Rodzaje serwerów i co warto o nich wiedzieć?

Podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego serwera do przedsiębiorstwa jest bardzo istotnym etapem tworzenia wydajnych, nowoczesnych rozwiązań sieciowych w każdej firmie.

To urządzenie stanowi swego rodzaju serce każdej sieci, umożliwiając innym komputerom dostęp do zasobów i usług.

Przy użyciu posiadanych już serwerów fizycznych można tworzyć kolejne dzięki wykorzystaniu usług wirtualizacyjnych.

Przed wybraniem konkretnego urządzenia warto przemyśleć jakie mam potrzeby i czy nasze przedsiębiorstwo w stu procentach wykorzysta potencjał zakupionego serwera.

W poniższym artykule postaramy się krótko przedstawić Państwu najistotniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru urządzeń do sieci firmowej.

Administratorzy dużych, stale rozwijających się centrów danych, stoją przed wyzwaniem stworzenia wydajnych i bezawaryjnych, a zarazem niezbyt kosztownych rozwiązań.

Rodzaje serwerow i co warto o nich wiedziec

Podział serwerów ze względu na pełnioną funkcję

Serwery to bardzo wszechstronne urządzenia, które mogą pełnić wiele najróżniejszych funkcji, zależnie od tego, czego konkretnie wymaga sieć powstająca w danym przedsiębiorstwie.

Zazwyczaj w centrach danych wykorzystywane jest kilka bądź kilkanaście serwerów, tak, aby zapewnić maksymalną wydajność wszystkich obsługiwanych procesów. Jakie mogą być to funkcje?

Serwer wydruku – jest to urządzenie, które zarządza zadaniami drukowania, pozwala na udostępnienie drukarki bez konieczności uruchamiania połączonego z nią komputera. Świetnie sprawdzi się w większych przedsiębiorstwach o wielu użytkownikach.

Serwer plików - przeznaczony jest do udostępniania miejsca dyskowego, a także wszelkich zgromadzonych na nim plików.

Mogą udostępniać także usługi sieci lokalnej innym użytkownikom. Przydatną funkcją jest również udostępnianie zainstalowanego oprogramowania. Dzięki temu za pomocą interfejsów można uruchomić wiele kopii tego samego programu.

Serwer dostępowy - podstawowym zadaniem takiego serwera jest udostępnianie połączenia internetowego innym komputerom w sieci.

Serwer faksów - jest to urządzenie odpowiadające za odbieranie oraz wysyłanie faksów.

Serwer wykonań - inaczej nazywany zarządcą czasu procesora. Odpowiada za przydzielanie zasobów procesora konkretnym procesom, a także administruje wszelkimi uruchomionymi procesami.

Serwer www – serwer, na którym przechowywane są odwiedzane witryny internetowe. Jeśli uruchomiona jest usługa bazy danych, serwer ten może posłużyć jako wydajne narzędzie do gromadzenia i przetwarzania istotnych danych w firmie.

Jaki serwer do firmy?

Firewalle - urządzenie odpowiadające za zabezpieczenie sieci i zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi do niej.

Serwer baz danych – taki serwer jest przeznaczony do gromadzenia informacji oraz przetwarzania ich, a także udostępniania danych uprawnionym użytkownikom.

Serwer FTP – jest to serwer podobny do serwera plików, jednak chroniony hasłem.

Serwer podstawowy/wyróżniony - pierwszy serwer w sieci, który odpowiada za tworzenie oraz zarządzanie kopiami zapasowymi.

Istnieje jeszcze wiele różnych rodzajów serwerów, które mogą odpowiadać na różne potrzeby użytkowników.

Tworząc centrum danych w przedsiębiorstwie, warto skupić się na odpowiednim dobraniu wszystkich urządzeń, które będą w nim wykorzystywane.

Należy koniecznie wziąć pod uwagę, iż firma stale będzie się rozwijać, a jej potrzeby mogą się zmienić. Ważne jest odpowiednie zainwestowanie pieniędzy w wydajne, profesjonalne urządzenia, które będą służyć użytkownikom przez wiele lat.

Serwery możemy podzielić także na iteracyjne i współbieżne oraz połączeniowe i bezpołączeniowe. Serwery iteracyjne obsługują zgłoszenia sekwencyjnie i łatwiej jest je zaprojektować oraz konserwować, jednak ich wadą jest dość długi czas oczekiwania na obsługę zgłoszenia.

Serwer współbieżny posiada opcję obsługiwania kilku zgłoszeń jednocześnie, jednak jest znacznie trudniejszy do zaprojektowania.

Różnica między serwerami połączeniowymi a bezpołączeniowymi jest dosyć prosta - zależy od wykorzystywanego przez klienta protokołu warstwy transportowej. Serwery połączeniowe wykorzystują protokół TCP, bezpołączeniowe - UDP.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze serwera?

Na pewno pierwszym etapem wyboru serwera dla firmy powinno być określenie, jakie funkcje będzie on spełniał.

Zależnie od tego, do czego wykorzystywane będzie urządzenie, możemy zdecydować się na inny model. Ważne są również plany naszej firmy na przyszłość - można zakupić sprzęty o bardzo zróżnicowanym zaawansowaniu technicznym.

Rodzaje serwerow i co warto o nich wiedziec

Najistotniejsze cechy, które niezależnie od typu przedsiębiorstwa powinny mieć wpływ na wybór to bezawaryjność, dodatkowe programy oraz wsparcie techniczne.

Dobry serwer musi koniecznie posiadać bardzo szybką pamięć oraz zestaw najwyższej jakości dysków twardych.

Wykorzystanie rozwiązań wielordzeniowych powinno zagwarantować użytkownikom wydajność, bezawaryjność oraz brak wysokich kosztów użytkowania. Porządny serwer, przeznaczony do pracy w profesjonalnym przedsiębiorstwie, powinien obsługiwać opcję pracy na gorąco, czyli tzw. hot-swap. Dzięki tej funkcji system pracować będzie nieprzerwanie nawet w przypadku awarii.

Aby zminimalizować ryzyko awaryjności, warto zainwestować w urządzenie wyposażone w rozwiązanie RAID (kompleks kontrolerów, dysków oraz pamięci, odpowiadający za przechowywanie kopii danych).

Jednak nie jest to rozwiązanie idealne – nie chroni bowiem przed atakami wirusów oraz awariami systemów. Warto zainwestować w serwer kopii zapasowych, który uchroni nas przed bezpowrotną utratą istotnych danych. Dopełnieniem systemu przechowywania danych może być urządzenie NAS. Idealnie sprawdzi się ono jako serwer kopii zapasowych.

Na jaką obudowę serwera się zdecydować?

Klienci posiadają możliwość wyboru pomiędzy urządzeniami typu tower oraz rack.

Te pierwsze przypominają obudowę klasycznego komputera stacjonarnego, natomiast te drugie muszą zostać zamontowane w specjalistycznej szafie serwerowej. Zależnie od powierzchni oraz organizacji centrum danych, lepiej sprawdzi się inny rodzaj obudowy – warto zadbać o maksymalne wykorzystanie przestrzeni, zwłaszcza jeśli w przyszłości centrum danych będzie rozbudowywane.

Wybranie odpowiedniego serwera zdecydowanie nie jest prostym zadaniem, jednak mamy nadzieję, że przeczytanie tego artykułu pomogło Państwu w dokonaniu wyboru.

Podczas procesu podejmowania decyzji, a także już w trakcie eksploatacji, klienci thomas it mogą stale liczyć na konsultacje z ekspertami, którzy chętnie odpowiadają na wszelkie pytania i zapewniają wsparcie techniczne.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.