Licencje Microsoft

Rodzaje licencji Microsoft

Pomyśl chwilę, czy jesteś w stanie wskazać choćby jedną osobę, która nie zna firmy Microsoft? My też nie – jest to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw technologicznych. Chcesz się dowiedzieć z czego słynie ten światowy potentat? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Historia firmy Microsoft

Przedsiębiorstwo znane wszystkim pod nazwą Microsoft, założone zostało w 1975 roku przez Billa Gates`a – aktualnie jednego z najbogatszych ludzi na świecie według magazynu Forbes oraz Paul`a Allen`a w Albuquerque w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy produkt wyprodukowany przez firmę to interpreter języka BASIC, natomiast to PC-DOS wypuszczony w 1981 roku przyniósł jej światowy rozgłos.

Najbardziej dochodowym produktem stworzonym do tej pory przez przedsiębiorstwo jest system operacyjny Windows, kompatybilny z większością komputerów osobistych oraz serwerów. Najpopularniejsze są te najświeższe wersje oprogramowania, czyli Windows 7 oraz najnowszy Windows 10. Szacuje się, że obecnie około 1,5 mld użytkowników na całym świecie korzysta właśnie z Windowsa.

licencje Microsoft

Wraz z systemem operacyjnym Microsoft dystrybuuje również swoje inne produkty, to m.in. przeglądarka internetowa Internet Explorer, poczta Windows Mail (dawniej Outlook Express), odtwarzacz Windows Media Player, Windows Movie Maker, edytor grafiki Paint, edytor tekstu WordPad oraz Notatnik.

Drugim filarem działalności firmy jest oprogramowanie wspomagające środowiska biurowe – pakiet Microsoft Office. W jego skład wchodzi: procesor tekstu Microsoft Word, arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel, system bazodanowy Microsoft Access, program do tworzenia prezentacji Microsoft PowerPoint, notatnik Microsoft OneNote itp.

Przedsiębiorstwo jako lider na rynku branży IT licencjonuje swoje oprogramowania. Stanowią one własność intelektualną, dlatego zakres prawa użytkowania systemu operacyjnego uzależniona jest od rodzaju wykupionej licencji. Poniżej opis dostępnych licencji Microsoft.

Licencje OEM Microsoft oraz BO

Microsoft wypuszcza swoje systemy operacyjne w dwóch wersjach: OEM i BOX. Każda
z wersji to inne możliwości. Te licencje Microsoft przeznaczone są głównie do użytku domowego.

System na licencji OEM jest jednym z popularniejszych – posiada go praktycznie każdy laptop, w którym system preinstalowany jest fabrycznie. Wówczas podczas kupna komputera nie dostajemy płyty instalacyjnej, a w razie awarii system możemy przywrócić do ustawień fabrycznych. Licencja Microsoft OEM przypisywana jest do konkretnego komputera, nie możemy przypisać jej do innego sprzętu – jest integralną częścią sprzętu. Możemy odinstalować i później ponownie zainstalować system dowolną ilość razy, należy jednak pamiętać, że gdy powtórzymy czynność więcej niż 10 razy, wówczas będziemy musieli aktywować oprogramowanie za pośrednictwem telefonu.

Problemy mogą się również pojawić w przypadku konieczności wymiany dysku, płyty głównej lub pamięci RAM. W tym przypadku również będziemy zmuszeni do aktywacji telefonicznej, dlatego, że podczas naszej pierwszej aktywacji został stworzony numer identyfikacyjny na podstawie posiadanego sprzętu, który po wymianie części nie zgadza się.

Licencja Microsoft w wersji BOX to nic innego jak „licencja pudełkowa”, w przypadku której system operacyjny zapisany na płycie instalacyjnej kupujemy osobno – niezależnie od komputera. Taką licencje możemy sprzedać innej osobie, bez konieczności sprzedaży sprzętu. Istnieje tutaj możliwość przenoszenia licencji na kilka komputerów – określają to warunki danej licencji. Jego cena jest znacznie wyższa niż w przypadku wersji OEM, ale pozbywamy się w ten sposób problematycznych ograniczeń.

Którą licencje Microsoft warto wybrać? Zasadniczo oby dwie pozwalają na instalację systemu operacyjnego dowolną ilość razy. Licencję BOX możemy instalować na wielu komputerach, natomiast OEM reinstalować na jednym komputerze nieograniczoną ilość razy. Dlatego wersja pierwsza idealnie sprawdzi się u osób, które bardzo często zmieniają swój sprzęt (np. komputer stacjonarny na laptop).

OLP – licencja open Microosft

Do wyboru mamy jeszcze OLP, czyli Microsoft Open License Program. Jest to licencja, która pozwala instytucjom komercyjnym oraz organizacjom nabywanie grupowych licencji oprogramowania Microsoft. Firmy, instytucje rządowe, szkoły lub uczelnie mogą nabyć system w dowolnym momencie. Nie kupujemy w tym przypadku produktów pudełkowych, a tylko licencję, czyli elektroniczny dokument stwierdzający jego legalność.

licencje Microsoft

Licencja Komercyjna

Licencja komercyjna to nic innego jak udostępnienie przedsiębiorstwom oprogramowania Microsoft. Przymiotnik komercyjny – oznacza działalność, która w głównej mierze nastawiona jest na osiągnięcie zysku. Licencja komercyjna jest dostępem do legalnego oprogramowania, który jest nierozłączną częścią prawidłowo prosperującej firmy.

