Średnia: 5 (2 votes)

Z pewnością każda osoba zainteresowana działaniem branży IT doskonale wie, czym jest wirtualizacja, na czym polega i jakie są korzyści związane z jej zastosowaniem. Jeśli jednak ktoś z czytelników ma wątpliwości związane z tą technologią, wyjaśniamy: wirtualizacja to szerokie pojęcie powiązane z abstrakcją zasobów.

Umożliwia maksymalne wykorzystanie posiadanych zasobów fizycznych poprzez tworzenie wirtualnych urządzeń o podobnych możliwościach. Istnieje wiele różnych rodzajów wirtualizacji, jak na przykład wirtualizacja pulpitu czy pamięci masowej. W tym artykule zajmiemy się tematyką wirtualizacji serwera.

Coraz więcej firm w swojej ofercie zawiera rozwiązania wirtualizacyjne, przeznaczone do wykorzystania na serwerach pracujących w centrach danych dużych korporacji czy średniej wielkości firm.

Administratorzy rozwiązań sieciowych w firmach stale muszą dbać o to, aby zmniejszać ponoszone koszty, a jednocześnie zachować maksymalny poziom jakości usług oraz bezpieczeństwo przechowywanych i przetwarzanych danych.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z usługami wirtualizacji serwerów, które mogą znacznie ułatwić pracę i zwiększyć ogólną wydajność funkcjonowania przedsiębiorstwa. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu najistotniejsze zalety, jakie może zapewnić użytkownikowi wprowadzenie w firmie rozwiązań wirtualizacyjnych.

Mamy nadzieję, że opisane korzyści zachęcą Państwa do zainteresowania się tematyką wirtualizacji, która z pewnością w przyszłości stanie się jeszcze bardziej popularna.

Usługa wirtualizacji serwera

Wirtualizacja - W czym może nam pomóc?

Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań służących do wirtualizacji serwerów może przynieść widoczne, wymierne korzyści, co na pewno zapewniłoby satysfakcję przedsiębiorców. Jakie to korzyści? Wymienimy trzy, najistotniejsze i wskazywane przez wielu użytkowników.

Te korzyści to:

Zmniejszenie kosztów eksploatacji – serwery fizyczne nie należą do najtańszych urządzeń, dlatego inwestowanie w kolejne usługi oraz serwery bywa bardzo kosztowne i sprawia, że wydatki przedsiębiorstwa zdają się nie mieć końca. Jeśli, według zaleceń, każda maszyna może obsługiwać tylko jedną usługę, to konieczne staje się zbudowanie naprawdę ogromnej (i drogiej w utrzymaniu) serwerowni. Wirtualizacja umożliwia uruchamianie nowych usług na posiadanych serwerach i maksymalne wykorzystanie przestrzeni dyskowej, co znacząco zmniejsza ogólny koszt eksploatacji tych rozwiązań.

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa - bardzo często popełnianym błędem jest niewystarczające zabezpieczenie wykorzystywanych rozwiązań sieciowych. Jeżeli wszystkie usługi funkcjonują na jednym serwerze fizycznym, to w przypadku awarii skutki mogą być trudne do szybkiego usunięcia, a firma natrafi na prawdziwy problem. Zdarza się, że krótka przerwa w dostawie energii elektrycznej może niezwykle utrudnić pracę, a czas ponownego uruchamiania systemu będzie wyjątkowo długi. Dzięki wirtualizacji serwerów możemy dłużej nie martwić się takimi kwestiami i zapewnić sobie kopie zapasowe posiadanych danych, rozwiązania umożliwiające szybkie ponowne uruchomienie systemu oraz inne, dodatkowe, środki bezpieczeństwa.

Łatwość archiwizowania danych – wszystkie aplikacje oraz dane, które przechowywane są na serwerach, powinny być archiwizowane w celu zabezpieczenia firmy przed utratą istotnych informacji. Konieczność archiwizowania danych jest akcentowana przez twórców rozwiązań wirtualizacyjnych, ponieważ pozwala na zachowanie porządku i usystematyzowanie kolejnych wersji aplikacji czy baz danych. Bardzo często przedstawiciele firm zapominają o tym aspekcie i zbyt rzadko przeprowadzają archiwizację danych, co może zmniejszać efektywność pracy serwerów. Dlatego właśnie rozwiązania służące do wirtualizacji umożliwiają sprawne i odpowiednio częste tworzenie kolejnych wersji archiwum.

Jakie jeszcze korzyści odczuje przedsiębiorstwo dzięki wirtualizacji serwera?

Z pewnością najistotniejszą kwestią dla każdego przedsiębiorcy inwestującego w nowe rozwiązania jest możliwość uzyskania jak najwięcej korzyści z zakupionego produktu, dlatego z chęcią krótko opiszemy dodatkowe zalety, jakie zapewni użytkownikom wprowadzanie wirtualizacji serwerów do firmowego centrum danych.

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na konsolidację serwerów, czyli możliwość ograniczenia ich liczby, jednocześnie umożliwiając stałe, płynne zwiększanie przydziału zasobów. Tańsza staje się także eksplotacja: mniejszą ilość maszyn fizycznych znacznie łatwiej jest schłodzić oraz zasilić, urządzenia zajmują mniej przestrzeni w serwerowni, dzięki czemu mogą się w niej znaleźć dodatkowe, nowoczesne rozwiązania.

