Procesory Intel Xeon do opcji serwerowych HPE

Procesor jest najważniejszym elementem każdego komputera. W dużej mierze jest on odpowiedzialny za szybkość działania urządzenia. Jest przy okazji elementem pobierającym najwięcej prądu oraz generującym najwięcej ciepła. Dlatego jeżeli chcemy sprawić, aby nasz sprzęt posiadał najlepszą wydajność i jednocześnie był efektywny energetycznie, to odpowiedni dobór procesora powinien być najważniejszą kwestią do rozpatrzenia.

Największą firmą zajmującą się opracowywaniem oraz produkcją procesorów jest Intel. Tworzą oni procesory do wszelkiego typu urządzeń: mikro-komputerów, smartfonów, tabletów, laptopów, komputerów stacjonarnych oraz serwerów. Intel został założony pod koniec lat 60-tych w Kalifornii. Przez lata stał się jedną z największych firm świata IT i dziś możemy znaleźć ich procesory w prawie każdym urządzeniu. Intel od zawsze był firmą niezwykle innowacyjną. Już pod koniec lat 70-tych zaprezentowali swoją własną architekturę procesorów – x86. Do dzisiaj jest to praktycznie jedyna architektura wykorzystywana w sprzęcie komputerowym, a jej jedyną konkurencją jest architektura ARM stosowana w urządzeniach mobilnych. Oprócz własnej architektury Intel opracował liczne autorskie technologie, np. Intel Hyper-Threading, Intel WiDi czy Intel Rapid Start. Oprócz procesorów, firma zajmuje się także produkcją płyt głównych, chipsetów, pamięci RAM oraz dysków SSD.

Niewątpliwie jednak najważniejszym obszarem ich działalności są procesory. Dzisiaj przyjrzymy się procesorom serwerowym z serii Intel Xeon, dedykowanym do serwerów HPE.

Procesory Intel Xeon do opcji serwerowych HPE

Rodzina procesorów serwerowych Intel Xeon

Procesory Intel Xeon to najpotężniejsze modele oferowane przez firmę Intel. Stosowane są w profesjonalnych stacjach roboczych oraz serwerach. Oferują najwyższą wydajność oraz są wykonane w najlepszej jakości. Do produkcji procesorów Intel Xeon stosuje się najbardziej wyselekcjonowane wafle krzemowe, aby zapewnić najwyższą jakość. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku procesorów serwerowych, które pracują cały czas bez żadnych przerwy. Najwyższa jakość krzemu przekłada się na bezawaryjność oraz stabilność pracy.

Rodzina procesorów Intel Xeon posiada wiele modeli o różnych parametrach. Podstawowe modele takie jak 718361-B21 są zbliżone do konstrukcji konsumenckich, posiadają podobną wydajność, jednak różnią się zastosowanymi technologiami oraz materiałem, z którego są wykonane. Jednak topowe modele potrafią zapewnić wydajność nawet osiem razy większą. To głównie zasługa ogromnej liczby rdzeni, niezbędnej do zapewnienia odpowiedniej wydajności w zastosowaniach serwerowych. Dlatego podczas gdy podstawowe modele posiadają dwa lub cztery rdzenie, najwyższe procesory mogą mieć ich nawet dwadzieścia osiem. Naturalnie procesory Intel Xeon dostępne są w różnych konfiguracjach w celu spełnienia oczekiwań klientów.

Cechy procesora a jego działanie

Specyfikację procesora definiuje duża ilość elementów. Postaramy się przybliżyć, które z nich wpływają na efektywność jego pracy oraz jak je odpowiednio dobrać. Naturalnie podstawową kwestią przy doborze procesora powinna być kompatybilność. Przede wszystkim należy sprawdzić czy płyta główna posiada gniazdo, w które będzie można zainstalować dany procesor. Procesory Intel Xeon korzystają z gniazd LGA2011. Drugą kwestią jest kompatybilność z kościami RAM. Należy sprawdzić czy pamięć jest tego samego typu jaką procesor obsługuje. W przypadku nowych procesorów korzysta się z pamięci typu DDR4. Dobrze jest również wziąć pod uwagę posiadaną przez procesor magistralę PCI-E, ponieważ w zależności od jej generacji oraz ilości linii, będzie można podłączyć różną ilość kart rozszerzeń i będą one działały z różną prędkością.

Ilość rdzeni, wątków oraz taktowanie

To prawdopodobnie elementy najbardziej wpływające na wydajność oraz pobór prądu. Ilość rdzeni bezpośrednio przekłada się na ilość operacji, które mogą być wykonywane jednocześnie. Niestety utrzymanie pracy kolejnych rdzeni znacząco zwiększa pobór mocy. Jednak oszczędność jest większa, jeżeli porównamy to z ilością prądu potrzebną na zasilenie drugiego procesora. Dlatego w przypadku serwerów, gdzie wiele operacji dzieje się w tym samym momencie, ilość rdzeni będzie bardzo istotnym parametrem warunkującym odpowiednią wydajność.

Ważną funkcją dostępną w procesorach Intel Xeon jest Hyper-Threading. Funkcja ta sprawia, że jeden rdzeń fizyczny działa jako dwa rdzenie logiczne. Co oznacza, że jeden rdzeń jest teoretycznie w stanie wykonywać operacje za dwa rdzenie. Oczywiście nie powoduje to dwukrotnego wzrostu wydajności, ale w aplikacjach wielowątkowych jest w stanie podnieść wydajność o 30%.

