Do czego służy switch?

Switch to inaczej przełącznik sieciowy. To urządzenie służące do przekazywania ramki pomiędzy segmentami sieci z jednoczesnym doborem portu przełącznika, na który jest ona przekazywana. Przełącznik łączy ze sobą segmenty sieci komputerowej (głównie te pracujące w drugiej warstwie łącza danych).

Do czego służy switch

Jest to urządzenie niezwykle istotne dla prawidłowego i sprawnego działania sieci, dlatego każdy administrator sieci, zwłaszcza firmowej, powinien orientować się w jego zaletach i zastosowaniach. Jeżeli switche zostaną w większej ilości połączone ze sobą, mogą stworzyć bardzo dużą liczbę możliwych połączeń.

Krótko mówiąc, jest to bardzo przydatne, wydajne i nowoczesne urządzenie, które znajdzie zastosowanie w wielu rozwiązaniach sieciowych, zarówno w małych firmach, jak i dużych korporacjach. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Państwu temat przełączników sieciowych oraz funkcji, do których mogą one zostać wykorzystane.

Przełącznik sieciowy posiada porty LAN, które współpracują sprawnie z siecią Ethernet. Jego zastosowanie znacząco zwiększa wydajność konkretnej sieci, ponieważ rozszerzone zostaje pasmo transmisji danych. Dlaczego warto zainwestować w switch? Przede wszystkim dlatego, że świetnie się on sprawdza w sieciach z nieco większą ilością użytkowników. Przełącznik sieciowy każdemu użytkownikowi sieci przydziela część pasma sieciowego - dzięki temu dane są przesyłane szybciej i nie następują niechciane przerwy w transferze. Zaletą switcha jest również fakt, iż może on obsługiwać tylko sieci LAN, ale także wirtualne (WLAN).

Dokładne działanie przełączników sieciowych zostało opisane także w artykule:

Przełączniki sieciowe – innowacyjność na najwyższym poziomie.

Podsumowując, najistotniejszą cechą switcha jest fakt, iż umożliwia on szybkie i sprawne przesyłanie danych jednocześnie przez wielu użytkowników sieci. Gwarantuje to wydajne działanie sieci firmowych i korporacyjnych, nawet przy dużym obciążeniu.

Jaki przełącznik sieciowy wybrać?

Wybierając odpowiedni dla potrzeb klienta switch, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które mają wpływ na cenę urządzeń oraz ich działanie. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na budowę przełącznika. Istotna jest tutaj ilość portów, a także jakość wykonania obudowy (odporność na uszkodzenia, wytrzymałość). Jeśli klient ma w planach łączenie ze sobą dużej ilości urządzeń sieciowych, warto zainwestować w przełącznik o jak największej ilości portów.

Kolejna istotna cecha to rodzaj mocowania switcha – uchwyty przeznaczone do wpięcia do szafy rackowej bądź umożliwiające zamontowanie urządzenia na ścianie. Z umiejscowieniem switcha wiąże się kolejna cecha – lokalizacja kontrolek na obudowie. Przed zakupem należy przeanalizować, czy po zamontowaniu urządzenia diody LED czy wyświetlacze będą w pełni widoczne. Jest to niezbędne do wygodnej i prawidłowej eksploatacji rozwiązań sieciowych połączonych z przełącznikiem.

Warto zainteresować się również funkcjami umożliwiającymi zabezpieczenie sieci przed atakami. W dzisiejszych czasach sieci firmowe często stają się przedmiotem najróżniejszych prób pozyskania danych wrażliwych. Dlatego w wielu przełącznikach zastosowano nowoczesne technologie zabezpieczające, takie jak kontrola adresów MAC oraz IP czy też blokowanie dostępu do portów.

Istnieją trzy rodzaje przełączników sieciowych: zwykłe, inteligentne i zarządzane. Pierwszy rodzaj switcha jest najprostszy i nie daje możliwości wprowadzania własnych ustawień przez użytkownika. Raczej nie sprawdzi się w większych firmach, ale może być wystarczającym rozwiązaniem dla biur domowych, które działają na mniejszą skalę, jednak administratorom sieci wciąż zależy na szybkim i stabilnym transferze danych.

Przełączniki inteligentne posiadają więcej możliwości konfiguracji, dzięki czemu użytkownik może dostosowywać je do swoich indywidualnych potrzeb. Natomiast najbardziej profesjonalną opcję stanowią zdecydowanie przełączniki zarządzane. Umożliwiają one użytkownikowi wprowadzenie wielu najróżniejszych konfiguracji, tak aby urządzenie było stuprocentowo dopasowane do konkretnych oczekiwań. Zazwyczaj opcje te mogą być zmieniane poprzez przeglądarkę lub systemy takie jak Telnet czy Secure Shell.

Polecamy klientom zajmującym się administrowaniem większymi rozwiązaniami sieciowymi, aby zainteresowali się właśnie tego typu przełącznikami, ponieważ są one zdecydowanie najbardziej elastyczne i gwarantują najwyższą jakość oferowanych usług sieciowych. Ich zastosowanie z pewnością zapewni sprawne i wydajne działanie sieci.

