Wszystko o wirtualnej chmurze– poradnik dla początkujących

W tym artykule zajmiemy się tematyką chmury wirtualnej i możliwościami jej wykorzystania w działaniu współczesnego przedsiębiorstwa.

Odpowiemy na pytania: Czym jest chmura wirtualna ? Czym jest usługa chmury wirtualnej?

Cloud

Postaramy się wyjaśnić, jak działa taka chmura oraz jakie funkcjonalności oferuje użytkownikom.

W ostatnich latach popularność rozwiązania, jakim jest chmura wirtualna, stale wzrasta. W szczególności rozwijające się firmy, które chcą wprowadzać innowacje i rozwijać swoją działalność, korzystają z tego nowatorskiego rozwiązania. Usług dostępnych w ramach chmury obliczeniowej jest naprawdę wiele, dlatego warto zwrócić uwagę na pojawiające się oferty i znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie chmurowe.


Czym jest wirtualna chmura?

Przetwarzanie danych w chmurze ma dwojakie znaczenie – w tej części artykułu wytłumaczymy najistotniejszą różnicę pomiędzy nimi. Zazwyczaj, gdy mówimy o chmurze wirtualnej bądź obliczeniowej, mamy na myśli klasyczną chmurę publiczną – obciążenia uruchamiane są zdalnie w centrum danych dostawcy komercyjnego. Na rynku dostępnych jest dość sporo ofert takich chmur, między innymi Microsoft Azure lub Amazon Web Services. Drugie znaczenie przetwarzania w chmurze jest opisywane jako zapewnienie dostępnej na żądanie zwirtualizowanej puli zasobów. Klienci mogą zamawiać usługi w chmurze, które są im udostępniane dzięki automatyzacji na bardzo wysokim poziomie.

Wykorzystanie chmury publicznej umożliwia klientowi korzystanie z nowych możliwości bez wydawania ogromnych sum pieniędzy na kosztowne oprogramowanie czy nowe sprzęty. Dostawca usługi pobiera od klientów okresową opłatę abonamentową; możliwa jest także płatność za wykorzystywane przez użytkownika zasoby. Dzięki zastosowaniu rozwiązań w chmurze tworzenie nowych kont, uruchamianie wirtualnych maszyn czy udostępnianie aplikacji. Istotne jest również autoskalowanie, czyli dodawanie zasobów w miarę, gdy rośnie na nie zapotrzebowanie.

Cloud

Rodzaje chmur obliczeniowych?

Na rynku obecnie spotkać można kilka różnych rodzajów chmur obliczeniowych, które postaramy się opisać w dalszej części artykułu.

Pierwszym rodzajem chmury jest SaaS, czyli Software as a Service – oprogramowanie jako usługa. Jest to rodzaj publicznej chmury obliczeniowej, która dostarcza aplikację – mogą one być obsługiwane przez przeglądarkę. Przykładem takich aplikacji wykorzystywanych w biznesie jest popularna usługa Microsoft 365. Większość aplikacji korporacyjnych działa w modelu SaaS, ponieważ umożliwia on zaawansowaną konfigurację i tworzenie dowolnych modyfikacji przez użytkowników w zależności od ich indywidualnych potrzeb.

Kolejny rodzaj chmury obliczeniowej to IaaS, czyli Infrastructure as a Service – infrastruktura jako usługa. Ta chmura może oferować tylko podstawowy zakres możliwości (magazynowanie i obliczanie danych z opłatą za ich zużycie), jednak dostawcy zazwyczaj proponują użytkownikom znacznie więcej. Zapewniane przez nich usługi to między innymi: analiza Big Data, wysoce skalowalne bazy danych, uczenie maszynowe, możliwość monitorowania aplikacji czy prywatne sieci wirtualne. Liderem i pionierem wśród dostawców tego typu usług jest Amazon Web Services, jednak na rynku dostępnych jest także wielu innych dostawców.

Następnym rodzajem chmury wirtualnej, który omówimy, jest Paas, czyli Platform as a Service – platforma jako usługa. Zapewnia ona całe zestawy usług przeznaczone do użytku przez programistów. Umożliwia to korzystanie ze wspólnych procesów oraz narzędzi, a także interfejsów API do sprawnego tworzenia oraz wdrażania aplikacji. Istnieje kilka popularnych ofert takich platform, jak na przykład Salesforce Heroku. Przedsiębiorstwa chętnie wykorzystują to rozwiązanie, ponieważ umożliwia ono programistom działanie w konkretnych zasobach, korzystając z określonej gamy usług. Utrzymaniem infrastruktury platformy zajmuje się operator.

Ostatnim rodzajem chmury obliczeniowej będzie FaaS, czyli Function as as Service – funkcja jako usługa. Służy ona do dodatkowego usprawnienia pracy programistów, którzy stają się odizolowani od wszystkiego poza kodem, który tworzą. Mogą oni wrzucać na platformę gotowe bloki kodu, które wyzwalane są przez konkretne zdarzenie. Usługę tą oferuje większość dostępnych na rynku chmur wirtualnych. Działają one w połączeniu z IaaS, jednak do momentu wystąpienia zdarzenie, nie zużywają zasobów.

Warto zwrócić uwagę także na dwa dodatkowe modele usługowe. Pierwszym z nich jest IPaaS, czyli Integration Platform as a Service – platforma integracyjna jako usługa. Może ona być istotna dla przedsiębiorstw na dużą skalę stosujących SaaS. Dostawcy oferują specjalnie przygotowane łącznik służące do przesyłania danych między aplikacjami korporacyjnymi a aplikacjami SaaS. Użytkownicy uzyskują także możliwość wdrożenia mapowania danych czy transformacji.

