Do czego służy karta sieciowa?

Dzisiaj zajmiemy się tematem kart sieciowych. Wraz z popularyzacją internetu, temat znalezienia odpowiednich podzespołów, które sprostają naszym oczekiwaniom jest coraz częściej poruszany.

Czym jest karta sieciowa?

Karta sieciowa, NIC – Network Interface Card – to karta rozszerzeń, która służy przekształcaniu otrzymanych pakietów danych w sygnały, które później są przesyłane w obrębie sieci komputerowej. Składa się z własnego procesora, a także pamięci RAM. Karty NIC mogą pracować w określonych standardach, np. Ethernet, Token Ring, FDDI, ArcNet czy 100VGAnylan.

Karty sieciowe są aktywnymi elementami sieci, tak samo jak switche. Na rynku możemy spotkać się również z pojęciem kart sieciowych wielokrotnych, które posiadają kilka różnych interfejsów sieciowych. Jest to nic innego jak kilka niezależnych kart sieciowych, które umieszczone są na jednej płycie drukowanej. Ten rodzaj kart znajduje swoje zastosowanie w serwerach.

Dla większości wyżej wspomnianych standardów karta sieciowa posiada własny, unikalny na skalę światową adres fizyczny, czyli adres MAC (Media Acess Control). Adres ten jest przypisywany do karty w momencie jej produkcji u producenta, a umieszczany jest na stałe w jej pamięci ROM.

Zwykle twórca interfejsu tworzy niepowtarzalny adres o długości 48 bitów. W przypadku niektórych konfiguracji, adresy można dynamicznie zmieniać, w zależności od tego czy zastosowanie oprogramowanie na to zezwala.

Przykładowo, karty sieciowe o standardzie ArcNet, posiadały adres MAC, który można było łatwo ustawić ręcznie przy pomocy mikroprzełączników umieszczonych na karcie, (zwykle dostępne były z zewnątrz).

Taka zmiana obowiązuje jednak jedynie do restartu komputera lub samego oprogramowania.

Do czego służy karta sieciowa?

Warto również zaznaczyć, że karta sieciowa może pracować tylko i wyłącznie w jednym ze standardów np. Ethernet, nie ma możliwości pracy w dwóch standardach jednocześnie.

Podstawową funkcją karty sieciowej jest transmisja informacji oraz jej rozszyfrowywanie.

Może również służyć jako wspomaganie zarządzenia pracą całej sieci. NIC to jeden z wielu elementów, które umożliwia pracę usługom sieciowym.

Warto również zwrócić uwagę na wydajność oprogramowania sterownika karty sieciowej, liczbę dostępnych buforów do przechowywania ramek, a także na szybkość odbioru sygnałów z układu interfejsu sieciowego.

To właśnie te czynniki mają istotny wpływ na to ile ramek może wysłać i odebrać w konkretnym czasie dany komputer.

Na samym początku istnienia na rynku, karta sieciowa była płytą, wypełnioną układami scalonymi.

Rodzaje kart sieciowych

Przed zakupem karty sieciowej, warto zwrócić uwagę, czy na pewno jest ona kompatybilna z posiadanym przez nas typem komputera. Wśród kart sieciowych odnajdziemy zarówno te przeznaczone wyłącznie dla notebooków ( karty sieciowe PCMCIA, karty dla komputerów osobistych (PCI) oraz tzw. adaptery uniwersalne podłączane za pomocą szyny USB.

Zaletą karty z interfejsem USB jest możliwość podłączenia karty w czasie w którym komputer jest uruchomiony, a także funkcja przesyłania danych zarówno drogą przewodową jak i bezprzewodową. Karty PCI z kolei są pozbawione zworek oraz przełączników, są konfigurowane programowo.

Dostępne na rynku karty sieciowe możemy podzielić na kilka rodzajów, głównie biorąc pod uwagę prędkość przesyłanych za ich pomocą informacji.

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kart sieciowych: 802.11b oraz 802.11g.

Pierwszy wymieniony standard obsługuję prędkości do 11 Mbps, zaś ten drugi do 54 Mbps. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że obecna prędkość internetu jest kilkanaście raz mniejsza niż prędkość standardu 802.11b, dlatego też można zdecydować się na tą nieco wolniejszą kartę.

