Windows czy Linux? Jaki system wybrać ?

Wszyscy administratorzy rozwiązań IT podczas procesu tworzenia sieci stają przed bardzo istotnym wyborem: na jaki system operacyjny się zdecydować? Na rynku znajdują się właściwie dwa wiodące systemy: Windows i Linux. Istnieje ich oczywiście więcej, ale w tym artykule zajmiemy się dwójką liderów. Oba systemy mają swoje wady i zalety, ale znacząco się różnią.

Windows posiada na świecie więcej użytkowników urządzeń komputerowych, ale czy to oznacza, że nie warto zwracać uwagi na system Linux? Zdecydowanie nie. Linux to naprawdę wartościowy, wydajny i profesjonalny system operacyjny, który stale się rozwija, a dzięki wkładowi użytkowników w jego tworzenie, staje się coraz przyjemniejszy w eksploatacji.

W niniejszym artykule postaramy się zwięźle przedstawić cechy obu polecanych systemów operacyjnych, zwracając uwagę zarówno na ich plusy, jak i minusy. Mamy nadzieję, że tekst ten będzie pomocny w podjęciu decyzji o wyborze systemu operacyjnego dla konkretnego przedsiębiorstwa.

windows czy linux

System Windows został stworzony przez firmę Microsoft. Może on działać zarówno na serwerach, jak i na komputerach osobistych. Istnieje także system Windows przeznaczony dla urządzeń mobilnych, jednak nie powtórzył on sukcesu swojego poprzednika. Produkt Microsoftu jest obecny na rynku od bardzo wielu lat i przez lata firma udostępniła już wiele najróżniejszych wersji systemu Windows. Najnowsze z nich to Windows Server 2016 i Windows 10.

windows czy linux

System Linux jest systemem uniksopodobnym i stanowi przykład wolnego i otwartego oprogramowania. Jest on stosowany między innymi w środowiskach serwerowych (wsparcie dla niego oferuje wiele dużych firm komputerowych, między innymi IBM, Dell czy RedHat. System ten działa też na komputerach personalnych oraz telefonach komórkowych, dlatego stanowi bardzo wszechstronne rozwiązanie, a jego popularność ciągle rośnie.

Różnice pomiędzy systemami Windows i Linux

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze systemu operacyjnego, jest bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach cyberprzestępczość staje się niestety coraz bardziej rozpowszechniona, a obowiązkiem administratorów sieci jest zastosowanie jak najlepszych zabezpieczeń, aby uchronić istotne dane przed utratą bądź niepowołanym dostępem do nich. Bardzo ważne jest aktualizowanie systemu – korzystanie z najnowszych zabezpieczeń gwarantuje o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa systemu niż w przypadku, gdy są one przestarzałe i nieaktualne. Istotne są także zawarte w systemie operacyjnym zabezpieczenia.

Przykładowo, Windows oferuje wiele rozwiązań umożliwiających ochronę systemu przed atakami hakerskimi. Są to między innymi: Secure Boot (funkcja chroniąca środowisko rozruchowe systemu), Windows Defender (domyślny systemowy program antywirusowy), uwierzytelnianie dwuetapowe (potwierdzane odciskiem palca bądź kodem PIN) oraz inne funkcje zabezpieczające. Mimo tego, systemy Windows często są celem ataków, głównie ze względu na ich dużą popularność, rozpowszechnienie oraz podobną strukturę wszystkich wersji oprogramowania.

Użytkownicy Linuxa są w znacznie mniejszym stopniu narażeni na ataki hakerów. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na rzadsze pobieranie oprogramowania z Internetu przez użytkowników systemu Linux oraz dzięki mniejszej popularności tego systemu. Najwięcej złośliwych programów powstaje dla systemu Windows, ponieważ jest to po prostu bardziej dochodowe. Dodatkowo, niektóre dystrybucje Linuxa pozwalają na zastosowanie szyfrowania katalogów bądź całych partycji dysku. Microsoft niestety zapewnia takie rozwiązanie tylko w kilku najdroższych edycjach systemu.

Jeśli jesteście klientami, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie systemu, system Linux będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Windows z pewnością nie jest złym rozwiązaniem, ale aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa, warto przywiązać szczególną uwagę do regularnych aktualizacji zabezpieczeń oraz większej ostrożności podczas korzystania z sieci.

Kolejna istotna różnica pomiędzy porównywanymi systemami operacyjnymi to funkcje obsługi podzespołów komputera oraz urządzeń peryferyjnych. Ogromną zaletą systemu Windows jest bardzo duża ilość sterowników, co sprawia, że komputerem wyposażony w to oprogramowanie z łatwością może współpracować z większością urządzeń dostępnych obecnie na rynku. Każda wersja systemu obsługuje więcej sterowników, a brakujące mogą zostać z łatwością pobrane z Internetu.

