Serwer do firmy

Jedną z najistotniejszych decyzji związanych z działalnością firmy z branży informatycznej jest zakup odpowiedniego sprzętu. Bardzo ważnymi, stanowiącymi wręcz niezbędną część centrów danych, urządzeniami są serwery. Spełniają one wiele istotnych funkcji i żadne nowoczesne przedsiębiorstwo nie może się bez nich obyć.

Urządzenia te wyposażone są w jeden bądź więcej wielordzeniowych procesorów, pakiet dysków twardych i szybką pamięć typu RAM. Każdy serwer musi być również wyposażony w porty sieciowe i porty USB. Dodatkową zaletą jest obecność gniazda typu eSATA.

Serwery do firmy gwarantują przede wszystkim stabilną i wydajną pracę, zapewniają również bezpieczeństwo danych. Zależnie od wybranego modelu, serwery mogą oferować różnorodne usługi - między innymi zarządzanie bazą danych, przechowywanie plików i udostępnianie ich, obsługa poczty elektronicznej oraz zapewnienie dostępu do zasobów informatycznych wszystkim użytkownikom sieci. Niektóre serwery do firmy mogą także gwarantować automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych, do których dostęp może być uzyskany z każdego komputera, czy też pełnić funkcję serwerów www.

Serwer do firmy

Kiedy warto kupić serwer do firmy?

Każdy przedsiębiorca powinien pomyśleć o zakupie serwera, niezależnie od wielkości firmy. Takie urządzenie przyda się w każdym przedsiębiorstwie, w którym konieczne jest przechowywanie oraz przesyłanie plików, zarządzanie najróżniejszymi zasobami czy wykonywanie kopii zapasowych. Oczywiście, w każdym przedsiębiorstwie sprawdzi się inne urządzenie, zależnie od wielkości firmy i jej indywidualnych potrzeb.

Obecnie na rynku posiadamy bardzo wiele serwerów, ich oferta jest bardzo zróżnicowana cenowo, spełniają one także inne oczekiwania użytkowników. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się nad celem zakupu i eksploatacji serwera, aby wybrać taki, który będziemy w stu procentach wykorzystywać. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na skalowalność serwera – w razie potrzeby pozwoli ona na rozbudowę posiadanych rozwiązań sieciowych. Branża informatyczna rozwija się niesamowicie szybko i niezbędne jest myślenie przyszłościowe. Częste wymienianie sprzętu IT jest bardzo kosztowne, dlatego warto wybierać rozwiązania, które posłużą nam przez lata.

Wybierając serwer do firmy warto zainteresować się także opiniami na temat konkretnego modelu, jego bezawaryjnością, a także dedykowanymi programami - samodzielny zakup narzędzi do zarządzania serwerami może okazać się dużym i zbędnym wydatkiem. Mimo wyboru jak najbardziej bezawaryjnego urządzenia, warto zadbać także o wsparcie techniczne – przestoje w działaniu sieci są zdecydowanie niewskazane, a przy intensywnym działaniu urządzenia nietrudno o awarię.

Najistotniejszymi cechami, które wpływają na ogólną jakość serwera do firmy są jak najszybsza pamięć i niezawodne dyski twarde, które jednocześnie powinny gwarantować wydajność i oszczędność. Najlepiej sprawdzają się tutaj rozwiązania wielordzeniowe. Nie można pominąć też kwestii podzespołów - ich odpowiednia redundancja zapewnia możliwość synchronizacji urządzeń, natomiast kontrola gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Warto, aby serwer do firmy wyposażony był w dodatkowe elementy zasilające i chłodzące, oczywiście jak najwyższej jakości. Jeśli chodzi o dysk twardy, najczęściej używana jest macierz RAID, która stanowi kompleks dysków, kontrolerów oraz pamięci. Cechuje się niską awaryjnością i zapewnia zabezpieczenie danych przed utratą, jej wadą natomiast jest niska odporność na ataki wirusowe i awarie systemu.

Dobrym posunięciem będzie skorzystanie z urządzenia NAS, które odpowiada za uzupełnienie systemu kompleksowej ochrony danych. Jeśli użytkownik nie zamierza korzystać z tego urządzenia, należy sprawdzić wcześniej, czy w serwerze mogą być montowane dodatkowe dyski.

Znaczenie ma także typ zastosowanego interfejsu dysku twardego - może być to Serial ATA (SATA) bądź też Serial Attached SCSI (SAS). Pamięć systemowa nie powinna być mniejsza niż 4 GB, jej pojemność zazwyczaj wynosi kilka lub kilkanaście gigabajtów, jednak optymalna ilość pamięci dla konkretnego przedsiębiorstwa zależna jest od jego wielkości i potrzeb. Nie wolno oszczędzać na tym parametrze, gdyż duża pojemność pamięci RAM pozwala na zwiększenie całkowitej wydajności urządzenia.

Jednym z najistotniejszych kryteriów podczas wyboru serwera powinno być przystosowanie do nieprzerwanej pracy. Funkcja ta pozwala na zapewnienie ciągłości pracy systemu, jednocześnie pozwalając na podłączanie i odłączanie dysków "na gorąco" - tzw. hot swap.

Czym różnią się serwery typu Tower, Rack i Blade?

