Pamięć z korekcją błędów ECC - co to jest?

Serwer to maszyna składająca się z wielu różnych komponentów. Stale możemy go rozbudowywać i ulepszać, zwiększając jego wydajność oraz poprawiając szybkość. W niniejszym artykule dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wybieraniu pamięci oraz co to jest korekcja błędów ECC.

Rodzaje pamięci operacyjnej.

Podstawowym rodzajem pamięci cyfrowej jest RAM – random access memory. Charakteryzuje ją przede wszystkim możliwość wielokrotnego i łatwego zapisu danych. Dlatego też, ten rodzaj pamięci stosowany jest głównie jako pamięć operacyjna Twojego serwera, gdzie przechowywane jest aktualne oprogramowanie wraz z programami, ich dane oraz wyniki pracy. Jeżeli zależy Ci na tym, aby serwer działał sprawnie i był wydajny zadbaj o odpowiednią ilość RAMu.

Idealną propozycją dla osób szukających wysokiej wydajności jest pamięć RAM marki HPE o numerze katalogowym: 836220-B21 o pojemności 16 GB, który obsługuje podwójne kanały pamięci. Zapewnia bezpieczeństwo przechowywania danych oraz niezawodność pracy.

pamięć z korekcją błędów ecc

Jeżeli zależy Ci jednak na maksymalnej wydajności systemu, warto zainteresować się modelem 805351-B21 o dwukrotnie większej pojemności - 32 GB, który wkorzystywany jest również w nowoczesnych korporacjach, gdzie priorytetem są wydajne i niezawodne centra danych. Charakteryzuje się opóźnieniem CAS równym 17.

pamięć z korekcją błędów ecc

Pamięć RAM jest pamięcią ulotną, do pracy potrzebuje zasilania, dlatego też po wyłączeniu komputera, informacja która była tam zawarta zostaje stracona. Wyróżnić możemy kilka różnych standardów tej pamięci. Jedną z nich jest DDR2, który stosowany był w serwerach starszych generacji. DDR3, czyli najpopularniejszy i najszerzej stosowanych standard, który oferuje dużą szybkość pracy. Ostatnim, najnowocześniejszym i najszybciej działającym standardem pamięci RAM jest DDR4. Charakterystyczną dla niego cechą jest zmniejszenie poboru mocy o 20% w porównaniu do wcześniejszych standardów oraz zwiększona przepustowość przy stosunkowo niższym napięciu.

Nowsze oraz starsze standardy kości RAM nie są kompatybilne. Na brak współpracy wpływa kilka czynników takich jak: zmienione zastosowanie niektórych pinów, różne napięcie pracy oraz nacięcie na płytce, które znajduje się w różnych miejscach. Powoduje to brak możliwości wpięcia kości o innym standardzie do gniazda znajdującego się w płycie głównej, niż to do której jest przystosowane.

Przy wybieraniu kości RAM warto również zwrócić uwagę na maksymalną prędkość zegara pamięci, która wyrażana jest w MHz oraz opóźnienia, z jakimi pracuje dana pamięć. Wyższe wartości taktowania, przy mniejszych opóźnieniach pozwalają na lepszą wydajność sprzętu.

Drugim, opozycyjnym do RAMu rodzajem pamięci jest ROM – read only memory. Jest to pamięć wykorzystywana tylko i wyłącznie do odczytu, bez możliwości zapisu. Służy do przechowywania danych, które nawet po wyłączeniu od zasilania muszą zostać zachowane.

W świecie technologii z każdej strony bombardowani jesteśmy przeróżnymi oznaczeniami oraz ich skrótami. Moduły pamięci mają co najmniej kilka z nich: DDR2-1066MHz, PC2 6400, ECC. Na tym ostatnim się dzisiaj skupimy.

Co oznacza skrót ECC?

ECC to z angielskiego – Error Correction Code, czyli pamięć operacyjna, wyposażona w system kodowania komercyjnego. Stworzony został przez Richarda Hamminga, a jego charakterystyczną cechą jest to, iż każdy bit danych wejściowych oraz wyjściowych, zabezpieczony jest dodatkowym bitem informacyjnym, który sprawdza i wychwytuje ewentualne błędy transmisji – uniemożliwia to uszkodzenie danych.

