Jak zbudować serwer HPE?

Usługi oraz aplikacje, z których na co dzień korzystamy przetwarzają coraz większe ilości danych. Zwiększa to wymagania komputerów pod względem mocy obliczeniowej. Z drugiej strony nasze życie staje się coraz bardziej mobilne, przez co wybierając komputer często rezygnujemy z klasycznego komputera stacjonarnego czy nawet laptopa na rzecz cienkich i lekkich ultrabooków, tabletów oraz smartfonów. Pomimo rozwoju technologii takie urządzenia mają wiele fizycznych ograniczeń, przez co nie sprawdzają się w bardziej wymagających zadaniach. Mimo tego trend przenoszenia się na urządzenia mobilne wciąż wydaje się zwiększać. W związku z tym aplikacje coraz częściej przetwarzane są w chmurze lub po prostu zdalnie na innym komputerze, a do naszych urządzeń przesyłane są wyniki działań. Do utrzymywania takich aplikacji używa się potężnych komputerów lub wręcz całych grup takich komputerów, które są przystosowane do ciągłej pracy i przetwarzania dużej ilości danych, czyli serwerów. Dlatego dzisiaj podpowiadamy jak zbudować serwer.

Wielkości serwerów

Pierwszym elementem, nad którym trzeba się zastanowić, jest wielkość serwera. Serwery mają dwa typy obudów - tower oraz rack. Serwery typu tower mają konstrukcję podobną do komputerów stacjonarnych, tylko zazwyczaj są trochę większe. Obudowy typu tower są dobrym rozwiązaniem jeżeli zależy nam na szybkim i tanim wdrożeniu jednego serwera. Niestety oferują małe możliwości rozbudowy oraz nie mają możliwości łączenia serwerów. Zupełnie inaczej jest w przypadku serwerów typu rack. Do montażu wymagają one specjalnej, dużej obudowy - szafy rackowej. Do niej wkładane są kolejne serwery w obudowach zbliżonych kształtem do szuflad. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie ilości zajmowanego miejsca, ułatwia zarządzanie sprzętem oraz pozwala na uporządkowanie instalacji. Dodatkowo w szafie rackowej można zamontować także inne urządzenia, na przykład sprzęt sieciowy albo zasilacze awaryjne.

jak zbudować serwer hpe

Dodatkową zaletą szaf rackowych jest standaryzacja. Serwery przeznaczone do montażu w szafie muszą mieć takie same wymiary i podobną konstrukcję, aby pasowały do każdej szafy. Rozmiar serwera lub innego urządzenia montowanego w szafie rackowej określa się poprzez jednostki ( ang. units ) - w skrócie U. Jedna jednostka zajmuje pojedyncze mocowanie w szafie, więc urządzenia typu 2U czy 3U zajmują ich odpowiednio więcej. Standardowo jedno mocowanie służy do montażu urządzenia o wielkości 1,75 cala.

Drugi procesor

jak zbudować serwer hpe

Serwerowe płyty główne mają często możliwość zainstalowania wielu procesorów. Najczęściej dwóch, chociaż zdarzają się urządzenia posiadające cztery lub nawet więcej procesorów. Naturalnie zastosowanie większej ilości procesorów ma duży wpływ na wydajność. Obecnie procesory serwerowe posiadają także dużą ilość rdzeni, czasami ponad dwadzieścia, więc stosowanie kilku procesorów niekoniecznie ma sens. Zastosowanie wielu procesorów ma za to ogromny wpływ na wydajność aplikacji opartych na przetwarzaniu współbieżnym. Opiera się ono na wykorzystaniu dużej ilości wątków przetwarzanych równolegle. Często można spotkać je w aplikacjach służących do przeprowadzania skomplikowanych analiz, jednak znajduje także zastosowanie w wirtualizacji oraz bazach danych.

Rodzaje dysków serwerowych

W zastosowaniach serwerowych stosowane dyski różnią się trochę od tych stosowanych w komputerach osobistych. Przede wszystkim inne mogą być interfejsy poprzez, które dysk łączy się z płytą główną. W komputerach osobistych stosuje się najczęściej interfejs SATA, który również można spotkać w serwerach, jednak najczęściej korzysta się z interfejsów SAS oraz FC. W przypadku dysków SSD, można także spotkać wersje działające w oparciu o magistralę PCI-Express.

jak zbudować serwer hpe

Ze względu na trochę inne parametry pracy dyski serwerowe mają inną specyfikację. W przypadku dysków twardych, czyli talerzowych, są to modele starannie wyselekcjonowane, dopracowane, podlegające ścisłej kontroli jakości. Niezawodność jest kluczowa, ponieważ w serwerach często dyski pracują przez cały czas i nie przechodzą wcale w stan uśpienia. Ponadto są to dyski o większej szybkości odczytu. W serwerach dyski twarde osiągają prędkości obrotowe 10000 obr/min lub nawet 15000 obr/min. Szybkość obracania się talerzy bezpośrednio wpływa na maksymalną szybkość odczytu. Z tego powodu dyski wykorzystują najczęściej interfejsy SAS, ponieważ są one dwukrotnie szybsze niż SATA i zapewniają maksymalną przepustowość 24 Gigabitów na sekundę. Standard jest również na tyle szybki, że jest w stanie obsłużyć szybkie dyski SSD, podczas gdy w komputerach osobistych konieczne jest stosowanie magistrali PCI-E dla szybszych dysków. Oczywiście do serwerów również istnieją dyski na PCI-E, jednak pozbawia to serwer bardzo ważnej możliwości - funkcji Hot Swap.

