5 powodów, dla których warto zamienić vSphere na Red Hat Virtualization

Rozwiązania wirtualizacyjne to temat, który aktualnie jest bardzo popularny. W każdej z gałęzi branży informatycznej wykorzystywane są nowatorskie rozwiązania umożliwiające maksymalne wykorzystanie posiadanych zasobów sprzętowych bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Interesuje się tym tematem coraz więcej osób, zwłaszcza twórców nowatorskich rozwiązań sieciowych wykorzystywanych w przedsiębiorstwach. Możliwość wprowadzania abstrakcji zasobów w najróżniejszych dziedzinach pracy centrum danych zwiększa wydajność oraz niezawodność działania stosowanych rozwiązań sieciowych.

Rynek bardzo szybko i dynamicznie się rozwija, co chwilę pojawiają się nowe produkty, a klienci mogą dowolnie wybierać wśród opcji dopasowanych do najróżniejszych potrzeb i wymagań.

Czy każde rozwiązanie wirtualizacyjne sprawdzi się tak samo dobrze?

Czy niektóre z nich są bardziej wartościowe i lepiej sprawdzą się w przedsiębiorstwie?

W poniższym artykule postaramy się porównać dwa bardzo popularne systemy do wirtualizacji serwerów - używany niezwykle często VMware vSphere oraz nowoczesny i wyjątkowy RedHat Enterprise Virtualization. Na początku postaramy się krótko przybliżyć Państwu oba te systemy. Zachęcamy do lektury krótkich charakterystyk obu produktów.

Dwa najpopularniejsze systemy do wirtualizacji serwerów: Red Hat i VMware

VMware vSphere title=

Pierwszym, niezwykle często wykorzystywanym w przedsiębiorstwach systemem jest VMware vSphere. Sprawdza się on idealnie w większych firmach czy międzynarodowych korporacjach.

Jego wadą jest niestety dosyć wysoka cena zakupu oraz utrzymania, dlatego od pewnego czasu system ten wypierany jest przez rozwiązania bardziej korzystne finansowo dla użytkownika. Mimo tego, wciąż wiele firm korzysta z tego systemu, ponieważ jest on bardzo łatwy w instalacji i zarządzaniu, posiada dedykowane wsparcie techniczne na wysokim poziomie oraz specjalne narzędzie służące do migracji serwerów.

Kiedyś vSphere był czołowym rozwiązaniem spośród wszystkich dostępnych na rynku produktów tego typu, jednak rynek wciąż się zmienia i aktualnie tańsze oraz nowocześniejsze systemy wypierają produkt VMware z pozycji lidera.

Drugim systemem, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę w tym artykule jest Red Hat Enterprise Virtualization - produkt Red Hat wirtualizacja.

To rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników dzięki swoim licznym zaletom i dostosowaniu do potrzeb nowoczesnego rynku.

Czym wyróżnia się produkt Red Hat wirtualizacja?

RedHat Enterprise Virtualization

Przede wszystkim wydajnością i zapewnieniem bardzo szybkiego wdrażania nowatorskich rozwiązań wirtualizacji Red Hat. Użytkownik uzyskuje dostęp do wielu przydatnych funkcji, które pozwalają na usprawnienie działania przedsiębiorstwa. Są to np. oddzielanie hardware'u, izolacja aplikacji oraz łączenie mniej obciążonych serwerów w jeden wspólny.

Dzięki niskim kosztom eksploatacji oraz wyjątkowo sprawnej pracy, Red Hat wirtualizacja przekonuje do siebie coraz więcej użytkowników, zarówno administrujących sieć w mniejszych biurach, jak i w większych korporacjach. Rozwiązanie jest stale poprawiane, ulepszane i aktualizowane, aby dotrzymać kroku wyjątkowo szybkiemu rozwojowi branży IT.

Dlaczego coraz więcej użytkowników przy okazji końca czasu obowiązywania licencji VMware decyduje się na całkowitą zmianę wykorzystywanego systemu do wirtualizacji serwerów na RHEV?

Jest to zjawisko bardzo powszechne, podyktowane przez konieczność nadążania za szybko zmieniającymi się warunkami na rynku informatycznym. Rozwiązania VMware udostępniają dodatkowe funkcjonalności po uiszczeniu dodatkowych opłat i zainwestowaniu w dodatkowe pakiety.

Wiele innych dostępnych na rynku systemów zapewnia te same funkcje w znacznie niższej cenie. W erze start-upów firmom zależy przede wszystkim na szybkim, sprawnym i niezbyt kosztownym rozbudowaniu infrastruktury, aby jak najszybciej wejść na rynek i zacząć sprzedawać swój produkt, dopóki jest na niego zapotrzebowanie.

Stale pojawiają się więc nowe możliwości zredukowania kosztów i zwiększenia wydajności pracy.

