Jak działa switch ethernetowy?

Przełącznik sieciowy, inaczej nazywany switchem ethernetowym, to urządzenie służące do przekazywania ramki pomiędzy segmentami sieci przy jednoczesnym doborze portu przełącznika, na który przekazywana jest ramka. Switch ethernetowy służy do łączenia segmentów sieci komputerowej, głównie pracujących w drugiej warstwie łącza danych. Wykorzystanie przełącznika jest niezbędne do zagwarantowania płynnego i niezawodnego działania sieci firmowej. W tym artykule przedstawione zostaną podstawowe informacje dotyczące przełączników ethernetowych oraz przykłady najpopularniejszych switchy.

Dlaczego warto wybrać przełączniki ethernetowe?

Przełącznik sieciowy jest urządzeniem niezbędnym do stworzenia funkcjonalnych rozwiązań sieciowych w przedsiębiorstwie. Każdy administrator sieci, który chce stworzyć wydajną i sprawną sieć, powinien zainteresować się przełącznikami i poszukać odpowiedniego, niezawodnego i wysokiej jakości urządzenia, które będzie dopasowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Dzięki przełącznikom ethernetowym przekazywanie danych nie podlega żadnym zakłóceniom ani blokadom, co sprawia, że przesyłane są znacznie szybciej i bardziej sprawnie. Czym kierować się przy wyborze przełącznika ethernetowego? Jest kilka najistotniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Przede wszystkim, istotne są podstawowe parametry switchy ethernetowych: ilość portów, wielkość firmy, sposób montażu urządzenia itp. Kolejne istotne kwestie to:

jak działa switch ethernetowy

 • Zasilanie – przed zakupem przełącznika ethernetowego warto sprawdzić jego wymagania związane z zasilaniem, aby nie pojawił się problem związany z koniecznością zakupu dodatkowych przetwornic;
 • Typ switcha: zarządzany lub niezarządzany - wybór odpowiedniego typu switcha jest kluczowy w celu zapewnienia maksymalnej satysfakcji z eksploatacji urządzenia - dla użytkowników profesjonalnych rekomendowane są zazwyczaj switche zarządzane, ponieważ cechują się znacznie większym spektrum możliwości i funkcjonalności, przykładem takich funkcji może być między innymi QoS (Quality of Service) - ta funkcjonalność pozwala na przypisanie krytycznym danym odpowiedniego priorytetu, warto również zwrócić uwagę na funkcję pozwalającą na wyłączenie nieużywanych portów i filtrowanie adresów MAC na pozostałych portach, w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa sieci, dodatkową zaletą zarządzanych switchy ethernetowych jest możliwość monitorowania sieci przed administratora, warto zwrócić również uwagę na funkcję tworzenia wirtualnych sieci VLAN, która pozwala na podzielenie sieci, bez ingerencji w fizyczną infrastrukturę sieciową;
 • wsparcie protokołu 802.11x/NAC - bardzo istotną cechą switcha ethernetowego jest obsługa standardu IEEE, który zapewnia kontrolę dostępu do sieci przewodowych i bezprzewodowych.
 • Inne istotne cechy to wydajność, kontrola szumów rozgłoszeniowych, użyteczność, możliwości zarządzania czy ekonomiczność energetyczna.

Rodzaje switchy ethernetowych

Przełączniki możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów, które różnią się między sobą przede wszystkim dostosowaniem do potrzeb klienta. Pierwszym podziałem switchy ethernetowych jest podział według obsługiwanej warstwy OSI.

 • switche warstwy pierwszej, czyli HUBy – te urządzenia stosowane są coraz rzadziej, zazwyczaj do zastosowań profesjonalnych, ich działanie opiera się na przesyłaniu danych do wszystkich portów jednocześnie, zamiast do jednego, konkretnego portu;
 • switche warstwy drugiej – najpopularniejsze i najbardziej rozpowszechnione przełączniki ethernetowe, najczęściej wykorzystywane w przedsiębiorstwach, te przełączniki występują w wersji zarządzanej i niezarządzanej (przełączniki niezarządzane raczej nie sprawdzą się w większych przedsiębiorstwach - są znacznie tańsze, ale nie mogą być konfigurowane ręcznie, lepiej sprawdzą się jako część rozwiązań domowych, a nie profesjonalnych);
 • switche warstwy trzeciej, czyli switche wielowarstwowe – najbardziej profesjonalne przełączniki ethernetowe, które prócz wszystkich funkcji przełącznika warstwy drugiej, wyposażone są również w okrojone funkcjonalności routera. Te przełączniki ethernetowe zazwyczaj wybierane są przez użytkowników, którzy potrzebują najwyższej jakości urządzeń sieciowych i chcą korzystać z produktów, które są wielofunkcyjne i mogą spełniać wiele funkcji jednocześnie.

Jak działają przełączniki ethernetowe?

Switch ethernetowy przełącza lokalny ruch pomiędzy swoimi portami – nie jest to takie samo urządzenie jak router (router przeprowadza operacje na wyższej warstwie logicznej). Router odpowiada za dostarczenie pakietu danych do sieci docelowej, następnie dane przesyłane są przez switch, który przesyła dane do odpowiedniego portu (na podstawie adresu MAC). Zastosowanie przełącznika ethernetowego pozwala na zwiększenie wydajności sieci dzięki rozszerzeniu pasma transmisji danych. Produkt ten idealnie sprawdzi się w sieciach, z których jednocześnie korzysta większa ilość użytkowników. Dzięki przełącznikowi ethernetowemu, do każdego użytkownika zostaje przydzielona część pasma sieciowego - umożliwia to szybsze i sprawniejsze przesyłanie danych, bez występowania niechcianych i utrudniających pracę przerw w transferze. Istnieje wiele różnych rodzajów przełączników ethernetowych – niewielkie, kompaktowe switche, które idealnie nadają się do użytku domowego oraz ogromne przełącznice, które wykorzystywane są w większych węzłach sieciowych do obsługiwania intensywnego ruchu sieciowego.