Dyski twarde w serwerach posiadają obudowy w rozmiarach 2.5” oraz 3.5”, więc mają wymiary identyczne jak w komputerach osobistych. Różnią się natomiast mocowaniem w obudowie zwanym - Hot Swap. Dyski montuje się w specjalnej kieszeni, którą można wkładać do obudowy serwera bez wyłączania go z zasilania. Jest to najczęściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych serwerach, jedynie urządzenia w obudowach typu tower mogą nie posiadać tego rozwiązania. Dzięki temu można szybko przenosić dane oraz wymieniać dyski. Ma to ogromne znaczenie w serwerach rackowych, ponieważ dostanie się do podzespołów serwera wymaga wyjęcia go z szafy. Z kolei kieszenie Hot Swap są zamontowane z przodu serwera i zapewniają dostęp do dysków bez konieczności wyjmowania całego serwera.

Kontrolery dyskowe

W serwerach stosuje się wyspecjalizowane urządzenia służące do podłączanie dysków twardych w interfejsach SAS lub SATA w macierzach dyskowych. Za pomocą kontrolerów RAID możemy również do serwera podłączyć zewnętrzną półkę dyskową. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń dyskowa i zarazem macierz dyskowa staje się nieskończenie skalowalna. Macierze dyskowe pozwalają na zabezpieczenie danych oraz zwiększenie wydajności dysków twardych. Kontrolery montuje się wewnątrz serwera jako karty rozszerzeń.

jak zbudować serwer hpe

Łączenie serwera z macierzami

Oprócz wewnętrznych dysków oraz macierzy możliwe jest podłączenie do serwera zewnętrznej macierzy dyskowej. Takie rozwiązanie pozwala podłączyć znacznie większą ilość dysków niż serwer byłby w stanie zmieścić w swojej obudowie. Połączenie z macierzą może być wykonane na dwa sposoby. Może ona działać jako dodatkowy dysk twardy połączony przez interfejs SAS, FC lub ISCSI albo może działać jako dysk sieciowy (NAS) i udostępniać gotową przestrzeń dyskową serwerowi. Główną różnicą jest możliwość podłączenia wielu urządzeń do jednej macierzy typu NAS. W obu przypadkach najczęściej stosuje się połączenie ethernet w standardzie 1 Gb/s lub 10 Gb/s. Macierz w formie dysku sieciowego nie wymaga podłączenia do kontrolera dysków, a jedynie do karty sieciowej.

Zasilanie redundantne

Kolejną bardzo istotną kwestią przy wyborze serwerów jest zasilanie. Od serwerów wymaga się ciągłej, nieprzerwanej pracy. Z tego powodu niezbędne jest zapewnienie stałego zasilania. Jedną z metod zabezpieczania serwerów przed utratą zasilania jest zastosowanie redundantnego układu zasilania. Oznacza to, że w serwerze zainstalowane są dwa zasilacze. Powinny być podłączone do różnych źródeł prądu, dzięki czemu zapewniają odporność na utratę jednego ze źródeł zasilania. Trzeba pamiętać, że zastosowanie zasilania redundantnego nie powinno być stosowane zamiast zasilacza UPS, lecz równolegle z nim. Odpowiednio podłączone zasilanie redundantne może zapobiec awarii zasilacza serwera, zasilacza UPS lub jakichkolwiek urządzeń pośrednich, instalacji czy kabli. Jednak w momencie zaniku prądu w całym budynku zasilanie redundantne nie zadziała, ponieważ ostatecznie oba zasilacze będą podłączone do jednego źródłą. Pomimo tego zastosowanie zasilacza redundantnego jest zalecane, ponieważ koszt tego rozwiązania jest bardzo niski, a w kryzysowej sytuacji zapewnia nieocenioną ochronę.

