Narzędzia do zarządzania środowiskiem chmury

Infrastruktura w chmurze to usługa zapewniająca możliwość zarządzania danymi, serwerami oraz siecią. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które daje ogromne możliwości pozwalając klientowi na uzyskanie znacznie większej wydajności pracy.

Pozwala ono także na zarządzanie wieloma elementami rozwiązań sieciowych, bez konieczności fizycznego dostępu do serwerów, które bywają drogie w eksploatacji (koszty zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, prawnego, fizycznego). System ten świetnie sprawdzi się w centrach danych opartych na oprogramowaniu, których administratorzy chcą udostępniać klientom usługi na żądanie, jednocześnie mogąc sobie pozwolić na automatyzację wielu operacji.

wmware vcloud

Infrastruktura chmury cechuje się przede wszystkim wydajnością, bezpieczeństwem i niezawodnością.

Dla kogo taka infrastruktura jest dobrym rozwiązaniem?

Dla osób, którym zależy na szybkim i elastycznym dostępie do infrastruktury, dla klientów, którym zależy na posiadaniu dużej mocy obliczeniowej.

Chmurę warto także wykorzystać, jeśli zajmujemy się pisaniem własnego oprogramowania i potrzebujemy platform testowych. Infrastruktura w chmurze może być także "ośrodkiem zapasowym", który pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa posiadanych w przedsiębiorstwie rozwiązań sieciowych. Użytkownicy posiadający własne aplikacje i chcący oferować je klientom w modelu chmurowym, również chętnie zainwestują w takie rozwiązanie.

W niniejszym artykule postaramy się krótko przedstawić zalety rozwiązań infrastruktury w chmurze oraz opisać, w jaki sposób może ona być zarządzana.

Zalety środowiska chmury

Najistotniejszymi cechami rozwiązania IaaS (IT as a Service), oferowanego w chmurze, są między innymi dostęp na żądanie do każdej usługi i przejrzystość wydatków. Dostęp na żądanie jest w dzisiejszych czasach cechą wręcz niezbędną, głównie ze względu na szybkie tempo rozwoju branży informatycznej.

Dzięki możliwości uzyskania natychmiastowego dostępu do usług, przedsiębiorstwo uzyskuje możliwość zwiększenia elastyczności oraz dostosowania oferowanych aplikacji i infrastruktury do potrzeb klientów. Dodatkową zaletą jest ułatwienie eksploatacji środowiska, dzięki zastosowaniu jednego systemu zarządzania, który upraszcza kontrolę nad chmurą.

Przejrzystość wydatków jest zagwarantowana dzięki maksymalnej transparentności kosztów dotyczących eksploatacji maszyn wirtualnych, infrastruktury, a także innych zasobów. Dzięki wiedzy o dokładnych kosztach wszystkich usług, użytkownicy mogą podejmować bardziej przemyślane decyzje dotyczące kolejnych zakupów elementów infrastruktury sieciowej. Zapewnia to bardziej odpowiedzialne zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie.

Kolejną zaletą środowiska w chmurze jest zautomatyzowana operacyjność. W dzisiejszych czasach kluczem do sukcesu w zarządzaniu jest wykorzystywanie specjalistycznych, zintegrowanych rozwiązań, które wykorzystują najnowsze rozwiązania, np. możliwości analityczne Big Data. Zapewnia to możliwość prowadzenia działań proaktywnych oraz gwarantuje dokładny wgląd w dane analityczne dotyczące posiadanej infrastruktury, zarówno fizycznej, jak i wirtualnej.

Inną istotną cechą rozwiązań IaaS jest obsługa wielu środowisk oraz platform. Systemy przeznaczone specjalnie do zarządzania chmurą cechują się możliwością obsługi wielu najróżniejszych platform wirtualnych i środowisk fizycznych, jednocześnie gwarantując wysoki poziom automatyzacji wielu zachodzących w chmurze procesów.

Czy rozwiązania IaaS mają też wady?

Nie można ukrywać, iż nie dla każdego infrastruktura w chmurze będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem. Przykładowo, klienci posiadający aplikacje, która mogą nie przetrwać awarii serwera, nie powinni ryzykować umiejscawiania ich w chmurze, gdyż może to być bardzo ryzykowne.

Ich uruchomienie nie będzie też opłacalne - eksploatacja może okazać się tańsza, gdy będzie przeprowadzana we własnym centrum danych firmy. Inny problem może stanowić przechowywanie danych. Sieć SAN, używana przez większość przedsiębiorstw, jest uważana wśród dostawców rozwiązań IaaS za powód wielu awarii i problemów. Firmy zajmujące się usługami infrastruktury w chmurze właśnie z tego powodu korzystają z lokalnych dysków, które są podłączane bezpośrednio do serwerów. Czas pobrania informacji z tych dysków bywa bardzo długi, dlatego warto zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia ewentualnych opóźnień, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zainwestowaniu w rozwiązanie IaaS.

Mimo wszystko, infrastruktura w chmurze staje się coraz bardziej powszechna i wykorzystywana w większej ilości firm (zarówno w mniejszych, lokalnych przedsiębiorstwach, jak i w większych korporacjach). Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom zarządzania naszą infrastrukturą ulokowaną w chmurze.