Jeżeli chodzi o błędy pamięci to rozróżniamy jego dwa rodzaje: fizyczne oraz logiczne. Te pierwsze wiążą się z fizycznym uszkodzeniem komórek pamięci, co wiąże się z koniecznością wymiany modułu na nowy. Błędy logiczne, bez uszkodzenia kości pamięci, związane są z zachwianiem stabilności przechowywania danych i to właśnie w ich przypadku pomocna jest pamięć z korekcją błędów.

pamięć z korekcją błędów ecc

Pamięć z ECC różni się od zwykłej pamięci, głównie tym, że posiada ona rozszerzoną szynę danych, służącą do prawidłowej transmisji odpowiednich plików. Wraz z danymi przesyłany jest tak zwany kod kontrolny, którego zadaniem jest sprawdzać oraz wychwytywać ewentualne błędy w transmisji. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest korekcja błędów polegająca na przekłamaniu 1 bitu – single error correcting oraz wykrywaniu błędów polegającym na przekłamaniu 2 bitów, czyli double error detecitng. Gdy nasza pamięć RAM pozbawiona jest korekcji błędów, wówczas w momencie, gdy komputer otrzyma błędny bit danych, aplikacja wyświetli błąd lub straci stabilność. ECC posiada zdolność do korekcji błędów w czasie rzeczywistym. W porównaniu do tradycyjnych pamięci RAM, te z ECC zapewniają bardzo dużą stabilność działania naszego systemu, ale żeby w pełni wykorzystać ich potencjał procesor, płyta główna i jej BIOS muszą obsługiwać ten rodzaj pamięci.

W naszej ofercie znajdziesz pamięć RAM z korekcją błędów od firmy Lenovo zarówno o pojemności 16GB 46W0829...

...jak i dla tych bardziej wymagających 32GB 46W0833.

pamięć z korekcją błędów ecc

Gdzie wykorzystuje się pamięć z korekcją błędów ECC?

Pamięć ECC stosuje się we wszystkich profesjonalnych stacjach roboczych/serwerach, przede wszystkim z potrzeby niezawodności oraz energooszczędności. Jest stosunkowo droższa od technologii non ECC, natomiast gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż daje pewność tego, że system przy kilkugodzinnej pracy będzie prawidłowo działał bez zawieszenia się, gwarantując tym samym jego stabilność oraz poprawność transmisji. Jest to długoterminowa inwestycja w infrastrukturę firmy, która pozwoli uzyskać stabilizację, zmniejszy prawdopodobieństwo awarii, zapobiegając tym samym licznych interwencji serwisowych, które jak powszechnie wiadomo wiążą się z opóźnieniami podstawowych procesów systemowych.

Dla przedsiębiorstw, które dbają o produkty najlepszej jakości oraz którym zależy na wydajności zastosowanych rozwiązań polecamy pamięć marki HPE: 759934-B21. Pamięć ta oprócz bardzo wysokiej operatywności, gwarantuje również łatwość montażu oraz niski procent zużcia energii.

pamięć z korekcją błędów ecc

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i stoisz przed wyborem odpowiedniego serwera dla Twoich potrzeb lub po prostu interesuje Cię tematyka serwerów i szukasz porad w tym zakresie, to szerzej rozwinęliśmy ten temat w naszym wcześniejszy artykule, który jest dostępny tutaj.

Ciekawostką jest również to, iż technologia ECC powstała na specjalną misję na Marsie, gdzie każda awaria pracy pamięci, mogłaby zakończyć się katastrofą. Dlatego też pamięć z korekcją błędów ECC często stosowana jest także w przestrzeni kosmicznej, gdzie występuje zwiększone promieniowanie jonizujące.

ECC a non-ECC

Standardową pamięć RAM - pozbawioną korekcji błędów, na sprzęcie oznacza się wyrażeniem non-ECC. Łatwo jest ją jednak odróżnić bez owego znaku - istotna jest tutaj liczba chipów pamięci na płytce. Ta pierwsza ma przylutowane chipy w konfiguracjach parzystych, natomiast w ECC liczba chipów podzielna jest przez 3 lub 5.

Podsumowując, pamięć z korekcją błędów ECC wiąże się ze znacznie większym wydatkiem, natomiast koszty te zwracają się przy dłuższej eksploatacji. Dlatego też najchętniej używa się jej
w przedsiębiorstwach, gdzie istnieje obawa, że awaria systemu może sparaliżować całą pracę - co będzie miało związek również ze stratami finansowymi.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział Państwu na podstawowe pytania odnośnie pamięci z korekcją błędów ECC oraz przybliżył jego zalety. Jeżeli masz więcej pytań, zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania oraz pomogą dobrać odpowiednią pamięć RAM z naszej szerokiej oferty, dostosowaną do Państwa indywidualnych potrzeb.


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.