Integrated Light Out

Jedną z ciekawszych funkcji dedykowanych jedynie do serwerów HPE jest system ILO, czyli Integrated Light Out. Funkcja ta pozwala na zdalne zarządzanie serwerem poniżej poziomu oprogramowania systemowego. Dzięki temu istnieje możliwość wykonania pewnych działań nawet kiedy system operacyjny uległ awarii, zawiesił się lub nie jest zainstalowany. Przede wszystkim umożliwia zdalne przeprowadzenie restartu urządzenia, uruchomienie go oraz przeglądanie logów. Dzięki temu zarządzanie staje się dużo łatwiejsze, ponieważ nie ma konieczności posiadania fizycznego dostępu do maszyn. Technologia ILO w serwerach HPE jest bezpłatna, natomiast istnieje możliwość licencjonowania wersji Advanced, która rozszerza funkcjonalność ILO o możliwość korzystania z konsoli systemowej.

jak zbudować serwer hpe

Quickspecs

Szukając informacji potrzebnych do skonfigurowania serwera warto korzystać z pewnych źródeł. Dlatego decydując się na zakup serwera firmy HPE dostajemy możliwość bezpłatnego skorzystania z biblioteki Quickspecs. Jest to specjalny portal, na którym firma HPE zamieszcza wszelkie dokumentacje techniczne na temat swoich produktów, konfiguracji oraz akcesoriów. Cała ta wiedza jest dostępna bezpłatnie.

Zasady licencjonowania softu

Licencje na systemy operacyjne do serwerów znacząco różnią się od tych na komputery osobiste. Wynika to również z konstrukcji serwera. Producenci oprogramowania mogą oferować licencje na maszynę, procesor lub ilość rdzeni. Serwery mogą oferować kilka procesorów i to o często dużej ilości rdzeni, przez co standardowa licencja danego producenta może być niewystarczająca. Drugą kwestią licencjonowania softu jest model oferowanej licencji. Najczęściej spotyka się dwa - zakup dożywotniej licencji lub wykupienie subskrypcji na określony czas. Pierwszy model licencjonowania stosuje Microsoft w swoim Windows Server, z kolei licencjonowanie subskrypcyjne jest często stosowane w systemach Linux, między innymi w bardzo popularnym Red Hat Enterprise Server. Warto także zwrócić uwagę na wsparcie techniczne producenta. Najczęściej podstawowa licencja nie uwzględnia żadnego wsparcia lub bardzo ograniczone. Jest ono natomiast bardzo istotne w skomplikowanych systemach serwerowych, ponieważ w wypadku awarii możemy mieć problem z naprawą oraz ponowną konfiguracją usług, więc warto je wykupić.

Refabrykowane podzespoły, a gwarancja na serwer

W momencie kiedy potrzebujemy serwera, ale nie chcemy na niego wydać fortuny można pomyśleć o sprzęcie używanym. Z kupnem używanych podzespołów zawsze wiąże się ryzyko, które potęguje się w przypadku serwerów, ponieważ ich podzespoły zużywają się szybciej, a niezawodność jest jeszcze ważniejsza. Dlatego myśląc o sprzęcie używanym najlepiej zainteresować się podzespołami refabrykowanymi. Czym jest refabrykacja? Jest to proces ponownego wprowadzania sprzętu do obiegu. Zepsute, zużyte lub po prostu używane podzespoły trafiają z powrotem do producenta, gdzie są naprawiane, zużyte elementy są wymieniane, wszystko jest czyszczone i doprowadzane do jak najlepszego stanu technicznego. Takie produkty są później sprawdzane przez ekspertów, testowane i ponownie wprowadzane na rynek. Są zazwyczaj trochę droższe od normalnych produktów, jednak w zamian dostajemy sprawdzone elementy, a w dodatku najczęściej posiadają gwarancję. Większość producentów decyduje się na przyznanie gwarancji na sprzęt refabrykowany, co potwierdza, że jest to pewny zakup. Gwarancja zazwyczaj jest krótsza niż na nowe produkty. Kupując sprzęt refabrykowany dostajemy przede wszystkim pewność, że sprzęt jest sprawny i posłuży jeszcze sporo czasu.

Dlaczego lepiej wysłać do wyceny własną konfigurację, a nie specyfikację?

Powody przeważające za stworzeniem konfiguracji zamiast szczegółowej specyfikacji są dwa. Pierwszym jest nasz komfort. Wyszczególnianie specyfikacji lepiej zostawić specjalistom. Ilość komponentów, które trzeba dobrać jest dosyć spora, a ilość konkretnych podzespołów dostępnych na rynku jest ogromna. Szukanie we własnym zakresie jakie elementy dobrać zajmuje mnóstwo czasu, podczas gdy określenie wymagań konfiguracji może zająć kilka minut. Drugą kwestią jest problem z doborem odpowiednich komponentów. Osoby, które profesjonalnie zajmują się serwerami najprawdopodobniej będą w stanie lepiej dobrać komponenty do naszych wymagań. Ich wiedza o rynku pozwoli im stworzyć lepszą specyfikację naszej przyszłej maszyny, uniknąć problemów z wadliwymi podzespołami oraz doradzić, z których elementów możemy zrezygnować, a które lepiej dołożyć. Konstrukcja serwera jest bardzo skomplikowaną sprawą i najlepiej powierzyć ją specjalistom.

Nasza firma oferuje właśnie taką pomoc w doborze podzespołów i stworzeniu specyfikacji maszyny. Nasi konsultanci zapewniają profesjonalne doradztwo, aby mogli Państwo wybrać urządzenia najlepiej dopasowane do potrzeb Państwa firmy.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.