Przy dokonywaniu ostatecznego wyboru przełącznika należy więc zwrócić uwagę przede wszystkim na jego przeznaczenie, ilość portów oraz dodatkowe funkcje. Kwestie doboru odpowiedniego switcha zostały szerzej przedstawione w tym artykule: Na co zwrócić uwagę przy zakupie przełącznika

Marka HPE – lider wśród innowacyjnych producentów urządzeń sieciowych

Marka HPE to jedna z najbardziej profesjonalnych marek, które posiada w swojej ofercie Thomas-IT. Koncern ten jest jednym z największych na świecie producentów oprogramowania oraz sprzętu IT. Firma jest także jednym z liderów w dziedzinie dostarczania specjalistycznej infrastruktury informatycznej, idealnej dla serwerowni i centrów danych w większych korporacjach.

Do czego służy switch?

W ofercie naszego sklepu znajduje się ponad 30 tysięcy różnych produktów marki HPE, które wyróżniają się przede wszystkim wysoką jakością, niezawodnością oraz szeroką funkcjonalnością. Opcje serwerowe HPE są ze sobą kompatybilne, dzięki czemu w łatwy sposób mogą powstać wydajne rozwiązania sieciowe. Z pewnością inwestując w produkty tej marki mogą Państwo być przekonani o ich najwyższej jakości wykonania, a także niezawodności. HPE to producent z wieloletnią renomą, obecny na rynku od wielu lat i stale dostarczający klientom spełniające ich potrzeby produkty.

Proponowane przełączniki sieciowe marki HPE

W tej części artykułu chcielibyśmy krótko przedstawić Państwu kilka przykładowych rozwiązań sieciowych, które mogą być idealnym rozwiązaniem dla klientów chcących zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, który znacząco usprawni pracę sieci firmowej. Wybraliśmy dla Panstwa produkty wszechstronne, wydajne, przeznaczone dla klientów profesjonalnych, którzy poszukują rozwiązań do większych przedsiębiorstw.

Pierwszym produktem, na który warto zwrócić uwagę wybierając przełącznik sieciowy jest switch Aruba 2530 48G, który idealnie sprawdzi się w małych oraz średnich przedsiębiorstwach, a także w biurach i oddziałach większych firm. Urządzenie posiada aż 48 portów oraz cztery nowoczesne gniazda typu SFP. Wartość przepustowości rutowania wynosi 104 Gbit/s; urządzenie obsługuje protokół drzewa rozpinającego.

Do czego służy switch?

Obudowa może być montowana w stelażu, switch wyposażony jest w nowoczesne diody LED, które informują o zachodzących procesach. Produkt wyróżnia się wysoką jakością oraz niezawodnością. Na pewno nie zawiedzie klientów, którzy stawiają na stabilność i szybkość transferu danych w codziennym użytkowaniu.

Kolejnym godnym uwagi urządzeniem jest transceiver HPE X121 J4859C. Jest to urządzenie nadawczo-odbiorcze wyposażone w interfejs typu SFP. Produkt ten przeznaczony jest do użytku profesjonalnego, w centrach danych średnich oraz większych firm. Maksymalna szybkość przesyłania danych wynosi 1000 Mbit/s. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych, trwałych komponentów, urządzenie cechuje się niezawodnością oraz wydajnym, sprawnym działaniem. Z pewnością spełni oczekiwania wielu, nawet najbardziej wymagających, użytkowników (zwłaszcza tych, którzy zajmują się administrowaniem rozległymi, nowoczesnymi rozwiązaniami sieciowymi).

Do czego służy switch?

Inny wysokiej jakości switch HPE to urządzenie J9772a, które znajdzie zastosowanie głównie w większych i średnich przedsiębiorstwach. Urządzenie wyposażone jest w 48 portów, które obsługują nowatorską technologię Fast Ethernet. Switch HPE obsługuje także w pełni wszystkie funkcje warstwy drugiej i gwarantuje przepustowość na poziomie 77300000 Mpps.

Do czego służy switch?

To urządzenie może zostać zamontowane w szafie, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu centrum danych. Jego niekwestionowanymi zaletami mogą być najwyższa jakość wykonania, niezawodność, stabilne i sprawne działanie, funkcjonalność oraz elastyczność. Z pewnością wielu użytkowników doceni pozytywny wpływ tego switcha na ogólną wydajność pracy sieci.

Jesteśmy przekonani, że w ofercie marki switch HPE każdy z klientów będzie w stanie znaleźć odpowiedni dla swoich potrzeb produkt, który stanie się idealnym dopełnieniem istniejących rozwiązań sieciowych i zagwarantuje najwyższą jakość oferowanych usług. Ogromną zaletą jest elastyczność wszystkich switchy HPE – z łatwością dostosowują się one do innych posiadanych w firmie urządzeń, dzięki czemu wszystkie połączenia działają sprawnie, wydajnie i niezawodnie, niezależnie od warunków. Firma oferuje szeroki wachlarz produktów służących do tworzenia wyjątkowych rozwiązań sieciowych. Są to urządzenia dostosowane do pracy w firmach najróżniejszej wielkości - zarówno niewielkich oddziałach, jak i dużych korporacjach, w których powstają stale rozwijające się centra danych o bardzo dużej przepustowości.

Jeśli mają Państwa jakiekolwiek pytania związane z powyższym tematem lub wątpliwości co do wyboru odpowiedniego dla przedsiębiorstwa switcha - zachęcamy do kontaktu z konsultantami thomas it, którzy jako profesjonaliści chętnie doradzą i pomogą dokonać najkorzystniejszych zakupów.


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.