Gdy potrzebujemy przesyłać znacznie większe ilości danych w naszej sieci lokalnej (między komputerami połączonymi modemem), warto wybrać szybszą kartę, która obsługuje standard 802.11g. Wysoka przepustowość karty sieciowej pozwoli nam bezproblemowo korzystać z szerokopasmowego Internetu. Jeżeli karta będzie niedostosowana do naszych potrzeb i będzie miała za niską przepustowość, wówczas mogą pojawiać się przerwy w odbiorze Internetu.

Do największych producentów kart sieciowych możemy zaliczyć takie firmy jak HPE, Intel, TP-Link czy Belkin. To właśnie na produktach tej pierwszej skupimy się w dzisiejszym artykule.

Do czego służy karta sieciowa?

Karty sieciowe firmy HPE

Hawlett- Packard Enterprise to przedsiębiorstwo, którego raczej nie trzeba mocno przedstawiać. Funkcjonuje na rynku od 1 listopada 2015 i skupia się na rozwiązaniach opartych na technologiach biznesowych. Marka pod nazwą Hawlett-Packard – sprzedająca głównie drukarki, wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, podzieliła się na Hawlett-Packard Enterprise oraz HP Inc,, dzięki czemu obydwie firmy mogą skupiać się na różnych potrzebach swoich klientów. HPE posiada przed wszystkim bogate doświadczenie w branży serwerów , elementów sieci bezprzewodowych i przewodowych oraz pamięci masowych.

Karty sieciowe marki HPE charakteryzują się głównie zwiększoną przepustowością, co skutkuje przyspieszeniem procesu przetwarzania danych, a także minimalizacją opóźnień. Wszystkie rozwiązania cechuje energooszczędność co zmniejsza koszty eksploatacji wszystkich urządzeń.

HPE Flexfbrc 10 GB 2P 556FLR-T Adptr

Model przeznaczony do profesjonalnego użytku. Idealnie sprawdzi się do serwerów w nowoczesnych centrach danych oraz przy montażu w stojakach serwerowych. Wyposażony jest w dwa gniazda sieciowe Ethernet LAN (RJ-45) oraz obudowę FlexibleLOM. Model 794525-B21 jest kompatybilny również z innymi urządzeniami sieciowymi marki HPE, co ułatwia tworzenie rozwiązań sieciowych oraz dostosowywanie ich do indywidualnych potrzeb.

HP HP NC523SFP 10Gb 2-port Server Adapter

Jest to ośmiościeżkowe rozwiązanie z zastosowaniem PCI Express. Oferuje większą przepustowości kart sieciowych Ethernet. Posiada dwa porty, a także obsługuje złącza światłowodowe SFP+. Model ten wyposażony został w zaawansowane funkcje serwerowe m.in znacznikowanie VLAN, obsługa kontrola TCP, czy obsługa ramek Jumbo. Idealne rozwiązanie dla tych najbardziej wymagających użytkowników.

HPE Ethernet 10Gb 2-port 562FLR-SFP+Adpt

Karta o modelu 727054-B21 to najwyższa jakość usług sieciowych, dzięki wysokiej wydajności, funkcjonalności, niezawodności połączonej z niskim zużyciem energii. Posiada dwa nowoczesne złącza w technologii światłowodowej SFP+. Obsługuje technologię sieciową 10GBase-X. Model ten jest w pełni kompatybilny z innymi urządzeniami marki Hpe, dzięki czemu możemy stworzyć wydajne oraz funkcjonalne rozwiązania sieciowe w przedsiębiorstwie.

HP Ethernet 1Gb 4-port 366FLR Adapter

Ciekawą propozycją jest również model: 665240-B21. Karta wyposażona jest w cztery porty i umożliwia integrację z siecią Ethernet kolejnej generacji. Posiada obudowę FlexibleLOM oraz nowoczesną technologię zarządzania zasilaniem – Energy Efficient Ehternet. Nie zabrakło również opcji wirtualizacji, która obsługuje technologię SR-IOV z rozwiązaniami takimi jak: VMware NetQueue i Microsoft VMQ.

Podsumowując, karta sieciowa to jeden z elementów, który musi współpracować z resztą komponentów, aby w rezultacie usprawnić pracę usług sieciowych. Oprócz samej karty równie istotna jest wydajność oprogramowania jej sterownika.

Powyżej opisane modele, to tylko część z rozwiązań oferowanych przez firmę HPE. Jeżeli masz jakieś wątpliwości co do wyboru odpowiedniego sprzętu dla swoich potrzeb, skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy z pewnością pomogą rozwiać Twoje wątpliwości.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.