Kolejna zaleta wirtualizacji serwerów to wyeliminowanie problemów związanych ze starzeniem się sprzętu. W dzisiejszych czasach, kiedy rozwój branży informatycznej jest wyjątkowo szybki, niektóre urządzenia bardzo szybko stają się przestarzałe. Serwery co kilka lat muszą być wymieniane na nowsze. Dzięki wykorzystaniu wirtualizacji firma uzyskuje dostęp do nowoczesnych, aktualnych rozwiązań i nie ponosi co kilka lat ogromnego kosztu wymiany kilkunastu czy kilkudziesięciu fizycznych serwerów.

Dodatkowym zabezpieczeniem mającym chronić przed poważną awarią wielu usług jednocześnie jest wykorzystanie serwera fizycznego jako hosta wirtualizacji. Dzięki jego wykorzystaniu drobny błąd nie spowoduje lawiny awarii i utrudnień wśród różnych aplikacji i usług. Hypervisor (czyli host wirtualizacji) nadzoruje jednocześnie kilka maszyn wirtualnych, rozdzielając pomiędzy nie zasoby pamięci RAM, mocy obliczeniowej procesora oraz przestrzeni dyskowej serwera.

Dla wielu użytkowników bardzo istotną kwestią jest ekologia. W czasach, gdy postępują zniszczenia planety wywołane działaniami człowieka, firmy muszą podejmować działania mające na celu poprawienie sytuacji ludzkości. Warto więc zainteresować się tematyką wirtualizacji nie tylko ze względu na możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, ale również z względów ekologicznych, dla dobra nas wszystkich. Bardzo często wydaje się, że pojedyncze jednostki nie mają wpływu na pewne kwestie, jednak im więcej firm będzie interesować się daną tematyką, tym lepsze uzyskamy efekty! Zastosowanie wirtualizacji w serwerowni umożliwia znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Branża IT z pewnością jest jedną z tych, które przodują w zakresie zużywania prądu, dlatego każde działanie mające na celu zmianę tej sytuacji ma sens i jest konieczne. Kolejną zaletą jest używanie mniejszej ilości fizycznych urządzeń (które zostają zastąpione maszynami wirtualnymi), które po latach trafiają przecież do recyklingu. Zredukowanie ilości wytwarzanych śmiech z pewnością przyczynia się do tego, jak firma jest postrzegana w kontekście odpowiedzialności społecznej.

Korzystna polityka licencjonowania

Większość producentów rozwiązań służących do wirtualizacji oferuje bardzo wygodne warunki związane z zakupem oraz odnowieniem licencji na użytkowanie ich produktów. Nie jest konieczne ponoszenie dodatkowych kosztów (za zakup oprogramowania); dodatkowo klient otrzymuje dostęp do dodatkowych, przydatnych narzędzi służących do konfigurowania środowiska, monitorowania działania urządzeń oraz diagnozowania potencjalnych problemów. Narzędzia te ułatwiają pracę użytkowników, co zapewnia jej sprawny i bezproblemowy przebieg. Administratorzy sieci z pewnością odetchną z ulgą, kiedy specjalistyczne narzędzia pozwolą im w łatwy sposób zarządzać zasobami i w pewnym sensie przejmą część obowiązków dotychczas wykonywanych przez pracowników.

Dlaczego elastyczność jest ważna? Bardzo często, gdy wymieniamy cechy, których oczekujemy od eksploatowanego systemu informatycznego, zapominamy o elastyczność. Jest to bardzo istotna kwestia, której nie powinniśmy pomijać, ponieważ jej znaczenie jest kluczowe dla prawidłowego działania rozwiązań sieciowych. Zdarza się, że wagę tej cechy uświadamiamy sobie dopiero wtedy, gdy jest już za późno - w przypadku wystąpienia awarii lub w trakcie testów nowego oprogramowania. Zaoszczędźmy czas i zabezpieczmy się przed niekomfortową sytuacją przenoszenia wszystkich danych na inny serwer (co może zająć nawet kilka dni!) - zaprogramujmy odpowiednio maszyny wirtualne, aby w przypadku ewentualnych problemów w kilka minut dane zostały przeniesione na inny serwer fizyczny. Zautomatyzowanie tego procesu pozwoli na zaoszczędzenie czasu oraz nerwów.

Jak widać z przytoczonych powyżej argumentów, wirtualizacja serwera to przyszłościowe i korzystne rozwiązanie, które z pewnością pozwoli wielu użytkownikom na usprawnienie działania swojego przedsiębiorstwa, zmniejszenie ponoszonych kosztów oraz rozwinięcie centrum danych. Branża IT rozwija się wyjątkowo szybko, na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, a klienci posiadają przywilej dobrania najbardziej interesującego produktu. Firmy prześcigają się w tworzeniu takich produktów, które będą odpowiadać na realne potrzeby użytkowników, dzięki czemu w przyszłości możemy liczyć na jeszcze lepsze i bardziej wydajne systemy, które będą pomagać nam w codziennej pracy.

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu nieco przybliżyła czytelnikom tematykę wirtualizacji rozwiązań serwerowych i pozwoliła zrozumieć, dlaczego są one tak istotne dla rozwoju firmy. Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem rozwiązań wirtualizacyjnych dla przedsiębiorców (jak na przykład VMware vSphere czy Red Hat Virtualization) - zachęcamy do skontaktowania się z ekspertami thomas it. Pomogą oni w dobraniu najlepszego dla potrzeb Państwa firmy produktu, a także odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości. Kontakt pod numerem telefonu:

Podziel się tym postem

Zostaw komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.