Najpopularniejszym rodzajem licencji komercyjnej jest MOLP (Microsoft Open License Program). Skierowany jest głównie do małych firm, gdzie używa się co najmniej 5 stanowisk z dostępem do komputera. Możliwość zakupu zaczyna się więc dopiero od 5 licencji, a umowa podpisywana jest z firmą Microsoft na 2 lata - z możliwością odnowienia. Istotnym jest fakt, że za licencje komercyjne należy zapłacić z góry. Podczas trwania umowy oczywiście można dokonać kolejnego zakupu, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla rozwijającego się przedsiębiorstwa, które zatrudnia nowych pracowników.

W przypadku licencji komercyjnej Open, możemy wyróżnić trzy podgrupy: licencje, Software Assurance oraz licencje z Software Assurance. Licencja oznacza prawo do użytkowania zakupionej wersji oprogramowania oraz możliwość instalacji wcześniejszej jego wersji. Software Assurance, czyli pakiet korzyści, który pozwala na aktualizację zakupionego systemu do najnowszej wersji – w trakcje trwania umowy (2 lata od zakupu). Ostatnią grupą są licencje z Software Assurance, które łączą licencję standardową z SA.

Korzyści płynące z licencji komercyjnej to przede wszystkim wygodny i elastyczny sposób jej pozyskania. Przeznaczona jest zarówno dla małych jak i dużych firm komercyjnych. Licencja daje możliwość dostępu do narzędzi, które są podstawą do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

licencje Microsoft

Licencje edukacyjne Mirosoft

Academic Open, czyli licencja akademicka stworzona jest dla szkół oraz innych instytucji związanych z działalnością edukacyjną. Jest to idealne rozwiązanie dla placówek, które posiadają do 500 komputerów. Dzięki temu można uzyskać oprogramowanie na korzystnych warunkach tj. 10% wartości produktu. Żeby skorzystać z oferty wystarczy zakupić 5 licencji. Podobnie jak w przypadku licencji komercyjnych mamy tutaj do wyboru: zwykłe licencje, Software Assurance oraz licencje z Software Assurance.

Microsoft określa podmioty edukacyjne jako:

 • instytucje edukacyjne – szkoły, uczelnie; uznane, nienastawione na zysk, nauczające w pełnym wymiarze godzin organizacje nieedukacyjne lub pozarządowe,
 • lokalna, państwowa lub regionalna siedziba instytucji edukacyjnych,
 • nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy,
 • uczniowie i studenci,
 • biblioteki publiczne,
 • muzea
 • organizacje charytatywne wspierające rozwój edukacji,

Główną korzyścią płynącą z zakupu oprogramowania z licencją edukacyjną z pewnością jest preferencyjna cena. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż w ramach licencji grupowej, wystarczy, że użyjemy co najmniej jednego legalnego pakietu konkretnego produktu. Microsoft przystosowuje swoje oprogramowanie dla potrzeb ośrodków edukacyjnych. Oprócz tego przeprowadzane są liczne szkolenia dla wykładowców, pracowników, nauczycieli, które pozwalają przybliżyć jego funkcjonalność.

Licencje Rządowe Microsoft

Open Government – otwarta licencja Microsoft dla jednostek publicznych. Dzięki niej, jednostki publiczne/ organizacje non profit mogą zakupić system Microsoft po preferencyjnej, atrakcyjnej cenie. Według definicji – podmioty z sektora publicznego uprawnione do zakupu licencji w preferencyjnych cenach to te, które nie działają w celu generowania zysków. Muszą należeć do jednej z poniższych kategorii:

 • Organizacje/instytucje ponadnarodowe, które pełnia rolę regulacyjną, legislacyjną dla rządów narodowych,
 • Organizacje/ instytucje krajowe lub federalne, które mają kompetencje do zarządzania na poziomie całego kraju lub państwa (ciała parlamentarne, organy sądownictwa),
 • Organizacje/ instytucje regionalne, które zarządzają na poziomie stanowym/regionalnym,
 • Lokalne samorządy, którymi zarządza się na poziomie miasta lub gminy,
 • Każda organizacja, które odpowiada wobec Rządu Państwa.

Licencje rządowe pozwalają na zakup nawet niewielkich ilości systemów po preferencyjnych cenach, niższych niż rynkowe. Zamówioną licencję nabywa się w formie drukowanego dokumentu, który zawiera liczbę uzyskanych licencji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Państwu temat dostępnych licencji firmy Microsoft oraz pozwolił podjąć decyzję, która z nich najlepiej sprawdzi się u Państwa. Niezależnie od tego czy szukamy oprogramowania do użytku domowego, czy też do prawidłowego funkcjonowania naszej firmy – z pewnością każdy znajdzie dogodną dla siebie formę.

W przypadku dalszych pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami, który chętnie rozwieją Państwa wątpliwości!


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.