5 powodów, dla których warto zmienić vSphere na Red Hat wirtualizacja, RHEV

Portal dla użytkowników - w rozwiązaniach vSphere, aby korzystać ze specjalnego portalu vCloud, należy dodatkowo dopłacić za tę funkcjonalność. RHEV natomiast udostępnia tę opcję bez żadnych dodatkowych kosztów jako część podstawowego pakietu. Użytkownicy mogą sami obsługiwać wszystkie posiadane zasoby - tworzyć je, usuwać oraz modyfikować. Jest to ogromna zaleta, która pozwala na usprawnienie pracy i zwiększa ogólną wydajność działania.

OpenStack Networking - Dzięki współpracy rozwiązań Red Hat z darmowym oprogramowaniem w chmurze, jakim jest OpenStack Neutron, użytkownik otrzymuje ogromne ułatwienie w zakresie współpracy poprzez chmurę oraz możliwość zaoszczędzenia przestrzeni dyskowej i zwiększenia wydajności pracy sieci firmowej. W przypadku vSphere dedykowane rozwiązanie NSX jest niestety dodatkowo płatne, co generuje kolejne dodatkowe koszty.

OpenStack Cinder – Jest to kolejny komponent OpenStack, który umożliwia korzystanie z szeroko pojętych funkcji związanych z pamięcią blokową. Użytkownik otrzymuje możliwość konfigurowania pamięci typu Ceph przy wykorzystaniu darmowych rozwiązań Cinder. Analogicznie, w systemie VMware vSphere, do tego celu potrzebny jest specjalne, dedykowane temu systemowi rozwiązanie, jakim jest vSAN.

Licencjonowanie – Po zakupie produktu VMware użytkownik w zakresie podstawowej licencji uzyskuje dostęp do vSphere oraz wsparcia technicznego, dostęp do vCenter i wsparcia technicznego tego działu wiąże się z zakupem osobnej licencji. Niektóre wersje systemów mają inne wymagania dotyczące licencji, co może wywoływać problemy związane z eksploatacją rozwiązań. Uzyskanie dostępu do wszystkich funkcjonalności vSphere okazuje się wyjątkowo kosztowne i nieopłacalne. Tymczasem, przy zakupie rozwiązania Red Hat RHEV klient otrzymuje dostęp do produktu ze wszystkimi jego funkcjami, wszystkich aktualizacji i nowych wersji, a także pełne wsparcie techniczne. Podczas całego okresu trwania licencji klient może być pewny, iż posiada najnowszą, zoptymalizowaną wersję rozwiązania.

Łatwość migracji - Jeżeli klient podejmie decyzję o zmianie stosowanego systemu do wirtualizacji, w przypadku niektórych rozwiązań może okazać się to problematyczne. W przypadku vSphere w ogóle nie są dostępne żadne opcje migracji zasobów poza ten system. Jednak firma RedHat zadbała o tak istotną kwestię i w swój produkt wkomponowała możliwość przeniesienie wszystkich zasobów z produktów VMware na rozwiązanie Red Hat wirtualizacja, RHEV przy wykorzystaniu prostego graficznego interfejsu użytkownika.

Rozwiązania oferowane przed Red Hat wirtualizacja są przede wszystkim bezpieczniejsze, bardziej stabilne oraz tańsze od profesjonalnych, jednak nieco archaicznych produktów VMware. Klienci słusznie doceniają szereg możliwości, jakie otwiera przed nimi korzystanie z nowatorskich i bardziej funkcjonalnych rozwiązań.

Z pewnością każdy użytkownik, w bardzo krótkim czasie po dokonaniu zmiany wykorzystywanego systemu, odkryje wzrost wydajności oraz komfortu użytkowania rozwiązania, co przekłada się w efekcie na wyższą jakość pracy całego przedsiębiorstwa.

Gorąco zachęcamy do skorzystania z 60-dniowego, darmowego okresu próbnego, który pozwala dogłębnie poznać wszystkie wyjątkowe funkcjonalności RedHat Enterprise Virtualization i sprawdzenie ich działania w praktyce.

Dzięki specjalnym opcjom ułatwiającym migrację, wprowadzenie nowego rozwiązania zajmie niewiele czasu i pozwoli od razu cieszyć się nowo zdobytymi możliwościami. Jesteśmy przekonani, że każdy z klientów, który spróbuje choć przez dwa miesiące korzystać z funkcjonalności okresu próbnego, nie będzie chciał już wracać do przestarzałych, kosztownych i nieaktualnych programów, które niedługo przez niektórych mogą zostać uznane za systemy "z poprzedniej epoki".

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z opisanymi wyżej produktami, procesem migracji pomiędzy systemami bądź instalacją i eksploatacją rozwiązań Red Hat wirtualizacja – nasi konsultanci z pewnością chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania!

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.