Ranking: Porównanie przełączników sieciowych Cisco, HPE, Juniper, Huawei

Przełącznik sieciowy to urządzenie inaczej nazywane switchem. Jego działanie opiera się na przekazywaniu ramki pomiędzy segmentami sieci przy jednoczesnym doborze portu przełącznika, na który przekazywana jest ta ramka. Przełączniki sieciowe stosowane są w celu łączenia segmentów sieci komputerowej, głównie tych, które pracują w drugiej warstwie łącza danych. Zastosowanie switchy umożliwia uzyskanie sprawnego, płynnego i niezawodnego działania sieci firmowej.

Poniższy artykuł umożliwi Państwu porównanie najpopularniejszych producentów przełączników sieciowych, czyli Cisco,HPE, Juniper oraz Huawei. Z pewnością wielu użytkowników zastanawia się nad tym, jakie urządzenie wybrać, dlatego mamy nadzieję że poniższy ranking ułatwi klientom podjęcie decyzji. Wszystkie cztery opisywane w artykule przedsiębiorstwa są markami na najwyższym światowym poziomie i zapewniają klientom niezawodność oraz możliwość stałej rozbudowy sieci w przedsiębiorstwie.

Porównanie przełączników sieciowych

Cisco – amerykańska firma Cisco jest światowym liderem w sprzedaży sprzętu sieciowego. Sieć partnerska marki obejmuje obecnie 115 krajów na całym świecie. Cisco oferuje różne rodzaje przełączników, takie jak: przełączniki przemysłowe Industrial EtherNet Switches; wysoko wydajne przełączniki Cisco Nexus; Cisco Catalyst, czyli przełączniki kompaktowe oraz Cisco Small Business, czyli przełączniki dla małych oraz średnich firm.

HPE – koncern Hewlett-Packard produkuje urządzenia wyróżniające się wydajnością, niezawodnością, funkcjonalnością oraz ergonomicznością. W ofercie dostępnych jest kilka różnych linii produktowych, które dostosowane są do innych potrzeb użytkowników. Jedną z takich linii jest Aruba – produkty z tej linii służą do tworzenia funkcjonalnych połączeń sieciowych w przedsiębiorstwach średniej oraz większej wielkości.

Juniper – firma ta pochodzi z Kalifornii i na rynku pojawiła się w 1996 roku dzięki stworzeniu nowatorskiego routera. Aktualnie w ofercie firmy znaleźć możemy najróżniejsze routery, oprogramowanie, zintegrowane rozwiązania bezpieczeństwa, a także przełączniki sieciowe. Switche Juniper umożliwiają stworzenie wysokowydajnej infrastruktury sieciowej, która będzie działać w sposób elastyczny, dopasowany do wymagań konkretnego użytkownika.

Huawei – firma Huawei oferuje zróżnicowane przełączniki sieciowe, zależnie od potrzeb przedsiębiorstwa, między innymi przełączniki kampusowe, przełączniki chassis czy przełączniki stałe. Switche firmy Huawei wdrażane są w ponad 150 krajach i uważane są za innowacyjne rozwiązania dla wszelakich branż. Rozwiązania Huawei pozwalają na szybki rozwój przedsiębiorstwa w dziedzinie wirtualizacji oraz usług w chmurze.

Porównanie najistotniejszych cech opisywanych produktów

Porównanie przełączników sieciowych

Mimo tego, że wszystkie wymienione w tytule artykułu firmy oferują produkty najwyższej jakości, to niektóre z nich wyróżniają się pewnymi cechami, które mogą być decydujące w momencie wyboru konkretnego urządzenia. Dlatego właśnie w tym artykule postaramy się wymienić najistotniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego switcha, który będzie wykorzystywany w firmie jako część kompleksowych rozwiązań sieciowych.

Ochrona inwestycji – przełączniki marki Cisco wyposażone są w specjalnie stworzone procesory, które zostały idealnie dopasowane do profilu działania tych urządzeń. Wykorzystanie wyjątkowego procesora gwarantuje satysfakcjonujący poziom mocy, zwiększoną długość życia platformy, a także ochronę inwestycji. W przypadku urządzeń HPE i Huawei funkcjonalność ta jest nieco ograniczona, a Juniper nie zapewnia jej w ogóle. Urządzenia te mają ograniczone funkcjonalności.

Digital Network Architecture, czyli Architektura Cisco DNA – tę funkcję posiadają tylko switche marki Cisco. Cisco DNA to architektura oparta na otwartym i rozszerzalnym oprogramowaniu, które optymalizuje i przyspiesza przemysłowe operacje sieciowe.

Technologia multigigabit – funkcjonalność pozwalająca przełącznikom sieciowym na wspomaganie technologii sieciowej 802.11ac oraz lepszej. Switche Cisco Catalyst są wyposażone w technologię Cisco Multigigabit, która umożliwia przygotowanie sieci firmowej na innowacje przyszłości. Daje ona możliwość współpracy z siecią 1G, 2.5G, a także 5G. W urządzeniach Huawei i HPE technologia multigigabit jest nieco bardziej ograniczona (ze względu na ilość portów lub obsługiwaną sieć).

Firewall sprzętowy Cisco AVC – przełączniki sieciowe Cisco są w stanie zidentyfikować i obsłużyć ponad 1400 aplikacji, odróżniając połączenie szyfrowane od otwartego i zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa produktów. Połączenie wszystkich rozwiązań zabezpieczających w produktach Cisco chroni przed najróżniejszymi zagrożeniami. Produkty HPE skanują ruch sieciowy tylko w najbardziej podstawowej formie, cechują się też niższą pojemnością pamięci. Switche Huawei natomiast są wyposażone w ograniczony monitoring SLA.

