Certyfikaty RedHat

Systemu operacyjnego Linux chyba nie trzeba już nikomu przedstawiać. Jest to rodzina uniksopodobnych systemów operacyjnych, które oparte są na jednym jądrze. Najbardziej wyróżniającą cechą Linuxa jest fakt, iż jest to wolne oraz otwarte oprogramowanie. Dzięki temu, iż na systemie Linux oparty jest Android, czyli najpopularniejszy system operacyjny na świecie - Linux również zajmuje bardzo wysokie miejsce w rankingu popularności.

Łatwość zastosowania w środowiskach serwerowych gwarantuje użytkownikom profesjonalnym przyjemną i wydajną eksploatację oprogramowania. Warto również zwrócić uwagę na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnianego przez system Linux, a także wyróżniającą go wydajność.

System udostępniany jest w postaci wielu dystrybucji, które mogą spełniać inne potrzeby użytkowników, dlatego każdy z klientów może wybrać najbardziej optymalne dla siebie rozwiązanie. W tym artykule krótko opisaliśmy kilka najpopularniejszych dystrybucji Linuxa, ich najważniejsze zalety oraz najbardziej polecaną przez nas dystrybucję: Red Hat.

Dystrybucja ta wciąż rozwija się i zrzesza wokół siebie wielu zaangażowanych użytkowników, którzy swoimi doświadczeniami wzbogacają ofertę i zmieniają ją na lepsze. Jako iż RedHat oferuje wiele różnorodnych pakietów programów oraz usług, jest to wręcz idealne rozwiązanie dla klientów korporacyjnych - administratorów sieci zajmujących się stale rozbudowywanymi środowiskami serwerowymi.

Aby użytkownicy mieli pewność, iż perfekcyjnie znają używane przez siebie oprogramowanie, mogą otrzymać odpowiednie certyfikaty potwierdzające ten fakt. Takie dokumenty są również doceniane przez pracodawców, którzy mają świadomość, iż zatrudniają eksperta, który perfekcyjnie zna obsługiwane przez siebie oprogramowanie i jest w stanie zarządzać nim w sposób kompleksowy. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, iż znajomość systemów przez pracowników jest warunkiem koniecznym do sprawnej pracy przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości czy branży w jakiej działa.

certyfikaty red hat

Firma Linux posiada w swojej ofercie bardzo wiele szkoleń oraz egzaminów w ramach programu Red Hat Certyfikaty. Są one prowadzone przez profesjonalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę na temat wszystkich produktów Red Hat. Trenerzy ci idealnie znają całą dystrybucję i są w stanie udzielić odpowiedzi na każde pytanie. Wykwalifikowani prowadzący w sposób przejrzysty omawiają cały zakres materiału, zależnie od poziomu - wprowadzają każde pojęcie od podstaw bądź omawiają bardziej zaawansowane aspekty obsługi produktów Red Hat.

Możliwość wyboru różnych form kursów pozwala uczestnikom na wybrania najbardziej odpowiadającego systemu nauki, tak, aby jak najszybciej osiągnąć wymierny efekt, a wiedza pozostała trwała i mogła być aktywnie wykorzystywana podczas pracy. Podczas warsztatów wykorzystywane są specjalne materiały zapewnione przez Red Hat. Są to materiały niedostępne nigdzie poza oficjalnymi szkoleniami, dlatego uczestnicy mają pewność, iż biorą udział w przedsięwzięciu wyjątkowym, przygotowanym na naprawdę wysokim poziomie.

Oferta edukacyjna Red Hat Certyfikaty obejmuje zarówno kursy podstawowe (administracja systemem, administracja usługami sieciowymi i bezpieczeństwem), jak i kursy przyspieszone (RHCSA Rapid Track oraz RHCE Rapid Track), które pozwalają na usystematyzowanie wiedzy użytkowników. Bardziej zaawansowani informatycy mogą skorzystać również ze szkoleń eksperckich ze ścieżki certyfikacyjnej RHCA.

Red Hat certyfikaty

Poniżej postaramy się krótko opisać trzy ścieżki certyfikacyjne Red Hat (RHCSA, RHCE i RHCA). Ścieżka certyfikacyjna to innymi słowy ścieżka dojścia do certyfikatu, której przejście zapewnia uczestnikowi zdobycie koniecznych umiejętności. Jako iż często uczestnicy posiadają już jakąś wiedzę, Red Hat umożliwia im skorzystanie z różnych opcji, na przykład z kursów przyspieszonych bądź z odroczonym egzaminem. Dzięki temu uczestnicy mogą dostosować kształcenie się do innych obowiązków związanych z pracą zawodową.

Ostatecznie, każdy z chętnych może osiągnąć ten sam poziom wykształcenia i otrzymać oficjalny, zawodowy, poświadczający jego umiejętności związane z obsługą oprogramowania Red Hat certyfikat. Firma na swojej stronie udostępnia specjalne testy, które pozwalają kandydatom ocenić swoje umiejętności i wybrać najbardziej optymalną wersję ścieżki certyfikacyjnej oraz poziom kursu.

