Systemy do wirtualizacji serwerów

Co to jest wirtualizacja?

Bardzo istotną częścią rozwiązań sieciowych powstających we wszystkich nowoczesnych przedsiębiorstwach z branży IT są rozwiązania wirtualizacyjne. Czym właściwie są i dlaczego są takie istotne?

Wirtualizacja jest bardzo szerokim pojęciem odnoszącym się do abstrakcji zasobów. Istnieje bardzo wiele typów wirtualizacji.Przykładowo, podstawowa wirtualizacja aplikacji wykorzystywana jest w aplikacjach podzielonych na segmenty uruchamiane indywidualnie.

Jest to technologia zapewniająca niezależność od platformy i bezpieczeństwo. Kolejnym typem jest wirtualizacja pulpitu, która polega na ułatwieniu kontroli nad zarządzanym środowiskiem, zapewnieniu prostego zarządzania poprawkami i licencjami, a także kontrolowaniu możliwości systemu.

W tym artykule zajmiemy się innym rodzajem wirtualizacji, jakim jest wirtualizacja serwera. W pewnym sensie istotny jest tutaj także sprzęt.

Zastosowanie odpowiednich urządzeń zapewnia większą funkcjonalność centrum danych, pozwala na redundancję, niezawodność, skalowalność czy migrację. Zapewnienie najwyższej jakości warstwy sprzętowej z pewnością wpływa korzystnie na końcowy efekt zastosowania systemu wirtualizacyjnego.

Kiedy klient zaopatrzy się już w dobrej jakości serwer, czas zastanowić się nad wybraniem najbardziej odpowiadającego potrzebom przedsiębiorstwa systemu wirtualizacji serwera.

Na czym właściwie polega wirtualizacja serwera?

Rozwiązanie to pozwala, aby pojedynczy serwer hostował wiele systemów operacyjnych, w wielu różnych wersjach, o różnych ustawieniach bezpieczeństwa i zwielokrotnionej wydajności. Ilość uruchomionych jednocześnie systemów zależy właściwie tylko od możliwości sprzętowych serwera i indywidualnych potrzeb klienta. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest opcja wstrzymywania, kasowania, ponownego uruchamiania, zabezpieczania czy przenoszenia na inny serwer systemów klienckich podczas ich pełnej aktywności. Wirtualizacja serwera z pewnością stanowić będzie bardzo istotny element rozwiązań sieciowych, stosowanych zarówno w przedsiębiorstwach średniej wielkości jak i większych korporacjach. Wybierając najlepsze rozwiązanie wirtualizacyjne, klient powinien sugerować się przede wszystkim najbardziej potrzebnymi funkcjonalnościami, tak aby w stu procentach wykorzystywać posiadany system. Warto też zwrócić uwagę na kwestię skalowalności, która ma znaczący wpływ na rozbudowywanie posiadanych rozwiązań sieciowych.

Przegląd polecanych systemów do wirtualizacji serwerów

W dalszej części artykułu postaramy się przedstawić pięć najbardziej popularnych i polecanych systemów do wirtualizacji serwerów, wybranych spośród wszystkich obecnych aktualnie na rynku. Różnią się one między innymi oferowanymi funkcjonalnościami czy ceną. Klient stojący przed wyborem systemu wirtualizacyjnego musi dogłębnie przeanalizować wady i zalety każdego z oferowanych produktów i wybrać taki, który najlepiej będzie spełniał jego oczekiwania oraz przede wszystkim będzie współgrać z posiadanymi rozwiązaniami sieciowymi i sprzętem.

systemy do wirtualizacji serwerow

Citrix XenServer - System oferowany przez firmę Citrix cechuje się przede wszystkim łatwością instalacji i eksploatacji. Nie trzeba w nim dopłacać do dodatkowych funkcji, charakteryzuje się dużym wsparciem dla standardowych sterowników. Jeśli chodzi o wsparcie techniczne, to można uzyskać je poprzez internetowe fora dyskusyjne i społeczność XenSource, tworzoną przez twórców i użytkowników. Citrix posiada jedną konsolę do wszystkich edycji systemu, co również ułatwia użytkowanie. Wadą tego rozwiązania jest ograniczenie systemu tylko do aplikacji obsługiwanej przez system Windows – brak internetowego dostępu do konsoli. System ten nie posiada też niestety większości zaawansowanych narzędzi. Jest to rozwiązanie o małej skalowalności, przeznaczone raczej dla mniejszych bądź średnich firm. Cechuje się bardzo niską ceną - jego najprostsza wersja jest darmowa, a posiada wiele przydatnych funkcji. System idealny dla klientów poszukujących prostych w instalacji i obsłudze rozwiązań. Sprawdzi się głównie w mniejszych firmach, które dopiero wchodzą na rynek i nie potrzebują jeszcze najdroższych i najbardziej funkcjonalnych rozwiązań.