Jednak Linux zdecydowanie nie zostaje w tyle jeśli chodzi o obsługę podzespołów i urządzeń peryferyjnych. Niestety mogą pojawić się problemy w przypadku najnowszych, dopiero pojawiających się na rynku urządzeń. Kłopoty z brakiem sterowników czy niedziałającymi skrótami klawiaturowymi zazwyczaj po jakimś czasie są rozwiązywane na forach internetowych. Warto więc przed dokonaniem wyboru systemu operacyjnego, sprawdzić, czy posiadany przez nas sprzęt będzie współpracował z systemem Linux.

Dla klientów, którzy przy wyborze systemu kierują się głównie dostępnością sterowników, polecamy podjęcie decyzji oparte na wieku sprzętu. Dla starszych komputerów lepiej zdecydować się na system Linux, na nowszych urządzeniach bardziej sprawdzi się Windows, zapewniając nam szybko najnowsze, potrzebne sterowniki.

Warto zwrócić także uwagę na interfejs graficzny i obsługę systemu. System Windows z pewnością jest niekwestionowanym liderem na rynku komputerów osobistych, jednak wśród smartfonów oraz tabletów nie zajmuje już najwyższej pozycji. Ostatnimi czasy wiele negatywnych emocji wywołało wprowadzenie przez Windows interfejsu "kafelek", który okazał się niewygodny i mało przejrzysty.

Różne dystrybucje systemu Linux znacząco różnią się interfejsem graficznym. Może on być podobny do klasycznego pulpitu ze starszych wersji systemu Windows bądź wyglądać zupełnie inaczej. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto więc będzie przyjrzeć się wyglądowi systemu i wybrać taki, który jest dla nas po prostu najwygodniejszy. Linux umożliwia użytkownikowi instalowanie innych powłok graficznych i zmianę wielu ustawień, co z pewnością stanowi zaletę tego oprogramowania.

Jeśli chodzi o wygląd systemu, to klient powinien podejmować decyzję biorąc pod uwagę przede wszystkim własne upodobania. Wygoda używania konkretnego systemu i jego atrakcyjny wygląd podlegają przede wszystkim czysto subiektywnej opinii użytkownika. Zarówno Windows, jak i Linux mogą być dostosowane do indywidualnych oczekiwań i potrzeb użytkownika.

Kolejny aspekt, o którym trzeba wspomnieć omawiając temat wyboru systemu operacyjnego, to dostępność programów oraz narzędzi. Windows w najnowszych wersjach wyposażony jest w wiele aplikacji kafelkowych, które dla wielu użytkowników mogą być niewygodne w użytkowaniu i mało przydatne.

Ostatnimi czasy popularne stały się aplikacje internetowe, które mogą być obsługiwane z poziomu przeglądarki, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni dyskowej. Ogromną zaletą systemu Windows jest dostępność większości popularnych, płatnych programów, takich jak Adobe Photoshop, czy też innych, bardziej specjalistycznych. Linux natomiast udostępnia użytkownikom wiele podstawowych programów, które są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wadą jest jednak na pewno brak komercyjnych aplikacji najpopularniejszych marek.

Podsumowując, przed podjęciem decyzji o wyborze systemu operacyjnego, warto zwrócić uwagę na zakres obsługiwanych funkcjonalności, tak aby wykorzystywane oprogramowanie służyło nam do wszystkich celów, jakie realizuje nasze przedsiębiorstwo. Należy także pamiętać o możliwości doinstalowania pewnych narzędzi, co często bywa darmowe, więc nie powinno stanowić dodatkowego problemu.

Jaki system sprawdzi się najlepiej?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zależnie od profilu firmy, branży w jakiej ona działa oraz od budowy centrum danych, należy wybrać inne oprogramowanie. Na pewno istotne podczas wyboru powinny być wszystkie wyżej wymienione aspekty, a także inne cechy, takie jak np. cena systemu oraz koszty jego eksploatacji.

Zarówno system Windows, jak i Linux mogą świetnie się sprawdzić u klientów indywidualnych i w firmach - mnogość wersji i dystrybucji systemów pozwala klientom na dokładne przeanalizowanie rynku i wybranie najbardziej odpowiadającego indywidualnym potrzebom rozwiązania. Jeśli ostatecznie klient postanowi korzystać z systemu Linux, należy oczywiście wybrać także odpowiednią dystrybucję. O różnicach między nimi przeczytać można:
Jaką dystrybucję Linuxa wybrać ?

Z pewnością w wielu przedsiębiorstwach, zarówno tych nieco mniejszych, jak i w większych korporacjach, sprawdzi się rozwiązanie Linux RedHat, które thomas it posiada w swojej ofercie. Jest to bardzo wydajny, profesjonalny system operacyjny, który wciąż się rozwija, gwarantując niesamowite możliwości wirtualizacyjne, infrastrukturę w chmurze i wiele innych zalet.

W powyższym artykule postaraliśmy się przybliżyć nieco temat różnic między dwoma liderami spośród systemów operacyjnych, Linuxem a Windowsem. Mamy nadzieję, że świadomość wymienionych wad i zalet pomoże administratorom sieci w dokonaniu wyboru oprogramowania. Niezdecydowanym klientom polecamy indywidualne konsultacje z pracownikami thomas it, którzy z wielką chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą w dobraniu najbardziej wydajnego systemu operacyjnego.


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.