4 najpopularniejsze switche ethernetowe:

 jak działa switch ethernetowy

jak działa switch ethernetowy

 • HPE 1920S - ten przełącznik ethernetowy jest idealny dla przedsiębiorstw mniejszej oraz średniej wielkości. Jest to switch wielowarstwowy, który obsługuje wszystkie funkcjonalności warstwy trzeciej. Ten produkt idealnie sprawdzi się w środowiskach, które wymagają zaawansowanych funkcji w celu precyzyjnej kontroli. Switch obsługuje jakość serwisu, czyli QoS, a także możliwość wygodnego zarządzania poprzez stronę www. Przełącznik ethernetowy HPE 1920S wyposażony jest w 24 porty typu Gigabit Ethernet 10/100/1000, a także dwa moduły SFP. Wykorzystywane technologie okablowania Copper Ethernet to 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T. Ten switch obsługuje pełny dupleks, dublowanie portów, IGMP snooping oraz podporę kontroli przepływu. Zapewniona przez ten produkt prędkość rutowania/przełączania wynosi 52 Gbit/s. Wielkość tabeli adresów: 8000 wejść. Ten przełącznik ethernetowy jest zgodny z Jumbo Frames.
 • jak działa switch ethernetowy

 • Aruba 2930f - kolejnym polecanym przełącznikiem ethernetowym jest ten produkt, który wyróżnia się bardzo wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością, a także kompatybilnością z innymi urządzeniami sieciowymi. Ten switch należy do rodziny urządzeń HPE 2930F Switch. Produkt gwarantuje stuprocentową kompatybilność z innymi produktami oraz akcesoriami, które należą do tej samej linii. Ten switch ethernetowy obsługuje QoS oraz Multicast, może być również zarządzany poprzez stronę www, co znacząco ułatwia eksploatację. Urządzenie jest wyposażone w 24 gniazda typu Gigabit Ethernet 10/100/100 oraz cztery moduły SFP. Obsługiwana technologia okablowania Copper Ethernet: 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T. Dodatkowe funkcje obsługiwane przez przełącznik Aruba 2930f to między innymi: protokół drzewa rozpinającego, przekierowywanie IP, limit częstotliwości oraz agregator połączenia. Zagwarantowana przepustowość rutowania/przełączania - 56 Gbit/s.
 • jak działa switch ethernetowy

 • Juniper SRX320- ten przełącznik ethernetowy wyróżnia się wysoką jakością wykonania, niezawodnością, funkcjonalnością oraz kompatybilnością. Zastosowane rozwiązania pozwalają na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa sieci w przedsiębiorstwie. W tej linii produktów dostępne są różne warianty przełączników Juniper SRX320, dlatego każdy z użytkowników może indywidualnie dobrać funkcje, które są niezbędne w konkretnym przedsiębiorstwie, na przykład PoE (Power over Ethernet). Dedykowany system operacyjny Junos OS ułatwia eksploatację urządzenia. Dodatkowe funkcje wykorzystywane przez switche ethernetowe Juniper SRX320 to: QoS (jakość serwisu), wykrywanie dostępu niepowołanych użytkowników czy MPLS.
 • Cisco WS-C2960-24PC-S- ostatnim z najpopularniejszych przełączników ethernetowych jest ten produkt, który słynie z wysokiej jakości wykonania oraz niezawodności. Urządzenie jest niezwykle wydajne i cechuje się wyposażeniem w 24 porty typu Fast Ethernet 10/100, a także dwa gniazda typu SFP Combo. Średni okres międzyawaryjny przełącznika mieści się w zakresie 382 godzin. Ten switch ethernetowy z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników profesjonalnych. Switch Cisco WS-C2960-24PC-S wyposażony jest w pamięć DRAM o pojemności 128 MB i pamięć flash o pojemności 64 MB. Obsługiwane standardy komunikacyjne to: IEEE 802.1p, IEEE 802.1x oraz IEEE 802.3af. Ten switch ethernetowy obsługuje aplikacje takie jak Multicast, jakość serwisu czy MIB. Możliwość stworzenia wydajnych rozwiązań z wykorzystaniem tego urządzenia z pewnością zostanie doceniona przez wielu klientów.

Opisane wyżej przełączniki ethernetowe to zaledwie cztery przykłady popularnych urządzeń, jednak rynek jest przepełniony wieloma najróżniejszymi sprzętami, które z pewnością spełnią oczekiwania wszystkich zainteresowanych klientów. Odpowiednie dobranie rozwiązań sieciowych dla przedsiębiorstwa jest kluczem do stworzenia wydajnej, niezawodnej oraz funkcjonalnej sieci profesjonalnej. Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie przeanalizować potrzeby konkretnego przedsiębiorstwie, aby wybrać najbardziej optymalne rozwiązania z dziedziny switchy ethernetowych.

W powyższym tekście postaraliśmy się krótko opisać tematykę switchy ethernetowych, aby przybliżyć je czytelnikom. Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu wyjaśniła wszelkie wątpliwości. Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem opisanych w artykule przełączników ethernetowych, zapraszamy do kontaktu z konsultantami thomas it, którzy z chęcią udzielą Państwu profesjonalnej porady.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.