Średnia: 5 (1 vote)

W dzisiejszych czasach każde przedsiębiorstwo musi zadbać o ochronę w sieci – jest to równie ważne jak zapewnienie bezpieczeństwa budynku firmy czy jej inwestycji finansowych. Cyberbezpieczeństwo jest bardzo "gorącym" tematem, a przedsiębiorcy inwestują spore kwoty w zabezpieczenia, chcąc uchronić się przed niekorzystnymi skutkami włamania do sieci.

Przechwycenie danych może skończyć się naprawdę tragicznie – straty finansowe mogą być trudne do odrobienia.

Jeśli są Państwo zainteresowani najważniejszymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę przed wprowadzeniem rozwiązań zabezpieczających do sieci, zachęcamy do przeczytania artykułu -Bezpieczeństwo Twojej sieci WiFi, który w zwięzły i przystępny sposób prezentuje najważniejsze kwestie, które każdy administrator powinien koniecznie przemyśleć.

W poniższym artykule postaramy się krótko opisać wszystkie trendy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, które zostały przedstawione w raporcie dotyczącym tej tematyki opracowanym przez firmę CISCO.

Przedsiębiorstwo CISCO co roku przeprowadza serię badań, których efektem jest powstający raport Cisco® 2018 Annual Cybersecurity Report (ACR).

W tym roku powstała już jedenasta edycja tego badania. Wynika z niego, iż większość firm (39%) w cyberbezpieczeństwie stosuje przede wszystkim procesy zautomatyzowane, 34% przedsiębiorstw stosuje metodę uczenia maszynowego, natomiast w 32% firm wybrano wykorzystanie sztucznej inteligencji jako rozwiązań ochronnych.

Która z tych metod jest najbardziej skuteczna? Tutaj zdania są podzielone, każdy z ekspertów może mieć nieco inne zdanie, jednak z pewnością każda z nich ma swoje wady i zalety.

Przed jakimi zagrożeniami należy się chronić?

Każdy administrator sieci powinien być świadomy czyhających na użytkowników zagrożeń, aby móc zawczasu im zapobiegać. Jednym z ataków, który staje się niestety coraz popularniejszy i niesie za sobą ogromne straty i niedogodności jest atak typu malware.

Polega on na wprowadzeniu do komputera złośliwego, zainfekowanego programu, który może przejąć najróżniejsze funkcje urządzenia i bez wiedzy użytkownika dokonać niechcianych czynności. Takie ataki są modyfikowane i ulepszane, aby nie wykrywały ich nawet programy antywirusowe.

Dlatego właśnie niezwykle ważne jest stosowanie profesjonalnych rozwiązań zabezpieczających, aby poziom ochrony był jak najwyższy. Rosnąca popularność usług przechowywania danych w chmurze skłania cyberprzestępców do wykorzystywania ich jako nośników złośliwego oprogramowania, a wykorzystanie połączeń szyfrowanych pozwala na ukrycie zamiarów podczas kontaktowania się z serwerami atakowanego przedsiębiorstwa. Na szczęście zabezpieczenia opierające się na uczeniu maszynowym i wykorzystaniu sztucznej inteligencji pozwalają na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony, także przed tak skomplikowanymi atakami.

Dlaczego szyfrowanie połączeń jest tak ważne w cyberbezpieczeństwie?

W przeszłości szyfrowane były tylko niektóre internetowe połączenia, z czasem jednak metody przechwytywania danych stały się tak zaawansowane, że właściwie każdy z portali decyduje się na zastosowanie połączenia szyfrowanego – nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ryzykowne może być podsłuchanie ciasteczek sesyjnych przez osobę niepowołaną.

Niestety cyberprzestępcy zdają sobie sprawę z tego, że większość użytkowników Internetu zwraca uwagę na obecność protokołu SSL. Dlatego szyfrowane są aktualnie także połączenia generowane przez oszustów. Rozwiązania antywirusowe nie mogą już "zaufać" realizowanym w szyfrowany sposób połączeniom - tutaj pojawiają się nowatorskie rozwiązania oparte na uczeniu maszynowym.

Takie produkty potrafią "uczyć się" pewnych schematów i rozpoznawać, które z połączeń są realizowane bezpiecznie, bez ryzyka. Co zniechęca jednak użytkowników do częstszego sięgania po takie rozwiązania? Jak każdy produkt, który dopiero niedawno pojawił się na rynku – nie jest on w 100% niezawodny i często generuje fałszywe ostrzeżenia.

Może to utrudniać pracę i wywoływać niepotrzebny zamęt podczas użytkowania sieci. Mimo wszystko, warto jest zainteresować się tego typu rozwiązaniami, ponieważ z pewnością ze względu na ogromny popyt, będą one stale rozwijane i ulepszane, a ich zastosowanie może uchronić firmę przed cyberatakiem.

O czym mówi coroczny raport CISCO?

Czytając raport możemy poznać kilka głównych tez, które zgrabnie podsumowują wszystko, co jest aktualnie najistotniejsze w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Przede wszystkim – ataki poprzez sieć są realnym zagrożeniem, które generuje spore straty finansowe. Skutkiem takiego ataku może być utrata klientów, przychodu, wielu możliwości oraz inne problemy. W raporcie wspomniano o stratach w wysokości $500000. Jest to ogromna kwota, która każdego przedsiębiorcę z pewnością skłoni do przemyśleń.