Z kolei częstotliwość taktowania wpływa na szybkość pracy rdzeni. Wyższa częstotliwość taktowania to szybszy przepływ prądu, czyli danych. Jest również najbardziej odpowiedzialna za wzrost zużycia prądu oraz wydzielania ciepła. Jeżeli poszukujemy wydajnego procesora to powinien być najważniejszy element. Najlepiej jeżeli procesor posiada dużą ilość rdzeni o wysokim taktowaniu. Z kolei jeżeli chcemy, żeby procesor był bardziej efektywny energetycznie, to powinien mieć niższe taktowanie. Taki procesor może mieć również wysoką wydajność, jeżeli będzie posiadał dużą ilość rdzeni, jednak należy pamiętać, że nie sprawdzi się to w przypadkach, kiedy oprogramowanie nie będzie dobrze zoptymalizowane pod kątem wielowątkowości.

Nowoczesne procesory mają bardzo istotną funkcję oszczędzającą energię. Potrafią zarządzać taktowaniem oraz wykorzystaniem rdzeni. Dzięki temu kiedy urządzenie nie jest obciążone procesor może pracować na niższej częstotliwości i wyłączyć część rdzeni. Ciekawą opcją w procesorach Intel Xeon jest także technologia Turbo Boost, która potrafi zwiększyć częstotliwość taktowania procesora ponad limit na krótki czas, kiedy jest potrzebna maksymalna wydajność.

Podczas wybierania procesora należy również zwrócić uwagę na taktowanie procesora przy wykorzystaniu wszystkich rdzeni. Zdarza się, że producent podaje maksymalne możliwe taktowanie, ale żeby zapobiec przegrzewaniu się procesora, to podczas korzystania z wielu rdzeni jest ono ograniczane.

Litografia

Proces litograficzny lub technologiczny to nazwa parametru określającego rozmiar elementów w procesorze. Jest to bardzo ważny parametr, który pośrednio ma największe znaczenie na efektywność. Im jest on niższy, czyli elementy są mniejsze, tym lepiej. Zmniejszenie elementów powoduje zmniejszenie ilości wydzielanego ciepła, a więc również pobieranego prądu, zmniejsza także napięcie i zwiększa możliwą częstotliwość. Standardem są obecnie elementy wielkość 22nm, jednak najnowsze konstrukcje mają nawet 14nm.

Pamięć cache

Pamięć cache jest pamięcią podręczną procesora o bardzo krótkim czasie dostępu. Jest dużo szybsza niż pamięć RAM, więc procesor korzysta z niej do przechowywania kluczowych danych. Niestety pamięć cache nie może mieć dużego rozmiaru, ponieważ nie pozwala na to konstrukcja procesora, ale również spowodowałoby to wydłużenie czasu dostępu, przez co korzystanie z pamięci cache nie miałoby sensu. W procesorach wielordzeniowych pamięć cache może służyć jeszcze do synchronizacji działania rdzeni. Dlatego procesory z dużą ilością rdzeni mają większą ilość pamięci cache. Nie ma to jednak większego wpływu na wydajność.

Kontroler pamięci RAM

W obecnie stosowanych procesorach wbudowany jest kontroler pamięci RAM. Dlatego wybierając procesor należy sprawdzić jakie parametry posiada. Podstawową sprawą jest maksymalna ilość pamięci jaką może obsłużyć. Ilość RAM-u również wpływa na wydajność. Trzeba też koniecznie sprawdzić jaki rodzaj kości pamięci jest obsługiwany, żeby uniknąć sytuacji, w której pamięci nie będzie można zainstalować. Kolejną kwestią jest częstotliwość taktowania pamięci RAM. Częstotliwość odpowiada za prędkość przesyłu danych do RAM-u, więc wpływa również na wydajność całego systemu. Należy jednak dobrać odpowiednią częstotliwość, tak aby zapewnić kompatybilność.

Ostatnim elementem jest obsługa trybu wielokanałowego. Kontroler RAM-u wspierający wielokanałowość jest w stanie przesyłać dane jednocześnie do kilku kości, zwiększając w ten sposób maksymalną przepustowość. Wymaga to odpowiedniej konfiguracji pamięci, ale pozwala na wielokrotnie wyższą przepustowość. Standardem jest obecnie kontroler dwukanałowy, jednak procesory Intel Xeon posiadają najczęściej obsługę aż czterech kanałów.

Technologie

Warto również przeanalizować jakie technologie wykorzystuje procesor. W przypadku serwerów przeznaczonych do wirtualizacji, procesor powinien posiadać technologię, która ją wspomaga, np. Intel VT-x oferowana w procesorach serwerowych Intel Xeon.

W procesorach serwerowych Intel Xeon zastosowanych jest kilka istotnych technologii:

 • Wspomaganie wirtualizacji Intel VT-x oraz VT-d
 • Wielowątkowość Intel Hyper-Threading
 • Funkcje sprzętowe wspomagające ochronę przed atakami Intel Trusted Execution Technology
 • Technologie optymalizujące pamięć RAM Intel Flex Memory Access oraz Intel Fast Memory Access
 • Technologia umożliwiająca zdalne zarządzanie Intel vPro
 • Technologie zabezpieczeń Intel Secure Key oraz Intel Identity Protection
 • Technologia zrządzania zasilaniem Intel Demand-Base Switching
 • Technologia optymalizująca działania wielowątkowe Intel TSX

Modele procesorów Intel Xeon

W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroką gamę procesorów serwerowych Xeon dedykowanych dla serwerów HPE, jak również wszelkich innych elementów niezbędnych do działania serwerów HPE. Nasi konsultanci z chęcią pomogą w wyborze odpowiedniego procesora i odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.

Kontakt:


Napisz komentarz

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.