Infrastruktura konwergentna – specjalistyczna infrastruktura Cisco Prime nadzoruje wybór ścieżki WAN, a także podnosi poziom bezpieczeństwa sieci poprzez szyfrowanie i kontrolę aplikacji. W przełącznikach HPE znajdziemy technologię AirWave (tylko w linii Aruba), która spełnia podobną funkcję. Switch Huawei wyposażony jest w rozwiązanie SVF, które jednak nie zapewnia pełnej konwergentności.

Monitorowanie punktów końcowych – nadzorowanie urządzeń końcowych ułatwia identyfikację problemów z siecią. Produkty Cisco mogą badać i analizować ruch sieciowy. W switchach HPE zaimplementowano podobne rozwiązanie, jednak nie jest ono skalowalne.

Nowe możliwości bez dużych aktualizacji – połączenie własnych, zaprojektowanych specjalnie dla konkretnego produktu podzespołów z dedykowanym oprogramowaniem gwarantuje spójność i niezawodność produktu. Niestety nie zapewniają tego switche Juniper, dlatego może być konieczne częstsze wymienianie tych przełączników w miarę rozwoju przedsiębiorstwa.

Ułatwiona obsługa przy użyciu urządzeń Apple – w przypadku przełączników sieciowych HPE i Huawei konieczne jest manualne ustawienie QoS, aby móc zarządzać switchem za pomocą urządzenia marki Apple. Cisco natomiast współpracuje z Apple ułatwiając użytkownikom eksploatację tych urządzeń.

Wysoka dostępność – rozwiązania oferowane przez Cisco gwarantują elastyczność i dostępność dzięki nowoczesnym funkcjonalnościom. ISSU (In-Service Software Upgrade) to opcja, którą posiadają switche Cisco oraz niektóre przełączniki oferowane przez Huawei.

Spójne działanie aplikacji w całej sieci – kolejna z funkcjonalności, którą posiadają tylko switche Cisco. Specjalna aplikacja EasyQoS zapewnia klientom ułatwioną metodę dostarczania usługi QoS. Dźwięk i wideo w sieci rozpowszechniane są automatycznie, bez interwencji działu IT.

Wykrywanie i konfiguracja nowych urządzeń – technologia Cisco Auto Smartports umożliwia sprawne podłączanie nowych urządzeń, takich jak telefony IP, punkty dostępowe itp. Switche HPE są w stanie wykryć i skonfigurować tylko punkty dostępowe.

Zintegrowane bezpieczeństwo – rozwiązania Cisco gwarantują specjalne, zaawansowane funkcjonalności zabezpieczające, między innymi: ETA, TrustSec, NaaS czy NaaE.

Rozwiązania dla „internetu rzeczy” – dedykowane IoT rozwiązania wyróżniają się odpowiednią mocą i wydajnością. W produktach Cisco dostępne są niezawodne rozwiązania PoE oraz możliwość zarządzania nadmiarowością dzięki StackPower. Produkty Huawei i HPE także posiadają podobne funkcjonalności, jednak są one nieco bardziej ograniczone niż w switchach Cisco.

Wykrywanie zagrożeń – przełączniki sieciowe Cisco wyposażone są w funkcjonalności szybko wykrywające pojawiające się w sieci zagrożenia. Są to specjalne, dedykowane, bardzo efektywne rozwiązania, na przykład Stealthwatch i TrustSec. W urządzeniach HPE znajdziemy podobne rozwiązania: SFlow, Clear Pass i Tunneled Node.

Skalowalność i dostępność sieci – odpowiednio dobrane rozwiązania wykorzystane w przełącznikach sieciowych mogą znacząco zwiększyć dostępność oraz skalowalność sieci. Cisco DNA Center pozwala na zcentralizowanie i zautomatyzowanie projektu sieci wszystkich sieci przewodowych i bezprzewodowych. Podobnym rozwiązaniem jest HPE Aruba Tunneled Node, jednak nie jest ono skalowalne.

Jak widać z powyższego porównania, największą ilością wyróżniających zalet cechują się urządzenia Cisco, które idealnie sprawdzą się przede wszystkim w przedsiębiorstwach większej wielkości, w których powstają nowoczesne, rozwijające się centra danych. Produkty HPE i Huawei posiadają wiele przydatnych funkcjonalności, jednak zazwyczaj są one nieco okrojone w stosunku do produktów Cisco. Rozwiązania Juniper nie są wyposażone w większość wymienionych opcji, jednak nadal są to produkty niezawodne oraz profesjonalne, które mogą idealnie sprawdzić się w nieco mniejszych przedsiębiorstwach bądź oddziałach.

Mamy nadzieję, że lektura powyższego tekstu pozwoli klientom na dokonanie odpowiedniego wyboru w związku z zakupem niezwykle przydatnego urządzenia, jakim jest przełącznik sieciowy. Wszystkie opisane powyżej marki to wiodący producenci, którzy od lat zajmują się tworzeniem sprzętu bardzo wysokiej jakości, który idealnie sprawdza się w profesjonalnych przedsiębiorstwach, w których powstają nowoczesne rozwiązania sieciowe.

Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem któregokolwiek z wymienionych wyżej switchy, to gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu thomas it. Naszym klientom oferujemy bardzo szeroki asortyment wszelkiego rodzaju urządzeń sieciowych najwyższej jakości. Konsultanci thomas it z chęcią pomogą Państwu w doborze najodpowiedniejszych rozwiązań dla potrzeb Państwa firmy oraz udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania. Zapraszamy do współpracy!

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.