy dostępowej. Switchem, który pracuje w obu warstwach, zapewniając maksymalną wydajność, jest na przykład przełącznik sieciowy marki Juniper EX2300-24T.

Istotne jest także okablowanie przełącznika sieciowego. Większość switchy, które są obecnie dostępne na rynku, współpracuje z okablowaniem miedzianym, jednak niektóre rozwiązania sieciowe wymagają połączenia światłowodowego.

Takie złącza są znacznie szybsze i nowocześniejsze, dodatkowo stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Warto więc zainwestować w przełącznik sieciowy HPE posiadający moduły obsługujące łącza optyczne. Przykładem takiego urządzenia może być switch marki HPE o numerze katalogowym J9823A, który wyposażony jest w dwa złącza typu SFP+.

Polecamy także zwrócenie uwagi na obsługiwane rodzaje negocjacji. Większość przełączników obsługuje jej dwa rodzaje: autonegocjację i tzw. full-duplex. Autonegocjacja pozwala na wymianę komunikatów pomiędzy dwoma urządzeniami sieciowymi, a co za tym idzie – ustalenie parametrów komunikacji. Full-duplex gwarantuje jednoczesną komunikację w obu kierunkach (half-duplex to jednoczesna transmisja danych w jednym kierunku). Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę zarówno na szybkość połączenia oferowaną przez urządzenie, jak i na obsługiwany tryp dupleksu.

Kolejnymi istotnymi parametrami dla przełączników sieciowych, są między innymi: wielkość tablicy adresów MAC (warto, aby była dosyć duża), wydajność przełącznika (to, czy jest wyposażony w specjalne układy sprzętowe, które wspierają obsługę konkretnych funkcji), czy inne opcje jak grupowanie portów, które znacząco ułatwia stworzenie jednej, logicznej ścieżki czy SNMP. Warto także zwrócić uwagę na mechanizmy służące zapobieganiu awariom, takie jak na przykład STP i RSTP.

Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie naszej sieci przed atakami. Wybierając switch, zwróćmy więc uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą nam w tym pomóc. W dzisiejszych czasach funkcje takie jak ograniczanie dostępu do portów czy kontrola adresów MAC i IP, są już właściwie standardem. Polecamy jednak zastosować także nieco nowsze mechanizmy, które uchronią nas między innymi przed nieuprawnionym dodaniem urządzeń zewnętrznych do naszej sieci oraz przed podsłuchaniem adresów IP naszych urządzeń. Warto stosować także zdalny serwer, odpowiadający za uwierzytelnianie użytkowników. Zadaniem takiego serwera jest odpowiednie sterowanie dostępem do sieci.

Mamy nadzieję, że w powyższym artykule udało nam się przybliżyć Państwu temat przełączników sieciowych, oraz najistotniejszych cech, które warto wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Niezdecydowanym klientom polecamy skontaktowanie się z konsultantami thomas it, którzy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania i udzielą rad co do przełączników sieciowych.


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.