VMware vCenter – rozwiązania do wirtualizacji

Wirtualizacja jest aktualnie jednym z najbardziej cenionych rozwiązań. Środowiska IT rozwijają się w bardzo szybkim tempie, a wirtualizacja pozwala na elastyczną rozbudowę zasobów. Ponadto rozwiązania wirtualizacji pozwalają na znaczące zmniejszenie kosztów – zarówno utrzymania serwerów, jak i ich rozbudowy. Jednym z liderów technologii wirtualizacji jest firma VMware, amerykańska firma zajmująca się rozwiązaniami do wirtualizacji już od blisko 20 lat. Posiadają szeroki wachlarz nowoczesnych produktów do obsługi maszyn wirtualnych, od wirtualizacji maszyn roboczych VMware Workstation, aż po potężne rozwiązania przeznaczone dla centrów danych – VMware vSphere oraz VMware Cloud Foundation. Tym razem przyjrzymy się ich produktom do zarządzania infrastrukturą wirtualizacji - serwerom VMware vCenter.

Czym jest oprogramowanie VMware vCenter Server?

Oprogramowanie VMware vCenter Server jest platformą umożliwiającą zarządzanie oraz monitorowanie środowisk wirtualizacji. Jest to jeden z dwóch elementów architektury VMware vSphere, czyli flagowego produktu VMware do rozwiązań hybrydowej chmury obliczeniowej. Vmware vCenter umożliwia zcentralizowaną kontrolę nad wszystkimi maszynami wirtualnymi oraz hypervisorami EXSi, zawartymi w vSphere. VMware vCenter instalowany jest na głównym serwerze wirtualizacji.

vmware vcenter rozwiazania do wirtualizacji

VMware vSphere

Architektura vSphere jest fundamentem do stworzenia sprawnej hybrydowej chmury obliczeniowej. Składają się na nią dwa elementy: hypervisory EXSi oraz serwer vCenter. EXSi są instalowane na fizycznych maszynach, umożliwiając wykorzystanie ich zasobów do wirtualizacji. W celu odpowiedniej konfiguracji i monitorowania maszyn wirtualnych operujących na EXSi, wykorzystuje się vCenter. Architektura VMware vSphere cechuje się wysoką wydajnością oraz skalowalnością. Za doskonałą sprawność wirtualizacji odpowiada fakt, że EXSi nie wymaga stosowania innego systemu operacyjnego, ponieważ posiada własny kernel – VMkernel. Dzięki temu hypervisor instalowany jest bezpośrednio na maszynie fizycznej. Pominięcie konieczności instalacji systemu operacyjnego pozwala na wzrost wydajności wirtualizacji, ponieważ zasoby fizyczne nie są zużywane na utrzymanie lokalnego systemu operacyjnego.

Zastosowanie lekkiego kernela zwiększa również bezpieczeństwo. Systemy operacyjne są tworzone do wielu zastosowań, przez co są bardziej skomplikowane. Powoduje to potencjalnie większe zagrożenie znalezienia luki w systemie, która mogłaby doprowadzić do szkody. Zastosowanie bardzo wąskiego VMkernela sprawia, że takie ryzyko znacząco maleje. Ponadto nie jest to oprogramowanie ogólnodostępne, co również utrudnia znalezienie luk.

Ciekawym rozwiązaniem zapewniającym skalowalność jest możliwość skorzystania z zasobów publicznej chmury. Jeżeli do wirtualizacji konieczne jest zwiększenie zasobów, a nie ma możliwości wykorzystania większej ilości fizycznych zasobów, można rozszerzyć środowisko na publiczne chmury bazujące na architekturze vSphere. Ze względu na wykorzystanie tego systemu przez firmę Amazon, możliwe jest skorzystanie z potężnej chmury obliczeniowej AWS – Amazon Web Services.

Oprogramowanie VMware vSphere oraz vCenter można nabyć w pakiecie Essential Kit lub Acceleration Kit, dzięki czemu można wdrożyć kompletne rozwiązanie wirtualizacyjne. W dodatku zakup pakietu gwarantuje jeszcze bardziej korzystną cenę.

Kluczowe funkcje VMware vCenter

VMware vCenter pozwala na odczytywanie i monitorowanie danych zużycia zasobów przez maszyny wirtualne, pozwala na automatyczne zarządzanie użyciem zasobów, optymalizację, skalowanie i dostosowanie zasobów dla maszyn wirtualnych, dzięki czemu zapewnia większą efektywność pracy maszyn wirtualnych. Istotnym elementem vCenter jest również monitorowanie i zarządzanie zasadami bezpieczeństwa. Narzędzia wbudowane w VMware vCenter pozwalają na kompletną kontrolę dostępu, wraz z definiowaniem roli użytkowników, informacjami o wszystkich połączeniach oraz wykorzystaniem certyfikatów.

Bardzo ważnym elementem oprogramowania VMware vCenter jest mechanizm VMware High Availability, który monitoruje maszyny wirtualne pod kątem błędów systemu operacyjnego lub hardware’u. W momencie wykrycia błędu mechanizm automatycznie restartuje maszyny wirtualne na innych dostępnych w puli zasobów serwerach, w celu zapewnienia ciągłości działania.

Również w oprogramowaniu vCenter znajduje się VMware Update Manager, dzięki któremu istnieje możliwość aktualizacji wszystkich serwerów z poziomu jednej aplikacji.

Dlaczego VMware vCenter?