systemy do wirtualizacji serwerow

RedHat RHEV - Jest to wydajny, bardzo nowoczesny produkt, który pozwala na połączenie wirtualizacji serwera i pamięci masowej. Gwarantuje naprawdę wiele różnorodnych opcji, które z pewnością spełnią oczekiwania wielu przedsiębiorców. Rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim w mniejszych bądź średniej wielkości przedsiębiorstwach. Platforma ta pozwala na szybkie i sprawne wprowadzenie rozwiązań wirtualizacyjnych w każdej firmie. Z pewnością przydatnymi funkcjami jest np. łączenie serwerów (kilka mniej obciążonych serwerów można złączyć w jeden), oddzielanie hardware'u, czyli ułatwienie przenoszenia starszych wersji systemów operacyjnych i aplikacji na nowy sprzęt oraz izolacja aplikacji – tzw. enkapsulacja, która ułatwia zarządzanie aplikacjami. Czym jest wspomniana wirtualizacja serwera? Jest to rozwiązanie pozwalające na dostęp i dzielenie, jednocześnie przez wielu klientów, tych samych woluminów logicznych oraz systemów plików. Zwiększa to spójność środowiska zasobów i ułatwia pełne wykorzystanie możliwości posiadanych urządzeń sieciowych. Ten system z pewnością spełni oczekiwania wielu, nawet najbardziej wymagających, klientów.

systemy do wirtualizacji serwerow

VMware vSphere - System stanowiący idealne rozwiązanie dla dużej firmy. Nie jest to system tani, jednak warto w niego zainwestować, przede wszystkim ze względu na oferowane funkcjonalności i wysoką jakość usług. VMware cechuje się łatwością instalacji oraz zarządzania poprzez dedykowanego klienta vSphere. Zaletą jest także z pewnością dobre wsparcie techniczne na forach internetowych i duża ilość certyfikowanych inżynierów na rynku. Z pewnością przyczynia się to do łatwości eksploatacji systemu. Wirtualizacja serwera przez VMware jest także wyposażona w specjalne narzędzia przeznaczone do migracji serwerów na serwery wirtualne. Mimo licznych zalet, system ten posiada niestety także wady. Jedną z nich są ograniczenia w zakresie zarządzania wirtualną infrastrukturą oraz konieczność posiadania serwera vCenter i płatnych pluginów aby korzystać z wielu zaawansowanych funkcji. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na te cechy. Klienci, którzy nie są zbytnio ograniczeni finansowo z pewnością docenią dojrzałość i zaawansowany poziom rozwoju tego produktu. Zakup tego systemu to duży wydatek, ale wiąże się on w przyszłości z łatwą, przyjemną i wydajną eksploatacją urządzenia.

systemy do wirtualizacji serwerow

Microsoft Windows Server HyperV - Największymi zaletami tego systemu wirtualizacji serwerów są bardzo dobra integracja z infrastrukturą Microsoft i ciągły rozwój systemu. Rozwiązanie to posiada bardzo dużo funkcji biznesowych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach średniej wielkości - w większych korporacjach system może się nie sprawdzić, ze względu na niezbyt dużą skalowalność. Wadą rozwiązania Microsoft jest z pewnością trudność zarządzania dużymi klastrami danych, a także zaledwie 64 GB pamięci RAM. Mimo tych wad, warto zwrócić uwagę na ten system wirtualizacji, głównie ze względu na bardzo szybkie tempo jego rozwoju oraz wspaniale działającą integrację ze środowiskiem Windows. Produkt polecany głównie dla przedsiębiorców zajmujących się tworzeniem rozwiązań sieciowych w mniejszych bądź średnich firmach, gdzie dopiero zaczynają się rozwijać centra danych.

systemy do wirtualizacji serwerow

Oracle VM Server - Jest to system nowoczesny, jednak sprawdzi się głównie w mniejszych firmach. Nie jest on aż tak zaawansowany jak inne opisane systemy, dlatego może nie być wystarczający dla bardziej wymagających klientów. Jest to rozwiązanie darmowe, typu open-source. Zaletą tego systemu jest z pewnością jego stabilność i użyteczność, a także łatwość współdzielenia plików i możliwość uruchomienia na wielu systemach operacyjnych. Wady, na które warto zwrócić uwagę to na pewno słabe wsparcie, niezbyt wyrafinowane działanie rozwiązania oraz limitowana ilość gości. Podsumowując, jest to rozwiązanie bardzo tanie, dobre dla klientów, którzy chcą zapoznać się z systemami wirtualizacji. System nie nada się jednak do długotrwałego użytku profesjonalnego, ponieważ nie jest na tyle wydajny. Warto skorzystać z niego, jeśli wcześniej nie miało się styczności z tego typu systemami, jednak na dłuższą metę to rozwiązanie nie spełni niestety oczekiwań większości klientów.

Jaki system do wirtualizacji serwera wybrać?

Odpowiedź w tej kwestii nie jest jednoznaczna, ponieważ każde przedsiębiorstwo jest inne. Zależnie od potrzeb konkretnej firmy i jej centrum danych, warto wybrać inny system wirtualizacyjny. W powyższym artykule staraliśmy się przybliżyć cechy kilku najbardziej popularnych rozwiązań, jednak jest ich znacznie więcej. Różnią się posiadanymi funkcjonalnościami, ceną, kosztami eksploatacji, jakością wsparcia technicznego i innymi cechami. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa, aby wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie. Na pewno nie powinno się wybierać stosowanego systemu wirtualizacji, biorąc pod uwagę tylko jego cenę, ponieważ na tak istotnym oprogramowaniu nie powinno się oszczędzać.

Thomas it posiada w swojej ofercie kilka systemów służących do wirtualizacji serwerów. Jeśli nie potrafisz zdecydować się, który z nich wybrać, nasi konsultanci z pewnością chętnie Ci doradzą!


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.