Narzędzia przeznaczone do zarządzania chmurą

wmware vcloud

Na rynku obecnie dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych narzędzi, przeznaczonych do zarządzania rozwiązaniami infrastruktury informatycznej w chmurze. W kolejnych akapitach artykułu postaramy się przedstawić ofertę firmy VMware, która posiada naprawdę wysokiej jakości narzędzia, przeznaczone typowo do zarządzania środowiskiem chmury.

vCloud Automation Center 6.0 - Ten produkt jest rozwiązaniem idealnym dla klientów, którzy poszukują przede wszystkim elastyczności stosowanych w swoim przedsiębiorstwie rozwiązań sieciowych. Automation Center cechuje się szybkim, automatycznym udostępnianiem aplikacji, automatyzacją procesów w działach deweloperskich i wyjątkową łatwością eksploatacji. W rozwiązanie wbudowany został katalog najróżniejszych usług IT, co dodatkowo ułatwia dostęp do aplikacji na żądanie, który jest jedną z najistotniejszych zalet rozwiązań typu IaaS. System ten pozwala na zaprojektowanie właściwie dowolnej usługi IT w kilka minut i obsługuje wiele różnorodnych platform i środowisk.

vCenter Operations Management Suite 5.8 - Ten pakiet cechuje się przede wszystkim możliwością zautomatyzowania zarządzania operacjami. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu opatentowanych narzędzi analitycznych oraz dzięki ogólnemu spojrzeniu na cechy takie jak wydajność, pojemność i konfiguracja systemu. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się dla naprawdę profesjonalnych klientów biznesowych, którym zależy przede wszystkim na posiadaniu możliwości analizy wydajności aplikacji, które wykorzystywane są do celów rozwoju przedsiębiorstwa. Administratorzy sieci z pewnością docenią możliwości ułatwionej eksploatacji infrastruktury, z szybszym lokalizowaniem błędów konfiguracji i ewentualnych problemów z zasobami.

VMware IT Business Management Suite – Jest to pakiet oferujący maksymalną przejrzystość oraz kontrolę nad posiadanymi w przedsiębiorstwie zasobami IT. Znacząco ułatwia to dostosowanie decyzji dotyczących inwestycji i planów na rozwój firmy, dzięki możliwości przeprowadzania dokładnych analiz wyposażonych w zestawienia oraz porównania kosztów, co stanowi niesamowicie użyteczne narzędzie. Dyrektorzy oraz menedżerowie uzyskują dostęp do wydajnych, łatwych w użyciu oraz wyposażonych w wiele najróżniejszych funkcji paneli sterowania. W czasach bardzo szybkiego rozwoju i częstych zmian na rynku, istotne jest stałe aktualizowanie danych. Pakiet Business Management Suite wyposażony jest w narzędzie pozwalające na stałe porównywanie kosztów oferowanych usług z innymi firmami działającymi w tej samej branży.

vCenter Log Insight 1.5 - Kolejny system oferowany przez firmę VMware, który gwarantuje możliwości dokładnej i szczegółowej analizy biznesowej. Efektem wykorzystania tego pakietu jest nie tylko wyższa wydajność pracy, ale także krótszy czas usuwania błędów i zmniejszenie kosztów eksploatacji. Klienci z pewnością docenią możliwość uzyskania całościowej kontroli nad pracą platformy. Kolejną zaletą jest ułatwienie korzystania z wtyczek (Content Packs), które pozwalają na lepszy wgląd w logi oprogramowania i posiadanego w przedsiębiorstwie sprzętu.

vSphere Data Protection 5.5 Advanced – Jest to bardzo proste, a zarazem niesamowicie wydajne rozwiązanie, które pozwala na tworzenie kopii zapasowych danych oraz przywracanie stanu początkowego posiadanej platformy obsługującej infrastrukturę w chmurze. Narzędzie to pozwala na zoptymalizowanie magazynu kopii zapasowych i uzyskanie maksymalnej wydajności pracy wszelkich rozwiązań związanych z tym działem. W najnowszej wersji tego systemu wprowadzono między innymi zautomatyzowaną weryfikację kopii zapasowych oraz możliwość ich replikacji nawet przy niskim wykorzystaniu sieci. Rozwiązanie oferuje też wysoką skalowalność, ochronę przed awariami i funkcję globalnej duplikacji.

Wymienione powyżej rozwiązania oferowane przez firmę VMware są naprawdę godne uwagi ze względu na ich wysoką jakość. VMware jest liderem na rynku rozwiązań infrastrukturalnych przeznaczonych dla chmur obliczeniowych oraz systemów wirtualnych.

wmware vcloud

Główna siedziba firmy znajduje się w słynnej Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie produkty VMware są dopracowane i gwarantują najwyższą jakość oferowanych usług. Wszystkie wymienione pakiety są dostępne w ramach VMware Cloud Management Marketplace, czyli źródła wszystkich rozwiązań służących do eksploatacji systemów infrastruktury w chmurze.

Dostępne są tam wszystkie produkty liderów branży informatycznej służące do zarządzania systemami, analizowania danych czy zapewniania bezpieczeństwa posiadanych rozwiązań IaaS.

Mamy nadzieję, że w powyższym artykule udało nam się przybliżyć nieco temat infrastruktury w chmurze, która z pewnością w przyszłości będzie stawać się coraz bardziej powszechna. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące zalety rozwiązań IaaS bądź wyboru najlepszego systemu do zarządzania chmurą, nasi konsultanci służą radą i pomocą.


Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.