RedHat Wirtualizacja

Red Hat to amerykańska firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania typu open-source. Jej najbardziej popularnym produktem jest przeznaczona do użytku profesjonalnego dystrybucja systemu Linux pod nazwą Red Hat Enterprise Linux.

To oprogramowanie idealnie sprawdza się w firmach i instytucjach, zwłaszcza większej oraz średniej wielkości. Zapewnia ono naprawdę wiele najróżniejszych funkcji, które wykorzystywane są przez administratorów dużych, stale rozwijających się rozwiązań sieciowych.

Dystrybucja ta złożona jest z wielu pomniejszych produktów, które odpowiadają za wykonywanie istotnych dla większych korporacji elementów pracy sieci. Jednym z tych produktów jest Red Hat Enterprise Virtualization.

Rozwiązanie RHEV pozwala na wydajne połączenie wirtualizacji z pamięcią masową. Dzięki temu powstaje "wirtualna macierz pamięci", która dzięki obecnemu wysokiemu poziomowi rozwoju technologii, wydajnością i jakością pracy dorównuje fizycznym pamięciom masowym, a jednocześnie zajmuje mniej miejsca, generuje znacznie niższe koszty utrzymania i może posiadać szereg przydatnych, dodatkowych funkcji.

Wyróżnia się przede wszystkim łatwością instalacji oraz użytkowania - dzięki temu klienci nie są zmuszeni do poświęcenia długiego czasu na proces rozpoczęcia współpracy z programem. Z pewnością ta cecha zostanie doceniona przez użytkowników pracujących w centrach danych dużych korporacji. W takich miejscach rozwiązania sieciowe poddawane są niejednokrotnie bardzo częstym zmianom, dlatego ważne jest wybieranie produktów elastycznych, które można w dowolny sposób konfigurować i dopasowywać do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Red Hat Wirtualizacja

Czym jest wirtualizacja pamięci masowej?

Technologia ta pozwala na agregację danych, które zgromadzone są na dowolnych urządzeniach pełniących rolę pamięci masowych. Mogą one zostać ulokowane w pojedynczej puli zasobów - zapewnia to znacznie szybszy dostęp do danych; wszystkie dane dostępne są w jednym miejscu. Technika tworzenia wirtualnej macierzy danych polega na stworzeniu ich logicznego obrazu.

Zostaje on całkowicie odseparowany od fizycznej struktury urządzeń. Specjalne oprogramowanie zajmuje się zbieraniem danych składowanych na urządzeniach typu SAN, NAS i w innych systemach pamięci masowej, które zostały dołączone do serwera.

Później oprogramowanie umieszcza je we wspólnej puli, która może być wygodnie administrowana z jednej konsoli zarządzania. Następnie zadanie wirtualizacji realizowane jest przez serwer lub host (może to być różnież urządzenie zainstalowane w sieci bądź macierz).

Wirtualizacja pamięci masowej to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia dostęp do woluminów logicznych jednocześnie dla wielu klientów. Staje się ono teraz coraz bardziej popularne, ponieważ serwery zwiększają swoje możliwości, a co za tym idzie mają większą wydajność.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym wykorzystanie rozwiązań wirtualizacyjnych jest spadek cen dysków SSD, które są najbardziej profesjonalną opcją dyskową dostępną obecnie na rynku. Użytkownicy mogą w sprawny i szybki sposób dzielić się systemami plików, co pozwala na zwiększenie wydajności pracy.

Środowisko zasobów staje się bardziej spójne, a użytkownik otrzymuje możliwość maksymalnego wykorzystania możliwości pracujących w centrum danych urządzeń sieciowych.
Jest kilka istotnych usług, które musi spełniać zdefiniowana przez oprogramowanie pamięć masowa. Jest to przede wszystkim obsługa kilku bardziej zaawansowanych usług sieciowych, takich jak między innymi thin provisioning, zabezpieczenia RAID oraz tworzenie snapshotów.

Dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań, wirtualna macierz pamięci może dorównać klasycznym pamięciom masowym, dodatkowo powinna wydajnie i sprawnie działać na wszystkich rodzajach sprzętu.

Główne zalety wirtualizacji Red Hat

Red Hat Wirtualizacja

Często zauważaną zaletą Red Hat wirtualizacji, jest wykorzystanie wielu różnorodnych technologii służących do zarządzania pamięcią. Może to być na przykład tzw. page sharing, czyli współdzielenie stron, memory ballooning czy kompresja pamięci.

Są to funkcje zapewniające przede wszystkim wydajność, dostępność, zwiększające możliwości zarządzania i ułatwiające sprawną instalację rozwiązań. Pozwalają one na zarządzanie pamięcią masową, żeby uzyskać jak największą pojemność, wykorzystać posiadane możliwości w stu procentach i zapewnić maksymalną wydajność działania.

Mają oczywiście nieliczne wady, dlatego warto przed zakupem przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa - tak, aby wybrać technologię, która zapewni nam maksimum wydajności i sprawdzi się w stworzonej przez nas sieci.

Zastosowanie wirtualizacji pamięci masowej wiąże się z wieloma korzyściami. Jest to przede wszystkim łatwość zarządzania zasobami zwirtualizowanej pamięci oraz optymalne wykorzystanie całego dostępnego miejsca.

