Leasing sprzętu komputerowego

Podobne artykuły:

Aby przedsiębiorstwo mogło funkcjonować prawidłowo, wszystkie komponenty sprzętu IT muszą działać zarówno osobno, jak i po połączeniu w większe rozwiązania sieciowe. Praca wszystkich firm z branży (zarówno ogromnych korporacji, jak i mniejszych domowych przedsiębiorstw) byłaby niemożliwa bez serwerów, komputerów, drukarek oraz innych urządzeń, a także dopasowanego do nich oprogramowania. Jednak zakup wszystkich potrzebnych urządzeń za jednym razem jest niesamowicie kosztownym przedsięwzięciem, na które większość przedsiębiorców, zwłaszcza początkujących, którzy dopiero wchodzą na rynek, nie może sobie w danym momencie pozwolić. Dostęp do najnowszych technologii jest naprawdę kluczowy dla rozwoju przedsiębiorstwa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach bardzo szybkiego i intensywnego rozwoju branży informatycznej i technologicznej. Ciekawym i opłacalnym sposobem na stworzenie rozwiązań sieciowych w przedsiębiorstwie jest leasing sprzętu komputerowego.

leasing it

Co może być przedmiotem umowy leasingowej?

Przedmiotem takiej umowy mogą być wszelakiego rodzaju sprzęty komputerowe i serwerowe, oprogramowania, a nawet takie usługi jak wdrożenia. Dzięki zastosowaniu leasingu firma może opłacać wykorzystywane urządzenia sieciowe w korzystnych ratach, nie narażając się na zbyt duży, jednorazowy wydatek, który dla większości przedsiębiorstw byłby wręcz niemożliwy bez zaciągnięcia kredytu. Wiele firm leasingowych (np. Grenke, firma, z którą współpracuje thomas it) pozwala na zawarcie umowy online, bez konieczności żmudnego i czasochłonnego wypełniania wielu wniosków. Proces podjęcia decyzji leasingowej przebiega szybko i sprawnie, a firma może bez zbędnej zwłoki rozpoczynać działalność i wykorzystywanie nowych urządzeń. Ułatwia to szybkie wejście na rynek i zdobywanie klientów oraz odpowiadanie w czasie rzeczywistym na potrzeby klientów.

Rodzaje leasingu sprzętu IT

Leasing sprzętu komputerowego jest możliwy w dwóch formach: leasing operacyjny oraz leasing finansowy.

W przypadku leasingu operacyjnego, leasingobiorca ma możliwość przedłużenia umowy, wykupienia sprzętu pod koniec jej trwania bądź też podpisania kolejnej umowy (na leasing innych urządzeń). W tym przypadku warto zwrócić uwagę także na dodatkowe usługi, jakie oferuje nam firma leasingująca. Może to być na przykład kasowanie danych, utylizacja przestarzałego sprzętu (w zgodzie z regulacjami prawnymi) czy też monitorowanie bieżących umów leasingowych. Leasing finansowy natomiast przebiega zgoła inaczej. Klient musi podpisać tzw. zobowiązanie wykupu za określoną wartość na koniec okresu leasingu. W momencie odbioru sprzętu leasingobiorca pokrywa także wartość podatku VAT.

Taka forma jest w Polsce znacznie bardziej rozpowszechniona, jednak czy zapewnia więcej korzyści?

Być może nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą o istnieniu tak korzystnej opcji, jaką jest leasing operacyjny. W tym artykule postaramy się przybliżyć naszym klientom jego zalety i zapoznać z ogólnymi zasadami przebiegu tej formy leasingu.

Z pewnością ogromną zaletą leasingu operacyjnego jest możliwość wyboru, jaką posiada przedsiębiorca. Nawet jeśli wszystkie sprzęty są leasingowane od jednej firmy, to ostateczna decyzja dotycząca każdego sprzętu może być inna. Zależnie od potrzeb danego przedsiębiorstwa niektóre sprzęty mogą zostać wykupione, inne wymienione, na jeszcze inne klient może przedłużyć umowę, aby móc użytkować je w dalszym ciągu. Jest to tylko decyzja klienta, który najlepiej zna potrzeby swojej firmy. W dzisiejszych czasach tempo rozwoju technologicznego jest bardzo szybkie, dlatego elastyczność i bezpieczeństwo, które są związane z leasingiem operacyjnym sprawiają, że ta opcja stanowi bardzo atrakcyjną propozycję dla wielu przedsiębiorców. Bardzo często wymiana sprzętu na inny, nowocześniejszy, jest po prostu znacznie bardziej opłacalna niż wykupienie poprzednio używanych urządzeń.

Jakie zalety wynikają z leasing?

