Średnia: 5 (18 votes)

Każdy z nas wybiera odpowiednią dla siebie ścieżkę kariery, zależnie od indywidualnych zainteresowań i celów. Znalezienie pracy dla niektórych osób bywa problematyczne, dlatego na odnalezienie swojej ścieżki warto poświęcić trochę czasu i zaangażowania. Idealnym rozwiązaniem dla osób niezdecydowanych, które chcą sprawdzić się w danym zawodzie, jest odbycie praktyk w firmie z branży, która wydaje się najbardziej interesująca. W niektórych zawodach, praktyki są wyjątkowo popularne i większość firm poszukuje praktykantów, którzy często po zakończeniu praktyk kontynuują pracę w danym przedsiębiorstwie ku zadowoleniu zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Jedną z branż, w których bardzo popularne jest zjawisko praktyk, jest branża informatyczna. Praktyki informatyczne umożliwiają zapoznanie się ze specyfiką pracy w tej branży i zdobycie wielu nowych umiejętności.

Największe zalety praktyk dla informatyka

Udział w praktykach może zapewnić uczestnikowi wiele korzyści - prócz zarobku, który oferowany jest przez większość firm, także doświadczenie i nowe umiejętności. Na jakie zalety korzystania z praktyk warto zwrócić uwagę?

 praktyki w it

Praktyki IT pozwalają nam na dogłębne poznanie przedsiębiorstwa, w którym chcemy pracować. Każda firma ma swoją specyfikę i funkcjonuje w nieco inny sposób, dlatego możliwość poznania wewnętrznych struktur i poczucia na własnej skórze klimatu konkretnego przedsiębiorstwa jest bezcenna i pozwala dokładniej określić swoje oczekiwania co do przyszłego miejsca zatrudnienia.

Zdobycie nowych umiejętności podczas praktyk IT pozwala praktykantom na rozbudowanie swojego CV w kompetencje, które wyróżniają ich z grona innych kandydatów na te same stanowiska. Przygotowany przez przedsiębiorstwo program praktyk zawsze uwzględnia naukę nowych, przydatnych na rynku pracy umiejętności.

Doświadczenie zawodowe to wymaganie wymieniane w większości ogłoszeń dotyczących pracy. Przyszli kandydaci zastanawiają się, gdzie mają zdobyć doświadczenie, jeżeli jest ono wymagane na starcie, jednak odpowiedź jest prosta – praktyki informatyczne to idealna droga do tego, aby zdobyć doświadczenie i niezbędne umiejętności, których w przyszłości będą od nas wymagać pracodawcy. Uzupełnienie wiedzy zdobytej w szkole bądź na studiach pozwala na realne ocenianie swoich możliwości podczas poszukiwania zatrudnienia w kolejnych latach.

praktyki w it

Rozbudowanie CV poprzez wpisy dotyczące praktyk IT sprawia, że przyszły pracownik wydaje się być osobą znacznie bardziej zaangażowaną i zainteresowaną działaniem w branży. Zdobycie dodatkowych umiejętności i doświadczenia zawsze robi dobre wrażenie na pracodawcy. Wykształcenie może być istotne, ale zazwyczaj decydującym aspektem są realne umiejętności oraz zaangażowanie pracownika.

Bardzo często praktyki informatyczne nie kończą się wraz z planowaną datą ich zakończenia. Jeżeli praktykant wyróżnia się zaangażowaniem i spełnia wszystkie oczekiwania potencjalnego pracodawcy, to po zakończeniu praktyk może zostać zatrudniony jako pełnoprawny pracownik danej firmy, dzięki czemu będzie już obeznany ze specyfiką przedsiębiorstwa i od razu rozpocznie pracę na konkretnym stanowisku.

Od praktykanta do specjalisty

Wielu uczestników praktyk informatycznych decyduje się na spróbowanie swoich sił w różnych dziedzinach, aby lepiej poznać swoje możliwości i znaleźć tematykę, w której odnajdują się najlepiej. Praktyki IT są szansą do przetestowania swoich umiejętności w najróżniejszych aspektach, a także zdobycia wiedzy, która nie jest dostępna w szkole czy na studiach. Każdy z praktykantów może wybrać praktyki w dziale najbardziej odpowiadającym jego zainteresowaniom. Większość praktykantów dzięki swoim doświadczeniom zdobywa niezbędne do zostania specjalistami w danej dziedzinie umiejętności - ukierunkowane zainteresowania i zdobyta wiedza sprawiają, że są oni faworytami podczas rekrutacji na stanowiska pracy. Z badań wynika, że nieco ponad połowa stażystów po zakończeniu stażu otrzymuje od pracodawcy propozycję dalszej współpracy z przedsiębiorstwem.

 praktyki w it

Najczęściej wymagane umiejętności

Istnieją pewne umiejętności, które są najczęściej wymieniane w ogłoszeniach dotyczących praktyk IT. Warto nad nimi pracować i rozwijać się w tych aspektach, które mogą w przyszłości zapewnić nam wymarzoną pracę. W tej części artykułu podamy te umiejętności - warto wybrać kilka z nich i starać się zdobyć doświadczenie. Niewielu informatyków potrafi na tym samym poziomie zająć się każdym aspektem tej dziedziny, dlatego istotne jest zainteresowanie się czymś w większym stopniu, aby stać się ekspertem.

