Jaką dystrybucję Linuxa wybrać?

Dystrybucje linuxa

Najpopularniejsze dystrybucje systemu Linux to: Mint, Fedora, Debian, Ubunutu, Red Hat.

Linux to właściwie cała rodzina uniksopodobnych systemów operacyjnych opartych na jednym jądrze. Jest to wolne i otwarte oprogramowanie, co oznacza, że użytkownicy mogą dowolnie wykorzystywać jego kod źródłowy, a także go modyfikować i rozpowszechniać. Android (czyli system operacyjny stworzony w oparciu o Linuxa) jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Linux może być stosowany przede wszystkim w środowiskach serwerowych. Jest wspierany przez wiele czołowych firm komputerowych, obsługuje szeroką gamę sprzętów. Z pewnością spełni oczekiwania wielu klientów, którzy z czasem mogą stać się także współtwórcami. System Linux jest skierowany przede wszystkim do osób poszukujących wolnych rozwiązań, które będą zapewniać możliwość dowolnej modyfikacji. Linux cechuje się także wysokim poziomem bezpieczeństwa - charakteryzuje się wysoką odpornością na błędy użytkownika oraz na ataki z zewnątrz. Kolejną zaletą systemu jest jego stabilność - nie zawiesza się, nie występują w nim błędy systemowe. Jest także wydajny, nie ma tak wysokich wymagań sprzętowych jak inne systemy operacyjne, jak np. Windows. Wszystkie te zalety składają się na wydajny, wciąż rozwijający się, wolny i bezpłatny system operacyjny skierowany zarówno do użytkowników prywatnych, jak i profesjonalistów. W przypadku wielu dystrybucji klient nie musi płacić nic. Linux oferuje także rozwiązania komercyjne, dzięki czemu każdy z klientów może sam zadecydować, czego oczekuje od systemu operacyjnego i wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Z pewnością ogromną zaletą wszystkich systemów Linux jest to, iż są tworzone przez pasjonatów, którym zależy na ulepszaniu swojego dzieła i dzieleniu się swoją pasją z innymi użytkownikami oraz współtwórcami. System udostępniany jest w postaci wielu najróżniejszych dystrybucji, złożonych z jądra oraz zestawu pakietów oprogramowania. Zestawy te różnią się między sobą zależnie od wymagań użytkowników konkretnej dystrybucji.

Każda dystrybucja Linuxa jest dostosowana do innych oczekiwań i składa się z innych dołączonych do jądra programów. Posiada również wstępnie skonfigurowane środowisko graficzne o standardowym wyglądzie, jednak użytkownik posiada dużą swobodę dostosowywania wyglądu systemu do własnych oczekiwań. Większość popularnych dystrybucji jest całkowicie polskojęzyczna, co znacząco ułatwia sprawny przebieg instalacji, a także późniejszą eksploatację.

W dalszej części artykułu postaramy się przedstawić kilka najpopularniejszych dystrybucji, ich podstawowe cechy, a także wady i zalety.

Proponowane dystrybucje systemu Linux

dystrybucja linuxa

Linux Mint skierowany jest głównie do początkujących użytkowników. Największe zalety to zdecydowanie: łatwość eksploatacji oraz zawarcie wielu użytecznych aplikacji, które są wspierane od razu po instalacji oprogramowania. Twórcy wyposażyli system w wiele graficznych nakładek oraz najprzydatniejsze programy, wtyczki i kodeki. Są to między innymi Adobe Flash Player czy Java. Jest to dystrybucja tworzona przez prawdziwych pasjonatów systemu Linux, którzy wciąż ją ulepszają, udostępniają kolejne aktualizacje i ulepszenia oprogramowania. Jest oparta na dystrybucji Ubuntu (opisanej w dalszej części artykułu), jednak opiera się na nieco innej, mniej "konserwatywnej" ideologii. Linux Mint to bardzo solidna dystrybucja, która z pewnością spełni oczekiwania wielu użytkowników prywatnych.

Linux fedora

Kolejną dystrybucją jest Linux Fedora, czyli system operacyjny dla komputerów stacjonarnych i laptopów, cechujący się prostą obsługą oraz wyposażeniem w pełny zestaw narzędzi dla programistów czy twórców. Idealnie sprawdzi się jako system obsługujący duże i średnie centra danych, zapewniając możliwość kompleksowego kontrolowania infrastruktury oraz obsługiwanych usług sieciowych. Fedora jest cały czas zmieniana i ulepszana przez społeczność użytkowników, dzięki czemu wciąż oferuje nowe, ciekawe funkcje i cechuje się aktualnością. Kiedyś system ten był częścią rozwiązania Red Hat, jednak teraz jest osobnym, niekomercyjnym projektem. Istnieje wiele wariantów Fedory dostosowane typowo do konkretnych zastosowań tego oprogramowania. Daje to klientowi możliwość swobodnego wyboru najbardziej odpowiadającego mu systemu. Głównym priorytetem twórców Linux Fedora jest zapewnienie możliwości szybkiego rozpoczęcia pracy z oprogramowaniem, bez tracenia czasu na wprowadzanie ustawień i monotonną konfigurację.