zalety leasingu

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na skorzystanie z leasingu sprzętu IT z pewnością docenią wynikające z wybrania takiej opcji liczne korzyści, zarówno technologiczne, jak i finansowe. Przede wszystkim, użytkownicy otrzymują dostęp do najnowszej technologii, co z pewnością można uznać za zaletę. Leasingodawca stale monitoruje stan umów leasingowych i udostępnia klientowi aktualne informacje on-line. Technologia może być modernizowana w czasie trwania usługi, co pozwala na dostosowanie stosowanych w przedsiębiorstwie rozwiązań sieciowych do stale zmieniających się potrzeb przedsiębiorstw wyposażonych w wydajne, wciąż zwiększające się centra danych. Kolejną korzyścią technologiczną jest niesamowita łatwość utylizacji zużytego sprzętu - wystarczy zwrócić go do leasingodawcy, który zajmie się wszystkim na własną rękę. Jeśli chodzi o korzyści finansowe to na pewno należy zaliczyć do nich znaczące zmniejszenie ogólnych kosztów utrzymania stosowanych w przedsiębiorstwie rozwiązań sieciowych. Zastosowanie leasingu ułatwia też zarządzanie przepływem gotówki oraz budżetem przedsiębiorstwa. Rozwiązanie to pozwala także na zaoszczędzenie kapitału obrotowego i linii kredytowych. Kolejną zaletą korzystania z leasingu jest wyeliminowanie dużej ilości odpadów księgowych, generowanych zazwyczaj pod koniec okresu wykorzystywania sprzętu. Wielu przedsiębiorców może także zachęcić fakt, iż środki trwałe nie będą pojawiały się w bilansie firmy, gdyż płatności leasingowe stanowią koszt operacyjny (koszt uzyskania przychodu).

Wygląd usług leasingowych w praktyce

Jak wybrać firmę zajmującą się usługami leasingowymi?

Najlepiej, aby taka firma oferowała nam maksymalną przejrzystość swoich usług - podczas podpisywania umowy wszystkie warunki powinny być jasne, aby podczas trwania leasingu nic nie zaskoczyło klienta. Z usługą nie powinny wiązać się dodatkowe koszty. O wszystkich usługach dodatkowych warto dowiedzieć się wcześniej, aby mieć świadomość posiadanych korzyści i możliwości.

Jeśli chodzi o zwrot leasingowanego sprzętu, postaramy się opisać krótko, jak powinna wyglądać taka sytuacja. Kiedy klient rezygnuje z przedłużenia umowy i chce zwrócić sprzęt, leasingodawca jest zobowiązany odebrać urządzenia od klienta, zadbać o ich sprawdzenie i wyczyszczenie, a następnie zająć się sprzedażą tych urządzeń na rynku wtórnym. Sprzęt, który się do tego nie nadaje, jest poddawany procesowi profesjonalnej utylizacji. Tym również zajmuje się leasingodawca, a klient nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

Czy leasing różni się od kredytu?

Oczywiście, że tak. Jest to o wiele korzystniejsze rozwiązanie. Przede wszystkim wymagania co do sytuacji finansowej leasingobiorcy są znacznie mniejsze niż w przypadku kredytu, a informację o podjęciu decyzji w sprawie przyznania leasingu otrzymuje się szybciej. Krótszy termin oczekiwania pozwala na szybsze wprowadzenie nowych rozwiązań sieciowych w przedsiębiorstwie. Kolejną zaletą leasingu jest elastyczność. Prawa i obowiązki związane ze spłatą rat leasingowych mogą zostać z łatwością przeniesione na inny podmiot. Kredyt nie zapewnia także dostępu do żadnych dodatkowych usług, natomiast leasingodawcy zazwyczaj oferują korzystne usługi dodatkowe, jak np. ubezpieczenie sprzętów. Kolejną, ale niesamowicie istotną z finansowego punktu widzenia zaletą leasingu są korzyści podatkowe. Wliczenie kolejnych rat leasingowych do kosztu uzyskania przychodu pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania – w przypadku kredytu kosztem uzyskania przychodu są tylko spłacane odsetki. Rozważając wybór między leasingiem a kredytem warto zastanowić się dogłębnie nad celem naszej inwestycji, zakresem finansowania, sytuacją firmy, wymaganiami w zakresie zabezpieczeń, a także ewentualną możliwością wykorzystania korzyści podatkowych.

Po takiej analizie prawdopodobnie wybór stanie się jasny. Jeśli nie, polecamy skonsultować się z pracownikami thomas it, którzy z pewnością chętnie doradzą każdemu klientowi najbardziej korzystną dla niego opcję.

leasing

Proponowana oferta leasingowa

Nasza firma współpracuje z jednym z najbardziej profesjonalnych leasingodawców, jakim jest Grenke. Firma ta działa na rynku od ponad czterdziestu lat. Jej usługi są skierowane głównie do małych i średnich firm, ale z pewnością wielu klientów znajdzie w ofercie Grenke coś dla siebie. Firma cechuje się rzetelnością, profesjonalizmem i najwyższą jakością oferowanych usług. Z pewnością zaletą firmy jest ogromne, zebrane przez lata doświadczenie oraz stale poszerzana wiedza pracowników. Sądzimy, że propozycja leasingu oferowana przez firmę Grenke jest niesamowicie korzystna i z pewnością zadowoli wielu klientów, którzy oczekują najbardziej rzetelnych i sprawdzonych rozwiązań. Niektóre z zalet leasingu Grenke to między innymi: mała ilość formalności, indywidualne podejście do klienta i wspieranie go na każdym etapie leasingu, korzyści podatkowe (obniżenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym), zapewnienie stałego dostępu do najnowszych technologii i najbardziej innowacyjnych rozwiązań.

Firmy korzystające z leasingu mogą także cieszyć się większymi możliwościami inwestycyjnymi, które pojawiają się, gdy znika konieczność zamrażania kapitału w nowych sprzętach informatycznych.

Jeśli przeczytanie tego artykułu wciąż nie rozwiało wszystkich wątpliwości związanych z przebiegiem usługi leasingu sprzętu IT, nasi konsultanci z pewnością chętnie przedstawią ofertę, doradzą, a także pomogą w dokonaniu najlepszego możliwego wyboru. Zapraszamy do kontaktu!

Napisz komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.