• umiejętność programowania – bardzo często wymagana przez pracodawców, najpopularniejsze języki to: Java, C/C++, C#, Python, PHP, JavaScript, Perl

• znajomość .Net, VB.Net, SharePoint, SAP, SQL

• umiejętność administrowania bazami danych bądź siecią

• znajomość technologii mobilnych, umiejętność programowania na urządzenia mobilne

• programowanie obiektowe

• umiejętność testowania oprogramowania

Przydatne umiejętności i cechy spoza dziedziny informatyki to:

• biegła znajomość języka angielskiego

• zdolności analityczne

• umiejętność zarządzania projektami

• dokładność i sumienność

• kreatywne myślenie

• odpowiedzialność i punktualność.

Czym zajmują się praktykanci w branży informatycznej?

Uczestnicy praktyk w IT mogą zajmować się różnorodnymi zadaniami, zależnie od zainteresowań i umiejętności. W tej części artykułu wymienimy przykładowe zajęcia, które realizują praktykanci w firmach informatycznych.

• praca w helpdesk, czyli wsparcie techniczne dla klientów, zazwyczaj telefoniczne bądź mailowe.

• administracja siecią firmową.

• wdrożenia systemów opartych o rozwiązania telefonii IP oraz systemów SAP, ERP, Contact Center.

• programowanie, rozwijanie narzędzi i poprawianie funkcjonalności aplikacji, projektowanie interfejsu.

• testowanie oprogramowania według gotowych scenariuszy.

• przeprowadzanie analiz i raportów, kontakt z dostawcami.

• przygotowanie i prowadzenie szkoleń informatycznych dla osób niezwiązanych z branżą.

• tworzenie gier i aplikacji na urządzenia mobilne.

• tworzenie raportów i rozszerzeń w oprogramowaniu.

• administrowanie systemami i sieciami komputerowymi.

Czy praktyki w IT zapewniają korzyści materialne?

Coraz popularniejsze staje się zjawisko praktyk płatnych, które niewątpliwie jest niezwykle pozytywne – udowodniono, iż pracownik otrzymujący wynagrodzenie pracuje bardziej wydajnie i z większym zaangażowaniem. Firmy chętnie opłacają praktykantów, a także biorą udział w programach stażowych finansowanych przez Unię Europejską. Obecnie ponad połowa firm decyduje się na zaoferowanie programu płatnych praktyk informatycznych. Przeciętne wynagrodzenie praktykanta to 1750 zł. Studenci pytani o doświadczenia związane z uczestnictwem w stażu na pierwszym miejscu nie wymieniają jednak zarobków - istotniejsze są dla nich nowe umiejętności oraz wiedza, którą pozyskali podczas okresu praktyk. Doświadczenie zdobyte podczas praktyk jest unikalne, dlatego jeżeli tylko mamy możliwość, warto skorzystać z okazji i spróbować swoich sił pracując w firmie z interesującej nas branży. .

praktyki w it

Jakiego pracodawcę wybrać na czas praktyk IT?

Na rynku działa bardzo wiele, które cechują się różnorodną specyfiką, zakresem działania oraz wielkością. Poszukując praktyk, warto zastanowić się czego oczekujemy od potencjalnego pracodawcy i dlaczego chcemy z nim współpracować. Osobom poszukującym praktyk informatycznych polecamy celować wysoko i wysyłać swoje CV do najlepszych pracodawców na rynku. Wiara we własne możliwości oraz pewność siebie mogą zaprowadzić nas naprawdę daleko, a korzyści, które możemy zdobyć, są niezaprzeczalnie atrakcyjne. Przed przesłaniem CV warto poczytać o historii firmy, profilu jej działania oraz specyfice – nie tylko pozwoli nam to podjąć decyzję o chęci praktykowania w danym przedsiębiorstwie, ale także ułatwi przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której warto wykazać się znajomością firmy. .

Gdzie szukać praktyk informatycznych?

praktyki w it

Wielu studentów zainteresowanych wzięciem udziału w praktykach IT nie wie, gdzie szukać najatrakcyjniejszych ofert. Polecamy przede wszystkim zainteresowanie się przedsiębiorstwami obecnymi na rynku, dokładne przejrzenie ich stron internetowych, a także zapoznanie się z ofertą prezentowaną na portalach związanych z szukaniem pracy, na przykład www.pracuj.pl. Warto zarejestrować się także w Biurze Karier Studenckich, ponieważ bardzo często można trafić tam na ciekawe oferty profesjonalnych przedsiębiorstw działających w branży. Jeżeli uczelnia wspiera udział studentów we wszelkiego rodzaju programach stażowych, warto z tego korzystać i zdobywać doświadczenie oraz nowe umiejętności. Pracownicy Biura Karier Studenckich nie tylko pomagają w odnalezieniu najbardziej korzystnej oferty, ale także zapewniają wsparcie podczas wypełniania niezbędnych dokumentów, przygotowują studentów do rozmowy kwalifikacyjnej i udzielają porad.

Dodatkową korzyścią, którą może zdobyć uczestnik podczas praktyk są najróżniejsze certyfikaty. Wiele firm oferuje swoim praktykantom możliwość wzięcia udziału w szkoleniach, które kończą się egzaminem i możliwością zdobycia oficjalnego certyfikatu. Taki dokument jest realnym i namacalnym potwierdzeniem zdobytych umiejętności; na pewno nie umknie uwadze przyszłych pracodawców, którzy będą przeglądać CV kandydata. .

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu przybliżyła wszystkim zainteresowanym osobom tematykę praktyk w branży informatycznej oraz ich specyfikę. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową thomas it: https://www.thomas-it.pl/kariera.

Podziel się tym postem

Zostaw komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.