HPE przełączniki sieciowe

Dzisiaj poruszymy temat przełączników sieciowych, który powinien poznać każdy użytkownik sieci. Mają one bardzo duży wpływ na wydajność naszej sieci, warto więc wiedzieć czym się charakteryzują oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Dodatkowo przyjrzymy się marce HPE, która jest jednym z wiodących producentów switchy.

Czym tak właściwie są przełączniki sieciowe?

Przełącznik sieciowy, to niewielkie urządzenie, które łączy w sobie różne segmenty sieci komputerowej, pracujących na łączach danych (druga warstwa modelu ISO/OSI). Do jego głównych zadań należy przekazywanie ramki pomiędzy segmentami sieci z doborem portów przełącznika, do których jest przekazywana.

Innymi słowy, przełącznik łączy w sobie kilka tzw. mikrosegmentów w jednej sieci. Każdy z nich wyposażony jest w port, czyli przyłącze, do którego możemy przyłączyć jedno z urządzeń.

Przełączniki sieciowe firmy HPE

Jak działa przełącznik sieciowy?

Działanie przełącznika sieciowego opiera się na analizie adresów MAC nadawcy oraz odbiorcy przychodzącej ramki. Uzyskany adres MAC nadawcy wykorzystuje się do prowadzenia tablicy skojarzeń, który zawiera adresy MAC oraz odpowiadające im porty przełącznika. Po otrzymaniu informacji na temat konkretnej ramki, przełącznik szuka adresu MAC odbiorcy we wspomnianej tablicy skojarzeń.

Czym kierować się przy woborze switchów?

Każdy przełącznik charakteryzuje się różną budową, a co za tym idzie inną możliwością podłączenia sprzętu. Z reguły uznaje się, że im konkretny model jest droższy, tym lepsza jest jego jakość.

Prosty przełącznik posiada od 4 do 5 portów, które zabudowane są w niewielkiej skrzyneczce. Te lepsze modele, posiadają bardziej stabilną, metalową obudowę, co sprawia, że są bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, a także posiadają większą ilość portów – od 8,16 do nawet 24 portów.

Jeżeli mamy zamiar podpiąć do przełącznika dużo urządzeń, warto wybrać ten model z dużą ilością portów, lub połączyć kilka małych ze sobą. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup przełączników z niewielką ilością portów, wówczas warto zwrócić uwagę na umiejscowienie portów RJ45 oraz diod LED, które określają status.

Każdy z modeli przełączników mają różnie umiejscowione kontrolki, często kontrolki są z przodu, a porty z tyłu. W najtańszych modelach, zdarza się, że diody LED połączone są z gniazdami.

Nie jest to rozwiązanie praktyczne, gdyż nie zawsze istnieje możliwość wygodnego przyłączenia kabla od tej strony, gdzie widoczne są kontrolki. Prawidłowa widoczność diod jest z kolei nieodzowną funkcją do monitorowania parametrów urządzenia takich jak: przepustowość, sygnalizacja odbioru oraz wysyłania danych, szybkość działania, czy alarmowanie o pojawieniu się usterki.

W przełącznikach możemy spotkać modele, które opierają się na funkcji VLAN, umożliwiającą między innymi: pracę zdalną oraz dostęp do baz danych na serwerze. Jeżeli mamy do czynienia z bardzo zaawansowanymi sieciami, warto wybrać sprzęt posiadający automatyczne funkcje zapobiegania wszelkiego rodzaju awariom oraz wyposażonych w sygnalizację LED, w których kolor diod sygnalizuje stan urządzenia.

W dzisiejszych czasach istotne jest również zabezpieczenie sieci naszego przedsiębiorstwa przed atakami pochodzącymi z zewnątrz. Podstawową funkcją, którą powinien posiadać każdy przełącznik to ograniczanie dostępu do portów, a także kontrola adresów MAC oraz IP. Warto postawić również na zdalny serwer, który pozwoli na uwierzytelnianie użytkowników oraz odpowiednie sterowanie dostępem do sieci Twojego przedsiębiorstwa.

Przełączniki sieciowe firmy HPE

Firma HPE

HPE, czyli Hewlett Packard Enterprise to koncern międzynarodowy, który powstał 1 listopada 2015 roku po podziale wszystkich dobrze znanej firmy Hewlett-Packard. Działalność przedsiębiorstwa opiera się na dostarczaniu urządzeń serwerowych, storage oraz sieciowych. Wszystkie sprzedawane przez HPE rozwiązania, posiadają dedykowane wsparcie oraz oprogramowanie. Przedsiębiorstwo oferuje swoim klientom kilka rodzajów rozwiązań: HPE Serwery, HPE Software, HPE Networking oraz Aruba Networks w strukturze HPE.

Pierwsza gałąź działalności oferuje szeroki asortyment serwerów, przeznaczonych dla klientów o zróżnicowanych potrzebach – od małych firm, po rozwinięte korporacje. Do wyboru mamy serwery modułowe, stojakowe, dedykowane oraz serwery z najwyższej półki dla wymagających klientów, które charakteryzują się niezawodnością, skalowalnością oraz bezpieczeństwem.