Obudowa typu "tower" swoim kształtem przypomina obudowę komputera stacjonarnego, jednak jest nieco większa, natomiast "rack" to obudowa przeznaczona do montażu w stojaku serwerowym. Serwer typu "blade" bywa też nazywany systemem kasetowym i pozwala na łączenie kilku serwerów w jednej obudowie. Wybór odpowiedniej obudowy powinien być podyktowany przez potrzeby i możliwości konkretnego przedsiębiorstwa. Każdy typ serwera posiada zarówno wady, jak i zalety, jednak wszystkie ostatecznie spełniają te same funkcje.

Serwery typu wieżowego najlepiej sprawdzą się w mniejszych oraz średnich przedsiębiorstwach ze względu na mniejszy rozmiar przy jednoczesnych dość dużych możliwościach obliczeniowych. Urządzenia typu blade są idealne dla potrzeb klientów korporacyjnych, zajmujących się tworzeniem bardzo dużych centrów danych, przez które każdego dnia przewija się wiele gigabajtów istotnych danych. Serwery tego typu są bardzo proste w rozbudowie, co ułatwia dostosowanie posiadanych rozwiązań sieciowych do wzrastającego zapotrzebowania firmy na wydajne urządzenia.

Polecane serwery dla małych, średnich i dużych firm

Wybór najodpowiedniejszego serwera dla firmy jest zależny od wielu czynników. Na ostateczną decyzję powinny wpłynąć między innymi: wielkość firmy, jej indywidualne potrzeby, plany przyszłej rozbudowy rozwiązań sieciowych czy potrzebna wydajność.

W dalszej części artykułu postaramy się zaproponować kilka urządzeń dostosowanych do potrzeb małych, średnich, a także dużych firm. Każdy przedsiębiorca znajdzie tutaj coś dla siebie - pełna oferta wysokiej jakości serwerów na naszej stronie w zakładce serwery i storage.

Serwery dla małych firm

Serwer do firmy

W przypadku mniejszej firmy z pewnością istotnymi cechami są ekonomiczność i opłacalność zastosowanego rozwiązania. Wybrany serwer powinien cechować się wydajnością, a także skalowalnością, aby sprawdził się także w przyszłości, gdy stosowane w firmie rozwiązania sieciowe rozrosną się.

Przykładem taniego, a zarazem wysokiej jakości urządzenia może być serwer do małej firmy marki HPE o numerze katalogowym ML110G9 , który z pewnością spełni oczekiwania wielu użytkowników, którzy dopiero tworzą firmowe rozwiązania sieciowe. Firma HPE jest jednym z liderów w branży informatycznej i produkuje naprawdę profesjonalne urządzenia.

Innym produktem, również oferowanym przez markę HPE, jest serwer typu rack, model DL120G9, który znajdzie zastosowanie w wielu mniejszych, wchodzących dopiero na rynek i rozpoczynających rozwój, przedsiębiorstwach.

Serwery dla średnich firm

Serwer do firmy

W firmach średniej wielkości sprawdzą się urządzenia o nieco większej wydajności i pojemności pamięci wewnętrznej. Należy uwzględnić plany na przyszłość i możliwość ewentualnej rozbudowy przedsiębiorstwa w przyszłości. Zaletą będzie automatyzacja niektórych procesów oraz funkcja zarządzania bazami danych.

Naszą propozycją jest między innymi kolejny serwer marki HPE – DL380G9, który cechuje się przede wszystkim niezawodnością. Obudowa 2U zawiera w sobie wysokiej jakości podzespoły. Produkt jest łatwy w serwisowaniu i może być rozbudowywany.

Kolejną marką, która należy do czołówki producentów rozwiązań serwerowych jest Lenovo. Proponowany przez tę firmę serwer typu rack, model X3650M5 to urządzenie, które z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców, którzy poszukują rozwiązań cechujących się przede wszystkim wydajnością i niezawodnością. Produkt obsługuje zarówno interfejs sieciowy SAS, jak i SATA.

Serwery dla dużych firm

Serwer do firmy

W dużych przedsiębiorstwach oraz korporacjach, wyzwania stawiane przed wykorzystywanymi rozwiązaniami sieciowymi, stają się coraz większe. Wykorzystywane w takich firmach serwery muszą być urządzeniami najwyższej jakości, cechującymi się dużą przepustowością i pojemnością pamięci RAM. Często są one wykorzystywane do wielu funkcji jednocześnie, np. do tworzenia kopii zapasowych danych, obsługi poczty elektronicznej, przechowywania i udostępniania danych wszystkim użytkownikom sieci.

Przykładem takiego rozwiązania jest oferowany przez markę HPE serwer typu blade BL460cG9, który jest serwerem kasetowym i może w jednej obudowie połączyć kilka serwerów o różnych parametrach i możliwościach. Jest to idealne urządzenie do napędzania wymagających i kluczowych procesów informatycznych.

W tym artykule postaraliśmy się krótko scharakteryzować różnorodność dostępnych obecnie na rynku rozwiązań serwerowych. Każdy z klientów musi osobiście przemyśleć wybór urządzenia, które zamierza wykorzystywać w swojej firmie. Rynek jest obecnie pełen wielu wydajnych rozwiązań, cechujących się szeregiem zalet. Oferujemy serwery kilku wiodących producentów. Wśród produktów posiadamy rozwiązania z każdej półki cenowej.

Niezdecydowanym klientom proponujemy indywidualną poradę naszych konsultantów:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.