dystrybucja linuxa

Linux Debian używa jądra Linux lub FreeBSD. Zawiera on ponad 51000 pakietów, czyli skompilowanych programów w łatwym do instalacji formacie. Zarządzanie całym systemem oraz wszystkimi programami jest niesamowicie proste i z pewnością nie sprawi problemu żadnemu użytkownikowi. Dystrybucja ta działa na wszystkich modelach komputerów osobistych, także tych nieco starszych. Linux Debian może współistnieć na dysku z innym oprogramowaniem, zajmuje niewiele przestrzeni dyskowej i idealnie sprawdzi się dla użytkowników prywatnych, którzy poszukują nowych rozwiązań, choć nie są do końca przekonani do idei całkowitej zmiany wykorzystywanego systemu operacyjnego.

dystrybucja linuxa

Jeszcze inną z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux, na którą również warto zwrócić uwagę, jest Linux Ubuntu. Jest to system przeznaczony głównie do użytku domowego, sprawdzi się jednak też w mniejszych biurach. Ta dystrybucja jest także często wykorzystywana na serwerach, a także w chmurze. Kolejne aktualizacje Ubuntu pojawiają się regularnie, w sześciomiesięcznych odstępach czasowych. Celem twórców tego oprogramowania jest przede wszystkim stworzenie kompletnego, łatwego w obsłudze, stabilnego, niezawodnego i otwartego systemu. Ogromną zaletą tego systemu jest także wprowadzenie udogodnień dla użytkowników niepełnosprawnych oraz zapewnienie wsparcia technicznego dla każdego z wydań Ubuntu.

Red Hat Enterprise Linux -Najlepsza dystrybucja linuxa.

dystrybucja linuxa

Kolejną proponowaną dystrybucją, oferowaną przez naszą firmę, jest Red Hat. Jest to rozwiązanie komercyjne, skierowane głównie do użytkowników profesjonalnych, do wykorzystania w środowiskach serwerowych.

Ogromną zaletą tej dystrybucji jest bardzo duża baza wiedzy na temat konfiguracji i narzędzia, które w niej pomagają, a także dostęp do porad inżynierów poprzez platformę online. Red Hat zapewnia kompatybilność działania ze sprzętem głównych dostawców sprzętu, czyli HPE, Dell, Lenovo oraz inne firmy. Red Hat Enterprise Linux, czyli rozwiązanie idealne dla przedsiębiorców, świetnie sprawdzi się w większych środowiskach serwerowych.

RHEL zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo, wsparcie i dostępność na najwyższym poziomie. Platforma ta pozwala na ciągłe rozwijanie i ulepszanie posiadanych w przedsiębiorstwie rozwiązań sieciowych. Oferowane razem z rozwiązaniem RHEL dodatkowe programy pozwalają na maksymalne wykorzystanie możliwości posiadanych w przedsiębiorstwie rozwiązań sieciowych, a także ułatwiają zarządzanie nimi. Thomas it umożliwia zakup subskrypcji RHEL w wersji na dwanaście lub trzydzieści sześć miesięcy. Takowa subskrypcja zapewnia możliwość pobierania wszystkich najnowszych wersji oprogramowania, które będą pojawiać się w czasie trwania subskrypcji. Klient otrzymuje także wszystkie aktualizacje oprogramowania, telefoniczne i internetowe wsparcie techniczne twórców systemu oraz pełną ofertę sterowników dla kompatybilnego sprzętu.

Dystrybucja ta idealnie sprawdzi się w przedsiębiorstwach, które wykorzystują oprogramowanie wymagające dużych zasobów. Takie programy działają po prostu wydajniej przy wykorzystaniu systemu Red Hat Enterprise Linux. Jako jedna z najstabilniejszych i najbardziej profesjonalnych dystrybucji systemu operacyjnego Linux, RHEL powinien stanowić idealne rozwiązanie dla wszystkich klientów poszukujących wydajnego i wielofunkcyjnego oprogramowania, dzięki któremu otrzymają możliwość kompleksowego zarządzania posiadanymi w przedsiębiorstwie rozwiązaniami sieciowymi.

Dla klientów, którzy wciąż nie są przekonani do licznych zalet dystrybucji Red Hat, oferujemy konsultacje z naszymi pracownikami, którzy z chęcią przedstawią wszystkie cechy produktów oferowanych przez thomas it, doradzą, jaki rodzaj subskrypcji wybrać i odpowiedzą na wszystkie pojawiające się pytania.

Jaka jest najlepsza dystrybucja systemu Linux?

Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, każdy użytkownik musi sam zagłębić się w temat, zainteresować dostępnymi na rynku dystrybucjami i wybrać najodpowiedniejsze dla siebie rozwiązanie. Zależnie od indywidualnych oczekiwań użytkownika, każda dystrybucja oferuje inne możliwości, inne środowisko graficzne i inne pakiety programów. Oczywiste jest, że klienci poszukujący rozwiązań do zastosowania na własny użytek, wybiorą inne rozwiązania niż użytkownicy profesjonalni, którzy będą zakupione oprogramowanie wykorzystywać do celów zarządzania rozwiązaniami sieciowymi w przedsiębiorstwie.

Jeśli po zapoznaniu się z artykułem wciąż nie potrafisz podjąć decyzji o najwłaściwszym wyborze, skontaktuj się z konsultantami thomas it:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.