RHCSA – pierwsza ścieżka certyfikacyjna, której ukończenie pozwala na zdobycie wiadomości z zakresu administrowania systemem Red Hat Enterprise Linux oraz na podejście do końcowego certyfikatu zawodowego. Jest to dokument bardzo ceniony obecnie przez pracodawców w branży IT. Taki certyfikat Red Hat jest także niezbędny, aby móc przejść na kolejną ścieżkę certyfikacyjną. Zależnie od wcześniejszego doświadczenia uczestnika kursu, może on w różnym czasie zrealizować wszystkie etapy szkolenia. Istnieje kilka kursów, dopasowanych do wiedzy różnych typów użytkowników. Zdobycie tego certyfikatu to pierwszy krok na drodze rozwoju jako profesjonalny użytkownik rozwiązań Red Hat i z pewnością będzie bardzo istotnym elementem w CV kandydata do pracy w dowolnej firmie informatycznej.

System Linux staje się coraz bardziej rozpowszechniony, a system Red Hat wykorzystywany jest w naprawdę wielu środowiskach serwerowych. Wejście na rynek pracy z umiejętnościami administrowania tym systemem na pewno będzie przyjemnym doświadczeniem, bo stanowisk pracy dla administratorów rozwiązań sieciowych jest naprawdę sporo!

certyfikaty red hat

RHCE – najpopularniejsza ścieżka certyfikacyjna spośród wszystkich oferowanych przez Red Hat. Wstęp na nią możliwy jest tylko po wcześniejszym przejściu ścieżki RHCSA i zdobyciu wszystkich umiejętności na tym poziomie. Jeśli administrator systemu RHEL czuje potrzebę rozwoju i dokształcania się, właśnie RHCE będzie świetnym, kolejnym etapem edukacji. Środowiska sieciowe w firmach wciąż się rozwijają, wprowadzane są nowoczesne rozwiązania i umiejętność nadążania za zmieniającą się w szybkim tempie branżą IT jest wręcz niezbędna do przetrwania na rynku. Kursy zawarte w tej ścieżce pozwalają dogłębnie poznać wszelkie zaawansowane zagadnienia związane z administracją systemu RHEL, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kwestie dotyczące bezpieczeństwa oraz sieci. Jak w każdej ścieżce certyfikacyjnej, uczestnicy mogą wybrać wersję przyspieszoną bądź z odroczonym egzaminem, zależnie od poziomu umiejętności.

Warto wiedzieć, iż taki certyfikat posiada jeden z pracowników thomas it – Pan Robert Suszek. Dzięki tytułowi Red Hat Certified Engineer może na zaawansowanym poziomie administrować systemami Red Hat Enterprise. Z pewnością chętnie udzieli odpowiedzi na wszelkie nurtujące Państwa pytania - związane z administrowaniem środowiskami sieciowymi czy innymi produktami Red Hat.

RHCA – trzecia, najbardziej zaawansowana ścieżka certyfikacyjna, która przeznaczona jest dla najbardziej doświadczonych administratorów i architektów sieci, którzy na wysokim poziomie odpowiedzialni są za projektowanie, wdrażanie oraz zarządzanie rozległymi systemami w większych korporacjach z branży IT. Zrealizowanie tej ścieżki certyfikacyjnej pozwala na zdobycie umiejętności, które niezbędne są dla pełnego i profesjonalnego wykorzystania wszystkich technologii oferowanych przez firmę Red Hat. Dogłębne zapoznanie się ze wszystkimi systemami pozwoli na sprawne tworzenie optymalnej architektury sieciowej, a następnie zarządzanie nią i wprowadzanie ewentualnych zmian. Systemy, z którymi pozwala się zapoznać kurs na tym poziomie to między innymi: RHEL, RHEV, RHOSP, RHJEAP czy Satellite Server.

W tej ścieżce wydzielono kilka niezależnych specjalizacji, dzięki czemu każdy uczestnik może wybrać, co najbardziej go interesuje i w jakim kierunku chciałby się rozwijać. Te specjalizacje to: Datacenter, Cloud, Application Platform, Application Development oraz DevOps. Oczywiście zdobycie certyfikatu RHCA z konkretną specjalizacją, wiąże się ze zdaniem specjalnych egzaminów certyfikacyjnych przypisanych do tych szkoleń. Certyfikat RHCA posiada kilka poziomów zaawansowania – aby uzyskać najwyższy z nich należy zdać sporo dodatkowych egzaminów, jednak gwarantuje naprawdę ekspercki poziom znajomości systemu. Wartość każdego ze zdanych egzaminów wynosi trzy lata, dzięki czemu uczestnik może rozplanować w czasie naukę i pogodzić ją z pracą.

W dzisiejszych czasach, gdy rynek IT bardzo dynamicznie się zmienia i stale rozwija, bardzo istotne jest inwestowanie w samorozwój oraz poszerzanie swojej wiedzy. Bez pracy nad zwiększaniem swoich umiejętności, żaden pracownik nie będzie w stanie utrzymać się w branży. Dlatego tak ważne jest branie udziału w szkoleniach i warsztatach i zdobywanie certyfikatów, które potwierdzają nasze umiejętności i stanowią niekwestionowany atut. Najbardziej wartościowe certyfikaty to te, które wystawione są przez firmy znane w branży z profesjonalizmu oraz najwyższej jakości oferowanych usług. Ciągła praca nad zasobem posiadanej wiedzy i ćwiczenie przydatnych umiejętności na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Thomas it jest zarejestrowanym partnerem Red Hat i posiada w swojej ofercie wiele zróżnicowanych produktów tej firmy. Nasi konsultanci doskonale orientują się w temacie systemów RH oraz wszelakich szkoleń i certyfikatów. Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą bądź też chcą zadać kilka pytań certyfikowanym inżynierom - zachęcamy do kontaktu, z pewnością nasi konsultanci udzielą Państwu porad i rozwieją wszelkie wątpliwości.


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.