HPE Software to asortyment dla klientów końcowych, który pozwala na optymalizację procesów biznesowych w firmie. To rozwiązanie daje pewność, że każda kwota zainwestowana w IT oraz każda aplikacja wykorzystywana w strukturze firmy pozwoli osiągnąć założone przez przedsiębiorstwo cele biznesowe.

Business Technology Optimization optymalizuje zależności między biznesem a technologiami. HPE Networking to rozwiązania powstałe z myślą zarówno o małych jak i średnich przedsiębiorstwach. Znajdziemy tutaj wiele rozwiązań współpracujących ze strukturą IT , aby zapewnić odpowiednią komunikację między zasobami firmy.

Rozwiązania te obejmują przełączniki HPE (zarządzalne oraz niezarządzalne), punkty dostępowe oraz oprogramowanie usprawniające zarządzanie sieciami. Ostatnim pionem działalności firmy to Aruba Networks w strukturze HPE – są to rozwiązania umacniające organizację w obsłudze użytkowników, bazujących na aplikacjach chmurowych zarówno w swojej pracy jak i życiu prywatnym.

Przełączniki sieciowe HPE

Przełączniki sieciowe firmy HPE to kompletna linia produktów stworzona z myślą o najwyższych standardach niezawodności, a także wysokiej wydajności. Dzięki połączeniu tych cech wraz z wszechstronnością funkcji oraz zastosowań pozwala na zredukowanie złożoności sieci firmowej. Stosując switche HPE tej marki zyskujemy spójność na każdym szczeblu – od centrum aż po peryferie, a także uproszczenie sieci wewnętrznych przedsiębiorstwa, co zmniejsza koszty ich eksploatacji.

Jeżeli szukasz przełączników, które zagwarantują Twojej firmie bezpieczną, stabilną, a przede wszystkim wydajną infrastrukturę sieciową warto zdecydować się na markę HPE. Większość z ofertowanych produktów posiada ograniczoną, wieczystą gwarancję producenta.

Przełączniki sieciowe firmy HPE

Idealnym rozwiązaniem dla biur z różnymi oddziałami firmowymi lub też małych oraz średnich przedsiębiorstw będzie switch HPE Aruba 2530 48G J9775A.

Sprawdzi się w przedsiębiorstwach, które potrzebują przełączników brzegowych dla swojej sieci wewnętrznej, a także tam, gdzie ceniona jest przede wszystkim oszczędność oraz funkcjonalność rozwiązań IT. Przełącznik Aruba 2530 48G posiada aż 48 portów 10/100/1000 oraz 4 gniazda SFP GbE oraz obsługuje protokół drzewa rozpinającego. Pozwala na nadawanie priorytetów w sieci lokalnej. Nowoczesna obudowa, łączy w sobie informacyjne diody LED oraz możliwość zamontowania go na stelażu. Posiada dożywotnią gwarancję producenta – 2.0.

U wymagających użytkowników, bardzo dobrze sprawdzi się model HP 2910-48G-PoE + al Switch, o kodzie produktu J9148A.

Ten rodzaj przełącznika sieciowego HPE sprawdzi się w różnorodnych środowiskach informatycznych, gdzie musi sprostać złożonym zadaniom. Jego przystępna cena pozwala na jego zakup nawet w przedsiębiorstwach z ograniczonym budżetem finansowym. Ten model bardzo dobrze współpracuje z akcesoriami dedykowanym, oferując przy tym jeszcze więcej możliwości oraz funkcji. Stawiając na ten przełącznik zyskujesz solidność oraz trwałość. Posiada precyzyjnie dobrane parametry, które są odpowiedzialne za jego sprawną pracę.

Do obsługi mobilnych sieci idealnie sprawdzi się switch HPE Aruba 5400R zl2 Management Module, o kodzie produktu J9827A.

Zapewnia szybką łączność oraz dużą przepustowość, usprawniając pracę urządzeń. Posiada dożywotnią gwarancję producenta, umożliwiającą zaawansowaną wymianę sprzętu, stałe wsparcie telefoniczne oraz dostawę sprzętu w następnym dniu roboczym. Ten model przełącznika zabezpiecza funkcje warstwy L3 oraz łączność PoE. Nie wymaga żadnych dodatkowych licencji oraz oprogramowania. Szczególnie polecany jest dla dużych oraz małych przedsiębiorstw.

Rozwiązaniom oferowanym przez firmę HPE zaufało ponad 30 000 klientów na całym świecie z różnych branż. W wielu segmentach rynku HPE Networking to już standard – np. 89 ze 100 największych przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej w USA używa ich produktów.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Wam temat przełączników sieciowych oraz poznaliście kilka najważniejszych cech na które warto zwrócić uwagę przy ich wyborze. Dodatkowo przedstawiona historia oraz produkty marki HPE pozwoliły Ci poznać działalność przedsiębiorstwa oraz pozwoliło wybrać odpowiedni model dla Twoich potrzeb. Jeżeli masz jednak wątpliwości, skontaktuj się z naszymi przedstawicielami, który chętnie odpowiedzą na Twoje pytania oraz pomogą dobrać idealny sprzęt dla Twoich potrzeb.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.