Kolejna teza mówi o zwiększeniu intensywności ataków na łańcuch dostaw należący do większych przedsiębiorstw. Jest to bardzo efektywna forma ataku, która może spowodować wprowadzenia szkodliwego oprogramowania do wielu komputerów na długi czas. Jak łatwo się domyślić, może to wygenerować straty finansowe oraz przysporzyć firmie wielu problemów. Nie jest to tylko teoretyczne ostrzeżenie - takie ataki naprawdę mają miejsce; w roku 2017 dwukrotnie przedsiębiorstwa zostały zaatakowane przez oprogramowanie takie jak Nyetya czy Ccleaner. Te programy mogły zainfekować urządzenia dzięki wykorzystaniu produktów pochodzących z zaufanych źródeł. Jak uchronić się przed tego typu atakami? Administratorom sieci doradza się zadbanie o politykę bezpieczeństwa oraz wykorzystanie zewnętrznych testów penetracyjnych przeprowadzanych przez wykwalifikowane firmy zajmujące się kwestiami cyberbezpieczeństwa. Sprawdzenie bezpieczeństwa wykorzystywanego w firmie łańcucha dostaw pozwoli na zminimalizowanie ryzyka nastąpienia udanego ataku.

Jak szybko wykrywane są niebezpieczne zdarzenia w sieci?

Według raportu CISCO, średnio czas ten wynosi około 4,6 godziny. Jest to wyjątkowo dobry czas, ponieważ w poprzednich latach średnia wynosiła nawet kilkadziesiąt godzin! To znak, iż przedsiębiorcy są w pełni świadomi ryzyka związanego z cyberprzestępstwami i coraz bardziej dbają o profesjonalne zabezpieczenie swojej sieci. Wykrywanie zdarzeń staje się łatwiejsze także dzięki wykorzystaniu nowatorskich rozwiązań zabezpieczeń w chmurze. Pozwalają one na szybkie wykrywanie i ocenianie zagrożeń.

Mimo iż wszyscy uświadomili sobie już, jak ważne musi być dla nas bezpieczeństwo w sieci, to rozwój rozwiązań zapobiegawczych następuje równolegle z rozwojem zagrożeń i złośliwych programów. Aby zminimalizować ryzyko, warto zrezygnować z używania produktów pochodzących od różnych dostawców. Kiedy system bezpieczeństwa jest zbyt skomplikowany, jego poziom ochrony może znacząco się obniżyć. Administratorom sieci polecamy zainwestowanie w jednolity, wysokiej jakości system bezpieczeństwa oferowany przez jednego z czołowych producentów. Taki zakup z pewnością będzie opłacalny i może uratować firmę przed stratami.

Kolejną obserwacją poczynioną przez badaczy CISCO jest fakt wykorzystywania słabych zabezpieczeń rozwiązań w chmurze przez cyberprzęstepców do przeprowadzania ataków na firmy. Coraz więcej specjalistów zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach przyznaje się do wykorzystywania chmur prywatnych, które działają w oparciu o eksternalną infrastrukturę. Odsetek administratorów wykorzystujących takie rozwiązania wzrósł o 7% w stosunku do poprzedniego roku kalendarzowego. Dlaczego zapytani specjaliści wybierali właśnie rozwiązania w chmurze? Głównie ze względu na wysoki poziom ochrony danych, ale także dzięki wysokiej skalowalności oraz łatwości używania tego typu technologii. Mimo iż dane przechowywane w chmurze mogą być bezpieczne, często pojawiają się problemy związane z zachowaniem bezpieczeństwa działania środowisk typu cloud computing. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które umożliwiają walkę z tego typu atakami.

Jakie znaczenie w kwestiach cyberbezpieczeństwa ma analiza behawioralna?

Okazuje się, że przeanalizowanie zachowań cyberprzestępców pozwala na ich efektywne lokalizowanie (potwierdza to 92% ekspertów). Z pewnością rozwój metod analizy behawioralnej pozwoli na dokładniejsze i szybsze identyfikowanie sprawców ataków, co może przyczynić się do zmniejszenia ogólnego poziomu cyberprzestępstw.

Podsumowując, wymieńmy kilka najważniejszych aspektów, na które powinni zwrócić uwagę wszyscy administratorzy sieci i eksperci do spraw bezpieczeństwa w większych, ale również małych przedsiębiorstwach.

-Wszelkie zasady dotyczące naprawiania błędów i "łatania dziur" pojawiających się w aplikacjach i systemach muszą być przestrzegane i egzekwowane w jak najszybszym czasie.

-W firmie warto zatrudnić wykwalifikowanego pracownika na stanowisko menedżera bezpieczeństwa. Powinien on zajmować się dokładną analizą pojawiających się zagrożeń oraz wprowadzeniem adekwatnych zabezpieczeń, aby zawsze trzymać rękę na pulsie i nie dopuścić do sytuacji wystąpienia ataku.

-W firmie należy regularnie przeprowadzać kompleksowe, dokładne i drobiazgowe analizy bezpieczeństwa.

-Zapobieganie skutkom ataków jest równie ważne jak inwestowanie w zabezpieczenia - każdy administrator sieci powinien pamiętać o częstym wykonywaniu kopii zapasowych i testowaniu działania rozwiązań odpowiadających za ich odtwarzanie.

-Sprawdzając działanie systemów bezpieczeństwa w firmie nie można zapominać o dodatkowych usługach, tych w chmurze, czy działających jako mikroserwisy.

Mamy nadzieję, że udało nam się w przystępny sposób przedstawić Państwu obecne trendy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jeżeli podczas lektury pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości bądź pytania, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy z pewnością chętnie odpowiedzą na wszystkie nurtujące Państwa zapytania. Thomas it posiada także pełen asortyment produktów marki CISCO, między innymi firewalle, które są niezwykle ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo sieci.

Podziel się tym postem

Zostaw komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.