Eliminuje to konieczność inwestowania w dodatkowe moduły pamięci, które często bywają kosztowne. Zasoby wirtualnej pamięci masowej są bardzo elastyczne oraz mogą być w różnorodny sposób łączone ze sobą, co pozwala użytkownikowi na maksymalne dostosowanie wykorzystywanych rozwiązań do własnych, indywidualnych potrzeb oraz do specyfiki pracy konkretnego przedsiębiorstwa.

Kolejnymi zaletami wirtualizacji Red Hat są łatwiejsza skalowalność danych i funkcja migracji danych on-line. Kiedy firma przerzuca się na wykorzystanie wirtualnych macierzy dyskowych, istniejąca infrastruktura pamięci masowej jest lepiej wykorzystywana. Dodatkowo znacznie prościej jest modernizować i aktualizować wykorzystywany w przedsiębiorstwie system operacyjny. Warto też zwrócić uwagę na fakt uniezależnienia wymogów w kwestiach koniecznych sterowników od topologii posiadanych rozwiązań pamięci masowej.

Wszystkie te zalety powinny być wystarczającym argumentem, przemawiającym za korzyściami wynikającymi z zastosowania wirtualizacji Red Hat. Branża technologii informatycznych stale się rozwija, dzieje się to niezwykle szybko, a zadaniem inwestorów i twórców rozwiązań jest nadążanie za przemianami na rynku i "dotrzymywanie kroku" konkurencji. Zastosowanie rozwiązań wirtualizacyjnych Red Hat na pewno ułatwi ten proces i zapewni wydajną, niezawodną pracę.

Dla każdego z użytkowników inne funkcje będą najważniejsze, jednak jest kilka istotnych aspektów, bez których serwerowa wirtualizacja nie ma prawa bytu. Jest to na przykład tryb wysokiej dostępności lub "load balancing" (równoważenie obciążenia zapewniające optymalną, bezawaryjną pracę). Są to często rozwiązania stale wykorzystywane w fizycznych pamięciach masowych, stanowią one jednak nowość wśród pamięci wirtualnych, dlatego mają swoją specyfikę.

Minusem może być konieczność ręcznej ingerencji w uruchomienie pewnych procesów, co może z czasem stać się nieco problematyczne, zwłaszcza w większych centrach danych dużych przedsiębiorstw. Mimo wszystko, warto zwrócić uwagę na wirtualizację Red Hat - jest to naprawdę nowoczesny i wyjątkowy produkt, który może całkowicie odmienić sposób działania rozwiązań sieciowych w firmie.

Opisywany w artykule produkt otrzymał w 2016 roku nagrodę Najlepszego Rozwiązania Wirtualizacyjnego według czasopisma technologicznego V3. Została ona przyznana przez twórców oraz czytelników, którzy należą do grona aktywnych użytkowników tego typu rozwiązań oraz pasjonatów nowatorskich produktów technologicznych. Jest to dowód, iż informatycy chętnie korzystają z produktów RedHat wirtualizacja i doceniają ich wyjątkowe zalety.

Polityka firmy Red Hat

Podejście firmy do dystrybuowanych produktów jest bardzo kompleksowe. Nie zajmują się oni tylko tworzeniem nowoczesnych rozwiązań przeznaczonych do wykorzystania w przedsiębiorstwie. Red Hat organizuje także specjalne kursy dla studentów oraz pracowników, którzy chcą się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Firma oferuje też wiele najróżniejszych opcji certyfikacji, które zostały szerzej opisane w tym artykule: ”Certifikaty Red Hat”.

Inwestując w produkty Red Hat, klient otrzymuje również dostęp do konsultacji z wykształconymi ekspertami, prawdziwymi pasjonatami, którzy pomagają rozwiązać wszelkie mogące pojawić się podczas eksploatacji problemy czy wątpliwości.

Zakup subskrypcji Red Hat zawsze wiąże się z dodatkowymi korzyściami w postaci dostępu do wsparcia technicznego i porad ekspertów. Można to uznać za niekwestionowaną zaletę tych produktów - obecnie klienci chętnie zwracają uwagę na dodatkowe usługi oferowane w pakiecie z nabywanymi przez nich produktami.

W powyższym artykule staraliśmy się nieco przybliżyć Państwu zasady działania oraz zalety wirtualizacji Red Hat. Jest to nowoczesne i ciekawe rozwiązanie, które ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularne, przekonując użytkowników przede wszystkim niskimi kosztami użytkowania oraz elastycznością.

Na pewno zastanawiając się nad wyborem rozwiązania wirtualizacyjnego, warto wziąć pod uwagę produkty marki Red Hat.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu, wciąż nie są Państwo przekonani co do zalet rozwiązań serwerowych oferowanych przez Red Hat - gorąco zachęcamy do kontaktu z konsultantami thomas it, którzy posiadają szeroką wiedzę na temat sprzedawanych przez sklep produktów.

Na pewno chętnie udzielą porad, pomogą wybrać najbardziej optymalne dla potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa rozwiązanie oraz przeprowadzą każdego z klientów przez wszystkie etapy zakupów.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.