Wygoda i szybkość

VMware vCenter zapewnia wbudowanego klienta w formie strony internetowej dostępnej przez przeglądarkę, którą można otworzyć na dowolnym urządzeniu bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Centralizacja zarządzania ma ogromny wpływ na czas konieczny na wprowadzenie zmian na serwerach. Możliwość zarządzania wszystkimi serwerami z poziomu pojedynczego urządzenia znacząco poprawia komfort i szybkość obsługi. Co więcej VMware vCenter posiada mechanizm wizualizacji całej infrastruktury, co również pozytywnie wpływa na ergonomię korzystania z aplikacji.

Skalowalność

Dodatkowo VMware vCenter Server zapewnia szerokie możliwości rozbudowy. Pojedynczy serwer vCenter jest w stanie obsłużyć nawet 10 tysięcy maszyn wirtualnych. Natomiast oprogramowanie VMware vCenter posiada także tak zwany „linked mode”, który umożliwia połączenia do 10 instancji serwera vCenter, co pozwala na zarządzanie aż 30-oma tysiącami maszyn wirtualnych. W tym trybie, pomimo wykorzystania wielu instancji vCenter, administrator dalej loguje się tylko do jednej aplikacji, w której widoczne są wszystkie serwery. Tak potężne możliwości sprawiają, że zarządzanie nawet dużą ilością serwerów jest szybkie i efektywne.

Autorskie technologie

Korzystanie z oprogramowania VMware zapewnia dostęp do najlepszych zaawansowanych technologii, będących często bezkonkurencyjnymi. VMware vCenter wykorzystuje między innymi technologię VMware High Avaibility, zapewniającą ciągłość działania nawet w momencie awarii, VMware vMotion, umożliwiającą przenoszenie maszyn wirtualnych między fizycznymi serwerami bez wpływu na użytkownika, VMware Distributed Resource Scheduler, dzięki któremu można dynamicznie zmieniać ilość wykorzystywanych zasobów fizycznych i ograniczyć koszty operowania serwerów, oraz vCenter Migration Tool, który umożliwia szybką migrację na zarządzanie z poziomu vCenter. Ponadto VMware vCenter posiada natywny system tworzenia i przywracania kopii zapasowych. Umożliwia on także automatyczne kopie zapasowe zgodnie ze stworzonym harmonogramem.

Rozszerzenia

Istotną cechą oprogramowania VMware vCenter jest również otwarte SDK, umożliwiające tworzenie dodatkowych wtyczek. Dzięki temu dostępne są liczne rozszerzenia od zewnętrznych firm. Takie rozszerzenia pozwalają na zarządzanie fizycznymi serwerami bezpośrednio z poziomu VMware Center. Umożliwia to zarządzanie siecią, danymi czy zabezpieczeniami bez konieczności korzystania z innych aplikacji. Dostępne rozszerzenia są tworzone przez ponad 300 partnerów, a następnie certyfikowane przez firmę VMware. Wtyczki są dostarczane przez producentów takich jak Dell, Lenovo, Huawei czy IBM.

Licencjonowanie oprogramowania VMware vCenter Server

Wersje VMware vCenter Server

Licencja na VMware vCenter Server jest sprzedawany niezależnie od VMware vSphere. Dostępny jest w dwóch edycjach: VMware vCenter Server Standard oraz VMware vCenter Server Foundation. Edycja standard posiada wszystkie funkcjonalności i może obsługiwać maksymalną ilość maszyn, natomiast edycja foundation posiada pewne ograniczenia. Przede wszystkim ma ograniczenie ilości obsługiwanych hostów - maksymalnie trzy. Nie posiada również kilku funkcjonalności: nie posiada „linked mode”, wbudowanej możliwości kopii zapasowej oraz automatycznego przywracania, narzędzia migracji, silnika automatyzacji procesów oraz konfiguracji architektury w trybie aktywno-pasywnym. Jeżeli jednak posiadamy małą ilość serwerów, VMware vCenter Server Foundation dalej zapewnia potężne narzędzie do zarządzania serwerami, kosztując znacznie mniej od edycji standard. Stanowi idealną propozycję do stworzenia początkowej architektury. Dodatkowo oprogramowanie nie traci jednej z najważniejszych cech – skalowalności, ponieważ edycję foundation w każdym momencie można ulepszyć do edycji standard.

Obie edycje dostępne są w modelu subskrypcyjnym na rok lub trzy lata. W naszym sklepie posiadamy licencje komercyjne, rządowe oraz akademickie. Dodatkowo do produktu VMware vCenter Server można dokupić wsparcie producenta, oferowane również jako subskrypcja na okres co najmniej 2 miesięcy. Gwarantuje ono zdalne, całodobowe wsparcie techniczne, bazę materiałów oraz dokumentacji technicznych oraz aktualizacje produktów.

Oferta rozwiązań Vmware

Rozwiązaniom oferowanym przez VMware zaufały już setki tysięcy klientów, w tym firmy takie jak Adobe, Amazon czy T-Mobile. Takie portfolio klientów świadczy o tym, że oprogramowanie VMware należy do jednych z najlepszych na świecie i zagwarantuje efektywne, stabilne oraz bezpieczne działanie serwerów wirtualizacji. To właśnie te czynniki sprawiły, że VMware jest światowym liderem w dziedzinie wirtualizacji. Dlatego wybór ich produktów jest świetnym rozwiązaniem dla stworzenia właściwego środowiska serwerowego w Państwa firmie. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą produktów VMware.

Nie wiesz które z rozwiązań będą odpowiednie dla Twoich potrzeb? Nasi konsultanci pomogą Państwu w dokonaniu wyboru produktów oraz udzielą niezbędnych porad.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.