Ostatnim modelem usługowym jest IDaaS, czyli Identity as a Service – tożsamość jako usługa. Umożliwia ona zarządzanie tożsamościami użytkowników, a także wszelkimi prawami i uprawnieniami, które są związane z tożsamością.

Jednym z zastosowań chmur obliczeniowych są na przykład platformy do współpracy, które są coraz częściej stosowane w korporacjach. Przykłady takich platform to między innymi Microsoft Teams czy Slack. Umożliwiają one wymianę informacji czy plików, a także integrację z innymi systemami.

Stosowane przez branżę usług finansowych i handlu detalicznego chmury pionowe to chmury typu PaaS, które umożliwiają tworzenie aplikacji pionowych wykorzystujących specjalistyczne usługi. Wykorzystanie takiej chmury skraca czas wprowadzenia aplikacji pionowej na rynek oraz przyspiesza integracje B2B.

Cloud

Czym jest chmura prywatna?

Technologie wykorzystywane w publicznych chmurach IaaS mogą być także wykorzystywane w centrach danych należących do klienta. Powstaje wtedy chmura prywatna, która może być udostępniana klientom wewnętrznym – uzyskują oni dostęp do wirtualnych zasobów. Administrator może dzięki zastosowaniu chmury prywatnej zyskać najwyższy poziom automatyzacji centrum danych w firmie.

Połączeniem chmury prywatnej z publiczną jest chmura hybrydowa. Jej działanie opiera się na tworzeniu równoległych środowisk, w których aplikacje mogą przemieszczać się pomiędzy połączonymi chmurami. Istnieją różne rodzaje integracji w ramach chmury hybrydowej.

Kolejny aspekt chmury obliczeniowej, czyli publiczne API zapewnia programistom możliwość uzyskania dostępu do funkcjonalności konkretnych aplikacji i wykorzystanie ich przy tworzeniu aplikacji internetowych, przykładem może być Google Maps i prezentacja wskazówek dojazdu w konkretne miejsce. Publiczne API często jest udostępniane przez firmy, aby umożliwić innym dostęp do funkcji tych aplikacji.

Jak zadbać o bezpieczeństwo przetwarzania w chmurze wirtualnej?

Wśród użytkowników chmur często na początku pojawiają się pewne obiekcje związane z bezpieczeństwem takiego rozwiązania. Badania udowodniły jednak, że najpopularniejsze chmury publiczne charakteryzują się o wiele mniejszą podatnością na ataki niż centrum danych w przeciętnym przedsiębiorstwie. Problemem dla użytkowników bywa również integracja polityki związanej z bezpieczeństwem oraz zarządzaniem tożsamością klientów w stosunku do dostawców usług. Warto zwrócić uwagę na to, jak do tych regulacji podchodzi dostawca, którego wybieramy, aby mieć pewność, że nasze dane będą w stu procentach bezpieczne.

Czy warto zdecydować się na środowisko wielochmurowe?

Klient, który korzysta z dwóch lub więcej chmur obliczeniowych, staje się posiadaczem środowiska wielochmurowego. Zarządzanie większą ilością chmur może okazać się dosyć złożone, dlatego warto podejść do tej kwestii w odpowiedni sposób. Wykupienie usług od różnych dostawców, którzy oferują inne chmury obliczeniowe, umożliwia wyeliminowanie problemu uzależnienia się od jednego dostawcy. Niektórzy spośród dostawców oferują wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju usługi; korzystna może być także ich wzajemna integracja, która dodatkowo usprawni pracę. Wielu klientów decyduje się na zastosowanie specjalnej platformy do zarządzania chmurami, aby zmniejszyć koszty ich eksploatacji.

Korzyści z przetwarzania w chmurze wirtualnej

Podsumowując, wymieńmy najistotniejsze korzyści, które uzyskuje użytkownik wykorzystujący chmurę obliczeniową:

  • znaczne skrócenie czasu koniecznego do wprowadzenia na rynek aplikacji,
  • możliwość korzystania z zaawansowanych i nowoczesnych usług (uczenie maszynowe, łączność z IoT),
  • wykorzystanie usług chmury przez aplikacje w celu usprawnienia ich działania,
  • uzyskiwanie nowych technologii dla przedsiębiorstw w pierwszej kolejności,
  • możliwość uzyskania bardzo wydajnego przepływu pracy.

Jak można zauważyć, chmury obliczeniowe stale się rozwijają i z pewnością w kolejnych latach staną się coraz popularniejsze i będzie się na nie decydować wielu użytkowników profesjonalnych.

W ofercie thomas it znajdą Państwo usługę chmury wirtualnej, czyli thomCloud. Jest to usługa przygotowana z myślą o klientach profesjonalnych, którym zależy na usprawnieniu działania firmy i zagwarantowaniu niezawodności i bezpieczeństwa. thomCloud to chmura wirtualna zapewniająca wiele różnorodnych funkcjonalności.

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu przybliżyła Państwu nieco tematykę chmury wirtualnej i zachęciła do głębszego zainteresowania się ofertą usług w chmurze. Jeżeli pojawiły się jakiekolwiek pytania, zachęcamy do skontaktowania się z konsultantami thomas it, którzy zaprezentują Państwu ofertę sklepu oraz rozwieją wszelkie wątpliwości.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.